لذت دورهمی خانوادگی زیر نور اماکن متبرکه

مشعل - هرچند تب و تاب سفرهاي خانوادگي و دورهمي ها در حياط حرم شاه عبدالعظيم يا حرم خانم فاطمه معصومه(س) در آخر هفته به دليل تغيير شرايط زندگي، چندشغله شدن و مشغله ها کم شده؛ اما هنوز هم دورهمي و خوردن شام و چاي، شب نشيني و... زير نور چراغ هاي هميشه روشن بقاع متبرکه ائمه در کشورمان نوستالژي بسياري از خانواده هاست و طرفداران خودش را دارد. خيال خانواده ها در اين دورهمي خانوادگي، از بازي کودکان، امنيت و آرامش اين محيط ها مطمئن است و بدون نگراني، ساعت ها در کنار خانواده هاي ديگر خوش مي گذرانند. اين سفرهاي کوتاه شهري، رويکردي مذهبي دارند؛ اما همنشيني با خانواده، دليل منطقي بعدي است و بسياري از خانواده ها حتي اگر فرصت رفتن به عتبات عاليات، مشهد مقدس يا قم و جمکران يا بقاع متبرکه ديگر را نداشته باشند، به امامزاده نزديک خانه خود سر مي زنند و اگر هم فاصله نزديک و فضايي براي نشستن خانواده وجود داشته باشد، حتما اين کار را همراه با خانواده خود انجام مي دهند.

از ميان محيط هاي گردشگري مذهبي در داخل کشورمان که همواره محيطي براي حضور خانواده ها بوده، مي توان به حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در قم، شاهچراغ در شيراز، بي بي شهربانو، امامزاده داوود، شاه عبدالعظيم حسني، امامزاده حسن، امامزاده زيد و ... در استان تهران، بقعه متبركه شاه نعمت الله ولي در ماهان کرمان، امامزاده عبداله روستاي زيارت در استان گرگان، امامزاده آقا علي عباس در بادرود اصفهان و بسياري  ديگر از امامزاده ها و بقاع متبرکه استا ن ها که هر کدامشان براي مردم آن منطقه ارزش و احترام زيادي دارند، اشاره کرد. بسياري از مردم معتقدند همانطور که غم و غصه هايشان را نزد اين بزرگان مي برند، خوب است زماني که حال خوبي دارند و پر از حس شادي و رضايت هستند هم به اين محل هاي پرانرژي بروند. به همين دليل است که در روزهاي آخر هفته يا تعطيلات ديگر تا جايي که بتوانند در فضاي اطراف اين بقاع متبرکه مي مانند، چادر مي زنند يا براي ساعاتي توقف مي کنند.

تهراني ها هنوز هم به همنشيني در کنار بقعه بي بي شهربانو همراه با آش رشته و آش دوغ عادت دارند و اين منظره را اگر همين حالا به اين محل برويد، حتما مي بينيد. مادرها و پدرهايمان در ميان خاطرات دوران نامزديشان از امامزاده داوود تهران گفتني ها دارند؛ اما حالا خانواده ها با خودرويشان از جاده اي هموار به اين امامزاده مي رسند که البته هنوز هم از جاذبه هاي مسير و هواي خوب آنجا لذت مي برند. همين منظره و شباهت در خاطرات را مي توان در مورد بسياري از امامزاده ها و بقاع متبرکه در سراسر کشور پيدا کرد؛ يعني  همانقدر که امامزاده عين علي زين علي خانواده ها را دور خودش جمع مي کند، امامزاده محمدهلال بن علي آران و بيدگل هم با آن صحن و سراي زيبا و بزرگش طرفداران زيادي بين خانواده ها دارد و آخر هفته ها شلوغ است.

حتي بسياري از خانواده ها تا چند سال قبل که سفر به مشهد يا عتبات عاليات، اينقدر راحت و در دسترس بود، براي اين سفرها برنامه هاي مفصلي مي چيدند و براي همان يک باري که قسمتشان مي شده  همه اعضاي خانواده را همراه مي کردند. زنان و کودکان سرخوش از شروع اين سفرها و مسير طولاني بودند و از اينکه روزها و شب ها در جوار اين بقاع متبرکه هستند، در پوست خود نمي گنجيدند؛ اما حالا خانواده ها با پروازي يک ساعته يا کمي بيشتر به اين مقاصد گردشگري مذهبي مي رسند. ممکن است حال و هواي اين محل هاي زيارتي هنوز مثل سابق باشد؛ اما مثل گذشته اين حواشي جذاب خانوادگي را ندارد، بخصوص اينکه در فضاهاي بزرگتر مذهبي مثل مشهد مقدس به دليل قوانيني که در اين آستان مقدس گذاشته شده، خانواده ها ديگر آنطور که مي خواهند، راحت نيستند و به همين دليل حضورهاي خانوادگي در صحن و سراهاي حرم بزرگ ائمه اطهار کم و کمتر شده است.

