سرمربي هندبال نفت اميديه در گفت و گو با «مشعل»:

با اقتدار به لیگ یک کشور صعود کردیم

 

 

حسين آزادي - تيم هندبال نفت اميديه موفق شد در رقابت هاي ليگ دسته دوم باشگاه هاي ايران با اقتدار به قهرماني برسد.  نفتي هاي اميديه کار بزرگي انجام دادند و موفق شدند از ميان 32 تيم و درچند مرحله پس از پشت سر گذاشتن رقبا به ليگ دسته يک هندبال ايران صعود کنند.  سرمربي تيم هندبال نفت اميديه، سطح کيفي اين رقابت ها را بسيار خوب توصيف مي کند و مي گويد که شاگردانش کار بزرگي انجام دادند. تيم هندبال نفت اميديه که مراحل ترقي را يکي پس از ديگري پيموده و با قهرماني در ليگ دسته سوم به ليگ دسته دوم رسيده و حالا با قهرماني در اين رده به ليگ يک آمده، مي خواهد با تدوام نوار موفقيت در ليگ دسته يک هم قهرمان شود تا با هت تريک در قهرماني، ليگ برتري شود.  مهدي بابلي، سرمربي نفت اميديه، در اين گفت وگو از فراز و نشيب هاي مسابقات و در نهايت قهرماني وصعود نفت به ليگ يک و نيز آرزوهايش و قهرماني در فصل آينده در ليگ يک صحبت کرد که با هم مي خوانيم:

ضمن تبريک به مناسبت قهرماني و صعود به ليگ دسته يک هندبال باشگاه هاي کشور، يک بيوگرافي از خودتان براي مخاطبان نشريه «مشعل» بيان کنيد.

مهدي بابلي بهمئي متولد سال 53 هستم و از آنجا که به عنوان دبير تربيت بدني فعاليت مي کردم، از سال 75 فعاليت خود را به عنوان مربي هندبال در مدارس شهرستان اميديه آغاز کردم. در سال 82 زير نظر مدارس تحت پوشش شرکت نفت و گاز اميديه قرار گرفتيم و طي 5 سال متوالي عنوان قهرماني باشگاه هاي خوزستان را در رده سني بزرگسالان کسب کرديم.

در سال 96 مجوز حضور در رقابت هاي ليگ دسته سوم باشگاه هاي کشور را از شوراي ورزش وزارت نفت کسب کرديم  و با اتکا به توانمندي بازيکنان مستعد بومي و نفتي، موفق شديم مقام قهرماني در ليگ دسته سوم باشگاه ها را کسب و به ليگ دسته دوم باشگاه هاي کشور صعود کنيم.

  امسال نيز پرقدرت به ليگ دسته دوم باشگاه هاي کشور صعود کرديد؟

بله. مرحله نخست ليگ دسته دوم باشگاه هاي کشور با حضور 32 تيم در چهار گروه هشت تيمي برگزار شد که تيم نفت اميديه در مرحله نخست توانست با شکست رقباي خود، جواز حضور مرحله نهايي را کسب و به جمع هشت تيم برتر مرحله نهايي صعودکند. اين موفقيت در مرحله دوم نيز تداوم يافت و با قهرماني مقتدرانه، به ليگ يک صعود کرديم؛ البته بايد از مرحله پاياني هم بگويم که شاگردان عالي کار کردند. در مرحله پاياني ليگ دسته دوم هندبال باشگاه هاي کشور که در 2 گروه چهار تيمي برگزار شد، تيم ما در اين مرحله با کسب 3 پيروزي مقابل تمامي حريفان، با اقتدار به ليگ دسته اول باشگاه هاي کشور صعود کرد.

 سطح برگزاي مسابقات اين فصل ليگ دسته دوم باشگاه هاي کشور را چطور ارزيابي مي کنيد؟

امسال مسابقات در سطح بالايي برگزار شد، چه به لحاظ کمي و چه کيفي. هيچ تيمي از پيش باخته نبود و قدرت تيم ها خيلي به هم نزديک بود که خوشبختانه با تلاش و درايت بازيکنان توانستيم با شکست دادن رقبا، ضمن کسب عنوان قهرماني، به ليگ يک صعود کنيم.

