آموزش استفاده درست از  پول تو جیبی

چگونه مي توانيم درست استفاده کردن از پول توجيبي را به فرزندان مان بياموزيم؟

به معناي واضح تر، پول توجيبي را زماني براي کودک مي توان در نظر گرفت که او بفهمد پول چيست. استفاده از پول، يکي از رايج ترين قراردادهايي است که در اجتماع وجود دارد و کودک از يک زمان بايد بفهمد کاري که انسان ها انجام مي دهند، به پول تبديل مي شود و پول مي تواند به کالا بدل شود. هنگامي که او توانست نگهداري، شمردن و حساب کردن پول را ياد بگيرد و دست به انتخاب بزند، يعني بداند که با يک مقدار پول مي تواند در يک فروشگاه، از بين کالاهاي موجود يکي را انتخاب کند، از آن زمان به بعد مي توانيد پول توجيبي را براي او در نظر بگيريد.

در ايران به طور ميانگين براي کودکان حدود سن دبستان مي توانيم پول توجيبي را در نظر بگيريم و به آن ها بگوييم که با اين پول مي توانند از بوفه اي که در مدرسه وجود دارد، خريد کنند، يعني به آنها حق انتخاب بدهيم. به اين ترتيب کودک مي فهمد که با موجودي خود مي تواند چيزي را انتخاب و بابت آن پول پرداخت کند. پس مسئوليت پولي که در اختيار دارد، با خود اوست. کودکان هميشه مي بينند و ياد مي گيرند. پس براي ياد دادن مطلبي به آنها از کوچکي شروع کنيد. به عنوان مثال با همين پول توجيبي، ياد دادن مهارت هاي مالي را شروع کنيد. اجازه بدهيد فرزندان تان مسئوليت پولشان را خودشان به عهده بگيرند.

 با فرزندان تان بازيِ خريد کردن انجام دهيد. شما مي توانيد خريد کردن را با پول واقعي يا دسته چک ها و کارت هاي فرضي آغاز کنيد. به آنها پول بدهيد که به خريد بروند و هرچه مي خواهند، تهيه کنند.

   در اين بازي، ابتدا به آنها پول درشت بدهيد. وقتي در خرد کردن و خرج کردن و کاهش و افزايش مهارت پيدا کردند، آنها را با خود به خريد ببريد که اين بازي را در دنياي واقعي هم تجربه کنند.

 با پول خُرد شروع کنيد که بتوانند شمردن همه نوع پول را ياد بگيرند. هيچ وقت براي پس انداز کردن دير نيست. به آنها ياد بدهيد که پول خُردهاي خود را درون قلک بيندازند و خودتان نيز اين کار را انجام دهيد تا بچه ها ياد بگيرند که چگونه پول شان را پس انداز کنند.

  وقتي با فرزندتان به خريد مي رويد و او براي خريد يک بيسکويت خيلي پافشاري مي کند، شما اول به قيمت آن نگاه کنيد و به او کمک کنيد که بفهمد آيا مي تواند بيسکويتي بهتر و با قيمت بهتر پيدا کند. با او صحبت کنيد که آيا مي تواند با باقيمانده پول، بيسکويت ديگري براي بعد بخرد يا اين که باقيمانده پولش را نگه دارد تا در فرصت بهتري خرج کند. درباره ارزش پول با کودک تان صحبت کنيد.

 اگر مي خواهيد پولي را پس انداز کنيد، آن را با فرزند خود شريک شويد و به او نشان دهيد که چگونه پول خود را پس انداز مي کنيد. از حق انتخاب هايي که در خانه داريد، مثل خريد خانه، مسافرت رفتن و... با فرزندان تان صحبت کنيد.

  به آنها مفهوم پول در آوردن را ياد بدهيد. از زماني که به قدر کافي بزرگ شدند تا بتوانند کار کنند، آنها را تشويق کنيد که با کار کردن، پول بيشتري در بياورند. در ابتدا آنها را به کار کردن درون خانواده محدود کنيد و با تفهيم اين موضوع به آنها ياد بدهيد که بدون درخواست پول، در کارهاي خانه به شما کمک کنند.

