معاون اول رئيس جمهوري:  مشتريان جديدي براي فروش نفت ايران يافته ايم

معاون اول رئيس جمهوري گفت: مشتريان جديدي براي فروش نفت يافته ايم، ضمن اين که با خريداران سنتي نيز براي يافتن راهکارهاي جديد همکاري در حال مذاکره هستيم. به گزارش شانا، اسحاق جهانگيري، روز يکشنبه (22 مهرماه) در همايش روز جهاني استاندارد، به اعمال تحريم هاي آمريکا عليه ايران اشاره کرد و گفت: هرچند برخي خريداران نفت ايران، در ماه هاي اخير و پيش از فرا رسيدن 13 آبان ماه زمان اعمال تحريم ها، خريد خود را متوقف کردند، اما توانستيم مشتريان تازه اي براي فروش نفت بيابيم. وي افزود: از سوي ديگر، با مشتريان سنتي نيز مذاکره کرديم تا راهکارهايي را براي همکاري بيابيم، اين موضوع عجيبي نيست که کشورهايي که تحريم مي شوند، به دنبال راهکارهايي براي دور زدن تحريم ها باشند. معاون اول رئيس جمهوري تصريح کرد: آمريکايي ها بايد بدانند کشوري که مورد تحريم قرار مي گيرد، راهکارهايي را پيدا مي کند که بتواند در اين مسير موفق شود. جهانگيري به افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني اشاره و عنوان کرد: از جمله اتفاق هايي که آمريکا انتظار آن را نداشت، افزايش قيمت نفت بود، رئيس جمهوري آمريکا فکر مي کند سعودي ها و ديگر کشورها قادرند با جايگزيني نفت ايران، نگذارند بهاي نفت افزايش يابد، اما مي بينيد با اين که هنوز به موعد اعمال تحريم ها نرسيده ايم، نفت ايران به بشکه اي بالاي 80 دلار رسيده است، يعني اگر نصف نفت گذشته را صادر کنيم، به همان ميزان درآمد خواهيم داشت.  وي ادامه داد: آمريکايي ها با اين که ادعا کرده اند مي خواهند صادرات نفت ايران را به صفر برسانند، نمي توانند اين کار را انجام دهند، زيرا روش هاي مختلفي براي اين کار پيدا شده است و فعالان بخش خصوصي و شرکت هاي داخلي به ميدان آمده اند. معاون اول رئيس جمهوري گفت: پول نفت را از روش هاي مختلف دريافت کرده ايم، البته صادرات نيز افزايش مي يابد، اين در حالي است که مردم به کالاهاي داخلي گرايش بيشتري پيدا مي کنند. معاون اول رئيس جمهوري گفت: نفت کالايي راهبردي است که دنيا نمي تواند از آن بي نياز باشد و همان کشورهايي که خريد نفت از ايران را صفر کردند، به دنبال راهکارهايي هستند که به طور غيرمستقيم نفت ما را بخرند.

 

  تدوين 12 بسته حمايتي براي مقابله با تحريم هاي آمريکا

رئيس سازمان برنامه و بودجه، جزئيات شيوه تنظيم 12 بسته براي خنثي سازي و تقليل تحريم هاي آمريکا را تشريح کرد.

محمدباقر نوبخت، عصر روز شنبه (21 مهرماه) در نشست رؤساي کميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين که دولت 12 بسته حمايتي را براي غلبه بر تحريم هاي آمريکا طراحي کرده است، گفت: اين موارد در سازمان برنامه و بودجه به دقت بررسي شد که تحريم هاي آمريکا در چه حوزه هايي اعمال مي شود.

