تولید نفت با استمرار ادامه دارد

پس از اکتشاف نفت در چاه شماره يک مسجد سليمان، اين منطقه که در جنوب ايران واقع شده است، عملا شکل شهر به خود گرفت؛ شهري که هويت صدسال آينده خود را از صنعت نفت گرفت و پس از مدت کوتاهي به يکي از مناطق بسيار مهم ايران تبديل شد؛ اکتشاف نفت در اين منطقه سرآغازي شد بر شکل گيري هويتي جديد در جنوب ايران و تبديل شدن ايران به يکي از کشورهاي مهم نفت خيز منطقه. ايران هم اکنون در مجموع ذخاير نفتي وگازي، رتبه نخست دنيا را دارد.  قباد ناصري، مديرعامل شرکت بهره برداري نفت وگاز مسجد سليمان، با بيان اين که اين شرکت، قديمي ترين شرکت بهره برداري نفت وگاز خاورميانه است، مي گويد: اکتشاف نفت در چاه شماره يک مسجد سليمان در عمق کمي بود، بنابراين ما نفت کمي از اين چاه استحصال کرديم و براي برداشت بيشتر از مسجد سليمان به حفاري هاي پيشرفته نياز داشتيم، از اين رو سال1387 شرکت بهره برداري نفت وگاز مسجد سليمان تاسيس شد.  شرکت بهره برداري نفت وگاز مسجد سليمان در گستره سه استان ايران ( ايلام، خوزستان و چهارمحال و بختياري)، با 11واحد بهره بردارى، 4 ايستگاه تقويت و تزريق گاز و 4 کارخانه نمکزدايي ( بيع متقابل، لب سفيد، هفت شهيدان و هفتگل) نفت وگاز توليد مي کند.

تولید بدون آلودگی زیست محیطی

قدیمی بودن چاه های شرکت نفت وگاز مسجد سلیمان سبب شده است تا رعایت مسائل زیست محیطی از اهمیت بالایی در فعالیت های این شرکت برخوردار باشد، قباد ناصری می گوید: در عین این که تولید برای ما بسیار مهم است، همه تلاش خود را به کار برده ایم تا بدون هیچ آلودگی زیست محیطی این کار را انجام دهیم و در سال های 1396 و 1397 توانستیم به عنوان شرکت برتر از حیث تولید و رعایت نکات اچ اس ای معرفی شویم که این موضوع برای ما نوعی موفقیت محسوب می شود.

تا 50 سال آینده می توانیم نفت برداشت کنیم

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان گفت :  افزود: افت تولید چاه ها موضوعی طبیعی است، اما در سال های گذشته توانسته ایم با حفاری چاه های جدید تعادل را بین چاه هایی که تولیدشان افت داشته با چاه های که در مدار تولید قرار گرفته اند، برقرار کنیم. به این ترتیب شمار چاه های جدیدی که وارد مدار تولید می شوند، از چاه هایی که به دلیل افت تولید از شبکه خارج می شوند، بیشتر است. پس از گذشت 111 سال از اکتشاف نفت در مسجد سلیمان، تا چه زمانی می توان از این منطقه نفت برداشت کرد؟ مدیرعامل شرکت نفت وگاز مسجد سلیمان در پاسخ به این سوال می گوید: با توجه به مخازن ناشناخته و متعددی که در مسجد سلیمان داریم، با اطمینان می گویم که حداقل تا 50 سال آینده می توانیم از منطقه تولید داشته باشیم. به عنوان مثال در سه سال گذشته با لرزه نگاری سه بعدی مخزن جدیدی در منطقه هفت شهیدان کشف شد که بسیار پرظرفیت است. به گفته ناصری، علاوه بر حفاری های جدید انجام شده در سال های اخیر در این شرکت، اجرای پروژه های تزریق گاز کمک قابل توجهی به تثبیت و افزایش تولید نفت در شرکت بهره برداری نفت وگاز مسجد سلیمان کرده است.

