چگونه ارزش پوشاک چرم

 

را حفظ کنيم

مشعل    پوست حيوانات يا چرم طبيعي از فراورده هاي طبيعت است که از اوايل زندگي انسان ها با آنها همراه بوده و از آنها در برابر سرما و آسيب هاي مختلف حفاظت و در عين حال پوششي براي آنها فراهم کرده است. چرم طبيعي در برابر بسياري از عوامل فيزيکي و شرايط آب و هوايي نسبتا مقاوم است و با توجه به اينکه مقداري هوا از آن در جريان است، مانع آسيب به پوست و عرق کردن مي شود. از چرم طبيعي براي تهيه اقلام مختلفي استفاده مي شود؛ اقلامي نظير لباس، کفش، کلاه، کمربند، زين اسب يا لوازم مصرفي ديگر در خانه و وسايل حمل و نقلي که بيشتر آنها در گذر زمان شکل مصرفشان ممکن است تغيير کرده باشد. انسان ها استفاده از چرم طبيعي را در قرون مختلف کنار نگذاشتند و در عوض هر روز به کاربرد و مدل هاي جديدي از مصرف اين کالا دست يافتند؛ زيرا تاکنون کمتر محصولي، کارکرد و زيبايي چرم را براي انسان ها داشته است. در دنياي امروز اين محصول همچنان بازار گرم و جذابي دارد و موارد استفاده متعددي را پيدا کرده و هر کدام از ما در محيط خانه و در ميان لوازم شخصي مان يا در محيط کار و خودروي مان حتما در يک يا چند مورد از چرم طبيعي استفاده مي کنيم، از اين رو لازم است با روش نگهداري چرم طبيعي که اتفاقا محصولي گران قيمت است، آشنا شويم. چرم حلال به دو دسته چرم سبک و سنگين تقسيم مي شود. چرم سبک معمولا به چرم هايي گفته مي شود که از پوست گوسفند، بز و مانند آن به دست مي آيد و چرم سنگين به طور معمول به چرم هايي اطلاق مي شود که از پوست گاو، گاوميش، شتر و مانند آن استحصال شده است.

  براي تميز کردن چرم مي توانيد يک محلول پاک کننده خانگي بسازيد. يک پيمانه آب ولرم (حدوداً250 سي سي) را با يک قاشق مربا خوري شامپو بچه و 2 تا 3 قطره سرکه سفيد مخلوط کنيد و با يک اسفنج روي لباس يا هر فراورده ديگر بکشيد. سپس با پارچه اي نرم رطوبت ايجاد شده را جذب و سطح محصول را خشک کنيد. در آخر، محصول خود را در مجاورت دماي هواي 25 تا 35 درجه قرار دهيد. توجه کنيد که قبل از استفاده از مواد پاک کننده و نگهدارنده در سطوح آشکار چرم، ابتدا اين مواد را در محل هايي از محصول که در معرض ديد نيست، امتحان کنيد.

چرم نسبت به رطوبت حساس است و اگر در محل تاريک و مرطوبي نگهداري شود، احتمال کپک زدن آن وجود دارد. به همين دليل هيچ وقت لباس يا کيف و کفش چرمي را در حالي که خيس است، داخل کمد يا جعبه نگذاريد. مي توانيد رويه آن را با استفاده از يک پارچه تهيه شده از الياف طبيعي که جنس لطيفي دارد، خشک کنيد. اگر قسمت هاي داخلي محصول خيس شده ، آن را در معرض هوا قرار دهيد و وقتي مطمئن شديد که کاملا خشک شده و نم ندارد، آن را داخل کمد قرار دهيد.

  يکي ديگر از مواردي که بايد نسبت به آن حساس باشيد، گرد و غبار است. نشستن گرد و غبار روي انواع کيف دستي و دوشي چرم مردانه يا ساير محصولات تهيه شده از چرم، عمر اين کالاها را پايين مي آورد. به همين دليل هرگز آنها را بدون کاور پارچه اي داخل کمد نگذاريد. در صورتي که متوجه نشستن گرد و غبار شديد، با يک پارچه نخي لطيف و خشک، گرد و غبار را از سطح محصولات پاک کنيد. در عين حال متوجه باشيد که نگهداري از محصولات چرمي داخل کاور پلاستيکي خطرناک است، چون اين کاورها مي توانند رطوبت کيف يا کفش را حبس کنند و باعث کپک زدن وسايل چرمي شوند. به همين دليل توصيه مي شود از کاورهاي پارچه اي استفاده کنيد.

اشتباه رايج بسياري از علاقه مندان به محصولات چرمي، اين است که بعد از واکس زدن، به چرم فرصت کافي براي جذب واکس نمي دهند و فورا از آن استفاده مي کنند. بهتر است يک شب قبل از استفاده از کيف يا کفش چرمي تان، آن را واکس بزنيد و بگذاريد واکس بخوبي به خورد محصول برود. در غير اين صورت، احتمال اينکه گرد و غبار بيشتري به دليل رطوبت واکس روي آن بنشيند يا رنگ آن تيره شود، وجود دارد.

  محصولات چرمي نسبت به آفتاب حساس هستند و تاثيرات مخرب نور آفتاب روي چرم ها جبران ناپذير است. به همين دليل توصيه مي شود روزهاي آفتابي بهار يا تابستان را بدون استفاده از کيف و کفش چرمي و ترجيحا با وسايل پارچه اي يا حصيري سپري کنيد. در ساير فصل ها نيز بهتر است وسايل چرمي تان را تا حد امکان در معرض نور خورشيد قرار ندهيد.

