موسوي: آرزويم طلاي 2020 المپيک توکيو است

با آسيب ديدگي نايب قهرمان آسيا شدم

حسين آزادي-  وزنه برداري از رشته هاي مفرحي است که در خوزستان، قهرمانان زيادي پرورش داده و به نوعي، وزنه برداران خوزستاني، داعيه دار اين رشته در کشور هستند، تا جايي که طي سال هاي متمادي، افتخارات شاياني براي کشورمان در ميادين مختلف بين المللي کسب کرده اند.باشگاه مناطق نفت خيز جنوب نيز علاوه بر افتخارات متعددي که در رقابت هاي داخلي و بين المللي به دست آورده، در زمينه پرورش استعدادها در رشته وزنه برداري، قهرمانان زيادي را به کشور معرفي کرده است؛ از جمله سيدايوب موسوي که عناوين مختلفي در سطح جهان و آسيا دارد. اين وزنه بردار باشگاه مناطق نفت خيز جنوب بتازگي در مسابقات قهرماني آسيا با کسب عنوان نايب قهرماني، مدال نقره را به خود اختصاص داد و سهميه حضور در مسابقات جهاني را نيز به دست آورد. به همين منظور گفت وگويي با او داشتيم که که خواندن آن خالي از لطف نيست.

 چه شد که وزنه بردار شديد و از چه زماني به صورت حرفه اي به اين ورزش پرداختيد؟

 مثل خيلي از خوزستاني ها از دوران کودکي به اين رشته علاقه داشتم و وقتي مسابقات را از طريق تلويزيون مي ديدم، دوست داشتم که من هم وزنه بلند کنم. به همين دليل وقتي به سن جواني رسيدم، وزنه برداري را از سال 1386 در زادگاهم آبادان و زير نظر استاد شالو غفاري شروع کردم. از سال 90 عضو تيم مناطق نفت خيز جنوب شدم و با تيم نفت، قهرماني هاي زيادي به دست آوردم. اين باشگاه در پيشرفت و رشد من در وزنه برداري تاثير زيادي داشت که واقعا جا دارد از استادان و مربيان نفت تشکر کنم.

 تاکنون چه عناويني در وزنه برداري کسب کرده ايد؟

من در مسابقات قهرماني جهان که در سال 2017 در آناهايم آمريکا برگزار شد، عنوان سوم را کسب کردم. در اين مسابقات در وزن 94 کيلوگرم وزنه زدم که در حرکت يک ضرب 171، در دوضرب 214 و با مجموع 385 کيلوگرم موفق به کسب عنوان سوم و مدال برنز شدم.

در سال 2016 در تاشکند ازبکستان در دسته 85 کيلوگرم وزنه زدم که در حرکت يک ضرب 158، در دو ضرب 198 و در مجموع با ثبت رکورد 356 کيلو گرم مدال نقره را به دست آوردم.

در مسابقات آسيايي 2017 در ترکمنستان، در دسته 94 کيلوگرم در حرکت يک ضرب 166 کيلو، در دوضرب 206 و در مجموع 372 کيلوگرم را مهار کردم و در نهايت صاحب مدال نقره شدم.در مسابقات آسيايي 2019 در نانگبو چين در دسته 96 کيلو وزنه زدم که در اين مسابقات در حرکت يک ضرب 166، در دوضرب 207 و در حرکت مجموع 373 کيلو گرم را مهار کردم و مدال نقره را به دست آوردم.همچنين در بازي هاي همبستگي کشورهاي اسلامي که سال 2017 در باکوي آذربايجان برگزار شد، در دسته 94 کيلوگرم وزنه زدم که در اين رقابت ها در حرکت يک ضرب 169، در حرکت دوضرب 212 و در مجموع 381 کيلوگرم را مهار کردم و به مدال طلا دست يافتم. همچنين در مسابقات جام فجر در تهران که در سال 2016 انجام شد، موفق به کسب مدال مدال برنز شدم.

