اکنون ظرفيت اورژانس شش تخت با يک تخت ايزوله و دو تخت اطفال است که در دستور جديد اورژانس، 12 تخت بستري موقت، يک تخت ايزوله، يک تخت اعصاب و روان و يک اتاق سوختگي مجهز به آخرين امکانات درمان هاي اوليه سوختگي به ظرفيت دو تخت و يک بخش اورژانس اطفال به ظرفيت چهار تخت، تعبيه شده است.

همچنين واحد ترياژ، دو اتاق پزشک عمومي سرپايي، اتاق معاينه پزشک متخصص طب اورژانس و واحدهاي پشتيباني اورژانس شامل راديولوژي، آزمايشگاه و داروخانه هم در اين توسعه ديده شده است.

 توسعه بيمارستان طي چند سال به اتمام مي رسد؟

اگر شرايط مساعد باشد و شش ماه نخست سال 98 تجهيز کارگاه صورت گيرد، انتظار داريم طي دو سال تمام ظرفيت هاي در دست تهيه اين پروژه را به بهره برداري برسانيم.

بر اساس فارماکوپه دارويي صنعت نفت، (دستورات دارويي) برخي از داروهاي خارجي حذف مي شود، در اين زمينه چه تمهيداتي براي جايگزيني اين داروها در نظر گرفته شده است؟

فارماکوپه نفت، رونوشتي نسبتا کامل از فارماکوپه کشوري و داروهاي ژنريک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي است و از تغييرات دستورات دارويي کشور نيز تبعيت کرده و با آن همگام است، ضمن اينکه منکر مختصر نقص موجود نيز نيستيم.

مديريت دارويي بهداشت و درمان صنعت نفت، آن را در اولويت رسيدگي قرار داده و با همکاري مراکز ستادي طي سال گذشته، نقايص آن را به حداقل رسانده است. در اين بين گاه داروهايي خاص که تحت پوشش بيمه اي کشوري و زير مجموعه هاي آن نيست، با تشخيص کميسيون عالي پزشکي بهداشت و درمان نفت در صورت نياز بيمار مورد تاييد قرار مي گيرد و تحت پوشش بيمه نفت به بيماران ارائه مي شود.

در اين خصوص تمهيدات جديدي در نظر گرفته شده که در آينده نزديک، به اطلاع کارکنان شرکت نفت خواهد رسيد.

ضمن اينکه اولويت اول، مصرف داروهاي توليد ايران است و ما موظف به تهيه و پخش داروهاي شرکت هاي داخلي بوده و مدعي هستيم که داروهاي توليد داخل طبق استانداردهاي روز دنيا تهيه شده و با اعتماد100 در صد در پروسه درمان قابل استفاده هستند.

گاهي اوقات مراجعه کننده بر اين مدعاست که داروهاي ايراني کيفيت داروهاي خارجي را ندارد. براي اين منظور چه کارهايي صورت گرفته است؟

 در اين باره، کميسيون عالي و کميسيون پزشکي مناطق ستادي زير مجموعه بهداشت و درمان نفت تصميم مي گيرد و در صورت تاييد تفاوت تاثير داروي خارجي و ايراني، دارويي با اثر بخشي بهتر تجويز خواهد شد.

اين داروها بيشتر براي بيماري هاي خاص يا صعب العلاج است که اعضاي کميسيون پزشکي معمولا در اين موارد متناسب با شرايط بيماران بهترين تصميم را اتخاذ مي کنند.

بيمارستان توحيد جم به عنوان مرکز مشاوره دهنده به درمانگاه هاي مناطق عملياتي در عسلويه، سکوهاي نفتي و ... است. توضيح دهيد که چه اقدام‎هايي در اين خصوص صورت مي گيرد؟

با توجه به ظرفيت بيمارستان توحيد جم از نظر دسترسي 24 ساعته به پزشکان متخصص در فيلدهاي تخصصي متفاوت، اين مرکز در واقع يک مرکز ريفرال يا پذيرش کننده بيماران نيازمند به خدمات تخصصي پزشکي در سطح مناطق عملياتي نفت و گاز در پارس جنوبي است که بايد در شرايط خاص که امکان انتقال بيمار به بيمارستان فراهم نيست يا مجبور هستيم در کمترين زمان ممکن، براي ارائه خدمات اورژانسي تخصصي تصميم گيري کنيم، همه مناطق دور دست يا سکوهاي نفتي، از طريق سيستم تله مديسين (تحت پوشش وب) با پزشک متخصص مورد نياز، به شکل ويدئو کنفرانس در بيمارستان (بدون کمترين اتلاف وقت) مشکلات را مطرح و دستورات لازم را دريافت و به اين وسيله به گروه پزشکي مستقر در مناطق براي ارائه هر چه بهتر دستورات و خدمات تخصصي ياري مي رسانند.