 از گفتن کلمه «نه» نترسيد. وقتي کودکتان از شما چيزي درخواست مي کند که به هر دليل نمي خواهيد به او جواب مثبت بدهيد، بدون هراس به او «نه» بگوييد! البته دليل آن را هم بگوييد. براي او تشريح کنيد که چرا نمي تواند آن وسيله را داشته باشد. اگر آن وسيله گران است يا اين که شما پول کافي نداريد، موضوع را به فرزندتان بگوييد. کودکان بايد درک کنند که هر چيز را که دلشان بخواهد، نمي توانند داشته باشند. آنها را تشويق کنيد که به دنبال حراجي ها بروند و تفريحاتي را پيدا کنند که در تعطيلات بتوانند به طور رايگان از آنها استفاده کنند.

  از زمان کودکي، پس انداز کردن را به آنها آموزش دهيد. اگر خواستند چيزي بخرند، به آنها کمک کنيد که هر هفته مقداري از پول توجيبي شان را کنار بگذارند تا بتوانند وسيله مورد نيازشان را خودشان تهيه کنند.

 

مراقب پرینتر مان باشیم

  توصيه هاي عمومي

 پرينتر با دستگا ه هاي کامپيوتري متفاوت است و بايد مراقبت خاصي از آن شود.     

 با استفاده از نکات گفته شده در دفترچه پرينتر، نسبت به نصب صحيح آن اقدام کنيد.

براي انتخاب محل استقرار پرينتر، امکان برخورد با سيني پرينتر و شکسته شدن آن را در نظر بگيريد. اگر پرينتر در دار است، هميشه آن را ببنديد.

پرينتر نبايد در مجاورت گرما و در معرض نور آفتاب باشد، ضمن اينکه پريز برق آن هم نبايد مشترک و شُل باشد.

تا جايي که امکان دارد از قطعات و مواد مصرفي اصلي پرينتر يا غير اورجينال با کيفيت A استفاده کنيد، از کاغذ معيوب يا استفاده شده هم استفاده نکنيد.

براي استفاده از نوع ملزومات مصرفي نظير کاغذ، از نرم افزار پرينتر براي تعيين وزن و اندازه آن استفاده کنيد.

براي تميز کردن داخل و خارج پرينتر، در بازه زماني منظم از دستمال بدون پُرز استفاده کنيد و هيچ حلالي به کار نبريد.

فقط در هنگام نياز، کاغذها را در سيني پرينتر قرار دهيد تا مانع نفوذ گرد و غبار به داخل پرينتر شود.

 براي جلوگيري از ايجاد بار الکتريکي، کاغذها را قبل از پرينت فوت نکنيد!

 کارتريج در دماي صفر تا 35 درجه نگهداري شود.

  بهتر است کارتريج به صورت افقي حمل شود.

 

  پرينترهاي جوهرافشان

 در صورتي که مدتي طولاني از پرينتر استفاده نکنيد، از بخش (Test Print (Nozzle Check نرم افزار پرينتر، هر هفته يک تصويرِ (ترجيحاً کوچک) پرينت بگيريد تا جوهر کارتريج خشک نشود.

کارتريج تمام شده را فوراً شارژ کنيد، در غير اين صورت يک نوار پارچه اي خيس چند لايه را به پهناي 2 و درازاي 25 سانت با بدنه کارتريج ( و نه هد آن) مماس کنيد و داخل کيسه پلاستيکي قرار دهيد و با يک کِش، محکم از رو ببنديد و تا زمان شارژ، هفته اي يک بار اين پارچه را خيس کنيد تا کارتريج خراب نشود.

کشيدن دو شاخه از پريز باعث مي شود هد پرينتر بدرستي در جاي خود قرار نگيرد و دستگاه به صورت نادرست خاموش شود. پرينتر را زياد روشن و خاموش نکنيد؛ چون هر بار براي تميز کردن هد، کمي جوهر مصرف مي کند.

 استفاده زياد از ابزار نرم افزاري براي رفع عيب و مثلاً تميز کردن هد (Head Clean) نيز مصرف جوهر را بالا مي برد و موجب سوختن هد دستگاه مي شود.

  پرينترهاي ليزري رنگي

 تا جايي که ممکن است از کاغذهاي مخصوص اين نوع پرينتر استفاده کنيد.

  اگر از کاغذ سنگين استفاده مي کنيد، آن را در «درايور» تعريف کنيد.

پهناي کاغذ با لبه سيني مماس باشد.

 هنگام استفاده مداوم، در مدل هاي کم قدرت، حداکثر 60 و در مدل هاي پرقدرت، حداکثر 150 برگ پرينت بگيريد.

هنگام نظافت داخل پرينتر، برق را قطع کنيد و آن را با پارچه بدون پرز و بدون استفاده از دمنده هاي هوا تميز کنيد.

