پيشنهادهايی كه برای سفر به كارتان می آيد

گشت و گذار با نیم نگاهی به جیب مان

مشعل     در دنياي پرمخاطره و پردغدغه امروز بايد از اوقات فراغت و تعطيلات خود به بهترين شكل ممكن استفاده كرد، حتي اگر اين زمان ها براي مدتي كوتاه باشد، چراكه اين مدت كوتاه هم مي تواند تاثير زيادي روي جسم و روانمان بگذارد و اندكي ما را از دغدغه ها و مشكلات زندگي دور كند.  تعطيلات كه از راه مي رسد، اولين برنامه اي كه برايش مي توانيم تدارك ببينيم، سفر است. سفري كه هم مي تواند ارزان و به صرفه باشد و هم با توجه به دنياي پرزرق و برق امروز گران و پرهزينه. ما اينجا برايتان پيشنهاد سفرهاي ارزان و به صرفه را داريم تا هم برنامه اي براي تعطيلات تان داشته باشيد و هم بهترين سفر را با كمترين هزينه تجربه كنيد. مسافرت ارزان و مناسب، نه تنها ميل به سفر را تقويت مي كند، بلكه نگاهمان به سفر هم متفاوت تر مي شود.

کارت شناسايي وكاربردي

همراه داشتن کارت شناسايي مثل کارت فرهنگيان، پزشکان، کارمندان، بازنشستگان و دانش آموزي در اين ايام مي تواند بسيار کاربردي باشد. مثلا در بسياري از مكان ها مثل موزه ها يا حتي برخي مسافرخانه ها مي توان از آنها استفاده كرد؛ البته شايد به نظرتان تخفيف اين كارت ها کمک ناچيزي براي بودجه تان باشد، اما همين تخفيف هاي کوچک برخي مواقع راهگشا هستند و به بودجه كم شما كمك خواهند كرد.

اقامتگاه هاي ارزان

يافتن اقامتگاه هاي ارزان با امكانات رفاهي مناسب، با كمي تحقيق امكانپذير است. گاهي با تماس هاي لحظه آخري براي هتل ها و اقامتگاه ها مي توانيد از تخفيف مناسبي بهره مند شويد. با عضويت در کانال هاي خبري دنياي مجازي نيز به راحتي مي توان از تخفيف هاي ارائه شده و تورهاي مناسب استفاده كرد. همچنين اقامتگاه يا هتلي را براي خود انتخاب کنيد که امکان لغو رايگان و عودت وجه براي شما وجود داشته باشد، چراكه گاهي ممكن است به دلايل مختلف و مشكلات غيرمنتظره، سفرتان منتفي شود.

غذا نخريد

شايد پيش خودتان بگوييد، مگر مي شود به مسافرت رفت و غذا نخريد يا اينكه در مسافرت مي خواهيد استراحت كنيد و حاضر به آشپزي نيستيد. اين استدلال ها كاملا منطقي است، چراكه شما براي دوري از دغدغه هاي زندگي به دل جاده و طبيعت زده ايد تا چند روزي از مشكلات و مشغله ها دور باشيد. توصيه غذا نخريدن به اين معنا نيست كه غذا نخريد، منظورمان اين است كه رفتن به رستوران ها را محدود كنيد، يعني با توجه به مدت اقامتتان به جاي انتخاب رستوران هاي اسم و رسم دار، رستوران هايي را انتخاب كنيد که غذاي باکيفيتي دارند. به همراه داشتن کنسرو، بيسکويت، کيک، پنير، آبجوش، چاي و کشمش هم مي تواند سهم زيادي در كاهش هزينه هايتان داشته باشد.

چادرهاي مسافرتي

اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد كه طبيعت گردي هم برايتان جذاب و لذت بخش است، مي توانيد سفرتان را با توجه به علاقه تان در طبيعت برنامه ريزي كنيد. در اين حالت با انتخاب مقصدي خوش آب وهوا و حتي عبور از مسيرهاي خوش آب و هوا مي توانيد از چادر مسافرتي استفاده كنيد. چادر زدن در كوه و دشت و کنار دريا، روح را مي نوازد و اوقات خوشي را رقم مي زند. البته همراه داشتن زيرانداز و پتوي سبک، پماد مخصوص نيش حشرات و پشه بند براي کودکان مي تواند امنيت شما را افزايش دهد و امنيت بالا هم يعني حفظ جان و مال شما!

نكاتي كه نبايد آنها را فراموش كرد

 امکانات لازم و کافی در مقصد سفر و بین راه بی نهایت نیست. همچنين امکان ایجاد مشکل یا حادثه غیرمترقبه به دلیل عدم آمادگی لازم در جاده ها وجود دارد، پس جانب احتياط را در نظر بگيريد.  بیشتر مردم به دلیل حساب و کتاب های اقتصادی، ترجیح می دهند وسایل اولیه و مورد نیاز را با خود به همراه ببرند تا در مقصد یا بین راه مجبور به خرید کالاهای مورد نیازشان با قیمتی بالاتر نشوند. در این صورت به همه افراد پیشنهاد می شود کالاهایی سبک و ساده را برای سفر همراه داشته باشند؛ مثلا ظرف های سبک تر که حجم کمتری اشغال می کنند یا مواد غذایی کنسروی که تهیه و آماده کردن آنها در سفر آسان تر باشد.  سعي كنيد از سفري كه تدارك ديده ايد، به بهترين شكل ممكن لذت ببريد و در كنار خانواده سفري خاطره انگيز و متفاوت را تجربه كنيد.

