این عوامل باعث استرس فرزند شما  می شود

یک زندگی بی قرار ممکن است روی اعضای خانواده شما تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد، استرس مزمن می تواند کورتیزول خیلی زیادی تولید کند. کورتیزول، هورمونی است که اشتها را زیاد کرده ومنجر به پرخوری می شود، همچنین فشار روانی، غذا خوردن راحت را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

حتی 10 دقیقه

اعضای خانواده خود را برای آرام بودن درطول زندگی   تشویق کنید. حتی 10 دقیقه هم اهمیت دارد. مانند مشغول کردن خود با مجله ها، نشستن و صحبت کردن یا قدم زدن با آرامش و هر آنچه که به شما کمک می کند تا مکث کرده و حالت خود را تغییر دهید.

کمبود خواب

کم شدن خواب می تواند هرکسی را خسته و دمدمی کند، همچنین ممکن است کندی سوخت وساز و افزایش اشتها، خطر پرخوری، انتخاب غذاهای ناسالم و منفعل شدن فرد را به دنبال داشته باشد.

مشکلات مالی

هنگامی که شما درمورد مسائل مالی دچار استرس می شوید، این استرس به بچه ها هم منتقل می شود؛ چون ممکن است آنها هزینه های اضافی و فوق العاده برای خریدهای مورد علاقه شان را از دست بدهند.

والدین جنگجو

زمانی که پدرو مادر با هم نزاع دارند، بچه ها دچار تنش می شوند. این مسئله بخصوص در بچه هایی با سن 10 سال یا کمتر، بیشتر جلوه می کند؛ چراکه حس امنیتشان هنوز به محیط خانه بستگی دارد.اگر کودک شما ازشنیدن بحث بین شما و همسرتان دچارآشفتگی می شود، به او یادآوری کنید که هر پدرومادری بعضی وقت ها بحث وجدل می کنند. مهم این است که آن را تمام کنید.

تاکیدهای والدین

وقتی کودکتان می بیند که با استرس دست و پنجه نرم می کنید، آنها نیز یاد می گیرند ازهمان طریق به استرس واکنش نشان دهند. یعنی از واکنش شما تقلید می کنند.به فرزندتان  نشان دهید که چگونه می توانند ازطریق یک روش سالم، با استرس خود مواجه شوند. زمان هایی را که احساس بی قراری می کنید، شناسایی کرده و موضوعی را برای آرام کردن خود بیابید و از خودتان مراقبت کنید.

مدرسه و رقابت

درجامعه رقابتی ما، کودکی می تواند در زمینه هایی مثل خوب عمل کردن در کلاس درس یا برنده بودن و حفظ جایگاه خود در ورزش ها و فعالیت ها نگران شود. به کودکتان کمک کنید تا فعالیت هایی را که او در آنها برتری دارد یا از آنها لذت می برد، پیدا کند و کاری کنید که سخت تر تلاش کند، تمرین انجام دهد وموفقیت های کوچک را هم برایش جشن بگیرید. برای تکالیف مدرسه به کودکتان کمک کنید تا منظم باشد. به عنوان مثال کارهایش را هفتگی برایش فهرست کنید.

غذا خوردن نامنظم

حذف کردن وعده های غذایی یا جابه جا کردن آنها با خوراکی های جزیی، مانع حفظ انرژی برای بچه ها درتمام طول روز می شود. همچنین این مسئله می تواند به افزایش شدید وزن منجر شود.

در طول روز 3 وعده غذایی و 2 میان وعده با اعضای خانواده خود باشید، چون مطالعات نشان داده است، زمانی که بچه ها با اعضای خانواده خود چند روز درهفته غذا می خورند، شادتر هستند.

تغییرات درکارهای روزانه

بچه های کمتر از 6 سال هنوز نمی توانند درمورد استرس ها صحبت کنند. آنها وقتی احساس کنند کاری نادرست است، فقط در رفتارهای بیرونی خود بروزمی دهند. تغییر در کارهای روزمره (مدرسه جدید، انتقال و شغل جدید برای والدین ) و نیز تاکیدهای بیش از حد والدین یا خواهر و برادرها، می تواند دنیای شان را به هم بریزد.