 

نان سیـر

براي تهيه يک نان سير خوشمزه بايد از نان هاي حجيمي استفاده کنيد که مغز آن پس از خروج از فر، ترد باشد و طعم سير و روغن زيتون را در آن بچشيد. اگر روي نان سيرتان پنير مي ريزيد، بهتر است 3 تا 4 دقيقه آن را در فر بپزيد، سپس خارج کرده و پنير را روي آن بپاشيد و تا زماني که پنير طلايي شود، در فر گريل کنيد.

مواد لازم

هر نوع نان حجيم: يک عدد (ورقه ورقه)

 روغن زيتون خالص: يک سوم پيمانه

سير: 2 حبه

نمک، فلفل و آويشن: به ميزان لازم

روش تهيه

1 – سيرها را نصف کرده و روي نان ها بماليد تا عطر سير را به خود بگيرند.

2 – روغن را با نمک، فلفل و آويشن مخلوط کرده و با قلم مو نان را به آن آغشته کنيد.

3 – فر را روي 180 درجه سانتي گراد داغ کرده و نان ها را 8 دقيقه در آن گريل کنيد تا برشته شوند.

نکته

1 – مي توانيد روي نان، سير رنده شده بپاشيد.

2 – اگر سير در دسترس نبود، روي نان ها پودر سير بپاشيد و سپس روي آن روغن بماليد.

3 – به جاي روغن از کره آب کرده هم مي توانيد استفاده کنيد.

4 – نان سير را با فلفل دلمه اي قرمز کبابي، سس گوجه فرنگي و ژامبون هم مي توانيد همراه کنيد.

 

لـباس هایم را چگونه بیاویزم؟

 ما هميشه فکر مي کنيم بايد قفسه لباسمان بزرگتر باشد و هيچ گاه فضاي کافي براي لباس هايمان نداريم؛ اما نکته اصلي اينجاست که ما چيدمان درست لباس را بلد نيستيم و خيلي بد کمد لباسمان را مي چينيم. به عنوان مثال در بيشتر کشو ها و قفسه هاي لباس ، لباس هايي مچاله گذاشته ايم يا بسياري از لباس ها را به صورت نامناسب به جارختي آويزان کرده ايم. اگر مي خواهيد هميشه شيک پوش بوده و هنگام خريد يا انتخاب لباست راحت باشيد، بايد قفسه لباس مرتب و منظمي داشته باشيد تا با اطلاع کامل از آنچه که داريد، تصميم بگيريد و هنگام مهماني رفتن هم وقت کمتري را صرف انتخاب لباس کنيد. در اين مطلب راه هاي مناسبي براي آويزان کردن انواع لباس بيان مي کنيم که همه علاقه مندان مُد و لباس، دوست دارند اين نکات را بدانند.

آویختن صحیح دامن

  دامن از جمله لباس هايي است که براي آويختن آن راه هاي مختلفي وجود دارد. به عنوان مثال اگر دو طرف کمر دامن شما دو بند حلقه مانند روباني دوخته شده است، مي توانيد هريک از بندها را به گيره هاي کوچکي که معمولا در دو بازوي اغلب چوب لباسي هاي پلاستيکي و بعضي از انواع چوبي قرار دارد، بياويزيد؛ ولي در اين حالت دامن به صورت صاف آويخته نخواهد شد؛ بنابراين براي اين کار، چوب لباسي هاي گيره دار در هر شکل و مدلي که باشند، بهترين انتخاب هستند. به اين ترتيب که روي ميله پاييني اين گونه چوب لباسي ها معمولا دو گيره وجود دارد که کمر دامن را محکم گرفته و آن را به همان حالت صاف آويزان مي کند.

آویختن صحیح کت، پالتو و مانتو

وقتي مي خواهيد کت تکي را به چوب لباسي بياويزيد، بخصوص اگر از جنس ضخيم و زمستاني باشد، لازم نيست چوب لباسي ميله دار انتخاب کنيد. انتخاب چوب لباسي هايي که به فرم شانه هستند، براي اين نوع لباس ها مناسب است. درضمن براي آويختن پالتوها نيز بايد از اين نوع چوب لباسي استفاده کنيد. اين مدل چوب لباسي ها در دو جنس پلاستيکي و چوبي توليد مي شوند که اگر مي خواهيد براي پالتويتان چوب لباسي انتخاب کنيد، نوع چوبي آن محکم تر است.

