تلاش بر استفاده بهینه از امکانات برای صرف هزینه کمتر

سرپرست خدمات مهندسي و خدمات فني منطقه 5 با اشاره به برنامه تعميرات اساسي اين منطقه در سال 97 مي گويد: برنامه تعميرات اساسي براساس برنامه زمان بندي به طور کامل انجام شد. حبيب الله نفيسي نيا گفت: در حوزه ايستگاه هاي تقويت فشار گاز، تعمير روتين 7 دستگاه توربين، تعميرات اضطراري 11 دستگاه توربين، بازرسي فني اقلام مکانيکي 15 ايستگاه تقويت فشار گاز و... انجام شد. تعميرات اساسي خطوط لوله نيز براساس برنامه به طور کامل انجام شد. در ايستگاه هاي تقويت فشار گاز از تکنيک CM و در تعميرات تعويض پوشش خطوط لوله نيز از کامپوزيت بهره گرفته ايم. درخصوص اقتصاد مقاومتي سعي شده همه تعميرات تجهيزاتي که پيش از اين توان شرکت هاي خارجي تامين مي شد با کمک ستاد شرکت ملي گاز ايران و شرکت انتقال گاز ايران از طريق منابع داخلي شناسايي شود. هم اکنون تقريبا تمام فعاليت هاي اين حوزه از سوي شرکت هاي داخلي صورت مي گيرد. به گفته نفيسي نيا، کميته خودکفايي مرتبا در حال شناسايي منابع داخلي به لحاظ امکان بومي سازي قطعات بوده و نمونه بارز آن ساخت تعدادي از فيلترهاي مورد استفاده در تاسيسات از سوي شرکت هاي داخلي است. سرپرست خدمات مهندسي و خدمات فني منطقه 5 با اشاره به همکاري اين معاونت با شرکت هاي دانش بنيان، واحدهاي پژوهشي و دانشگاه هاي کشور مي گويد: با توجه به وجود واحد پژوهش در مهندسي منطقه درخصوص استفاده از ظرفيت مراکز دانشگاهي قوي در سطح استان و نيز شرکت هاي دانش بنيان سعي شده تا با تشکيل شوراي پژوهشي منطقه و ارتباط با اين مراکز بتوان از ظرفيت هاي موجود در راستاي حل مشکلات سازمان استفاده شود که نمونه هاي آن در منطقه قابل رصد است. در مجموع با توجه به اينکه واحد هاي مهندسي در صنعت وظيفه خطير سياست گذاري هاي فني و بودجه اي و پايشي را براي سازمان به عهده دارند در اين باره و در اين برهه زماني تلاش بر استفاده بهينه از امکانات موجود سازمان براي اتکا به خود و صرف هزينه کمتر و در راستاي پايداري انتقال گاز در دستور کار قرار داشته و در اين خصوص مرهون تلاش همه همکاران در اين بخش با توجه به افزايش ظرفيت انتقال گاز هستيم.

 

تحقق برنامه های تعمیراتی سال 97 در منطقه 5

معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه 5 با اشاره به بخشي از فعاليت هاي کاري اش مي گويد: در بخش تعميرات برنامه ريزي شده، مي‎توان به 25 مورد تعميرات انواع توربين و کمپرسورهاي گاز اشاره کرد که 16 مورد آنها تعميرات اساسي توربوکمپرسورهاي منطقه بود. در بخش تعميرات اضطراري نيز 22 مورد تعميرات انجام شد.  در بخش هاي گوناگون نيز، گام هاي بزرگ و مهمي برداشته شده است و هم اکنون بسياري از سنسورها از سوي شرکت هاي داخلي ساخته مي شوند. تمام فيلترهاي هوا و روغن مورد استفاده در ايستگاه ها نيز بومي سازي شده و همکاري با سازندگان داخلي به ويژه در سطح استان فارس براي تامين و تعمير قطعات معيوب مورد نياز در جريان است. رامين نيک خلق، با اشاره به مشکل پرسنلي و کمبود نيرو در ايستگاه صفاشهر با توجه به موقعيت راهبردي و شرايط خاص اين ايستگاه، کمبود امکانات رفاهي در اين شهر از چالش هاي مهم است که با تمهيدات در نظر گرفته شده تا حدودي از مشکلات کاسته و دو سال گذشته با مشکلات کمتري رو به رو بوده ايم. در زمينه استفاده از توانمندي شرکت هاي داخلي مي توان به ساخت و بازسازي انواع قطعات مورد نياز توربين هاي مختلف با بهره گيري از ظرفيت هاي شرکت هاي بومي در استان فارس اشاره کرد.