به بيماران بخش هاي ويژه تالاسمي و دياليز بيمارستان توحيد جم چه خدماتي داده مي شود؟

بخش تالاسمي بيمارستان توحيد جم با ظرفيت 5 تخت بستري به 36 بيمار تالاسمي نيازمند در سطح منطقه خدمات ارائه مي کند که غير از ارائه خدمات تخصصي روزانه مانند تزريق روزانه خون و فراورده هاي خوني و نيز تهيه داروي دسفرال و تزريق آن براي بيماران، ساير خدمات پزشکي به اين بيماران در همه سطوح، به شکل رايگان انجام مي شود.

بتازگي به جاي آمپول دسفرال، فرم خوراکي دارو براي بيماران تالاسمي در سيستم دارويي کشور تهيه و تقسيم شده که با توجه به عوارض کمتر اين دارو و مصرف بهتر آن از سوي بيماران، مورد درخواست عموم اين بيماران قرار گرفته است، از اين رو کمياب شده که مديريت دارويي بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر اين دارو را تهيه مي کند و به شکل رايگان در اختيار بيماران قرار مي دهد.

بخش دياليز بيمارستان توحيد جم نيز در فضايي به مساحت 220 مترمربع، با مشارکت بنياد امور بيماري هاي خاص، دانشگاه علوم پزشکي بوشهر و با مساعدت مالي شرکت پالايش گاز فجر جم، شوراي اسلامي شهرستان جم و همچنين خيرين نيکوکار اين شهرستان ساخته و تجهيز شده است. با راه اندازي اين بخش از اعزام سالانه 3900 بيمار دياليزي به شهرستان هاي مجاور جلوگيري مي شود که اين موضوع نقش بسيار ارزنده اي در کاهش سختي ها و مشکلات اين گروه از بيماران داشته است و اکنون به 22 بيمار در سطح شهرستان جم خدمات درماني در 2 شيفت صبح و بعد از ظهر ارائه مي شود. ظرفيت اين بخش شامل 5 تخت عادي و يک تخت ايزوله است.

وظيفه ديگر بخش دياليز، ارائه خدمات دياليزي به بيماران مسموم شده، به عنوان اولين خط درمان در مسموميت هاي شيميايي و دارويي و نيز مسموميت به دنبال گزش حيوانات با سم مهلک و کشنده است که بخصوص در مسموميت ها و مارگزيدگي، بخش دياليز بيمارستان کمک شاياني به بيماران کرده است.

 بيماران پلي کلينيک تخصصي چه خدماتي دريافت مي کنند؟

پلي کلينيک تخصصي در دو زيرگروه به بيماران خدمات ارائه مي کند. گروه اول، کلينيک هاي تخصصي واجد پزشکان متخصص است که شامل رشته هاي داخلي، جراحي، اطفال، زنان، ارتوپدي، قلب، بيهوشي، طب اورژانس، گوش و حلق و بيني و چشم است. پزشک چشم و گوش و حلق و بيني 10 تا 15 روز در ماه و در ساير بخش ها پزشک نيز به صورت شبانه روزي حضور دارد و در برخي بخش ها مانند اطفال و زنان و زايمان دو متخصص بيماران را ويزيت مي کنند. بخش دندانپزشکي نيز با ظرفيت شش يونيت و سه دندانپزشک عمومي در دو شيفت صبح و بعد از ظهر خدمات ارائه مي کند.

گروه دوم، بخش هاي تشخيصي و داروخانه هستند. بخش هاي تشخيصي شامل واحد آزمايشگاه، سونوگرافي، اندوسکوپي و کولونوسکوپي، تست ورزش و اکوکارديوگرافي و الکتروکارديوگرافي، هولتر مانيتورينگ براي فشارخون و آريتمي هاي قلبي واسپيرومتري است.