واحد نمک زدایی قلعه نار در آستانه راه اندازی

ناصری درباره اقدام های انجام شده برای جلوگیری از افت تولید در این شرکت نیز می گوید: از آنجا که اکثر تاسیسات و خطوط لوله این شرکت قدیمی است، بنابراین با شرح نیاز تعریف شده از سوی شرکت ملی مناطق نفت خیزجنوب، به احداث تاسیسات جدید، خطوط لوله و حفاری چاه های جدید اقدام کردیم، ضمن این که پروژه های نمکزدایی را به منظور بهبود کیفیت نفت تولیدی و افزایش تولید در گستره شرکت نفت وگاز مسجد سلیمان اجرا کردیم. به گفته ناصری، هم اکنون واحد نمکزدایی قلعه نار در آستانه راه اندازی است، ضمن این که واحدهای نمکزدایی هفت شهیدان، لب سفید و هفتگل در هفت سال اخیر به بهره برداری رسیده اند. اجرای این پروژه ها به ازدیاد برداشت در این منطقه و در نتیجه افزایش تولید نفت کمک کرده است. مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز مسجد سلیمان با بیان این که با وجود تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران، ظرفیت تولید این شرکت با احداث کارخانه های نمکزدایی و حفاری های جدید افزایش یافته است، افزود: علاوه بر این که تولید در این شرکت حداکثری است، توانسته ایم استمرار تولید را نیز حفظ کنیم. سال گذشته (1397) توانستیم سه درصد فراتر از تعهد شرکت ملی نفت ایران، تولیدمان را افزایش دهیم که این موضوع به دلیل حفاری های جدید و راه اندازی واحدهای نمکزدایی بوده است. وی با اشاره به اجرای پروژه های تزریق گاز در مسجد سلیمان نیز ادامه داد: هم اکنون پروژه های هفتگل و قلعه نار از پیشرفت های 90 درصدی برخوردار هستند که امیدواریم نیمه دوم سال 1398 این پروژه ها را به بهره برداری برسانیم.

افزایش 20 درصدی ظرفیت تولید

ناصری با بیان این که 5 مخزن لالی آسماری، لالی بنگستان، کبود، بالارود و زیلایی شرکت نفت وگاز مسجد سلیمان در فهرست 28 مخزنی که شرکت ملی مناطق نفت خیزجنوب برای توسعه اعلام کرده قرار دارند، افزود: پیمانکاران دو مخزن مشخص شده و در حال تجهیز کارگاه هستند، پیمانکاران توسعه مخازن کبود و لالی آسماری نیز به زودی فعالیت هایشان را شروع می کنند انتظار داریم تا دوسال ونیم آینده ظرفیت تولید نفت شرکت بهره برداری نفت وگاز مسجد سلیمان با اجرای این بسته های کاری 20 درصد افزایش یابد. وی با اشاره به تشدید تحریم ها علیه صنعت نفت ایران نیز تصریح می کند: خوشبختانه با ظرفیت سازی هایی که در سال های گذشته در صنعت نفت انجام شده است، هم اکنون بیش از 70 درصد کالاهای مورد نیاز صنعت نفت در داخل ایران تولید می شود؛ ضمن این که می توانیم عملیات اکتشاف و تولید نفت را بدون نیاز به شرکت های خارجی انجام دهیم. مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز مسجد سلیمان اگرچه معتقد است تحریم ها ورود فناوری و جذب سرمایه در صنعت نفت ایران را بسیار دشوار کرده است، با این حال به برنامه های گسترده برای جلوگیری از خام فروشی و افزایش تولید فراورده های نفتی و محصولات پتروشیمی در ایران اشاره می کند و می گوید: با وجود همه محدودیت ها همچنان از سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت استقبال می کنیم و این آمادگی را داریم که برای احداث واحدهای بهره برداری و نمکزدایی و همچنین پروژه های ازدیاد برداشت با شرکت های خارجی همکاری داشته باشیم. وی تاکید کرد: شرکت های خارجی می توانند با «امنیت کامل سرمایه خود» در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کنند، ضمن این که بازگشت سرمایه در این صنعت به دلیل مزیت های ایران از جمله نیروی کار متخصص، دسترسی به آب های آزاد و توانمندی سازندگان داخلی، قطعی است.