راه اندازی مرکز تلفن در تأسیسات نفت منطقه کرمان

 سرپرست معاونت مخابرات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه جنوب شرق از راه اندازی مرکز تلفن «ام ایکس وان» تأسیسات انتهایی کرمان با هدف ایجاد ارتباطات رادیویی خبرداد.

رضا منشادی گفت: راه اندازی این مرکز تلفن در ادامه برقراری لینک رادیویی رفسنجان-کرمان در دستور کار قرار گرفته و انجام شده است.

منشادی با اشاره به همکاری و پشتیبانی مخابرات ستاد در نصب و راه اندازی این مرکز تلفن گفت: این مرکز تلفن با نصب تجهیزاتی مانند رک 42 یونیت، ساب رک، دو دستگاه روترهوآوی، دو دستگاه سوئیچ هوآوی، همچنین تجهیزات آی پی ایکس، تجهیزات دوربین و کارت های مرکز تلفن وکابل کشی پاور48 ولت دی سی وتنظیمات کارت ها، راه اندازی شده است.

به گفته وی، مرکز تلفن مزبوربا تخصیص 25 شماره تلفن آنالوگ و هشت تلفن آی پی به بهره برداری رسیده است.

 

تسطیح جاده دسترسی بین 2 مرکز انتقال نفت

عملیات تسطیح مسیر و ساماندهی جاده دسترسی خط لوله حد فاصل مرکز انتقال نفت شهید چمران تا مرکز انتقال نفت شهید دهنوی(نظامیه) پایان یافت. رئیس مرکز انتقال نفت شهید چمران شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه خوزستان گفت: به منظور سهولت دسترسی به مسیر خط لوله 26 اینچ فرآورده نظامیه-شهید چمران، این مسیر به طول هشت کیلومتر تسطیح و گرده ماهی مناسب برای آن احداث شد.

حسین صلبوخی افزود: پنج کیلومتر از مسیر یاد شده به صورت اختصاصی از محدوده میادین نفتی بهره برداری شماره 3 وتقاطع جاده کمربندی اهواز- بندر امام خمینی (ره) عبور می کند. وی ادامه داد: باتوجه به واقع بودن این خط لوله انتقال در محدوده صنعتی میادین و چاه های نفتی پرتردد، عملیات تسطیح به وسیله واحد ترابری و به درخواست و نظارت کامل عملیات مرکز انتقال نفت شهید چمران انجام شده است.

 

پاکسازی محیط زیست در مسير خط لوله گچساران

همکاران منطقه فارس در اقدامی داوطلبانه حدودصد کیسه از زباله های رها شده در دل طبیعت جمع آوری کردند. محمد مهدی علی اکبری، رئیس روابط عمومی این منطقه عملیاتی گفت: درجهت عمل به مسئولیت های اجتماعی، دومین برنامه پاکسازی محیط زیست، با هدف گسترش آگاهی های عمومی درباره ضرورت پاسداری از محیط زیست و ترویج ارزش های این میراث کم نظیر، به صورت خودجوش انجام شد. وی با بیان این که عملیات پاکسازی محیط زیست ازکیلومتر139خط لوله گچساران (قبل ازروستای بلمینی دربخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی) آغاز شده است، افزود:این عملیات با مشارکت داوطلبانه جمعی از همکاران تا مرکز شهید صفری نژاد ادامه یافت. علی اکبری بااشاره به رها شدن زباله های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف و مضربودن آنها برای طبیعت، بر ترویج فرهنگ حفاظت ازمحیط زیست تاکید کرد. وی گفت:زباله های جمع آوری شده به سایت بازیافت شهری شیراز تحویل شده است.