 

صابون مراغه

صابون مراغه که به صورتی کاملا طبیعی تولید می شود، با ماندگاری بیش از 10 سال و با قدمتی بیش از۱۵۰ سال، معروف ترین صابون سنتی کشور است و سوغات اصلی و ارزشمند این شهرستان به حساب می آید.این صابون که به صورت سنتی و نیمه صنعتی تولید می شود، با وجود رواج صابون های صنعتی همچنان به عنوان شوینده اصلی در خانه های مردم این شهرستان و سایر شهرهای کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این صابون از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشکیل شده و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. تا پیش از تولید صابون های صنعتی، در بیشتر شهرهای ایران مردم از صابون مراغه استفاده می کردند و هم اکنون نیز در بازار سنتی همه شهرهای ایران، صابون های سنتی مراغه طرفداران زیادی دارد.این صابون به علت دارا بودن PH مناسب و میزان اسید کنترل شده آن، حساسیت های پوستی را از بین برده و پیاز موی سر را تقویت می کند.

تولید در 3 رنگ

صابون مراغه در سه رنگ سفید، زرد و سیاه تولید می شود و معروف ترین نوع آن صابون زرد بوده و نسبت به سایر رنگ های آن بیشتر مورد استقبال خریداران قرار گرفته است. تنها فرق صابون زرد و سفید در رنگ آن است؛ ولی صابون سیاه از ضایعات این صابون ها به وجود می آید و قدرت پاک کنندگی آن نسبت به بقیه پایین تر است. در برخی موارد به ترکیبات صابون سیاه، سدر و رنگ حنا اضافه می شود که این ترکیب، صابونی مناسب برای رفع ریزش مو، شوره سر و تقویت پیاز موست. صابون های تولیدی به صورت نیمه صنعتی و درمحیطی بهداشتی تولید و ترکیبات آن در آزمایشگاه های این کارگاه کنترل می شود. صابون مراغه با افزودن 10درصد روغن نارگیل به عنوان صابون حمام شناخته شده است.

ماندگاری بالا

تن و موی افراد پس از شستن با این صابون، نرم و لطیف می شود و از شوره و خشکی پوست نیز خبری نیست، ضمن اینکه ماندگاری صابون مراغه بیش از 10 سال است و هر چه صابون مراغه کهنه تر باشد، ارزش شویندگی آن بیشتر است. این نوع صابون تاریخ انقضا ندارد و هرچقدر از زمان تولید آن بگذرد، بازهم می توان از آن استفاده کرد، اما متاسفانه مردم ایران به علت نبود تبلیغات، اطلاع چندانی از مزایای صابون مراغه ندارند و تمایل شان به استفاده از صابون های صنعتی و شیمیایی هر روز بیشتر می شود.میزان ماده قلیایی صابون مراغه در مقایسه با سایر صابون ها بیشتر است،

 

  خوراک کلم  در 10 دقیقه

 مواد لازم

فلفل سفید: یک چهارم قاشق چای خوری

پیاز خردشده: یک عدد

ذرت منجمد: نصف فنجان

نخودفرنگی منجمد: نصف فنجان

زنجبیل رنده شده: یک قاشق سوپ خوری

روغن کنجد: یک قاشق سوپ خوری

گل کلم: ۵ فنجان

سس سویای بدون نمک: ۲ قاشق سوپ خوری

روغن گیاهی: ۲ قاشق سوپ خوری

تخم مرغ زده شده: ۲ عدد

سیر خردشده: ۲ حبه

کلم بروکلی خردشده: یک فنجان و نیم

هویج رنده شده: ۲ عدد

پیازچه ریز شده: ۲ عدد

طرز تهیه

 گل کلم را چرخ کنید تا به اندازه برنج ریز شود.

در یک ظرف دیگر سس سویا، روغن کنجد، زنجبیل و فلفل سفید را مخلوط کنید.  یک ظرف دیگر را روی شعله گذاشته، یک قاشق روغن گیاهی در آن ریخته و بعد از داغ شدن روغن، تخم مرغ را اضافه کنید. بعد از ۲ تا ۳ دقیقه که تخم مرغ خوب سرخ شد، شعله را خاموش کرده و تخم مرغ نیمرو را خرد کنید. سپس آن ظرف را کنار بگذارید.

 یک ظرف بزرگ دیگر را روی شعله گذاشته، یک قاشق باقی مانده روغن گیاهی را در آن ریخته و بعد از داغ شدن، سیر و پیاز را اضافه کرده و تفت دهید. بعد از اینکه سرخ شدند و رنگ گرفتند، کلم بروکلی، هویج، ذرت و نخودفرنگی را اضافه کرده و خوب هم بزنید تا بپزد. این کار ممکن است ۳ الی ۴ دقیقه طول بکشد. سپس کلم رنده شده، تخم مرغ نیمرو، پیازچه و مخلوط سس سویا را اضافه کنید. آنها را خوب تفت دهید و بگذارید ۳ الی ۴ دقیقه حرارت ببینند.