وي افزود: در مرحله نخست بررسي کرديم هر يک از دستگاه هاي موجود و وزارتخانه ها ممکن است با اين تحريم ها در کوتاه مدت و ميان مدت چه آسيب هايي ببينند و براي مقابله با آن چه برنامه اي داشته باشند که در بسته هاي طراحي شده تکليف دستگاه ها و وزارتخانه ها مشخص شد. رئيس سازمان برنامه و بودجه تصريح کرد: همچنين بررسي کرديم اين تحريم ها چقدر بر بودجه و منابع آن اثر مي گذارد و ما چه منابعي را تا پايان امسال و سال آينده در بودجه خواهيم داشت، يعني در حالت هاي مختلف بررسي کرديم. با احتساب فروش همين دو ميليون و 410 هزار بشکه نفت که در بودجه آمده است چه درآمدي خواهيم داشت و اگر فروش نفت به يک ميليون و 900 هزار، يک ميليون و 500 هزار يا يک ميليون بشکه تقليل يابد به چه ترتيب بايد عمل کنيم. در اين باره در بسته هاي طراحي شده مشخص کرديم با اين حالت ها، بايد مصارف کشور چگونه تنظيم شود.

وي افزود: بررسي کرديم براي حالتي که در تحريم ها نوسان نرخ ارز ادامه يابد، در زمينه سياست هاي مالي چگونه عمل کنيم تا آثار اين تحريم ها در معيشت مردم تقليل يابد که در بسته طراحي شده براي اين بخش پيش بيني هاي لازم صورت گرفت.

نوک تحريم هاي جديد آمريکا نفت است

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست با بيان اين که يکي از ابعاد جديد تحريم ها ايجاد جنگ رواني و تنوع اين جنگ است، گفت: بايد در موضوع ارز و مسائل اقتصادي ثباتي ايجاد شود تا سازمان برنامه و بودجه به دنبال اجراي تصميم ها باشد.

فريدون حسنوند افزود: نوک تحريم هاي جديد آمريکا نفت است که بايد نقش کميسيون هاي تخصصي مجلس به ويژه کميسيون انرژي براي خنثي سازي اين تحريم ها ديده شود.

وي با بيان اين که کميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي و دولت بايد کنار يکديگر قرار گيرند، تصريح کرد: مصوبات شورايعالي هماهنگي اقتصادي قواي سه گانه بايد اطلاع رساني شود.

 

عربستان توان جايگزيني نفت ايران  را ندارد

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: نوسان هاي اخير قيمت نفت در بازارهاي جهاني نشان دهنده اين است که عربستان توان توليد و عرضه نفت بيش از رقم کنوني را ندارد.

علي بختيار اظهار کرد: تنوعي که در بحث فروش و نوع کيفيت نفت سبک، سنگين و فوق سنگين ايران وجود دارد، در نفت عربستان وجود ندارد. وي افزود: قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني با 20 دلار افزايش نسبت به دوره مشابه پارسال، هم اکنون در سطوح بالاي 80 دلار براي هر بشکه معامله مي شود و برآوردهاي موسسه هاي بين المللي انرژي، بانک ها و کارشناسان و تحليلگران حوزه انرژي حاکي از آن است که قيمت نفت افزايش يابد و حتي آنها نفت 100 دلاري را دور از انتظار نمي دانند. اين عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: نوسان هاي قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني نشان مي دهد که عربستان و ديگر توليدکنندگاني که مدعي افزايش توليد هستند، توان توليد و عرضه نفت بيش از ارقام کنوني را ندارند.

 

توقف صادرات نفت ايران آرزويي دست نيافتني است

سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اين که توقف صادرات نفت ايران هيچگاه محقق نمي شود، گفت: بي شک به صفر رساندن صادرات نفت ايران براي رئيس جمهوري آمريکا آرزويي دست نيافتني است. بهرام قاسمي، روز دوشنبه (23 مهرماه) در نشست هفتگي خود با خبرنگاران، به موضوع تحريم نفت ايران و تلاش هاي آمريکا براي توقف و به صفر رساندن صادرات نفت ايران اشاره کرد و گفت: بي شک ايالات متحده آمريکا به چنين هدفي نمي رسد، ما نيز سازوکارهاي لازم را براي تداوم صادرات نفت طراحي کرده ايم.

وي افزود: صادرات نفت ما ادامه خواهد يافت و اين موضوع توسط وزارت نفت و ديگر سازمان هاي ذي ربط پيگيري مي شود.

سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: درباره صادرات نفت و چگونگي فروش آن و همچنين مقاصد صادرات بنا به دلايلي از جمله سوءاستفاده هاي آمريکا نمي توانم اظهارنظري داشته باشم، اما سرانجام اين وزارت نفت است که آن هم در صورت صلاحديد و ملاحظات خاص خود مي تواند درباره آمارها و کشورهاي مقصد، نظر خود را بيان کند.

 

  رئيس اتاق بازرگاني تهران اعلام کرد: ايران در جايگاه دوم  ارزان فروشي بنزين

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران گفت: اگر بنزين را با دلار 12 هزار توماني محاسبه کنيم، قيمت هر ليتر بنزين هفت سنت مي شود که در جهان فقط ونزوئلا با فروش هر ليتر بنزين به قيمت سه سنت، بنزيني ارزان تر از ايران دارد. به گزارش ايرنا، مسعود خوانساري، روز سه شنبه (24 مهرماه) در نشست هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران، با اشاره به اين که روزانه 90 ميليون ليتر بنزين در کشور مصرف مي شود، افزود: دهک نخست جامعه، 25 درصد بيش از دهک دهم، بنزين مصرف مي کند که عادلانه نيست. وي تحريم ها را فرصتي براي قطع وابستگي بودجه به نفت دانست و گفت: کشورهاي همسايه ايران در مجموع 570 ميليارد دلار واردات دارند که سهم ما از اين رقم تنها صادرات 18 ميليارد دلار است، در حالي که ظرفيت صادراتي ما بسيار بالاست. رئيس اتاق بازرگاني تهران خواستار تعامل بيشتر بخش خصوصي با دولت شد و از اعضا خواست پيشنهادها و راهکارهاي عملي خود را براي حل مشکلات اقتصادي ارائه دهند. وي همچنين پيشنهاد داد دولت به جاي پرداخت يارانه بنزين به خودروها، به افراد يارانه بدهد و قيمت بنزين را آزاد کند.

 

بررسي احياي کارت هوشمند سوخت در مجلس

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: اين کميسيون يکشنبه هفته آينده (29 مهرماه) موضوع فعال سازي دوباره کارت هوشمند سوخت، کاهش مصرف و بهينه سازي مصرف سوخت را بررسي مي کند. فريدون حسنوند افزود: قرار است در اين نشست افزون بر موضوع مرتبط با کارت هوشمند سوخت، راهکارهاي مقابله با قاچاق سوخت و ترويج فرهنگ صحيح مصرف در جامعه نيز بررسي شود. وي در ادامه با اشاره به اختلاف قيمت بنزين در داخل و کشورهاي همسايه افزود: با توجه به تفاوت قيمت داخلي بنزين با قيمت اين فرآورده در کشورهاي همسايه، استفاده دوباره از کارت هوشمند سوخت از قاچاق آن جلوگيري و حتي مصرف بنزين را نيز مهار مي کند.

رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که درباره موضوع احياي کارت هوشمند سوخت در نشست مشترک مسئولان دولتي و رؤساي کميسيون ها بحث و بررسي شد، تصريح کرد: کميسيون انرژي مجلس تصميم گرفت نخستين نشست خود در هفته آينده را به موضوع فعال سازي کارت هوشمند سوخت اختصاص دهد تا مباحث کارشناسي آن در ابعاد مختلف بررسي شود. حسنوند با تاکيد بر اين که تاکنون تصميمي براي افزايش قيمت سوخت گرفته نشده است، گفت: مباحث افزايش قيمت شايعه اي بيش نيست.

 

اميدواري هند به دريافت معافيت از تحريم هاي ضد ايراني

يک شرکت هندي ابراز اميدواري کرد که اين کشور بتواند تا پايان ماه جاري ميلادي، از تحريم هاي آمريکا ضد ايران معافيت دريافت کند.

به گزارش خبرگزاري رويترز از دهلي نو، شرکت پالايش و پتروشيمي مانگلور روز سه شنبه ( 24 مهرماه) اعلام کرد که انتظار دارد هند در ماه اکتبر امسال، از تحريم هاي آمريکا ضد صادرات نفت ايران معاف شود. ام ونکاتش، مديرعامل شرکت پالايش و پتروشيمي مانگلور، همچنين اعلام کرد اين شرکت هم اکنون بخشي از پول نفت ايران را با روپيه هند پرداخت کرده است. 