هميشه جاهايي از کيف، کفش يا لباس ها هستند که دسترسي به آنها آسان نيست. براي مثال کناره هاي بند کفش هاي چرمي يا گوشه دسته کيف ها دسترسي مناسبي براي پاک شدن ندارند. براي اينکه بتوانيد اين نواحي را تميز کنيد، يک گوش پاک کن برداريد، يک طرف آن را مرطوب کرده و طرف ديگر را خشک بگذاريد. با استفاده از قسمت مرطوب نواحي کوچک لباس هاي چرمي را از گرد و غبار و لکه پاک کنيد و بعد با استفاده از طرف خشک آن رطوبت را از بين برده و مانع کپک زدن محصول شويد.

اگر شما هم از آن دسته افرادي هستيد که در کيف چرمي يا در جيب کاپشن چرمي خود، خودکار و خودنويس حمل مي کنيد، بهتر است هميشه آن را در جايي ديگر بگذاريد. در عين حال حتما متوجه شده ايد که يکي از بيشترين بخش هاي لباس شما که همواره در معرض آسيب جدي قرار دارد، لبه لباس چرمي است. اين لبه ها خيلي زود تغيير رنگ مي دهند و پوسته پوسته شده و گاه از بين مي روند. از اقدام هاي اصلاحي خود سرانه مثل رنگ زدن، پرهيز کنيد.

خيلي ها به جاي اينکه عطر را روي بدن شان اسپري کنند، آن را روي لباس مي زنند. اين کار شايد براي کيفيت لباس هاي پارچه اي مشکل خاصي ايجاد نکند، اما به لباس يا لوازم چرمي آسيب جدي مي زند. الکل و ساير مواد تشکيل دهنده عطر باعث از بين رفتن کيفيت چرم شده و مي توانند روي رنگ آن تاثير بگذارند و باعث تغيير آن شوند.

  هميشه براي لباس ها يا کيف و کفش چرمي تان فضاي مناسبي را در نظر بگيريد. براي مثال نبايد هيچ وقت کت چرمي تان را روي رگال، بين انبوهي از لباس هاي ديگر قرار دهيد که به آن فشار مي آورد. همچنين نبايد روي کيف و کفش تان، وسايل ديگري قرار دهيد. فشار باعث تغيير فرم و ترک برداشتن چرم مي شود. اگر دوست داريد فرم محصولات چرمي بخوبي حفظ شود، مي توانيد داخل آنها را تا زماني که از آنها استفاده نمي کنيد، با روزنامه يا تکه پارچه پر کنيد.

چرم استعداد خشک شدن و ترک خوردن دارد؛ اما کافي است هر چند وقت يک بار با استفاده از واکس چرم آن را برق بيندازيد تا هم مثل روز اولش زيبا شود و هم مانع از ترک خوردن سطح آن شويد. بعضي ها مي گويند استفاده از روغن بچه هم براي چرب محصولات کوچک تر مثل کيف پول چرم زنانه و دخترانه مفيد است؛ اما بهتر است براي اين کار، سراغ واکس چرم برويد.

افتادن لکه روي لوازم چرمي و از بين نبردن آن باعث خراب شدن آنها مي شود. به همين دليل توصيه مي شود در صورت لک شدن اين وسايل، ابتدا با يک دستمال خشک آنها را پاک کنيد. اگر با اين کار لکه پاک نشد، از يک پارچه مرطوب که به مقداري مايع ظرفشويي يا صابون آغشته شده، استفاده کنيد. در صورتي که با اين کار هم لکه برطرف نشد، لباس را به خشکشويي بسپاريد و از دستکاري کردن آن بپرهيزيد.

 

اپلیکیشن های کاربردی

   YoWindow Weather

برنامه کاربردی YoWindow Weather وضعیت هوا و جو را به صورت لحظه ای نشان می دهد و شما می توانید به صورت انیمیشن های جذاب و زیبا، پایش و مانیتور لحظه به لحظه از وضعیت جوی داشته باشید. ابزارهای این برنامه شیک و کاربردی، YoWindow Weather را به یکی از دوست داشتنی ترین ابزارهای مفید و سرگرم کننده موبایل شما تبدیل خواهد کرد. همچنین می توانید هشدار های جوی را برای خود تنظیم کنید تا در مواقع ضروری شما را مطلع سازد.

Eye in Sky Weather

 Eye in Sky Weather برنامه ای با ظاهر بسیار زیباست که پیش بینی وضعیت آب و هوا در 48 ساعت آینده و همچنین 7 روز آینده را به شما نشان می دهد. این برنامه دارای ابزارهای مختلفی برای صفحه آغازین دستگاه است و همچنین رابط کاربری آن با انواع و اقسام آیکن ها قابل سفارش سازی است.

InstaWeather

برنامه ای که به شما امکان به اشتراک گذاری اطلاعاتی همچون دما، فشار، سرعت و جهت باد، میزان بارش باران و … را در محدوده مکانی خودتان با دیگر کاربران اینستاگرام می دهد. در ضمن شما از طریق این برنامه می توانید پیش بینی وضعیت آب و هوا تا یک هفته آینده را نیز ببینید. این برنامه ضمن امکان نمایش دمای هوا به واحدهای سانتیگراد و فارنهایت، دارای بیش از 70 بکراند (پوسته) مختلف است که می توانید هر کدام را که خواستید، انتخاب کنید.

داستان عکس

هفته   سوم و چهارم رقابت هاي ليگ ملت هاي واليبال در دو شهر اروميه و اردبيل برگزار شد که با استقبال پرشور مردم اين شهرها و واليبال دوستان رو به رو بود.

 مهر