 

نشست مشترک شرکت ملی گاز  و سازمان آتش نشانی

شرکت ملی گاز ایران و سازمان آتش نشانی با هدف کاهش حوادث ناشی از منواکسید کربن نشست هم اندیشی برگزار کردند که در این نشست بر لزوم افزایش اطلاع رسانی درخصوص مصرف صحیح و ایمن گاز برای مردم تاکید شد. مجید بوجارزاده، سخنگو و رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در نشست هم اندیشی با سازمان آتش نشانی که به منظور هم افزایی و تعامل بیشتر و نیز استفاده از تجربیات مشترک، ظرفیت های فرهنگ سازی و اطلاع رسانی برگزار شده بود، گفت:هم اکنون آمار مرگ و میر ناشی از منواکسید کربن به سبب استفاده نادرست از گازطبیعی، بسیارکاهش یافته واین مهم به دلیل هم افزایی وتعامل با برخی سازمان ها و به ویژه آتش نشانی است. وی با اشاره به این که فرهنگ سازی، موضوعی دائمی است و به تکرار ونهادینه شدن نیازدارد، اظهارکرد: برای همه وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی که مطابق قانون در زمینه کاهش حوادث مسئولیت دارند، ضروری است که دراین زمینه و مطابق با مسئولیت های هر بخش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود. به گفته بوجارزاده، بسیاری ازسازمان ها و نهادها چنین مسئولیتی (فرهنگسازی) را به عهده نمی گیرند و این مهم هم اکنون فقط از سوی شرکت ملی گاز و چند نهاد دیگر انجام می شود که ناکافی است. سخنگوی شرکت ملی گازایران تصریح کرد:مطالعات نشان می دهد رابطه معناداری بین میزان و کیفیت فعالیت های فرهنگ سازی، اطلاع رسانی، تبلیغاتی و ترویجی با کاهش حوادث گازی وجود دارد. رئیس روابط عمومی شرکت ملی گازبا بیان این که هر زمان اطلاع رسانی در زمینه مصرف ایمن گاز بیشتر بوده، آمار حوادث کاهش یافته است، تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که مردم به پیام ها و گویش های مختلف در این باب، بی توجه نیستند و در بسیاری از موارد، با رعایت آنها خود را نسبت به خطرهای این حوزه مصون می سازند. محمود قدیری، معاون حوزه پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیزگفت: ما همانند همه مردم نسبت به حوادث ناشی از گاز طبیعی حساس هستیم، اما باید در نظر داشته باشیم که موضوع ایمنی گاز به مسائل فنی، هوش مردم و رفتار و فرهنگ مردم باز می گردد. وی اظهارکرد: اگر بخواهیم رفتارهای نادرست مصرف گاز را تغییر دهیم، باید دانش مردم را بالا ببریم و به آنها آموزش درست و ایمن بدهیم، هرچند الزام های قانونی بسیار ضعیفی دراین موارد داریم، مثلاً نمی توانیم وارد حریم خانه ها شویم. سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز، محور اصلی کاهش حوادث ناشی از مصرف نادرست گاز را مربوط به قانونگذاران دانست و گفت: قانون گذاران تعامل خوبی در این زمینه با ما ندارند و تماسی هم برقرار نمی کنند تا در این همکاری سازنده، نیازها و الزام های قانونی مورد نظر برای حفظ سلامت جامعه و مردم را بهتر و بیشتر درک و نسبت به آن شناخت پیدا کنند.

 

 آمادگی فنی و ایمنی در شرایط بحرانی

رئیس اچ اس ای شرکت ملی گاز با بیان این که «گاز»دومین صنعت پر ریسک کشور است، گفت: مدیریت شرایط اضطراری و بحرانی، بدون آمادگی فنی، ناشدنی است. محمدرضا یوسفی پور در مانور افت فشار گاز شهرستان خرم آباد گفت: صنعت گاز پس از انرژی هسته ای، پرریسک ترین صنعت کشوراست. وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از 70درصد سبد انرژی کشور به گاز اختصاص دارد و مردم ایران به نعمت گاز وابسته شده اند؛ این موضوع مدیریت چنین صنعتی را حساس تر کرده است، به گونه ای که بدون آمادگی جدی فنی و ایمنی، مدیریت شرایط اضطراری دست نیافتنی خواهد بود. غلامرضا لطفعلیان، مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان نیز با بیان این که این شرکت هر سال سه مانوربرگزارمی کند، اظهار کرد:تلاش کارکنان این شرکت، خدمت رسانی مطلوب به مردم حتی درسخت ترین شرایط و بحران هاست. مانورافت فشارگازخرم آباد باهدف ارتقای آمادگی در شرایط اضطرار، ایجاد وافزایش توانمندی نیروهای عملیاتی، بافرضیه وقوع زلزله، سیلاب و افت فشار گاز با حضورشرکت های معین شرکت گاز لرستان شامل شرکت گازاستان های اصفهان، خوزستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، ایلام، همچنین مناطق عملیات انتقال گاز2 و7 برگزار شد.