 

قيمت سبد نفتي  اوپک کمتر  از 80 دلار باقي ماند

قيمت سبد نفتي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه (23 مهر ماه) اندکي کاهش يافت و کمتر از 80 دلار براي هر بشکه باقي ماند. به گزارش دبيرخانه اوپک، قيمت سبد نفتي اوپک ديروز به 79 دلار و 31 سنت رسيد، در حالي که قيمت اين شاخص در روز پيش از آن 79 دلار و 36 سنت بود. سبد نفتي اوپک شامل انواع نفت خام توليدي در 15 کشور عضو اين سازمان است. همچنين روز دوشنبه (23 مهر ماه) قيمت شاخص نفت خام برنت به 80 دلار و 78 سنت و قيمت شاخص نفت خام دبليو تي آي آمريکا به 71 دلار و 78 سنت رسيد.

 

چين در ماه سپتامبر نفت بيشتري خريد

واردات نفت چين در ماه سپتامبر امسال به بالاترين حد در چهار ماه اخير رسيد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از پکن، واردات نفت خام چين در ماه سپتامبر به بالاترين حد از ماه مه امسال تاکنون رسيد، زيرا پالايشگران مستقل تلاش کردند پيش از فرا رسيدن زمستان، ذخيره سازي هاي خود را افزايش دهند.

طبق اعلام اداره کل گمرک چين، مجموع واردات نفت چين در ماه سپتامبر به 37 ميليون و 120 هزار تن، معادل روزانه 9 ميليون و 50 هزار بشکه رسيد، در حالي که اين رقم در ماه پيش از آن 9 ميليون و 40 هزار بشکه در روز بود.

مجموع واردات نفت چين در 9 ماهه سال 2018 ميلادي با 6 درصد افزايش نسبت به سال 2017 ميلادي به 336 ميليون تن، معادل 8 ميليون و 980 هزار بشکه در روز رسيد.

 

درخواست ژاپن از آمريکا براي معافيت از تحريم ها

وزير دارايي ژاپن از وزير خزانه داري آمريکا خواست که ژاپن از تحريم هاي آمريکا عليه صنعت نفت ايران، معاف شود.

به گزارش خبرگزاري کيودو، تارو آسو، وزير دارايي ژاپن، از استيون منوچين، وزير خزانه داري آمريکا، خواست که تضمين کند شرکت هاي ژاپني از تحريم هاي آمريکا ضد ايران، آسيبي نمي بينند.

وي اعلام کرد در گفت وگو با منوچين ابراز اميدواري کرده است به نگراني هاي ژاپن توجه شود.

در گذشته، شرکت هاي ژاپني در صورت کاهش واردات از ايران، مي توانستند از تحريم ها معاف شوند و آسو اميدوار است در تحريم هاي کنوني نيز اين امکان فراهم شود.

 

 قيمت نفت خام سنگين ايران از 80 دلار فراتر رفت

قيمت نفت خام سنگين ايران در هفته منتهي به پنجم اکتبر (جمعه، 13مهرماه) نسبت به هفته گذشته، 2 دلار و 9 سنت افزايش يافت و از 80 دلار براي هر بشکه فراتر رفت.

قيمت هر بشکه نفت خام سنگين ايران در هفته منتهي به پنجم اکتبر، 80 دلار و 86 سنت براي هر بشکه معامله شد. اين رقم هفته گذشته، 78 دلار و 77 سنت براي هر بشکه بود.

قيمت نفت خام سنگين ايران همچنين نسبت به مدت مشابه پارسال، 27 دلار و 59 سنت براي هر بشکه افزايش نشان مي دهد.

افزايش قيمت نفت سبب شده است درآمدهاي نفتي ايران با افزايش همراه شود. رئيس سازمان برنامه و بودجه به تازگي اعلام کرد که نرخ تحقق درآمدهاي نفتي 16 درصد بيشتر از پيش بيني ها بوده و نسبت به پارسال 61 درصد افزايش يافته است.