زياد سوغاتي نخريد

شما براي داشتن سفري به صرفه، قيد بسياري از خريدها و خرج هاي غيرضروري تان را زده ايد، پس غيرمنطقي است كه در بازگشت براي نزديكان و آشنايان سوغاتي بخريد كه مانند آن را حتي باکيفيت بهتر و قيمت مناسب تر مي توانيد در شهر خود پيدا كنيد. پس جوگير نشويد و زياد سوغاتي نخريد.

ارتباط با افراد بومي

يکي از مواردي که در زمان مسافرت به كاهش هزينه هايتان مي انجامد، ارتباط با افراد بومي شهر مورد نظرتان است. ارتباط با اين افراد مي تواند به شما در يافتن هتل هاي ارزان، رستوران هاي ارزان و حتي بازارچه هاي ارزان قيمت كمك كند، چراكه اين افراد اطلاعات خوبي در خصوص شهرشان در اختيارتان قرار خواهند داد.

انتخاب شهرهاي غيرتوريستي

از آنجا كه شما بودجه محدودي داريد، بهتر است روي شهرهاي مسافرخيزي كه محل تجمع مسافران هستند، خط بكشيد و راهي مكان هايي شويد كه كمتر شناخته شده اند. سفر به اين نقاط هم جذاب است و هم كم هزينه. ضمن اينكه با اين كار سفري متفاوت را تجربه خواهيد كرد.

شناسايي مقصد

هرگز بدون برنامه و بدون شناسايي محلي كه به عنوان مقصد در نظر گرفته ايد، سفر نكنيد. ناديده گرفتن اين مورد مهم مي تواند سفرتان را تحت تاثير قرار دهد. داشتن اطلاعات كافي در خصوص مقصدي كه انتخاب كرده ايد، نه تنها باعث آرامش خاطرتان مي شود كه با شناسايي اين مكان مي توانيد اطلاعاتي از ديدني هاي آنجا به دست آوريد و در كمترين زمان و با كمترين هزينه، برنامه اي براي ديدن آنها تدارک ببينيد.

همراه داشتن وسايل ضروري

قبل از بستن چمدانتان بهتر است کاغذ و قلمي برداريد و وسايل ضروري مورد نيازتان را يادداشت كنيد و آنها را درون چمدانتان بگذاريد. داروها، دستگاه فشارسنج، تست قندخون، وسايل بچه ها، دمپايي، کبريت و... را با خود ببريد تا مجبور نشويد براي پيدا کردن آنها از اين طرف شهري که نمي شناسيد، به طرف ديگر برويد؛ چون هم زمان را از دست مي دهيد و هم وسيله اي را که در خانه داشتيد با قيمت بالاتري مي خريد.

هواشناس باشيد

يكي از نكات مهمي كه قبل از مسافرت بايد آن را مدنظر قرار دهيد، هواشناسي است. براي اينكه در مسافرت گرم يا سردتان نشود، بهتر است لباس گرم و سبك همراه داشته باشيد تا در شرايط اضطرار و پيش بيني نشده، مجبور به خريد لباس نشويد.

هزينه حمل و نقل

مسافرت با خودروي شخصي شايد دلپذيرتر باشد و استقلال زيادي به شما بدهد، اما اگر تعداد نفراتتان كم است و قصد سفر به شهر يا روستاي كوچكي را داريد، بهتر است از بردن وسيله نقليه صرف نظر كنيد، چراكه در اين نقاط مي توانيد به راحتي جابه جا شويد. در اين شرايط مسافرت با اتوبوس يا قطار بهترين انتخاب است.  همچنين اگر تعداد نفراتي كه قصد مسافرت دارند، زياد است، مي توانيد با كرايه يك ون سفر خود را برنامه ريزي كنيد. با اين روش هم از رانندگي خسته نمي شويد و هم هزينه هاي سفرتان كاهش مي يابد.

بچه ها را توجيه کنيد

اگر فرزندانتان به سن و سالي رسيده اند که موقعيت زندگي شما را درك مي كنند، قبل از سفر آنها را توجيه كنيد كه نمي توانيد خرج اضافه داشته باشيد. مطمئنا آنها هم مشكلات را درك مي كنند و به شما در داشتن سفري كم هزينه و به صرفه كمك خواهند كرد. درباره كودكان خردسال كه توجيه آنها مشكل است، تنها راهي كه داريد كنترل خواسته هاي آنهاست. پس اگر بودجه اي براي خريد اسباب بازي، لباس و... نداريد، بهتر است گشت و گذار در فروشگاه ها و مراكز خريد را از برنامه سفرتان حذف کنيد. 

برنامه ريزي سفر

اولين كاري كه براي سفر ارزان و به صرفه بايد انجام داد، برنامه ريزي آن با توجه به بودجه اي است كه در نظر مي گيريد. اين برنامه ريزي باعث مي شود موارد غيرضروري را حذف كنيد و با توجه به پولي كه كنار گذاشته ايد، راهي مسافرت شويد و از تعطيلاتتان لذت ببريد.

شناسايي موقعيت خود

اين مورد به كارمندان و بازنشسته هاي شركت ها، ارگان ها و سازمان ها مربوط مي شود. اگر کارمند يا بازنشسته هستيد يا حتي در شرکتي خصوصي کار مي کنيد، دانستن اين نكته كه محل يا صنف كاري شما با هتل ها يا اقامتگاه هايي در سراسر كشور قرارداد دارد، به كارتان مي آيد، چراكه مي توانيد از اين مکان ها استفاده کنيد و هزينه هايتان را كاهش دهيد. شما حتي مي توانيد از آشنايان و دوستانتان هم براي بهره گرفتن از اقامتگاه هاي ارزان قيمت و به صرفه كمك بگيريد.