مرور برنامه هاي غيرانتفاعي امور گردشگري شرکت ملي نفت در آستانه روز جهاني گردشگري ایران و جهان را با بال نفت بگردید

مشعل    نمي شود دنيا را نديد و رفت. دنيايي که محل گذر ماست، زيبايي هايي متنوع و ديدني با مردماني که تنوع فرهنگي دارند و هر کدام از ما متناسب با حال و هواي خودمان در رويارويي با آنها هيجان زده، شاد و يا آرام مي شويم. گشتن دور دنيا از آن موارد بدون قيد زمان و مکان، سن، رنگ، نژاد، طبقه و ... است که همه افراد دوست دارند تجربه کنند. چه بسيارند خانواده هايي که دسته جمعي سفر مي کنند، چه بسيارند زنان و مرداني پا به سن گذاشته که با وجود عوارض پيري و انواع بيماري کوله به دوش مي اندازند و لذت سفر را با هيچ چيز عوض نمي کنند و چه بسيارند جواناني که قبل از ورود به دنياي پر فراز و نشيب زندگي، خود را به سفري تنهايي و يا گروهي اما پر تجربه دعوت مي کنند. آنهايي که يک بار سفر بروند و جاده دلشان را ببرد، روحيه اي شاد و آرام و متواضع پيدا مي کنند، روحيه اي که هر چه بيشتر در طبيعت و حال و هواي سفر باشيد، بيشتر در درونتان ته نشين مي شود و از روزمرگي و سختي هاي روزگار و آدمها دورتان مي کند. گردشگري که حالا ديگر تبديل به صنعتي پر سود شده و کشورها با همراه کردن مردم خود، تلاش مي کنند سهم بيشتري در آن داشته باشند و سازمان هاي ملي و بين المللي با وضع قوانين و نظارت هاي مستقيم و غير مستقيم سعي در مديريت بهتر اين صنعت دارند و از قضا پنجم مهرماه (27 سپتامبر ) هم به عنوان روز جهاني گردشگري نام گذاري شده است. به بهانه اين روز، به نگاه درون سازماني نفت به مقوله گردشگري  پرداختيم و سراغ واحد گردشگري شرکت ملي نفت ايران رفتيم. امور گردشگري در اين سال ها با وجود محدوديت هاي مالي و محيطي تلاش کرده تا در جهت غني سازي اوقات فراغت كاركنان وخانواده آنها گام بردارد و با برگزاري تور با رويكرد زيارتي، سياحتي و تفريحي بر اصل ارائه خدمات مطلوب و بهينه و رضايتمندي بيشتر همكاران وخانواده آنها پيش برود. برنامه هايي که در فضايي امن و محيطي سلامت اجرا مي شود و اميد دارد تا زمينه تحکيم بنيان خانواده و بهبود روابط، افزايش شادابي و نشاط، افزايش اميد و انگيزه و افزايش بهره وري را فراهم کند.

0 تا 100 تورهاي خودماني نفت

واحد گردشگري با توجه به نظرسنجي هاي انجام شده و ميزان استقبال همکاران، در فصل هاي مختلف سال و با توجه به شرايط آب و هوايي شهرهاي توريستي و تفريحي مي کوشد تا برنامه ريزي دقيق و منظمي براي برگزاري هر تور انجام دهد. هر يک از کارشناسان پيش از برگزاري تور شخصا به منظور ارزيابي و بازديد مسير، رستوران هاي طرف قرار داد، هتل ها، اماکن مذهبي، باستاني، تفريحي و... به محل برگزاري تور مي روند و کارشناس مربوطه کليه مراحل تور از نوع اتوبوس و مسير گرفته تا محل اقامت، رستوران ها و اماکن مختلف را مورد بازديد قرار داده و گزارش و نتيجه آن طي جلسه اي به رئيس واحد ارائه مي شود و بعد از آن برنامه ريزي براي بهترين گزينه ها انجام مي شود. در ادامه و پس از نهايي شدن تور، اطلاعيه هر تور به همراه اطلاعات مورد نياز مانند خدمات تور، تاريخ برگزاري، قيمت، زمان حرکت، شماره تماس براي ثبت نام و هماهنگي از طريق سايت شرکت ملي نفت منتشر مي شود. همينطور ثبت نام و هماهنگي با مسافران، هماهنگي براي تأمين وسيله رفت وآمد، دريافت بيمه مسافرتي و تهيه بسته پذيرايي، از جمله فعاليت هاي جاري يک تور است.

مقصد تورهاي زيارتي داخلي بر اساس علاقه مندي همکاران به شهر هاي مشهد، قم و امام زادگان متبرک است و تورهاي داخلي سياحتي نيز به شهر هاي مختلفي چون سرعين و سنندج، ماسوله و رامسر، شيراز و اصفهان، كاشان و يزد، فيروزكوه و مازندران، خوانسار و كوهرنگ، محلات و اروميه، مهاباد و زنجان، كندوان، كيش و... منتهي مي شود.

