تاثیرهای باورنکردنی گیاهان در زندگی

حیات بخش روح

شبنم اعماري  گياهان علاوه بر زيبايي محيط باعث سلامت جسم و روح انسان مي شوند و همه کساني که اطراف خود از گل و گياه بهره مي برند، انرژي خوبي از گياهان دريافت مي کنند. نگهداري گل و گياه در خانه هاي آپارتماني و کوچک امروز، بدون آن حياط هاي خاطره انگيز ديروز که پر از شمعداني هاي رنگارنگ بود، شايد نتواند جاي خالي باغچه هاي قديمي پر از گل و درخت را برايمان پر کند، اما مي تواند باعث شادابي شود و حس آرامش را به ما منتقل کند. همين دليل کافي است تا در آپارتمان هاي کوچک بي روحمان جايي را براي نگهداري گل و گياه در نظر بگيريم و از فوايد آن سود ببريم.

احساس شادي

نگهداري گل و گياه در خانه باعث شادي مي شود و مثبت انديشي را تقويت مي کند. تحقيقات نشان داده است بيماراني که در بيمارستان بستري هستند، اگر مقابلشان گل باشد، زودتر خوب مي شوند. داشتن گل بنفشه (کاهش استرس و حفظ آرامش)، پيچک (شادي آور) و... به شما کمک زيادي در حفظ آرامش مي کند و شادي و خوشحالي را برايتان به ارمغان مي آورد.

 افزایش تمرکز و تقویت ضریب هوشی

 گیاهان علاوه بر بالا بردن تمرکز باعث تقویت ضریب هوشی نیز می شوند. پژوهشگران می گویند شاخ و برگ های طبیعی گیاهان، ظرفیت ما برای توجه جهت دار - مدت زمانی که می توان روی یک کار متمرکز شد - را که معمولا بسیار پایین است، تقویت می کنند.

حس آرامش

نگهداري از گل و گياه هم لذت بخش است هم باعث آرامش انسان مي شود. وقتي چشمتان به گل و گياه هاي داخل خانه مي افتد، از نظر رواني تاثير زيادي روي مغزتان مي گذارد و باعث افزايش روحيه در شما مي شود و در مواقعي که عصباني هستيد، کمک زيادي به کنترل خشمتان مي کند.

کاربردهای گل در جوامع مختلف

همان طور که گفتیم، گل و گیاه فواید زیادی برای انسان دارد. علاوه بر این، شاید دانستن اینکه گل چه کاربردی در جوامع مختلف دارد، هم برایتان جالب باشد. در بیشتر کشورهای اروپایی رسم است کسانی که به مهمانی شام دعوت می شوند، برای تشکر از میزبان چند شاخه گل هدیه می دهند. در آفریقای جنوبی هدیه دادن گل تنها در مراسم کریسمس مرسوم است. مصری ها تنها در مراسم یادبود فردی که به تازگی از دنیا رفته از گل استفاده می کنند.در ژاپن گل ها معنای مختلفی دارند. گل داوودی و شکوفه گیلاس از محبوب ترین گل های اهدایی ژاپنی هاست. گل داوودی در این کشور نشانه طول عمر است. آنها در مراسم بازنشستگی افراد یک دسته گل داوودی هدیه می دهند و این گونه برای او آرزوی زندگی طولانی می کنند. اهدای شکوفه گیلاس هم یادآور زندگی زودگذر است که نباید آن را سخت گرفت و باعث آزار و اذیت دیگران شد.یونانی ها هم اولین کسانی بودند که برای گل های مختلف معانی مشخصی تعریف کردند. بعد از یونانی ها، رومی ها نیز از این روش بهره بردند. سایر مردم جهان نیز رفته رفته این فرهنگ را پذیرفتند. در کشور ما هم گل ها کاربردهای مختلفی دارند و هر گل به عنوان نوعی نماد و نشانی مشخص مورد استفاده قرار می گیرد.

پاکسازی هوا

کمتر کسی است که نداند گیاهان باعث تصفیه هوا می شوند و تاثیر زیادی بر سلامت دارند. گل های آپارتمانی با جذب دی اکسیدکربن و تبدیل آن به اکسیژن می توانند نقش مهمی در پاکسازی هوای خانه ایفا کنند. گیاهان این توانایی را دارند که 78 درصد از سموم موجود در هوا را از بین ببرند. در محیط های بسته سمومی مثل فرمالدئیدها، مونواکسیدکربن و... وجود دارد که از طرق مختلف (لاک ناخن، رنگ ها، چرم های مصنوعی، جوهر پرینتر و...) وارد زندگی ما می شوند، سمومی که در طولانی مدت سلامتتمان را به خطر می اندازند، اما با نگهداری گیاهان آپارتمانی در محل زندگی می توان اثرات زیانبار آنها را کاهش داد. نگهداری بامبو، پیچک، فیکوس، زنبق نخل مرداب در پاکسازی هوا کمک شایان توجهی می کند.