آویختن صحیح لباس های مهمانی

چون جنس لباس هاي مهماني، معمولا ظريف و حساس است، بايد از جالباسي هاي روکش دار براي آويزان کردن آنها استفاده کرد. شما مي توانيد اين قبيل چوب لباسي ها را در فروشگاه هاي مخصوص فروش حوله، روتختي و مانند اينها پيدا کنيد؛ ولي به جاي آنکه به دنبال اين مدل چوب لباسي بگرديد و احتمالا مبلغ گزافي هم بپردازيد، از چوب لباسي هاي معمولي چوبي بدون ميله استفاده کنيد و آنها را با لايه اي از ابر يا پشم شيشه و پارچه بپوشانيد.

چوب لباسی مناسب برای لباس های چند تکه

ژاکت ها، مانتوها و بلوزهاي بافتني نيز براي آويخته شدن، به چوب لباسي فرم دار نياز دارند، زيرا اين قبيل لباس ها با کوچک ترين فشاري، فرم گرفته و تغيير ظاهر پيدا مي کنند، بنابراين آنها را روي ميله چوبي آويزان کنيد تا شکل لباس را حفظ کند.

آویختن صحیح شال و روسری

  آويزان کردن شال، روسري و مقنعه براي تمام خانم ها يک معضل بزرگ است؛ اما براي اين کار شما مي توانيد از نصب يک ميله به کمد لباستان کمک بگيريد و به ترتيب رنگ، آنها را آويزان کنيد. راه بهتر، استفاده از چوب لباسي هاي چندميله است.

آویختن صحیح شلوار

شلوارهاي پارچه اي ضخيم مانند جين، کتان يا مخمل کبريتي را که براي قرارگرفتن روي ميله چوب لباسي به گيره يا کليپس نيازي ندارند، روي چوب لباسي هايي با ميله گرد ضخيم   بياويزيد.درضمن، انتهاي بازوهاي طرفين ميله که با زاويه اي تندتر به ميله وصل شده نيز مانع از افتادن شلوار روي زمين مي شود.چوب لباسي هايي که فرم کليپس دارند و در واقع دو بازوي آنها با استفاده از فلزي روي هم به صورت محکم قرار مي گيرند،مخصوص آويختن شلوارهايي با پارچه هاي نازک و ظريف هستند. معمولا لايه اي از ابر فشرده، لبه داخلي اين بازو را مي پوشاند تا روي پارچه فشار زيادي وارد نيايد و به اصطلاح جا نيندازد.

آویزان کردن لباس ها

در کمد لباس هايتان را باز کنيد و با دقت به چوب لباسي هاي آويزان شده به ميله اصلي کمد، نگاهي بيندازيد. آيا تنوعي در جنس و مدل آنها مي بينيد يا اينکه همه لباس هايتان، با هر نوع و فرمي که هستند، روي چوب لباسي هاي فلزي و پلاستيکي ارزان قيمت که معمولا همراه لباس هاي خشکشويي شده به مشتري داده مي شوند، آويزان شده اند. به احتمال زياد اين طور نيست.در کمد همه ما انواع و اقسام چوب لباسي ها شامل فلزي بدون روکش، فلزي با روکش نازک، پلاستيکي، چوبي و ترکيبي از چوب و فلز يافت مي شود که يا خودمان آنها را خريداري کرده ايم يا هنگام خريد لباس، چوب لباسي مخصوص، همراه آن بوده است؛ ولي موضوع اينجاست که اغلب ما معمولا موقع آويزان کردن لباس ها در کمد باوجود چوب لباسي هاي متنوع، هر چوب لباسي خالي را که در دسترس است، برداشته و لباس را روي آن آويزان مي کنيم؛ آن وقت اعتراض مي کنيم که نمي دانيم چرا کت و دامن يا کت و شلوار نوي ما بعد از مدتي آويزان بودن داخل کمد، سرشانه هايش بد فرم و چين دار شده و ديگر شکل اوليه را ندارد. درصورتي که مقصر اصلي خودمان هستيم، زيرا انتخاب ما براي چوب لباسي مناسب، درست نبوده است.بله، تعجب نکنيد.لباس ها گذشته از وزن، جنس و ميزان استقامت چوب لباسي باتوجه به فرمشان بايد با چوب لباسي مناسبي به ميله کمد آويخته شوند.درواقع چوب لباسي ها نه تنها ابزار آويزان کردن لباس ها هستند؛ بلکه نقش محافظت کننده از فرم آنها را نيز برعهده دارند.