 

ساخت قطعات مورد نیاز توربین های مختلف در استان فارس

معاون عمليات خطوط لوله منطقه 5 با اشاره به بخشي از پيشينه کاري اش مي گويد: برنامه تعميرات اساسي، پيگراني هوشمند و تميزکننده، نشت يابي و... تعريف شده در سال 97 به‎صورت کامل انجام شد.  ابوالفضل ظهيري تاکيد مي کند: با توجه به تاکيد مقام معظم رهبري و به منظور حمايت از توليد صنعت داخلي و بومي سازي قطعات از طريق بازديد نمايشگاه هاي نفت و گاز و شناسايي توليد کنندگان مستعد و توانمند داخلي حداکثر تلاش براي تامين نيازهاي منطقه از طريق توليدکنندگان داخلي صورت مي گيرد. معاون عمليات خطوط لوله منطقه 5 با اشاره به فعاليت هاي اين معاونت در حوزه حفظ و کنترل حريم خطوط لوله مي گويد: بازديد از مسير خطوط لوله حوزه عملياتي براساس برنامه زمان بندي، مکاتبه و تشکيل جلسات با فرمانداري و اعضاي شوراي اداري شهرستان هاي استان فارس، کهگيلويه و بويراحمد و يزد در خصوص اهميت خطوط انتقال فشار قوي و مخاطرات و رعايت حريم ايمني خطوط لوله فشار قوي گاز درخصوص ساخت و ساز و اخذ استعلام از منطقه، نصب تابلوهاي ايمني و هشدار دهنده در حريم شهرها و روستاها، اخذ حکم قضايي در خصوص ساخت و سازهاي غير مجاز در حريم   ايمني و رفع تجاوز از حريم اختصاصي از جمله فعاليت ها در زمينه حفظ و کنترل حريم خطوط لوله به شمار مي آيد.

 

بهره گیری از فناوری های نوین برای چابک سازی فعالیت ها

رييس روابط عمومي منطقه 5 عمليات انتقال گاز با اشاره به فعاليت هاي روابط عمومي در حوزه حفظ و کنترل حريم خطوط لوله مي گويد: جلساتي با فرمانداري هاي مختلف در سطح جغرافياي منطقه عملياتي به طور متناوب و بنا به درخواست همکاران حوزه حريم برگزار شده است. همچنين با روابط عمومي شرکت انتقال گاز ايران در به اشتراک گذاري فعاليت ها در چندين نوبت همکاري شده است. در خصوص تهيه کتابچه ويژه کودکان براي فرهنگ سازي و بروشورهاي اطلاع رساني ايمني حريم خطوط انتقال گاز نيز به صورت کامل تهيه محتوا و طراحي صورت پذيرفته که با طي مراحل کسب مجوز براي چاپ و توزيع آنها اقدام خواهد شد. مهدي دهقاني درباره انجام نظرسنجي از سوي روابط عمومي مي گويد: در برگزاري جشن هاي دهه فجر سال گذشته، نظرسنجي هاي مدوني صورت گرفته که نتايج نيز استفاده شده است. همچنين در موضوعاتي نظير تکريم ارباب رجوع، رستوران و مهمانسرا و... فعاليت هاي نظرسنجي به صورت مستمر ادامه دارد.  در حوزه اطلاع رساني در خصوص اخبار و آگهي ها به تعداد 60 خبر و 170 آگهي اقدام شده است و در دهه فجر نيز، جشنواره فرهنگي، قرآني و ورزشي دهه فجر انقلاب اسلامي صنعت نفت فارس با بيش از 25 سال سابقه و قدمت است که اين منطقه در همکاري با شوراي فرهنگي صنعت نفت فارس تعداد بيش از 30 جشن خانوادگي کارکنان صنعت نفت فارس را در سالن اجتماعات شهيد تندگويان مستقر در ستاد شيراز و مسابقات ورزشي را در مجموعه ورزشي مرکز بهره برداري شيراز ميزباني مي کند. در خجسته ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي علاوه بر چهار جشن براي خانواده کارکنان اقماري، ستادي و تاسيسات با مرکزيت شيراز که در ستاد منطقه برگزار مي شود، برنامه ها و مراسم هاي گوناگوني براي کارکنان و خانواده ها در سطح نواحي و تاسيسات و مراکز بهره برداري برگزار مي شود که شامل چهار جشن خانوادگي در شهرستان هاي فراشبند، نورآباد، سروستان و جهرم مي شود. دهقاني با اشاره به برنامه ها براي چابک سازي و پويايي روابط عمومي مي گويد: استفاده از رابطين فرهنگي در تاسيسات تقويت فشار گاز و مراکز بهره برداري خطوط لوله و بهره گيري از فناوري هاي نوين در استفاده از پرتال ها و اينترنت و آموزش مستمر کارکنان و استفاده از پيمانکاران مجرب و استفاده از تجاربشان در زمينه هاي مختلف کاري علاوه بر توانمندسازي ساختار فعلي نقش مهمي در چابک سازي و پويايي فعاليت ها داشته است.