  رمز موفقيت تيم هندبال نفت اميديه در چه بود؟

اتحاد و همدلي بازيکنان و مسؤولان مهم ترين رمز موفقيت ما از بدو تاسيس تا کنون محسوب مي شود، تيم ما طي سال هاي اخير، هيچ گونه حاشيه اي نداشته و همين امر باعث شده بدون دغدغه در مسير اجراي برنامه هايمان گام برداريم. تلاش و همکاري مديرعامل شرکت و پونده نژادان، رييس امور ورزش ستودني بود و با حمايت هاي آنان مراحل ترقي و پيشرفت را طي کرديم.

  در زمينه بهره گيري از بازيکنان بومي در تيم هندبال چه اقداماتي انجام داده ايد؟

تيم ما از ابتدا با بازيکنان بومي در مسابقات شهرستان، استان، ليگ دسته سوم و رقابت هاي دسته دوم باشگاه هاي کشور حضور پيدا کرد و توانست با توانمندي همين بازيکنان بومي، اين عناوين و افتخارات را کسب کند. برخي از بازيکنان تيم ما از تيم هاي ليگ برتري از جمله نفت و گاز گچساران و بهبهان با مبالغ بالا پيشنهاد داشتند؛ اما به خاطر تعصب شان به تيم نفت اميديه، عطاي بازي در ليگ برتر را به لقايش بخشيدند و در تيم ما ماندگار شدند.

  بازي هاي شما نشان داد که يک تيم يکدست و هماهنگ در اختيار داريد. در اين خصوص بيشتر صحبت مي کنيد؟

با توجه به اينکه خودم کارمند آموزش و پرورش هستم و در تربيت بدني اين اداره   فعاليت مي کنم، بيشتر بازيکنان تيم در مدرسه شهيد حيدري، دانش آموز خودم بودند و از همان دوران به عنوان بازيکن در تيم با آنها کار کردم و از دبستان تا دوره راهنمايي و مقطع دبيرستان نيز زير نظر خودم فعاليت کردند و تا کنون نيز با همين بازيکنان در مسابقات حضورپيدا کرديم و موفق شديم در مسابقات شهرستان، استان، ليگ دسته سوم کشور و رقابت هاي دسته دوم به عنوان قهرماني دست پيدا کنيم. هم اکنون نيز بيش از 10 نفر از اين بازيکنان داراي مدرک مربيگري درجه 3 هندبال هستند و ديگر افراد را آموزش مي دهند، همچنين طي سال هاي اخير 2 بازيکن تيم هندبال نفت اميديه به نام هاي عادل عيداني و امير عکسي زاده به اردوي تيم ملي دعوت شدند.

   سال آينده براي حضور هرچه قوي تر در ليگ يک چه برنامه اي در دستو کار داريد؟

طبق هدف گذاري انجام شده، از20 فروردين سال آينده براي حضور در مسابقات ليگ دسته اول هندبال باشگاه هاي کشور استارت مي زنيم و با توجه به اينکه ليگ يک از شهريور ماه آغاز مي شود، چهار ماه قبل از اين رقابت ها تمرين هاي خود را برگزار مي کنيم؛ البته چند اردو هم در برنامه داريم که اگر تمام اين موارد درست پيش برود، حضوري قوي در مسابقات ليگ يک خواهيم داشت.

  بازيکن جديد هم جذب خواهيد کرد؟

سطح مسابقات ليگ يک به مراتب بالاتر از ليگ دسته دوم است. از اين رو براي حضوري هر چه قوي تر بايد تيم قدرتمند تري نسبت به امسال داشته باشيم. ما بهترين هاي خودمان را حفظ خواهيم کرد و براي موفقيت تيم و حضوري هرچه بهتر در ليگ يک، بر اساس نياز و نقاط قوت و ضعف تيم، بازيکن جديد خوب هم جذب مي کنيم.

