گزارشی کوتاه از موفقیت فرزند یکی از کارکنان شرکت نفت و گاز شرق

کسب مدال طلاي  اختراعات ژنو

محمدرضا مجيدي، فرزند يکي از کارکنان  شرکت نفت و گاز شرق در چهل و هفتمين جشنواره اختراعات ژنو با ارائه طرح ساخت نوعي پماد پوستي محافظ در برابر اشعه ايکس، موفق به دريافت مدال طلا شد. او دانشجوي سال چهارم پزشکي و از برگزيدگان دوره پنجم و ششم المپياد دانش آموزي فناوري نانو، فرزند مهندس امير هوشنگ مجيدي از همکاران شرکت بهره برداري نفت و گاز شرق است. مجيدي با اشاره به اهميت ساخت اين پماد به عنوان محافظ در برابر تابش هاي اشعه ايکس مي گويد: «روش هاي مبتني بر اشعه ايکس مانند سي تي اسکن، راديوگرافي، ماموگرافي و يا روش هاي مداخله اي مثل آنژيوگرافي، يکي از کاربردي ترين روش ها در حوزه تشخيصي و درماني پزشکي است و رواج اينگونه روش هاي مبتني بر اشعه ايکس در حال حاضر، تجهيزات حفاظتي بيشتر و بهتري را مي طلبد.  او با بيان اينکه بهترين و ساده ترين روش حفاظتي، پوشش هاي جاذب اشعه ايکس است که تکنيسين هاي پرتوکار و بيماران براي جلوگيري از جذب دوز بيش از حد مجبور به استفاده آنها هستند، مي افزايد: «شيلدهاي محافظتي موجود، در حال حاضر نقص هاي بسياري از جمله عدم انعطاف پذيري،  نداشتن خاصيت ارتجاعي مناسب، سنگيني و ضخامت بالا و در نهايت جريان نداشتن هوا دارند که درکنار هم موجب خستگي و کاهش دقت تکنيسين ها در استفاده طولاني مدت از اين شيلد ها مي شود، به طوري که در بسياري از بخش هاي تصوير برداري ديده مي شود که تکنيسين هاي راديولوژي از چنين پوشش ها يي استفاده نمي کنند.» او ادامه مي دهد: «مورد ديگر وجود عنصر سرب در اين گونه شيلدهاست که مشکلات مختلف از جمله بحث ديسپوزال سرب و همچنين مسموميت هاي فلز سنگين را به دنبال دارد. در اختراعات گذشته، محصولي را توليد کرديم که علاوه برحذف عنصر سرب، از عناصري با خاصيت جذبي مکمل استفاده کرده تا به جذب بهتر اشعه ايکس دست پيدا کنيم و علاوه بر آن با استفاده از نانوالياف در ساختار شيلدها توانستيم تاحد بسياري نواقص موجود در شيلدهاي گذشته را برطرف کنيم.» مجيدي مي گويد: «پس از آن سعي بر اين شد که عناصر محافظتي اشعه ايکس را در قالب پماد توليد کرده تا مسائلي مثل ضخامت و عدم انعطاف پذيري در شيلدهاي گذشته عملا بي معنا شوند.» اين جوان موفق خانواده نفت مي گويد: «اين پروژه که با همراهي دو نفر از استادانم انجام شده، حدود دو سال زمان برده است.» او مي افزايد: «وقتي پروژه، دانشگاهي بود، پرداخت هايي محدود و نامنظم از سوي دانشگاه داشتيم؛ اما در زمان اجراي پروژه اصلي ديگر نمي توانستم منتظر اين پرداخت ها بمانم و حدود 9 ميليون تومان براي اين طرح و تست هاي آن هزينه کرديم.»  مجيدي درباره مراحل اخذ مجوز از وزارت بهداشت براي اجراي فاز تجاري سازي اين اختراع تصريح مي کند: «تست هاي اوليه روي اين فناوري که حاوي روغن هاي گياهي است، انجام شده و براي گرفتن مجوزهاي وزارت بهداشت ارسال شده است. بعد از دريافت مجوز وزارت بهداشت مي توان فاز بعد تجاري سازي را آغاز کرد.» او مي افزايد: «علاوه بر قول هاي دانشگاه در مورد تجاري کردن اين اختراع، ستاد نانو هم قول پيگيري براي تجاري شدن و ساخت خط توليد اين محصول را داده که اميدواريم زودتر اجرايي شود.»  مجيدي مي گويد: «نمونه هايي از اين محصول در دنيا وجود دارد، اما در اين نمونه، همه نمونه هاي قبلي و ساختارها را ارتقا داديم و از نانو الياف استفاده کرديم. به همين دليل اين نمونه با جزييات بيشتري مورد استقبال قرار گرفت.»