بخش کلينيک تخصصي پزشکان بيمارستان توحيد جم به طور ميانگين روزانه پذيراي حدود 500 بيمار است که در نوع خود آمار شايان توجهي دارد.

 علت حضور 15 روزه پزشکان چشم و گوش و حلق و بيني چيست؟

يکي از مشکلات بيمارستان توحيد جم، ظرفيت پايين اتاق عمل موجود است. اتاق عمل موجود در اين بيمارستان جوابگوي بيماران ارجاعي با مشکلات و بيماري هاي چشم، گوش و حلق و بيني که الزما براي درمان نياز به جراحي دارند، نيست. بنابراين در طرح توسعه بيمارستان، افزايش تعداد اتاق هاي عمل از دو به پنج اتاق مدنظر است که انشاءالله با حصول اين نتيجه، امکان حضور بيشتر متخصصان هم فراهم خواهد شد.

 در خبرها آمده است که بيمارستان توحيد جم داراي متخصص طب اورژانس است. در اين ز       مينه توضيح مي دهيد؟

بيمارستان توحيد جم، همگام با ارائه خدمات روز دنيا، استانداردسازي ارائه خدمات درماني خط اول درمان يا اورژانس را مد نظر قرار داده و نزديک به چهار سال است که متخصص طب اورژانس به صورت تمام وقت در بخش اورژانس اين بيمارستان مستقر شده است و با اين اقدام استانداردسازي کيفيت خدمات درماني تخصصي اورژانس را افزايش داده و شاهد اين مدعا، سيستم ارزيابي وزارت بهداشت در قالب اعتبار بخشي است که اورژانس بيمارستان توحيد جم در پنج شاخص مورد بررسي قرار گرفته و رتبه برتر را در سطح استان بوشهر کسب کرده است.

 اتوبوس آمبولانس مستقر در منطقه چه خدماتي به مناطق عملياتي ارائه مي کند؟

اتوبوس آمبولانس، شش تخت بستري موقت و يک تخت ويژه بيماران سوختگي دارد که تمامي تخت ها به تجهيزات لازم براي معاينات ابتدايي بيماران و مانيتورينگ قلبي – تنفسي مجهز بوده و شرايط مراقبت هاي اوليه و موقت بيماران عادي را دارد و با توجه به احتمال بروز بحران و شرايط ويژه در مناطق عملياتي دور دست يا در بحران هاي همراه با ازدحام بيمار، اين اتوبوس آمبولانس کمک شاياني به ارائه خدمات اورژانسي و تخصصي اوليه در مناطق بحران زده مي کند و مي تواند با حداکثر ظرفيت، بيماران نيازمند به خدمات تخصصي تر را با ارائه مراقبت هاي ويژه در طول مسير، با حداقل خطر ممکن انتقال دهد. اين آمبولانس در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس مستقر بوده و در دسترس مديريت سلامت اين مرکز است.

 از ديگر کاربردهاي اتوبوس آمبولانس مي توان به چه مواردي اشاره کرد؟

در طرح غربالگري فشار خون کشوري، بتازگي بهداشت و درمان صنعت نفت، به عنوان يکي از واحدهاي همگام با دانشگاه علوم پزشکي بوشهر، از اتوبوس آمبولانس براي پيشبرد هر چه بهتر اين طرح استفاده کرده و به همراه دو تيم، به مناطق درماني دور دست اعزام مي شود.

 آيا برنامه اي براي افزايش تعداد اتوبوس آمبولانس داريد؟

با حضور اولين دستگاه، خدمات ارائه شده و ارزيابي اين خدمات و همچنين انجام نيازسنجي، در صورت مثبت بودن بررسي هاي انجام شده، امکان خريد دستگاه ديگر نيز وجود خواهد داشت.

 سخن آخر؟

با توجه به سياست هاي کلان وزارت نفت مبني بر اولويت توسعه در ميادين نفتي و گازي مشترک با کشورهاي همسايه و نيز رشد جمعيت مورد انتظار در منطقه و همچنين متناسب با توسعه فضاي فيزيکي بيمارستان، قطعا مهمترين و اولين نياز بيمارستان در سال جاري و آينده، تامين نيروي انساني تخصصي و درماني و تجهيزات پزشکي مورد نياز است که از مسؤولان مي خواهم به اين مهم توجه ويژه داشته باشند.