  نوار قهرماني شما در ليگ يک هم ادامه خواهد داشت؟

خب در اين دوسال با کسب عنوان قهرماني در ليگ سه و سپس ليگ دو به مراحل بالاتر رسيده ايم. بنابراين سعي مي کنيم اين روند را حفظ کنيم و بتوانيم با قهرماني در اين رقابت ها به ليگ برتر هم صعود کنيم. البته بايد بگويم کار خيلي سختي در پيش داريم. در ليگ يک تيم ها به مراتب قويتر هستند و سطح مسابقات هم بالاتر است، اما سعي مي کنيم که در حد نام نفت حضور پيدا کنيم و به قول معروف باقهرماني در ليگ يک هت تريک کرده و به ليگ برتر هم صعود کنيم.

  صحبت پاياني؟

در موفقيت هاي تيم، مديرعامل شرکت نفت و گاز آغاجاري نقش مهمي ايفا کردند و در حد توان، ما را ياري و مساعدت کردند، همچنين رييس امور ورزش شرکت نيز توان مضاعفي گذاشتند و ما را همراهي کردند. ساير مجموعه ها و همچنين فرمانداري و شهرداري اميديه نيز از ما حمايت کردند که جا دارد در همين جا فرصت را غنيمت شمرده و از تک تک آنها تشکر کنم. اميدوارم همچون گذشته در ادامه راه و کسب موفقيت هاي بيشتر، در جهت اعتلا و سربلندي نفت و گاز اميديه ما را همراهي کنند.

 

قهرمانی مقتدرانه هندبال نفت اميديه  در لیگ 2 کشور

تيم هندبال نفت اميديه با پشت سر گذاشتن رقبايش در مرحله دوم و بالاتر از 32 تيم و قهرماني، مقتدرانه به ليگ دسته يک فصل آينده هندبال باشگاه هاي ايران صعود کرد.  مسابقات هندبال قهرماني دسته دوم باشگاه هاي کشور و انتخابي ليگ دسته يک با پيروزي تيم نفت اميديه مقابل تيم يزد در روز آخر اين رقابت ها پايان يافت.  مرحله پاياني مسابقات هندبال دسته دوم باشگاه هاي کشور از 26 تا 29 بهمن با حضور چهار تيم نفت و گاز اميديه، سامنات تهران، مريوان و يزد برگزار شد که در نهايت تيم نفت اميديه با کسب 3 پيروزي پياپي مقابل حريفان خود به عنوان قهرماني دست يافت.   در اين رقابت هاي سنگين و نفسگير که به ميزباني باشگاه نفت اميديه انجام شد، تيم هندبال نفت توانست ابتدا مقابل سامنات تهران با نتيجه 30 بر 29 به پيروزي برسد، سپس در دومين ديدار با نتيجه مقتدرانه 37 بر 28 تيم مريوان را شکست دهد و در ديدار پاياني نيز با نتيجه 30 بر 25 از سد تيم يزد بگذرد تا ضمن قهرماني اين مسابقات، براي نخستين بار پس از چند سال فعاليت خود در ليگ هندبال، سهميه ليگ دسته يک باشگاه هاي کشوررا براي اميديه و خوزستان به ارمغان بياورد.  در پايان اين مسابقات، پس از تيم نفت اميديه، يزد و تهران مقام هاي دوم و سوم را به دست آوردند و در مجموع، تيم هاي نفت اميديه و يزد جواز حضور در ليگ دسته يک هندبال باشگاه هاي ايران را کسب کردند.   مراسم اختتاميه اين مسابقات در مجتمع شهيد تندگويان با حضور بهبهانيان، مدير منابع انساني؛ پونده نژادان، مديرعامل باشگاه فرهنگي - ورزشي نفت اميديه، ابوعلي، رييس اداره خدمات اداري و اجتماعي؛ احمدي، رييس اداره تربيت بدني شهرستان؛ کرمي، رييس سازمان ليگ هندبال؛ صادقي، رييس هيات هندبال استان و جمعي از روساي ادارات شرکت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري برگزارشد و ضمن تقدير از دست درکاران اين مسابقات به تيم هاي برتر مدال و کاپ قهرماني اهدا کردند.   بازيکنان و کادر فني تيم هندبال نفت اميديه که در اين رقابت ها خوش درخشيدند و باعث قهرماني و بالابردن پرچم نفت شدند، عبارت بودند از:

 مهدي رفيعي، مهدي جهان تاب، امير عکسي زاده، جمال خرازي، حسين عرب زاده، غفارشريفي، بهدادبهادري، ياسين رحيمي، مهدي کاوه، نويد محمودي، ميلاد سيمري، غريب فراست، رسول روحاني، مهردادفاتحي، يوسف قلندرنژاد (سرپرست)، مهدي کاوه (مربي ) و مهدي بابلي ( سرمربي ).

 

کاپيتان نفت اميديه:

پتانسیل حضور در لیگ برتر را داریم

کاپيتان تيم هندبال نفت اميديه عقيده دارد قهرماني در مسابقات ليگ دسته دوم باشگاه هاي ايران نتيجه کوشش و تمرين مستمر بازيکنان در طول مسابقات است. اميرعکسي زاده که سابقه حضور در ليگ برتر هندبال به همراه نفت گچساران را در کارنامه دارد، مي گويد: تيم نفت اميديه پتانسيل حضور در ليگ برتر را دارد و به همين جهت در ليگ يک، از مدعيان صعود است. کاپيتان نفت اميديه در خصوص قهرماني در ليگ دسته دوم با «مشعل» گفت وگو کرد که مشروح آن را با هم مي خوانيم:

  از چه زماني هندبال را شروع کرديد؟

اميرعکسي زاده متولد سال 1370 در شهرستان اميديه هستم و هندبال را در دوراني که دانش آموز بودم، زير نظر استاد بابلي آغاز کردم و به همراه اين تيم، قهرمان مسابقات باشگاه هاي خوزستان شدم و به مسابقات دسته سوم باشگاه هاي کشور راه يافتيم.

  سابقه حضور در ليگ برتر را هم داريد؟

بله، در مجموع 6 سال سابقه حضور در ليگ برتر هندبال باشگاههاي کشور را به همراه تيم هاي فولاداکسين خوزستان، پتروشيمي مارون، نفت گچساران و شهرداري کاشان دارم.

  سطح مسابقات ليگ دسته دوم هندبال چطوربود؟

بازي ها از سطح بالايي برخوردار بود. ظهرابي به عنوان کاپيتان تيم ملي در ترکيب تيم يزد حضورداشت، تيم سامنات تهران ازوجود 5 ملي پوش بهره مي برد و ما هم با دارا بودن برخي بازيکنان از جمله غريب فراست که به همراه تيم نفت گچساران، سابقه حضور در جام باشگاه هاي جهان را داشت، در اين مسابقات شرکت کرديم و خوشبختانه به اذعان ناظر و دست درکاران فدراسيون هندبال، اين مسابقات از سطح بالا و مطلوبي برخوردار بود.

  از بازيکنان تيمتان که در مسابقات اين فصل بدون شکست قهرمان شدند، بيشتر بگوييد؟

بيش از 90 درصد بازيکنان تيم ما بيکار واز قشر ضعيف جامعه هستند؛ به طوري که برخي از بچه ها پس از کار بنايي و با پاي پياده به محل تمرين مي آيند و با تعصبي که به تيم و علاقه اي که به رشته هندبال دارند، در مسابقات حضور پيدا مي کنند. خوشبختانه با تلاش آنها و تدابير لازم کادر فني توانستيم به عنوان قهرماني دست پيدا کنيم که در همين جا فرصت را مغتنم شمرده و از تلاش تک تک آنها قدرداني مي کنم.

  در پايان اگر صحبتي داريد، بفرماييد.

از تمامي عزيزاني که ما را همراهي کردند، از جمله آقايان بهبهانيان، پونده نژادان، بابلي و  قلندرنژاد، تماشاگران خونگرم اميديه نهايت تشکر و قدرداني را دارم و اميدوارم در مسابقات ليگ يک کشور نيز ياري گر ما باشند و با قهرماني به ليگ برتر صعود کنيم.