نکات کلیدی سفرهای زمستانی رعایت کنید تا سلامت به مقصد برسید

شبنم اعماري   زمستان با تمام زيبايي هايش، گاهي چالش برانگيز است. چالش هايي كه مي تواند مشكلات زيادي برايمان ايجاد كند؛ اما با رعايت چند نکته ساده مي توان هم از زيبايي هاي آخرين فصل سال لذت برد و هم فصلي دلچسب را پشت سر گذاشت. سفر مثل زنگ تفريح است، زنگ تفريحي كه مي تواند مردم را چند روزي از دغدغه هاي روزمره شان دور كند. بيشتر مردم در سراسر دنيا سفرهايشان را در فصول گرم برنامه ريزي مي كنند، چون بر اين باورند كه سفر در زمستان سخت و دشوار است، در حالي كه زمستان يكي از زيباترين فصل ها براي مسافرت است؛ البته با توجه به شرايط خاص زمستان و بارش برف و باران در سفرهاي زمستاني بايد نكاتي را رعايت كرد؛ نكاتي كه با اهميت دادن به آنها مي توانيد سفر زمستاني به يادماندني را تجربه كنيد.

 

سفرتان را برنامه ريزي كنيد

يكي از نكات كليدي مسافرت، برنامه ريزي است، برنامه ريزي   مي تواند سفر خاطره انگيزي را پيش رويتان قرار دهد. بعد از برنامه ريزي، مهم ترين مسأله مقصدي است كه براي رفتن انتخاب مي كنيد؛ مقصدي كه قطعا ويژگي هاي خاص خود را دارد و توجه به اين ويژگي ها هم مي تواند سفري بي دردسر را برايتان رقم بزند. مسأله  ديگري كه در اين خصوص بايد مدنظر قرار داد، مكاني است كه قصد سفر به آن را داريد، جايي كه بايد درباره اش اطلاعات كافي داشته باشيد تا در زمستان براي رسيدن به مقصد مورد نظرتان به مشكل نخوريد. آگاهي از مسيرهايي كه به مقصد منتهي مي شود هم نكته مهمي است كه بايد به آن توجه كرد.

سفر با خودروی شخصی

اگر به هر دليلي ناچاريد با خودروي شخصي تان در زمستان سفر کنيد، بهتر است قبل از حركت به سمت مقصد، تمام جوانب را در نظر بگيريد و با رعايت نكاتي كه در ادامه به آنها اشاره مي كنيم، سفري بي خطر را پشت سر بگذاريد.

- خودرويتان را به تمامي تجهيزات زمستاني مجهز كنيد.

- قبل از حركت از جاده هاي منتهي به مقصدتان آگاهي كسب كنيد.

-  نقشه کاملي از تمامي راه هاي اصلي و فرعي به همراه داشت باشيد.

- در میان وسایل خود، یک جفت دستکش گرم، شلوار مناسب زمستان، کفش یا چکمه مناسب، پتو، چراغ قوه با باتری اضافه، کابل ضخیم، یک تیغه برف پاک کن اضافه، ضدیخ و زنجیر چرخ را بگنجانید.

- مقداري تنقلات و خشکبار در دسترس داشته باشید تا در صورت ايجاد مشكل و طولانی شدن آن تغذیه مناسبی داشته باشيد. فراموش نكنيد که این وسایل باید در دسترس باشند تا در زمان وقوع مشكل بدون پیاده شدن از خودرو بتوانید از آنها استفاده كنيد.

-  چکاپ فنی خودرو عامل مهمي در مسافرت هاست،  موضوعی كه در زمستان باید بیشتر از فصول ديگر مورد توجه قرار گیرد. بهتر است قبل از حركت، خودرويتان را به يك متخصص مكانيك نشان دهيد تا از سلامت و مناسب بودن لاستیک ها مطمئن شويد و مشکلات احتمالی را برطرف كنيد.

- مهم ترین نکته اي كه بايد در فصل زمستان و هنگام رانندگي مدنظر قرار دهيد، اين است كه ببینید و دیده شوید. برای این کار لازم است تمام چراغ های خودرو تمیز باشد تا به وسیله نور آنها بتوانید اتفاقات جاده را ببینید و به دیگر رانندگان نیز حضور خود را اعلام کنید. شیشه ها هم نقش مهمی در حس دیداریتان دارند.

- در سفرهاي زمستاني، رعايت سرعت مطمئنه نقش زيادي در كاهش تصادفات جاده اي دارد.

- مهارت و تسلط در رانندگی كمك زيادي به شما در سفرهاي زمستاني مي كند.

-  در صورتی که در برف گیر کردید یا مجبور به توقف  شدید، حتي الامكان تا برطرف شدن مشکل در خودرو بمانيد.

 - اگر می خواهید ماشین خود را پارک کنید، از پارکینگ های سرپوشیده استفاده کنید.

