تير و کمان نفت اميديه پشتوانه تيم ملي

مشعل  صنعت نفت ايران براي سرمايه گذاري هاي عظيم و فعاليت هاي گسترده خود در امر ورزش، تيم هاي زيادي را تحت پوشش دارد که بيشتر اين تيم ها، مقام هاي کشوري و بين المللي زيادي را به ارمغان آورده و بارها با عناوين مختلفي که کسب کرده اند، باعث شادي مردم ايران شده اند. يکي از اين رشته ها، تير و کمان است که در شهر اميديه، تيمي با عنوان «نفت اميديه»، سال هاست با استفاده از توانايي جوانان بومي استان خوزستان به استعداد يابي و پرورش آنها مي پردازد، بدون اينکه ادعايي داشته و حرف چنداني از آن به ميان آمده باشد. تيمي که هرگز با بريز و بپاش تيم هاي ديگر در ليگ برتر تير و کمان ميانه اي نداشته، اما سال هاست توانسته خود را بالانشين نگه دارد و عناوين خوبي به دست آورد. مهم تر آنکه ورزشکاران زيادي را به تيم ملي و به طور کلي به تير و کمان کشور فرستاده است.

پيشينه نفت اميديه

تيم تير و کمان نفت اميديه از بهمن 1389 در اين شهرستان و با تجهيزات آموزشي شروع به کار کرد. از ابتدا با هدف استعداديابي و توجه به علاقه مندان به تيروکمان در خوزستان کارش را جلو برد و در سال هاي گذشته توانست با جوانان بومي، نتايج مطلوبي را به دست آورد. تيم نفت اميديه در سال 93 عنوان نايب قهرماني ليگ برتر تيروکمان را از آن خود کرد و در سال 96 هم عنوان سومي را کسب کرد. اين تيم در همه اين سال ها، اما رقيبي جدي براي ساير تيم هاي حاضر بوده و همواره توانسته با بسياري از بزرگان جدال کند.

احداث نخستين سالن اختصاصي تيرو کمان

ورزش تير و کمان در ايران با امکانات نسبتا محدودي مواجه است. از اين رو مسئولان باشگاه نفت اميديه از همان ابتدا، چون با هدف آموزش و پرورش استعدادها کار خود را شروع کرده بودند، تنها سالن اختصاصي تير و کمان را در ايران ساختند؛ سالني که بارها و بارها ازسوي فدراسيون تيروکمان براي مسابقات مختلف مورد بهره برداري قرار گرفت و فوايد ارزنده اي براي اين ورزش در داخل کشور داشت. اگرچه حدود يک ماه پيش، دومين سالن اختصاصي تيرو کمان در شهر اراک افتتاح شد، اما هرگز  نمي توان خدماتي را که در سال هاي گذشته، نفت اميديه با داشتن چنين سالني به تير و کمان کشور ارائه کرده، ناديده گرفت.

تحويل ملي پوش به تير و کمان

نفت اميديه در همه سال هاي گذشته، از جوانان با استعداد خوزستاني و البته فرزندان کارمندان شرکت نفت در ترکيب خود استفاده کرده و در رده هاي سني مختلف بسيار موفق ظاهر شده است. اين تيم با هدايت بهزاد فولادوند از نوجوانان تا بزرگسالان، ورزشکاران زيادي را جذب کرد و با بها دادن به آنها توانست اين ورزشکاران را به سطح بالايي برساند. توجه به ورزشکاران، مهم ترين فاکتور در نفت اميديه بوده و به همين دليل در سال هاي گذشته، ورزشکاران زيادي از اين تيم به تيم هاي مختلف ملي رسيده اند و توانسته اند در مسابقات بين المللي نيز مدال آور شوند. نمونه بارز آنها غلامرضا رحيمي بود که در رقابت هاي پارالمپيک 2016 موفق شد مدال به گردن بياويزد و باعث خوشحالي ايرانيان شود. باشگاه نفت اميديه از اين نمونه ها کم نداشته و روند گذشته، تاکنون ادامه دارد؛ روندي که در سال هاي آينده، بازهم منجر به رخ دادن اتفاق هاي خوب در تير و کمان کشور مي شود.

