چگونه در محيط کار فضاي مناسب تري براي فعاليت داشته باشيم؟

بی تنش به سوی آرامش

بي گمان شما هم تصديق مي کنيد که هر چه محيط کار آرام تر باشد، بهره وري در کار بالاتر مي رود و کارمندان نيز آسيب هاي روحي کمتري مي بينند و در نهايت رضايت شان از کار و فعاليت روزانه افزايش مي يابد. بنابراين به نفع کارمندان و مديران هر مجموعه اي است که به سمت ايجاد آرامش در محيط کار و دوري از تنش هاي بي مورد غيرکاري و غيرعادي بروند. اين مطلب تلاش مي کند تا راهکارهاي کاربردي را براي ايجاد آرامش بيشتر و دوري از تنش، پيش روي تان بگذارد.

مثبت باقی بمانید

مثبت باقی ماندن، حتی هنگام بروز اختلاف نظر، باعث می شود در جایگاه مناسبی در محل کار قرار بگیرید و نسبت به تنش ها و اختلافات کاری احتمالی که ممکن است در آینده پیش بیاید، آماده تر باشید.وقتی مدیرتان در مورد اختلاف نظر بین شما و همکارتان در مورد یک موضوع کاری نظر نهایی را داد، رای او را بپذیرید. حتی اگر فکر می کنید مدیرتان مرتکب اشتباه شده، تبعات این اشتباه و تصمیم با خود اوست و کسی شما را تخطئه نخواهد کرد، چون قبلا نظرتان را گفته اید.ادامه دادن بحث در مورد تصمیمی که نهایی شده، به هیچ عنوان سازنده و کمک کننده نخواهد بود. به جای بحث، بهتر است نظرات خود را مکتوب یا مستند کنید تا در موقع لزوم، دیگران را به آن ارجاع دهید. در نهایت ممکن است حقانیت شما اثبات و تصمیم گرفته شده بر اساس رای شما تغییر کند.

این احتمال را بدهید که شما مقصر هستید

یکی از سخت ترین موضوعات برای پذیرش در محیط کار این است که قبول کنید در یک اختلاف کاری، شما مقصر هستید. این که شما به مقصر بودن در ایجاد یک اختلاف اعتراف کنید، کاری زمان بر است و فروتنی زیادی می طلبد.اگر در محیط کارتان برداشت عموم نسبت به شخصیت شما این است که همیشه در متن درگیری ها حضور دارید و مقصر هستید، خودتان را برای تغییر راه و روش تان آماده کرده و به هنگام بروز تنش، جلوی زبان خود را بگیرید. عذرخواهی کردن به وقت تقصیر، می تواند بخش عمده ای از مشکل را حل کند و همه چیز را به سر جای اولش بازگرداند.

عصبانیت تان را کنترل کنید

 به دست آوردن تعادل درونی، رابطه زیادی با کنترل عصبانیت دارد. عصبانیت، یک حس بازدارنده است که حالات جسمانی قابل ملاحظه ای را موجب می شود و به مرور زمان و با تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ، مشکل اصلی را پنهان می کند. پس سعی کنید عصبانیت های بی دلیل خود را کنترل کنید و خشم خود را بر سر همکار یا موقعیتی خالی نکنید، چرا که هم آرامش را از خود سلب می کنید و هم از دیگران.

زمان را کنترل کنید

 نداشتن کنترل و اولویت بندی کارها، یکی از شایع ترین علل استرس است. بهترین راه برای انجام این کار، داشتن یک دفترچه یادداشت روزانه است. به این ترتیب، استرس روزانه تان کم می شود و آرامش بیشتری خواهید داشت.

استرس تان را کنترل کنید

برای به دست آوردن آرامش در محیط کار، بیاموزید که مثبت فکر کنید. یک نگاه مثبت و توانایی در حفظ آرامش تحت فشار زیاد باعث می شود بتوانید به همکاران خود پاسخ مثبت دهید و این به کاهش استرس در گروه شما و محیط کارتان کمک می کند.

به بدن خود استراحت بدهید

تا جایی که امکان دارد از کشیدگی عضلات جلوگیری و از آثار مخربی که استرس بر جسم تان دارد، کم کنید. دقت داشته باشید که وقتی تحت استرس هستید، تمام عضله های بدنتان سفت می شود و حالت طبیعی آن تغییر می کند.

قطعیت داشته باشید

در محیط کاری سریع و تند امروزی، شفافیت یک کالای نایاب محسوب می شود که حتی شناخته شده ترین شرکت ها هم از داشتن آن در روند ارتباطات خود محروم هستند. این عامل سبب عدم قطعیت می شود و ایجاد استرس، بروز خطا و اشتباه در ارتباطات و استرس در تمام تیم، دپارتمان یا حتی شرکت را به دنبال دارد. این مشکل، بخصوص در شرکت های بزرگتر که سلسله مراتب و تشریفات اداری پیچیده ای دارند، بدتر است.

فکرتان را کنترل کنید

 آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی گرفتار مشکلی هستید، چقدر احساس نگرانی می کنید و برای برطرف کردن آن هر چه بیشتر در جزییات چیزی که شما را نگران می کند، فرو می روید، حالتان بدتر می شود. یک فکر به فکر دیگر منجر می شود و باز به فکری دیگر، تا این که به جایی می رسید که فوق العاده ناراحت می شوید. ممکن است شما آدم پرکاری باشید؛ اما یادتان باشد اگر سر خود را با این افکار که چقدر گرفتار هستید، پر کنید،تنها خود را وادار می کنید که فشار روحی بیشتری را احساس و مشکل را وخیم تر کنید.

