قهرمان وزنه بردار شرکت نفت و گاز مارون:

نفـت بـه ورزش همـگانی  تـوجه ویـژه دارد

حسين آزادي-  جهانفر دانش، قهرمان وزنه برداری پیشکسوتان آسیا و اقیانوسیه متولد سال 1357 شهرستان مسجدسلیمان است. او از سال 1372 به عنوان کارآموز آموزشگاه شهید مطهری صنعت نفت مسجدسلیمان به وزارت نفت پیوست. کارشناس ارشد علوم سیاسی و دانشجوی مدیریت استراتژیک است و هم اکنون در سمت رئیس دفتر مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون خدمت می کند، متاهل است و دو فرزند دارد و در حال حاضر داور تیم وزنه برداری استان و عضو هیات رئیسه تیم وزنه برداری استان خوزستان است. با این قهرمان نفتی، گپ و گفت کوتاهی داشتیم که باهم می خوانیم.

  روزنه برداری را از کجا و چه سالی آغاز کردی و اولین مربیان تو چه کسانی بودند؟

وزنه برداری، رشته خانوادگی ماست و برادرانم وزنه بردار بودند. برادرم پاسدار شهید جهانگیر دانش از قهرمانان وزنه برداری کشور بود که به تبعيت از ایشان، من هم از سال 1368 وزنه برداری را از باشگاه فرهنگیان نفتون زیر نظر استادانی همچون اسکندر کاکولکی، مرحوم محمد زمان مهمدی و بعدها شاه کرم کرم زاده شروع کردم و برای باشگاه های نفت مسجدسلیمان، نفت اهواز، ملی حفاری ایران، کارگران خوزستان، فجر سپاه خوزستان و راه آهن تهران وزنه زدم؛ البته در رشته های شنا، غواصی، کوهنوردی و صخره نوردی نیز فعالیت دارم و دوره های لازم را کسب کردم.

   در رشته وزنه برداری چه عناوینی را به دست آوردی؟

من از 11 سالگی (سال 1368) وزنه برداری را شروع کردم و در سال 1377 به دلیل وضعیت تحصیلی و شغلی و همچنین آسیب دیدگی از ناحیه کتف، مجبور به ترک وزنه برداری شدم. بیشترین عناوین کسب شده مربوط به رده سنی نوجوانان و جوانان است که در سطح استان و کشور دارای عناوین قهرمانی اول تا سوم هستم. درحدود 11 مسابقه نوجوانان و المپیادهای دانش آموزی و دانشجویی، مقام قهرمان راکسب کردم و در مسابقات جوانان کشور، انتخابی تیم ملی نیز قهرمان و نایب قهرمان شدم و در آخرین مسابقه در سال 1377 در بابلسر، مسابقات باشگاه های جوانان کشور انتخابی تیم ملی، توانستم نایب قهرمان کشور شوم. در مسابقات  قهرماني ارتش های کشور سه بار عنوان قهرمانی را کسب کردم. در مسابقات دانشجویان کشور نیز دو بار قهرمان شدم و آخرین بار نیز در مسابقات المپیک آسیا و اقیانوسیه در پنانک مالزی در رده پیشکسوتان توانستم عنوان نایب قهرمانی را به دست آورم.

   از مسابقات المپیک آسیا و اقیانوسیه و مدال نقره اي كه كسب كردي، بيشتر بگو؟

در این مسابقات در دسته 85 کیلوگرم (که البته از سال جدید میلادی به وزن 89 کیلو گرم تغيير پيدا کرده ) در رده سنی 45-40 شرکت کردم و از بین 14 ورزشکار شرکت کننده در این رشته با رکورد 227 کیلوگرم موفق به کسب مدال نقره و عنوان نایب قهرمانی این مسابقات شدم.

   سطح برگزاری اين مسابقات چطوربود و حریفان شما از چه كشورهايي بودند؟

این مسابقات هر چهار سال یکبار و در رده های سنی پیشکسوتان و در گروه های دهگانه (35سال تا 80 سال) برگزار می شود. این دوره از مسابقات با عنوان المپیک (بازی های) آسیایی و اقیانوسیه به صورت کاملاً باز و آزاد برگزار شد، یعنی با اینکه مسابقات عنوان آسیایی داشت؛ ولی برای آمادگی حضور تیم ها در المپیک 2020 و 2021 توکیو ژاپن، مسابقات را آزاد اعلام کردند و بیشتر کشورهای اروپایی، آفریقایی، کانادا و آمریکا نیز شرکت کردند. رقبای من از کشورهای چین ، تایلند، ژاپن، گرجستان،هند، مالزی، نیوزلند، استرالیا، آمریکا، روسیه، کانادا و... بودند که مهم ترین آنها از چین، ژاپن و روسیه بودند.