در دنياي امروز که گردشگري، به يکي از ارکان اصلي اقتصاد و صنعت تبديل شده است، همچنان گردشگري مذهبي و زيارتي يکي از اقسام اصلي در صنعت توريسم محسوب مي شود. گردشگران چه مسلمان، چه بودايي و چه مسيحي براي خود مسجد، امامزاده، معبد يا کليسايي دارند که به آن مي روند تا علاوه بر اداي فرايض الهي و آرامش روح، دقايق يا ساعاتي را به تنهايي يا همراه با خانواده در اين محيط هاي پرانرژي حضور داشته باشند. هنوز هم سفرهاي زيارتي به مشهد مقدس و عتبات عاليات يا قم و جمکران و... جزو اصلي ترين سفرهاي مردم ايران است، بخصوص که در دوره هايي مثل عيد نوروز يا ايام سوگواري اباعبدالله الحسين بر تعداد اين سفرها افزوده مي شود و خانواده ها در اين روزهاي خاص از سال ترجيح مي دهند که خود و خانواده شان در جوار اين اماکن مقدس باشند.

 

 

داستان عکس

تابستان، فصل تعطيلات و بهترين فرصت براي سفر، گردش و رفع خستگي است. همدان از شهرهاي سردسير و مرتفع ايران است که در دامنه کوه الوند قرار دارد.آب و هواي خنک و دلنشين و جاذبه هاي گردشگري و تاريخي، همدان را به يکي از مقاصد مورد علاقه مسافران تابستاني تبديل کرده است.

عکس: ايمان حامي خواه - مهر

 

اپلیکیشن های کاربردی

 

Google sky map

پنجره  رو به آسمان گوگل، دستگاه اندرويدي شما را به پنجره اي رو به آسمان شب تبديل مي کند. از اين طريق مي توانيد محل دقيق ستارگان، صور فلکي و همچنين سياره هاي منظومه  شمسي را پيدا کنيد. کافي است GPS خود را روشن کنيد و گوشي خود را رو به آسمان بگيريد. اين اپليکيشن ساده مي تواند کودکان را به دنياي نجوم علاقه مند کند.

 

Night Sky

اين اپليکيشن اختصاصي  سيستم عامل آي او اس است که قابليت هاي فوق العاده اي در اختيار کاربران اين پلتفرم قرار مي دهد. تعامل عميق با اپل واچ، فقط يکي از اين ويژگي هاست که Night Sky را به محصول متمايزي نسبت به ساير اپ هاي اين فهرست تبديل کرده است؛ اما قابليت «Grand Orrery» هم خصوصيت ديگري است که مطمئنا از کار با آن لذت خواهيد برد. اين قابليت با اتکا به قدرت ARKit مي تواند نمونه واقعي منظومه شمسي را به خانه تان بياورد. در اين حالت مي توانيد آزادانه دور منظومه شمسي کوچک تان قدم بزنيد و با لمس ستاره ها در موردشان اطلاعات کسب کنيد. به غير از اين، تمام ماموريت هاي فضايي در حال انجام هم در Night sky به نمايش درمي آيند و مي توانيد در تورهاي مجازي فضانوردي اپليکيشن هم شرکت کنيد. خوشبختانه اين  اپليکيشن رايگان است؛ اما براي خدمات بيشتر مثل دور مجازي روي ماه بايد مبلغي قابل توجه بپردازيد.

 

Astronomy Picture of the Day

برخي تصاويري که تلسکوپ هاي فضايي تهيه مي کنند، بسيار شگفت انگيز و باورنکردني هستند. با نصب اين اپليکيشن روي تلفن هوشمند خود، به آرشيو عظيمي از هزاران تصوير با کيفيت که همگي از طريق تلسکوپ هاي بسيار قدرتمندي مثل هابل گرفته شده اند، دسترسي خواهيد داشت. اين تصاوير روزي يک بار به روزرساني مي شوند و قادريد از آنها براي پس زمينه تلفن هوشمند خود هم استفاده کنيد. همچنين گزينه اي براي تغيير اتوماتيک والپيپر در APOD در نظر گرفته شده تا با بارگذاري هر تصوير در اپليکيشن، والپيپر گجت شما هم در همان لحظه به آخرين تصوير موجود تغيير کند؛ البته APOD تنها يک گالري عکس معمولي نيست. به غير از ديدن تصاوير، مي توانيد در کنارش اطلاعات ستاره شناسي بسيار مفيدي در مورد عکسي که در حال مشاهده اش هستيد، کسب کنيد.