-  در صورت لیز خوردن روی سطح جاده، پای خود را از روی پدال گاز بردارید و به جای آنکه پدال ترمز را فشار دهید، سعی کنید آرام و بریده بریده ترمز بگیرید.

وسايل سرگرمي تان را فراموش نکنيد

مهم است كه همه اعضاي خانواده در طول سفر وسايلي براي سرگرمي داشته باشند تا در شرايط خاص مثل تاخير در پروازها، کندي حرکت ماشين ها و ترافيک در مسير يا حتي توقف هاي طولاني، به خاطر بدي آب و هوا، خود را سرگرم كنند.

هميشه آب کافي بنوشيد

نوشيدن آب کافي، مختص به تابستان و سفر به مناطق گرم نيست و در سفرهاي زمستاني هم بدنتان نياز به آب دارد. درست است كه اقليم هاي سرد به اندازه اقليم هاي گرم باعث کم شدن آب بدن نمي شوند، اما بي توجهي در نوشيدن آب کافي ممکن است سلامت شما را در سفر به خطر بيندازد، بويژه اگر در طول سفر زمستاني فعاليت هاي شديدي داشته باشيد.

مراقب بيماری های رايج باشيد

تا جايي که مي توانيد در سفرهاي زمستاني مراقب سلامت خود باشيد. در ماه هاي زمستان به دليل شيوع آنفلوانزا در معرض اين بيماري هستيد، پس براي مواجهه با بيماري در طول سفر آماده باشيد. بهتر است يک بسته دارويي براي اعضاي خانواده آماده کنيد و ويتامين ها و مکمل هايي را که براي حفظ ايمني بدن مفيد است، در آن قرار دهيد. داشتن جعبه کمک هاي اوليه، يکي از مهم ترين ملزوم های سفر است که اميدواريم هيچ گاه نيازي به آن نداشته باشيد.

نکات امنيتی در سفر را جدی بگيريد

هيچ چيز به اندازه سفرهاي دسته جمعي و خانوادگي لذت بخش نيست. بسياري از خاطرات ما در سفرها و جمع هاي خانوادگي شكل مي گيرد. براي اينکه بهترين خاطرات را براي خود، خانواده و دوستانتان رقم بزنيد، بايد نكات امنيتي سفر را جدي بگيريد. حفظ امنيت تمام اعضاي خانواده، لذت آن را دوچندان مي كند.

وسايل مورد نياز سفرهای زمستانی

كلاه: رمز گرم ماندن در زمستان و جلوگيري از سرما، داشتن کلاه های زمستانی است، پوششي كه در بازارها مي توانيد انواع مختلفی از آن را خريداري كنيد.

مناسب ترین کلاه برای سفرهاي زمستاني باید گوش ها و قسمتی از پشت گردن را بپوشاند و گرم نگه دارد، تزیینات اضافه نداشته باشد و سبك، نازك و گرم باشد.

کفش: پای شما نخستین جایی از بدن تان  است که به سرعت سرما را حس می کند. پس پوشش آن اهمیت زيادي دارد. در زمستان پوشيدن كفش هاي سنگين توصيه مي شود؛ كفش هايي كه در برابر سرما ضدآب و مقاوم باشد، برای پوشیدن و درآوردن آن نیازی به باز و بسته کردن بند نداشته باشد. کف آن طوري باشد که بتوانيد روی سطوح لغزنده راه بروید. تيره رنگ باشد تا در مسافرت درگير تميز كردن آن نباشيد و در نهايت مدلی را انتخاب کنید که در بیشتر اماکن قابل استفاده باشد.

دستکش: سرد شدن دست ها در زمستان امکان انجام برخی فعالیت ها را از شما می گیرد، بنابراين بايد در سفرهاي زمستاني، دستكشي به همراه داشته باشيد كه

ضدآب باشد، هوا در آن جریان پیدا کند، سبک و نازک و گرم باشد و براحتی خشک شود.

پوشش مناسب

در زمستان تصور بر اين است كه پوشيدن لباس زياد، باعث گرماي بيشتر مي شود. اين باور غلط را با پوشيدن لباس هاي مناسب مي توان اصلاح كرد. در فصل سرد باید از لایه های مختلفی استفاده كرد تا براحتی بتوان با پوشیدن و درآوردن لباس ها میزان گرمای بدن را تنظیم كرد. علاوه بر اين لباس ها، شلوار مناسب برای گشت و گذار در زمستان را فراموش نکنید و همیشه جوراب پشمی به همراه داشته باشید.

سخن آخر

سفرهاي خاص زمستاني مي تواند برايتان خاطره انگيز باشد، به شرط آنكه به نكاتي كه به آنها اشاره كرديم، توجه كنيد تا سفر زمستاني بي خطري داشته باشيد.