 در صورت تمایل می توانید سس کنجد را به آن اضافه کرده و نوش جان کنید.

 

مـراقــب یخچال و فریزر منزل تان باشید

نگهداری مواد غذایی

این موضوع به نوع ماده غذایی و مقدار آن، درجه آلودگی و شرایط محیطی بستگی دارد. برای مثال، یک قطعه گوشت تازه را که از قصابی می خرید، صلاح نیست بیش از سه روز در یخچال نگه داری کنید. برای نگه داری انواع خورش نیز ابتدا در حالی که درپوش ظرف خورش گذاشته شده، آن را حداقل پنج دقیقه بجوشانید و بدون اینکه به آن دست بزنید، بگذارید خنک شود. سپس داخل یخچال قرار دهید. به این ترتیب می توانید دو تا سه روز خورش را در یخچال نگه دارید. پنیر با نمک را به مدت نسبتاً طولانی می توانید در یخچال نگهداری کنید. مرغ معمولاً دو تا سه روز در یخچال قابل نگهداری است. سبزیجات را تا یک هفته و میوه را هم بسته به نوع و سلامت پوست آنها شاید تا چند هفته بتوانید براحتی در یخچال نگهداری کنید.

حفظ سرما

اگر برق قطع شد یا به دلیلی به طور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید و اگر می توانید روی یخچال را با لحاف یا پتو بپوشانید تا سرمای داخل یخچال تا حد امکان حفظ شود. در تابستان که با هر مرتبه باز و بسته شدن در یخچال، درجه حرارت داخل دستگاه بسرعت بالا می رود، باید درجه سرما را بیشتر کرد تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.

انبار کردن مواد غذایی

مقدار زیادی مواد غذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید؛ چون وقت زیادی لازم است که سرما به همه آنها نفوذ کند، بنابراین زودتر خراب می شوند. برای مثال دیده می شود که مقدار زیادی سبزی را به صورت دسته در یخچال می گذارند و بعد از یکی دو روز وقتی بیرون می آورند، وسط آن گندیده و بر اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای اینکه سالم تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.

قراردادن چیزهای گرم

گذاشتن مواد غذایی گرم در یخچال، کار درستی نیست؛ زیرا هم با گرم کردن فضای داخل یخچال، اثر سرما کم می شود و هم بر اثر گرم شدن داخل یخچال، ذرات برفک و یخ آب شده و همراه با آلودگی های احتمالی به داخل غذاها می چکد و سبب آلودگی آنها می شود.

باز و بسته کردن

در یخچال یا فریرز را هیچگاه به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن بیهوده آن، بخصوص در تابستان خودداری کنید. 

محل قرار گرفتن

از قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه های گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرمکن، شوفاژ و نور مستقیم خورشید بپرهیزید.

فضای پشت یخچال و فریزر باید حداقل 20 سانتی متر برای گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. مطمئن شوید که یخچال یا فریزر روی یک سطح تراز قرار گرفته و در آن به طور کامل بسته می شود.

تنظیم ترموستات

دمای داخل فریزر باید معمولاً سه تا چهار درجه زیرصفر و دمای داخل محفظه یخچال سه تا چهار درجه بالای صفر باشد. تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر اینکه باعث فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می شود، مصرف انرژی را نیز افزایش می دهد. 

جابه جایی

در صورتی که ناچار به جابه جایی یا حمل آن هستید، حداقل دو تا سه ساعت پس از جابه جایی، یخچال را به برق وصل کنید.

انتخاب صحیح

هنگام خرید یخچال، مدل هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازده بیشتری داشته باشند. همچنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال مطمئن شوید.

وسایل برقی منزلمان، معمولا از پرکابردترین وسایل زندگی هستند و هزینه بالایی برای خرید آنها صرف می شود تا به زندگی مان راه یابند. یکی از این وسایل پرکاربرد، یخچال و فریزر است. بد نیست که بدانید یخچال های خانگی، فریزر، یخچال های ویترینی و سایر وسایل سردکننده تراکمی، ساختمان مشابهی دارند و سیستم کار آنها یکسان است؛ اما طول عمر و بهره وری آنها مستلزم رعایت برخی نکات است؛ نکاتی که با به کاربستن آنها به ندرت به تعمیرکار نیازمند می شویم.