نبود مسابقات بين المللي

مشکلي که باشگاه هاي تيرو کمان در سراسر جهان با آن مواجه هستند، نبود مسابقات بين المللي در اين رشته است. در عرصه باشگاهي، تيرو کمان مثل رشته هاي پرمخاطب تر، هيچ مسابقات قاره اي يا جهاني ندارد و همه چيز به رده ملي منجر مي شود. چه بسا اگر مسابقات باشگاهي بين المللي وجود داشت، تيم نفت اميديه مي توانست علاوه بر داخل کشور، در مسابقات برون مرزي نيز حرف هاي زيادي براي گفتن داشته باشد. به همين دليل ورزشکاران اين تيم، با انگيزه بالا سعي مي کنند خود را به تيم هاي ملي تير و کمان برسانند تا در عرصه ملي، به عنوان نماينده ايران، به مسابقات برون مرزي اعزام شوند.

 

  بهزاد فولادوند،  سرمربي تيم تيرو کمان نفت اميديه: کسب موفقيت با تکيه بر جوانان و نيروهاي بومي

بهزاد فولادوند، سرمربي تير و کمان نفت اميديه، مردي است که از ابتداي حضور اين تيم در ورزش کشور زحمات زيادي کشيده و نقش عمده اي در کسب موفقيت هاي ساليان گذشته دارد. او با دلسوزي فراوان، کارش را در رشته تير و کمان بخوبي انجام داده و شاگردان زيادي را براي ورزش کشور تربيت کرده است.گفت وگو با فولادوند را در ادامه مي خوانيد:

 از شرايط تيم تير و کمان نفت اميديه بگوييد؟

تيم ما در سال هاي گذشته، با روال مشخص کارش را جلو برده و هميشه با استفاده از توانايي فرزندان کارمندان شرکت نفت و البته جوانان بومي استان خوزستان، توانسته روزهاي خوبي را پشت سر بگذارد که اميدواريم بتوانيم در آينده نيز شرايط بهتري را رقم بزنيم.

 در همه اين سال ها چرا به فکر جذب ملي پوشان نيفتاديد؟

هميشه هدف و برنامه ما، استعداديابي و پرورش آن بوده است. البته بودجه مان نيز چنين اجازه اي به ما نداده؛ اما من از کار کردن با جوان ها لذت مي برم و خوشحالم که توانستيم با تکيه بر همين ورزشکاران، در عرصه تربيت و سازندگي موفق عمل کنيم.

 چه پيشنهادي براي بهتر شدن تيم داريد؟

مسئولان وزارت نفت ايران و باشگاه نفت اميديه، تلاش زيادي براي اين رشته ورزشي کرده اند و من واقعا از زحمات سال هاي قبل آنها تشکر مي کنم. ضمن اينکه درخواست مي کنم اجازه حضور فرزندان کارمندان وزارت نفت هم در مسابقات تيرو کمان صادر شود، هرچند که اگر اين اتفاق نيفتد نيز با قدرت کار مي کنيم و اميدوارم بتوانيم جواب اعتماد مديران را بدهيم.

درخشش نفتي ها در فوتبال پايه کشور

تيم هاي فوتبال اميد، جوانان نفت اهواز و پارس جنوبي جم که در رقابت هاي ليگ برتر اميد و جوانان کشور حضور دارند، روزهاي خوبي را سپري مي کنند و با درخشش در اين رقابت ها در زمره مدعيان قهرماني قرار دارند.در همين زمينه تيم فوتبال اميد نفت اهواز در هفته دوم ليگ برتر اميدهاي كشور با نتيجه 4 بر صفر بر تيم البدر بندر كنگ غلبه كرد. در اين بازي كه در ورزشگاه شهرك نفت اهواز برگزار شد، تيم نفت با گل هاي علي مرواني (2گل)، اميد لطيفي و امين دادمهر حريف خود را با شكست بدرقه كرد.

تيم فوتبال پارس جنوبي هم در همين هفته با دو گل، ملوان بندر انزلي را شکست داد. گل هاي پارس جنوبي جم را در اين ديدار محمدامين فقيه و ابراهيم صالحي به ثمر رساندند.تيم هاي نفت اهواز و پارس جنوبي جم، رتبه هاي دوم و سوم جدول را به خود اختصاص دادند.تيم فوتبال نفت اهواز در هفته دوم ليگ برتر جوانان باشگاه هاي كشور، مقابل البدر بندر كنگ به تساوي 1 بر 1 دست يافت. در اين بازي عادل آرقند، تنها گل تيم نفت اهواز را به ثمر رساند و نفت اهواز با اين تساوي، در رتبه دوم جدول قرارگرفت.