کشف دلایل اختلاف

قبل از اینکه موضوع اختلاف را بخوبی متوجه شوید، شاید لازم باشد زمانی را به کشف دلایل وقوع آن اختصاص دهید. تلاش برای کشف دلایل اختلاف باعث می شود موضوع مورد نظر به شکل ریشه ای و دائمی حل شود و حل اختلاف، موضوعی موقت و صوری نباشد.گاهی اوقات دلیل بروز یک اختلاف، چیزهایی که گفته شده یا انجام داده شده نیست؛ بلکه مسائلی است که در ظاهر گفته نشده یا انجام داده نشده است. شاید یکی از طرفین به خاطر نداشتن درک درست از یک موضوع یا سوء تفاهم، آزار دیده باشد. توضیح این گونه مسائل برای دیگران سخت و نیازمند یک توضیح شفاف و بازتابنده است، بنابراین قبل از اینکه به دل موضوع اختلاف بزنید، زمانی را به کشف دلایل بروز آن اختصاص دهید.

چند راهکار ساده برای مشاجرات

مشاجرات خانوادگي که عموما بيهوده و بي ريشه هستند، باعث اتلاف انرژي و هزينه هاي زياد معنوي، روحي و مادي مي شوند و خانواده ها را با چالش هاي دردسرآوري مواجه مي کنند. نتايجي که از اين مشاجرات سطحي و بي جهت به دست مي آيد، صرفا يک اعصاب خراب و جسم صعيف است. شايد اين چند راهکار ساده براي خانم ها بتواند اين مشاجرات را به صفر برساند؛ البته در شماره آينده چند راهکار هم براي آقايان داريم.

 همسرتان را به عنوان يک مرد بپذيريد و براي شناخت دنياي مردانه او دانش و آگاهي خود را افزايش دهيد.

 جنبه يا بخش هايي از شخصيت شوهرتان را که باعث تمايز او از سايرين مي شود، مورد توجه و تحسين قرار دهيد.

 براي اين که همسرتان با شما روراست باشد، سعي کنيد او را درک کرده و براي افکار و احساساتش ارزش قائل شويد. اگر حرف ها و گفته هاي او مطابق ميل شما نيست، از خود واکنش تند نشان ندهيد؛ زيرا به اين وسيله بذر بي اعتمادي در زندگي خود مي کاريد.

 به طور مداوم از شوهرتان انتقاد نکنيد؛ زيرا انتقاد پياپي باعث مي شود که شوهرتان از شما فاصله بگيرد.

 او را به درک نکردن ، عدم صميميت و بي احساس بودن متهم نکنيد؛ زيرا او درک کردن ، صميميت و با احساس بودن را به شيوه مردانه نشان مي دهد.

 زماني که همسرتان با شما صحبت مي کند، بدقت به حرف هاي او گوش دهيد؛ زيرا بي توجهي شما به گفته هاي او، بي علاقگي شما را نشان مي دهد.

  همسرتان را به شيوه خودتان دوست نداشته باشيد؛ بلکه به وجود او نيز اهميت بدهيد. به عنوان مثال اگر در سالگرد ازدواج تان ، هديه اي به او مي دهيد، سعي کنيد از قبل در مورد هديه مورد علاقه اش اطلاعاتي به دست آوريد.

  از همسر خود انتظار نداشته باشيد که با تمامي طرح ها، ايده ها و افکار شما موافق باشد و آنها را تحسين کند. واقع بين باشيد و به او اجازه دهيد که نظرش را هر چند که برخلاف ميل شما باشد، بيان کند.

 براي همسر خود نقش يک زن حساس و شکننده را بازي نکنيد؛ زيرا اين حالت شما باعث مي شود که همسرتان فکر کند شما ضعيف و بي طاقت هستيد و اگر چيزي بگويد، باعث رنجش شما مي شود. بنابراين سعي مي کند ارتباط کلامي کمتري داشته باشد که همين امر باعث ناراحتي شما مي شود.

 سعي کنيد در ارتباط با همسرتان، همواره هويت خود را به عنوان يک زن و همسر حفظ کنيد. زني که توجه به روابطش، به قيمت از دست دادن هويتش تمام شود، به خود و روابطش صدمه مي زند؛ زيرا اين مسأله باعث مي شود که خود را بخشنده تر و دوست داشتني تر از شوهرش ببيند و فکر کند که همسرش بي نهايت خودخواه و ناسپاس است . مردها با زني به عنوان همسر در ارتباط دائمي باقي مي مانند که هويت مستقل و قوي خود را حفظ کنند.

 در زندگي زناشويي خويش سعي کنيد خود را مسؤول خوشبختي خود بدانيد. زني که مسؤوليت خوشبختي زندگي مشترک را فقط به عهده شوهرش مي گذارد، يک همسر آزرده و افسرده به بار مي آورد.

 او را به دوست نداشتن و گريزان بودن از همسر و زندگي متهم نکنيد؛ زيرا همسرتان اعتقاد دارد که شريک زندگي اش را دوست دارد و از او گريزان نيست. با اين کار او را به چيزي متهم مي کنيد که در موردش صدق نمي کند و اين مسأله موجب کدورت در روابط شما مي شود.