 بنابراين با توجه به اين کارنامه، يک طلاي جهاني از مسابقات طلبکار هستيد؟

بله، يک طلا از مسابقات جهاني طلبکارم؛ اما براي اينکه به مدال طلاي رقابت هاي جهاني برسم، بايد رکوردهايم را افزايش دهم. با توجه به اينکه کيفيت مسابقات جهاني با رقابت هاي آسيايي در يک سطح نيست، نبايد توقع داشت که بتوانم با وزنه هاي 166 و 220 کيلوگرم صاحب مدال جهاني شوم، از اين رو بايد رکوردهاي بالاتري را ثبت کنم. خوشبختانه در تمرين ها در يک ضرب به رکورد 175 کيلوگرم و در دوضرب هم به رکورد 220 کيلوگرم دست يافتم و اميدوارم در اين سه ماه باقيمانده تا شروع رقابت هاي جهاني، شرايط بهتري پيدا کنم و بتوانم با قهرماني به کارم پايان دهم.

 چقدر اميدواريد که در اين مدت باقيمانده تا شروع رقابت هاي جهاني، در تمرين ها به رکورد هاي بالاتري برسيد؟

 نمي توان اين موضوع را پيش بيني کرد؛ چون تا آن زمان ممکن است در تمرين ها اتفاق غيرمترقبه اي برايم رخ دهد؛ اما من تمام سعي ام را مي کنم تا در تمرين ها بتوانم بخوبي آماده شوم و در مسابقات جهاني با کسب مدال طلا به کشور برگردم.

 از اوضاع وزنه برداري و فدراسيون راضي هستيد؟

 خوشبختانه همه چيز خوب است و مشکلي ديده نمي شود. ما اگر درخواستي داشته باشيم، مسؤولان بدون مشکل آن را براي ما فراهم مي کنند. خدا را شکر کمبودي در اردوها وجود ندارد و همه با تمام توان براي مسابقات جهاني آماده مي شوند.

 در مسابقات جهاني در چه وزني روي تخته خواهيد رفت؟

با توجه به تمرين ها و نيز برنامه ريزي کادر فني براي مسابقات جهاني، در وزن 96 کيلوگرم شرکت مي کنم، هرچند که فعلا چيزي مشخص نيست.

 از نايب قهرماني در مسابقات آسيايي چين بگوييد؟

 مسابقات آسيايي چيزي از جهاني کم ندارد. سطح مسابقه خيلي بالا بود، تمام حريفان من از آسيا هستند و بايد بگويم همه قهرمانان جهان و المپيک در آسيا با من مبارزه کردند. من در اين رقابت ها متاسفانه خيلي آماده نبودم؛ ولي در عين حال با اينکه تمرين ها خوب نبود و قبل از مسابقه هم آسيب ديده بودم، خدا را شکر دست خالي برنگشتم و روي سکو رفتم و به مدال نقره دست پيدا کردم. براي همين خيلي خوشحالم که مردم خوزستان را نااميد نکردم. باز هم تلاش مي کنم که براي کشورم و خوزستان، عنواني در خور نام کشورم کسب کنم؛ البته بايد از تمام کساني که برايم زحمت کشيدند، تشکر کنم.

 از اردوي آمادگي تيم ملي براي حضور در مسابقات جهاني تايلند بگوييد. شرايط چطور است؟

اردوي تيم ملي براي حضور در مسابقات جهاني شروع شده و از يک ماه گذشته تاکنون در اردو هستيم. حريفان خيلي قوي و بزرگي در مسابقات جهاني پيش رو دارم و بايد بگويم که خيلي از قبل آماده تر هستند. اين مسابقات به غير از اينکه جهاني است، مسابقات انتخابي و سهميه المپيک هم به شمار مي رود. به همين دليل من تمام تلاشم را مي کنم تا بهترين نتيجه را در اين مسابقه بگيرم. براي من، اين مسابقات خيلي مهم است و دوست دارم بهترين مدال را کسب کنم. مسابقات جهاني از 27 شهريورماه آغاز مي شود و قبل از آن در مردادماه، مسابقه انتخابي درون اردويي تيم ملي برگزار مي شود که اميدوارم در اين آزمون نيز موفق شوم و نماينده شايسته اي براي کشورمان در مسابقات جهاني باشم. اميدوارم در مسابقات جهاني هم دست پر برگردم و هم ميهنان عزيزم را خوشحال کنم.

 رمز موفقيتتان در وزنه برداري چيست؟

موفقيتم را مديون تلاش مداوم در تمرين ها، پدر و مادرم و مربيان عزيزم هستم.