 

نايب قهرماني  همکار نفتي در المپيك آسيا و اقيانوسيه

کارمند شرکت بهره برداري نفت و گاز مارون موفق شد با درخشش در رقابت هاي بين المللي وزنه برداري، پرچم نفت را به اهتزاز درآورد.

جهانفر دانش، از كاركنان شركت بهره برداري نفت و گاز مارون که در مسابقات المپيك آسيا و اقيانوسيه شرکت کرده بود، توانست در رشته وزنه برداري رده پيشکسوتان، با غلبه بر پولاد سرد به مدال نقره بازي هاي المپيك آسيا و اقيانوسيه دست يابد و نايب قهرمان شود.

او با اين که از ناحيه زانو دچار مصدوميت بود، پس از رقابت با حريفاني از چين، ژاپن، استراليا، نيوزلند، كره، هندوستان، مالزي، سنگاپور، ازبكستان و قزاقستان موفق شد دردسته 85 كيلوگرم مردان 40 تا 45 سال، بعد از رقيب چيني، سكوي دوم اين رقابت ها را ازآن خود كند.

 

يکه تازي بانوان تاسيسات دريايي در هند بال

بانوان هندباليست تاسيسات دريايي، مدافع عنوان قهرماني ليگ برتر هندبال باشگاه هاي ايران در فصل جديد هم مثل فصل گذشته، يک تيم بي رقيب هستند و تمام حريفان خود را شکست مي دهند. تاسيسات دريايي که از آنها به عنوان گزينه اصلي قهرماني نام برده مي شود، در هفته چهارم ليگ برتر هندبال باشگاه هاي ايران در بوشهر، مهمان تيم پترو آموت پويا بوشهر بود که توانست اين تيم را در يک بازي جذاب، با نتيجه قاطع 34 بر 25 شکست دهد.

تيم هندبال نفت و گاز گچساران، ديگر نماينده نفتي ها در اين رقابت ها، در ديداري نفسگير با يکي ديگر از مدعيان قهرماني، با نتيجه نزديک 32 بر 31 بازي را به تيم شهيدچمران لارستان واگذار کرد. تاسيسات دريايي با 8 امتياز، صدر نشين است و نفت و گاز با 4 امتياز در رتبه سوم قرار دارد.

 

  هدف تکرار قهرماني است

زهرا ابراهيمي، سرمربي تيم هندبال بانوان تاسيسات دريايي، بعد از پيروزي در بوشهر و ادامه صدرنشيني گفت: در ليگ برتر، هيچ تيمي ضعيف و از پيش باخته نيست. همه تيم ها براي پيروزي به زمين مي آيند. براي همين نبايد هيچ تيمي را دست کم گرفت. شما براي قهرماني بايد همه را شکست دهيد؛ چرا که اگر چنين نباشد، به هدف خود نمي رسيد. او درباره بازي و تيم حريف نيز گفت: بوشهري ها تيم خوبي بودند و در طول بازي، ما را اذيت کردند؛ ولي بچه ها با اجراي برنامه هاي تاکتيکي که در تمرين با آنها بسيار کار مي کنيم، بازي خود را به حريف ديکته کردند و با نتيجه خوب برنده شدند.ابراهيمي درباره اينکه امسال هم اميد اول قهرماني هستند، گفت: هنوز زود است در اين خصوص صحبت کنيم، چون دو رقيب سخت به نام هاي نفت و گاز گچساران و شهيد چمران لارستان داريم، بنابراين نبايد زود قضاوت کرد؛ اما هدف ما تکرار قهرماني است.

 

هفته تلخ براي فوتبال و فوتسال نفت

فوتبال نفت در هفته اي که گذشت، روزهاي خوبي را سپري نکرد و بايد گفت در تمام رده ها، از ليگ برتر گرفته تا ليگ دسته دوم و حتي فوتسال تيم هاي نفتي، نتوانست نتيجه لازم را بگيرد.  در ليگ برتر فوتبال ايران 3 تيم نفت مسجد سليمان، پارس جنوبي جم و نفت آبادان به حريفان خود باختند. در ليگ دسته دوم، نفت گچساران براي دومين بار شکست خورد و در فوتسال هم ملي حفاري اهواز دوباره شکست خورد تا در جدول سقوط داشته باشد.