بر اساس اين گزارش، مجيدي علاوه بر کسب مدال طلا، موفق به دريافت جايزه ويژه (Special Prize) اين رقابت ها نيز شده است؛ جايزه اي که به صورت ويژه از سوي 40 کشور به پروژه هاي منتخب اعطا مي شود.

وي که متولد سال 1376 و دانشجوي سال چهارم پزشکي دانشگاه گناباد است، کسب مدال نقره المپياد بين المللي مخترعان سئول، کره جنوبي و همچنين مدال برنز جشنواره اختراعات سيليکون ولي آمريکا و کسب جايزه ويژه بهترين اختراع کشور تايلند در 47مين دوره جشنواره اختراعات ژنو سوئيس در سال 2019را نيز در کارنامه خود دارد. او همچنين در انجمن جهاني تيزهوشان منسا، کانون برگزيدگان باشگاه نانو- ستاد نانو، شوراي مرکزي کميته تحقيقات دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي گناباد و بنياد ملي نخبگان کشور ايران عضويت دارد.

 

اپلیکیشن های کاربردی

AndroMoney Pro

اين برنامه با قابليت هايي که در اختيار کاربران قرار مي دهد، محاسبه مبادلات پولي روزانه را آسان مي کند. در اين برنامه کاربر مي تواند مديريت مالي خود را در سطح کاملا حرفه اي انجام دهد. از ديگر قابليت هاي اين برنامه، پشتيباني از ارزهاي مختلف است که با ابزار هاي حرفه اي و ساده مي توانيد مديريتي کامل روي حساب هاي خود داشته باشيد.از ديگر امکانات اين برنامه، سرويس ذخيره سازي ابري است که بدون نگراني مي توانيد نسخه پشتيباني را در آن ذخيره کنيد تا هيچ وقت از بين نرود. از ديگر مزيت هاي اين برنامه، امکان رمزگذاري روي فايل ها و حساب هاي خود است .اين برنامه را مي توان جزو برنامه هاي برتر و ساده مديريت مالي روزمره دانست.

  Naadan Chords

اين يک برنامه کمکي در زمينه نواختن گيتار است و براي کساني که در حال آموختن گيتار هستند، بسيار مناسب است. در اين برنامه کافي است که براي دسترسي به يک آکورد از هر آهنگي نام آن را جست وجو کنيد تا آکورد موسيقي مورد نظر همراه با متن آهنگ نمايان شود؛ اما توجه داشته باشيد که اين برنامه در ديتابيس عظيم خود جست و جو مي کند و ممکن است بعضي آهنگ هاي دلخواه شما در آن نباشد؛ البته اين برنامه نسبت به برنامه هاي مشابه داراي ديتابيس گسترده تري است .

 

داستان عکس

 چهارشنبه 15 خرداد به عنوان عيد سعيد فطر اعلام شد و مردم موحد و مؤمن ايران اسلامي به شکرانه يک ماه روزه داري و بندگي خداوند متعال، در سراسر کشور، نماز عيد را با شکوه فراوان برگزار کردند.

عکس: محسن اسماعيل زاده – ايسنا