سفرخارجي تخفيف دار با نفت

خدمات امور گردشگري شرکت ملي نفت در سفرهاي خارجي دو بخش زيارتي و سياحتي دارد و در اين ميان نفت با توجه به چند مولفه مهم امنيت، سلامت، رفاه، آسايش و رضايت، برنامه سفر را صرفا با آژانس با سابقه و معتبر که مورد تاييد سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است، هماهنگ مي کند. در اين موارد با توجه به درخواست هر يک از کارکنان، شرايط تهيه بليت و ساير خدمات تور براي آنها انجام مي شود. کارکنان بايد حداقل يک هفته قبل از سفر خود با مراجعه حضوري يا تماس تلفني از کارشناس تورهاي خارجي، اطلاعات لازم را دريافت کنند. پس از استعلام قيمت و خدمات تور، ثبت نام انجام مي شود، سپس مسافر يک سوم يا 30 درصد از هزينه تور را نقدي واريز مي کند و مابقي را به صورت چک در چند قسط مي پردازد. پس همين شرايط نسبتا مطلوب اقساطي و چکي بودن پرداخت هزينه سفر براي سفر زيارتي و سياحتي خارجي مي تواند روزنه هاي اميد براي سفرهاي بيشتر افرادي يا خانوادگي را ايجاد کند.

تورهاي تفريحي نفت براي همه کارکنان

پيشترها اداره امور گردشگري شرکت ملي نفت هزينه اين سفرها را پرداخت مي کرد، اما حالا اين تورها کاملا غير انتفاعي است و تلاش مي شود در عين کيفيت، کمترين قيمت همراه با تخفيف اعمال شود تا هزينه تور به طرز چشمگيري کاهش پيدا کند. در عين حال کليه نيروهاي شاغل (رسمي، قراردادي و پيمانکار) و بازنشسته صنعت نفت و خانواده هاي آنها بدون محدوديت در دفعات مي توانند در تورها شرکت کنند و از خدمات آن بهره مند شوند و حتي يکي از همکاران شاغل يا بازنشسته مي تواند به عنوان معرف، بستگان خود را در تور ثبت نام کند.

همه کارکنان متناسب با علاقه و شرايط مالي خود توان حضور در تورهاي مختلف در بيرون از نفت را هم دارند، اما در چه شرايطي کارکنان نفت ترجيح مي دهند با همان هزينه در تورهاي نفت شرکت کنند؟ واقعيت اين است که بسياري از کارکنان مهمترين دليل خود را اعتماد به دو مقوله امنيت و کيفيت ثابت شده مي دانند و همين اعتماد همکاران به امور گردشگري، بزرگترين سرمايه است که طي سال ها کار صادقانه و برنامه ريزي دقيق به دست آمده و واحد گردشگري همواره با حساسيت و دقت نظر تلاش مي کند تا رضايت مشتريان خود را که کارکنان خدوم نفت هستند جلب کند.

در عين حال برگزاري تورها به صورت شرکتي و بدون سود، سبب کاهش هزينه تور براي مسافران شده است. سرپرستان تور کارشناسان واحد گردشگري هستند که با توجه به شناخت دقيق نسبت به روحيات کارمندان صنعت نفت، حضورشان در تور باعث افزايش اطمينان خاطر مي شود. پس از پايان هر تور برگه نظرسنجي بين مسافران توزيع مي شود، سپس نظرات جمع آوري شده طي جلسه اي با حضور رئيس واحد بررسي و ترتيب اثر داده مي شود.

 خدمات ثانويه واحد گردشگري

خدمات واحد گردشگري در تورها خلاصه نمي شود، با توجه به مرکزيت شهر تهران و استقرار شرکت ها در تهران بحث گردشگري در خود استان تهران نيز مطرح است و لذا يکي از رسالت هاي واحد گردشگري هماهنگي با مجموعه هاي فرهنگي، هنري و ورزشي تهران است که به نوعي هر کدام جاذبه گردشگري شهر تهران محسوب مي شوند. کارشناسان مجموعه هاي مختلف در استان را شناسايي کرده و ضمن هماهنگي با رئيس واحد از آن مجموعه بازديد کارشناسي به عمل مي آورد؛ در صورت مورد تاييد بودن نوع خدمات براي کارکنان صنعت نفت طي رايزني با مديران آن، مجموعه تخفيف ها و امتيازات لازم گرفته شده و در قالب يک تفاهم نامه به امضاي طرفين مي رسد. در اين قالب مجموعه هايي چون باغ گياه شناسي ملي ايران در اراضي چيتگر، باغ وحش تهران، مراکز تفريحي مانند سورتمه تهران، پارک ژوراسيک، استخر هاي شاخص، سينما ها، تئاتر و... قرار دارند.

عمده مقاصد تورها

در فصل بهار و تابستان، بيشترين فرصت براي سفرهاي داخلي و خارجي فراهم است؛ از همين رو بيشتر تورهاي اين واحد در بهار و تابستان برگزار مي شود و بيشترين ميزان برگزاري تور در بهار به کيش و قشم، شيراز، اصفهان و يزد، کرمان و بوشهر، هرمزگان و خوزستان است. با شروع تابستان و گرم شدن هوا بيشتر استان هاي کوهستاني و سردسير مانند اردبيل و کرمانشاه، آذربايجان شرقي و غربي، لرستان و کردستان و... مورد استقبال قرار مي گيرد. همچنين تورهاي يک روزه طبيعت گردي مانند تور دره زمان، تنگه واشي و مانند آن هم برگزار مي شود. تورهاي زيارتي براي شهر هايي چون مشهد، قم و... در طول سال به مناسبت هاي مختلف نيز برگزار مي شود.

تورهاي خارجي واحد گردشگري به همکاري با آژانس ها محدود نمي شود، به فراخور زمان تور زيارتي کربلاي معلي نيز توسط اين واحد برگزار مي شود. همچنين مالزي و دبي، استامبول و چين، سيشل و موريس، مجارستان و مالديو، هند و تونس، قبرس و گرجستان، اندونزي و سنگاپور و ساير کشورهاي اروپايي مقاصد تورهاي و سفرهاي خارجي هستند.