   مدال نقره خودت را به خانواده شهدای حادثه تروریستی اهواز تقديم كردي. چه عواملي باعث شد تا اين کار ارزشی را انجام دهي؟

من برادرشهید هستم و از کودکی با خانواده شهدا بزرگ شده ام و از نزدیک با آنها آشنا هستم. شهدا، قهرمانان حقیقی هستند؛ چون مهمترین و عزیزترین داشته شان که جانشان بود را در دفاع از وطن فدا کردند و بزرگترین مربیان قهرمان پرور، پدران و مادران شهدا هستند که این قهرمانان حقیقی را پرورش داده اند. امنیت امروز ما و عزتی که در عرصه های جهانی داریم، مرهون خون شهداست و همه ما مدیون آنها هستیم. هدف من از اهدای مدال خود به خانواده شهدا این بود که ضمن تجلیل از مقام والای شهدا و تقدیر از پدر و مادر آنها، پیامی روشن هم به افکار عمومی نظام بین الملل ارسال کنم که ایران عزیز، قربانی تروریسم است و شهدای زیادی را در راه مبارزه با تروریسم تقدیم کرده است.

  ورزش همگانی در نفت را چطور می بینی و به عنوان ورزشکار چه توصیه ای به همکاران نفتی برای ورزش داری؟

خدارا شکر در نفت به ورزش همگانی توجه ویژه ای می شود و در این سال ها شاهد رشد و توسعه ورزش همگانی بودیم. ورزش، باعث نشاط و سلامت کارکنان می شود. من همیشه همکارانم را تشویق می کنم که در برنامه های ورزشی شرکت کنند تا بتوانند بهتر کار کنند و همیشه سلامت باشند. در همین عرصه، همیشه به عنوان یک ورزشکار سعی کردم که تجربیات خودم را در اختیار همکاران قرار دهم. من در فعالیت های ورزشی شرکت، همواره حضور دارم؛ چون با ورزش کردن پویایی خاصی احساس می کنم.

   و سخن پایانی؟

معتقدم که روح و روان سالم در بدن سالم است. با ورزش به استقبال سلامت و تندرستی بروید. در هر شرایط و سنی که هستید، ورزش کنید. برای همه مردم ایران آرزوی سلامت و نشاط و عاقبت بخیری دارم و از زحمات شما و همکاران تان که با انعکاس اخبار ورزشی، باعث تشویق سایر همکاران به ورزش و دیده شدن ورزشکاران نفتی می شوید، تشکر می کنم.

 

نایب قهرمانی  بانوی نفتی  در مسابقات دارت دسته برتر کشور

مرحله سوم لیگ برتر دارت بانوان با حضور ۱۱ دارت انداز به میزبانی استان فارس و در سالن تخصصی دارت شیراز برگزار شد که دو ملی پوش کشورمان، مژگان رحمانی، عضو تیم ملی بزرگسالان از تهران و فاطمه صفی، عضو تیم ملی جوانان از اصفهان هردو با ۳ برد، ۲ مساوی و کسب ۸ امتیاز و تفاضل لگ برابر۱۳ در جایگاه نخست ایستادند.توران قادری از خوزستان (مناطق نفت خیز جنوب-اهواز) با ۷ امتیاز و تفاضل لگ ۹ در ردیف دوم قرار گرفت. منا فرهنگ از تهران با ۷ امتیاز و تفاضل لگ ۷ سوم شد و مهشاد عوض زاده، دیگر ملی پوش سمنانی تیم ملی جوانان نیز با ۷ امتیاز و تفاضل لگ ۳ در پله چهارم ایستاد.اما در مجموع ۳ مرحله، مژگان رحمانی با کسب ۲۷ امتیاز صدرنشین است، عسل عوض زاده با ۲۴ امتیاز دوم، مهشاد عوض زاده با ۲۱ امتیاز سوم و توران قادری نیز با ۱۹ امتیاز چهارم است.

 

والیبالیست های نفت با پیروزی شروع کردند

هفته اول مسابقات لیگ برتر باشگاه های خوزستان، با برتری نماینده نفت در این رقابت ها همراه بود.تیم والیبال نفت مسجد سلیمان که در گروه (الف) رقابت های لیگ برتر والیبال استان خوزستان قرار دارد، موفق شد در اولین مسابقه خود برنده از زمین خارج شود. تیم والیبال نفت مسجدسلیمان درگروه (الف) این مسابقات و در روزی که میزبان بود، موفق شد در دیداری نزدیک و نفسگیر با نتیجه 3 بر 2 برابر مهمان خود، تیم آراد ماهشهر به برتری برسد. در دیگر دیدار این گروه، تیم بهمن بهبهان با نتیجه 3 بر صفر، میزبان خود شاهین اندیمشک را شکست داد، دراین گروه تیم برق منطقه خوزستان استراحت داشت.نفتی ها با این پیروزی در صدر جدول قرار دارند.

 

تثبیت صدرنشینی امیدهای نفت امیدیه

تیم فوتبال امیدهای نفت امیدیه در هفته هفتم مسابقات لیگ دسته اول باشگاه های کشور در بوشهر به مصاف تیم کارگر بنه بوشهر رفت و توانست با ارائه یک بازی منطقی با گل دقیقه ۷۳ از سوی هافبک خوب خود، علی جوانمردی به برتری برسد و صدرنشینی خود را در هفته هفتم این رقابت ها تثبیت کند. تیم فوتبال نفت امیدیه در هفته هشتم این رقابت ها، میزبان تیم پرسپولیس شیراز خواهد بود. باشگاه فرهنگی - ورزشی نفت امیدیه، کادر و بازیکنان آن، پیروزی خود را به پیشکسوتان زنده یاد و محبوب فوتبال شهرستان امیدیه مرحوم محمد حمیداوی(جمعه اولی) و مرحوم فرشید بهوندی تقدیم کردند.