 به المپيک هم فکر مي کنيد؟

مطمئن باشيد که مهم ترين هدفم در زندگي، کسب عنواني شايسته در مسابقات 2020 المپيک توکيو است. تمام ورزشکاران هميشه خود را براي درخشش در المپيک آماده مي کنند. من هم دوست دارم که بعد از مسابقات جهاني در المپيک شرکت کنم و روي سکو بروم؛ البته از الان سخت است که بگويم چه مدالي کسب مي کنم و به قولي چه رنگي خواهد بود؛ ولي بزرگترين آرزوي من طلاي المپيک است.

 

صعود کوهنوردان شرکت ملي نفت به قله سي چال

گروه كوهنوردي شركت ملي نفت ايران با توسعه ورزش همگاني و برنامه هاي ورزشي سلامت محور در تاريخ 20 تير 98 به ارتفاعات رشته کوه البرز و قله سي چال صعود کردند.

13 نفر از کوهنوردان شرکت ملي نفت ايران با حضور در منطقه رودبار قصران بعد از پنج ساعت کوهپيمايي در تنگه و دره هملون که صخره اي با شيب ملايم است، موفق شدند به قله سي چال که بيش از 3 هزارمتر ارتفاع دارد، صعود کنند.

کوهنورداني كه در اين صعود شركت داشتند، عبارتند از: سيدمصطفي حسيني عدل، علي تقوي، محسن حدادي، موسي الرضا كريميان، حسن رزميان مقدم، جواد مهرپورلايقي، سهيل مجد، مجيد خسرواني، مهدي دياني، محمدرضا شهابي فر، عبدالله امامي، احد كيارستمي (راهنما) و حسين باقرزاده(سرپرست گروه).

 

صدر جدول وزنه برداري در اختيار نفتي ها

وزنه برداران نوجوان نفتي در هفته نخست ليگ برتر استان خوزستان، با پشت سر گذاشتن رقبايشان صدر جدول را در اختيار گرفتند.

هفته اول ليگ نوجوانان استان خوزستان(يادواره سردار شهيد عزيز الماسي) جمعه 21 تير ماه به ميزباني باشگاه نفت و گاز آغاجاري با شرکت 70 وزنه بردار در قالب هشت تيم برگزار شد. در پايان هفته اول مسابقات که با درخشش وزنه بردار نوجوان نفتي ها همراه بود، باشگاه نفت و گاز مسجدسليمان و باشگاه مناطق نفت خيز جنوب، مقام هاي اول و دوم را به ترتيب کسب کردند و باشگاه نفت و گاز آغاجاري که ميزبان هفته نخست بود، در مکان چهارم ايستاد.

 

درخشش تنيسورهاي مناطق نفت خيز جنوب

پايان رقابت هاي تنيس استعدادهاي برتر خوزستان با برتري و درخشش تنيسورهاي مناطق نفت خيز جنوب همراه شد.

مسابقات تنيس استعدادهاي برتر خوزستان با شرکت 16 نفر از بازيکنان برتر باشگاه هاي تنيس استان خوزستان در رده هاي سني 14و16 سال (پسران)، به مدت دو روز در زمين هاي تنيس شماره (يک) کوي فداييان اهواز برگزار شد که با برتري و درخشش تنيسورهاي باشگاه مناطق نفت خيز جنوب همراه بود.

 در رده سني زير 16 سال تمام عناوين را تنيسورهاي باشگاه مناطق نفت خيز جنوب درو کردند. رضا بساک، پارسا محمودي، اميرحسين کياني و علي پورمند با شکست حريفانشان به ترتيب مقام هاي اول تا سوم را کسب کردند؛ اما در رده سني زير14 سال اميرحسين عبدي زاده و اميد اولاپور از باشگاه مناطق نفت خيز جنوب، مقام هاي دوم و سوم را به دست آوردند.

 

کسب مقام سوم  براي فرزند کاراته کا   گازي

فرزند يکي از کارکنان گاز استان گلستان موفق شد، مقام سوم المپياد استعدادهاي برتر کاراته را کسب کند.

سيدکوشا عقيلي، ورزشکار کاراته کا خوش آتيه و فرزند مريم هروي از کارکنان شرکت گاز استان گلستان که در چهارمين دوره المپياد استعدادهاي برتر کاراته استان گلستان در رشته کوميته شرکت کرده بود، پس از رويارويي با ديگر حريفان و انجام چند رقابت ديدني، موفق شد مقام سوم اين دوره از مسابقات را از آن خود کند. در پايان اين مسابقات به پاس قدرداني از زحمات اين نونهال کاراته کا گازي، با اهداي مدال و حکم قهرماني تجليل شد.