 

پتروشیمی نوری حامی دلفین های گوژپشت

اداره کل محیط زیست استان بوشهر، پتروشیمی نوری را حامی دلفین های گوژپشت خلیج فارس معرفی کرد. مجتمع پتروشیمی نوری پس ازحمایت همه جانبه از پروژه تحقیقاتی بررسی آثار صنایع نفت و گاز بر محیط دریایی خلیج فارس، به طور رسمی ازسوی اداره کل محیط زیست استان بوشهر به عنوان حامی دلفین های گوژپشت خلیج فارس معرفی شده است . پروژه مطالعاتی یادشده باهدف بررسی پراکنش و جمعیت دلفین های خلیج فارس درپارک ملی دیر- نخیلو در منطقه حفاظت شده «مند» و به منظور حفاظت از این گونه جانوری، با حمایت مالی و پشتیبانی این شرکت در حال اجراست. این پروژه با هماهنگی و تأیید اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و با هدف ارائه راهکارهای علمی و عملی مناسب برای حفظ سرمایه های زیست محیطی و به ویژه گونه های جانوری خلیج فارس در مقابل پیامدهای زیست محیطی ساخت صنایع نفت و گاز در سواحل زیبای این استان اجرا می شود. مجتمع پتروشیمی نوری پروژه بازیافت بخارهای VRU، بازیافت 80 درصدی پسماندها، ایجاد بیش از هشت هکتار فضای سبز وچند فعالیت موثر دیگر را در کارنامه مثبت زیست محیطی خود دارد. گام مثبت دیگری را همسو با مسئولیت های اجتماعی و تعهد به بیانیه های مدیریتی خود در حوزه حفاظت از محیط زیست برداشته است.

 

خانگیران  آماده خدمت زمستانی

مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد(خانگیران)از آمادگی این پالایشگاه برای فرآورش حداکثری گاز با هدف خدمت رسانی به هموطنان در زمستان 97 خبر داد.

سیدمجید منبتی گفت: با توجه به آغاز فصل سرما، با اجرای برنامه های توانمندسازی در بحث منابع انسانی، تامین کالا و مواد شیمیایی مورد نیاز و انجام تعمیرات اساسی برای ورود به فصل زمستان آماده ایم. وی تصریح کرد: همه تمهیدات طبق برنامه ریزی های از پیش تعیین شده در هشت ماه امسال برای تولید پایدار گاز انجام شده است و تلاش می کنیم در چهار ماه پایانی سال، گاز مشترکان استان های شمال و شمال شرق کشور را تامین کنیم. مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از واحد ذخیره سازی گاز شوریجه به عنوان یکی از پشتوانه های راهبردی پایداری تولید گاز در شمال شرق کشور یاد کرد و افزود: در هشت ماه امسال به میزان کافی گاز را در مخزن شوریجه ذخیره کرده ایم تا در زمان نیاز شبکه، برداشت از گاز ذخیره شده انجام شود.

 

امضای تفاهمنامه همکاری با سازمان فنی - حرفه ای

مجتمع گازپارس جنوبی وسازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، تفاهمنامه همکاری امضا کردند. محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وسلیمان پاک سرشت، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور، هفته گذشته میهمان مجتمع گاز پارس جنوبی در عسلویه بودند تا باامضای تفاهم نامه، گام دیگری در مسیر رشد آموزشی کارکنان صنعت گاز برداشته شود. این تفاهمنامه باهدف اجرای تفاهم نامه مشترک این دو بخش شرکت درباره تدوین نظام جامع آموزش شاغلان پیمانکاری در حوزه شرکت های پالایش گاز امضا شده است. شرکت ملی گاز وسازمان آموزش فنی و حرفه ای، خردادماه امسال با هدف ایجاد نظام جامع آموزش تخصصی نیروهای شاغل شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد صنعت گاز تفاهم نامه مشترکی امضا کردند که مطابق آن، سلیمان پاک سرشت، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای وعده داد آموزش نیروهای پیمانکار مطابق استانداردهای شرکت ملی گاز انجام شود و اشتغال نیروهای پیمانکار را پس از آموزش تضمین کرد.