مفید برای ذهن

نگهداری از گیاهان و مراقبت از آنها برای ذهن بسیار مفید است. مهربانی و عشق ایجاد می کند و در درمان استرس و جلوگیری از پرخاشگری بسیار تاثیرگذار است. روان شناسان زیست محیطی بر این باورند که وجود گیاهان سبز در خانه و محل کار نه تنها باعث می شود افراد کارشان را به بهترین شکل انجام دهند، بلکه به شادتر بودن آنها در محیط کار نیز کمک می کند. کاهش حواس پرتی، افزایش خلاقیت، بهبود حالات روحی و روانی و... از مزایای دیگر نگهداری از گل و گیاه است.

گل هايي که مي توانيد در خانه نگه داريد

گياهاني چون هفت گياه زنبق، بامبو، آفتابگردان، بوگونيا، آلوئه ورا، داوودي و آگلونما داراي خاصيت درماني هستند. اين گل هاي آپارتماني را مي توانيد در خانه نگه داريد و از فوايد آنها استفاده کنيد.

از بين اين گياهان، بامبو به رسيدگي خاصي نياز ندارد، ضمن اينکه مي تواند بيشترين تاثير را در پاکيزگي هواي خانه داشته باشد. از زنبق و آفتابگردان هم که به دو شکل شاخه اي و ريشه اي هستند، غافل نشويد، البته نوع ريشه اي آنها تاثير بيشتري در تصفيه هواي خانه دارد. پس يادتان نرود؛ خريدن گل، کاشتن گل و گياه و نگهداري از آن، باعث برانگيخته شدن احساس شادي، آرامش، طراوت، مثبت انديشي، دوري از غم و اندوه و حفظ سلامتي مي شود.

دور کردن  حشرات موذی

برخی از گیاهان معطر و خانگی با ایجاد گاز در محوطه آپارتمان به دور شدن حشرات موذی از محیط زندگی کمک می کنند. گیاهان خوشبو و معطر مانند گل مریم، اسطوخودوس، بادرنجبویه و ریحان که معمولا عمر کوتاهی دارند، برای دفع حشرات مفید هستند.

منبع انرژی

بعضی از گیاهان مثل گل داوودی منبع انرژی هستند و حس خوبی را به ساکنان خانه می دهند. چینی های باستان هم می گویند اگر در آستانه جدایی هستید، در منزل سرخس نگهداری کنید. این کار باعث می شود انرژی منفی از بین برود و آرامش همراه با انرژی مثبت به شما منتقل شود.

کاهش صداهای اضافه

شاید باور نکنید، اما گیاهان باعث کاهش سروصدا می شوند، به همین خاطر وقتی ساختمان هایی مملو از گل وگیاه می بینیم، احساس می کنیم که سروصدای کمی در این ساختمان ها وجود دارد و آنها غرق در سکوت هستند.

کاهش خستگی و سرماخوردگی

براساس تحقیقات پژوهشگران گل ها و گیاهان آپارتمانی می توانند با افزایش رطوبت و کاهش گرد و غبار مشکلاتی مثل خستگی، سرفه، گلودرد و سایر علائمی که با سرماخوردگی مرتبط هستند را تا ۳۰ درصد کاهش دهند.

 

روش های شاداب کردن گیاهان پژمرده

براي کساني که در کلانشهرها زندگي مي کنند، هيچ چيز مثل ديدن گل و گياه در خانه، اطراف آن و محل کار لذت بخش نيست؛ لذتي که البته با ديدن گل ها و گلدان هاي پژمرده خيلي زود رنگ مي بازد.  روش هايي وجود دارد که مي توان با استفاده از آنها به شاداب کردن گياهان پژمرده کمک کرد. در ادامه برخي از اين روش ها را آورده ايم.

تعويض گلدان: گياه خود را به يک گلدان با خاک تازه منتقل کنيد. بهتر است گلدان جديد کمي بزرگ تر از قبلي باشد. اين فضا به ريشه هاي گياه فضاي کافي براي رشد را مي دهد.

 غذارساني بهتر: گياهان هم مانند تمام موجودات زنده به غذا نياز دارند. جايگزيني خاک جديد با خاک قديمي و با کيفيت تر روش مناسبي است. براساس راهنماي پيشنهادي روي بسته غذايي گياه به آن غذارساني کنيد. مراقب باشيد بيش از حد نياز گياه به آن غذارساني نکنيد.

 نور خورشيد : با اينکه نور خورشيد براي گياه خوب است، اما گياه پژمرده را نبايد يک دفعه مقابل نور قرار دهيد. نور 100درصد غيرمستقيم خورشيد تا زماني که گياهتان از پژمردگي درآيد، کافي است.

آب زياد: رايج ترين اشتباهي که افراد انجام مي دهند اين است که نمي دانند زمان خواب گياهان چه زماني است، از اين رو هميشه به آن آب مي دهند. از آب دادن بيش از حد به گياه بپرهيزيد تا گل مورد علاقه تان خراب نشود.

 از بين بردن آفت:اگر برگ يا ساقه گياه شما ضعيف يا خال دار ديده مي شود، شايد آفت به آن زده باشد. به آرامي محلول آب و صابون را روي برگ ها بکشيد تا از شر آفت گياه راحت شويد.