همراه با هيماليا نورد نفتي

مهدي زاده:
 نفتي ها توانايي بالايي در کوهنوردي دارند

مشعل   کارمند ارشد مالي امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران است که موفق شده پرچم نفت را بر بلندترين قله هاي دنيا به اهتزاز درآورد. قله هاي آرارات در ترکيه، کليمانجارو در آفريقا و مراپيک و اسپاتيک در هيماليا از جمله قله هايي هستند که پرچم شرکت ملي نفت ايران و نيز پرچم سه رنگ کشورمان، به همت اکبر مهدي زاده بر فراز آنها به اهتزار در آمده است. مهدي زاده، هيماليا نورد شرکت ملي نفت ايران، هم رئيس و مربي هيات کوهنوردي و هم رئيس امور مالي اداري امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران است. اين هيماليا نورد که به قول کوهنوردان بيشتر قله هاي ايران را زده است، عقيده دارد استعداد نفتي ها در کوهنوردي شگفت انگيز است و علاقه وافري به اين رشته دارند.با مهدي زاده درباره کوهنوردي و صعودهايي که داشته، صحبت کرديم که با هم مي خوانيم.

 از خودتان شروع کنيد، اهل کجا هستيد و چه شد کوهنورد شديد؟

تير ماه 54 در شهرستان نقده به دنيا آمدم و با توجه به کوهستاني بودن منطقه زندگي ام به کوهنوردي علاقه مند شدم. از همان دوران نوجواني به صورت آماتور کوهنوردي مي کردم. از سال 1370 به صورت رسمي و حرفه اي زير نظر استادانم، حسين قرباني و مرحوم محمد اوراز کوهنوردي را شروع کردم و پس از چندي به عضويت تيم ملي کوه نوردي ايران درآمدم.

 چند سال در تيم ملي حضور داشتيد و اولين صعود رسمي شما به کدام قله بود؟

از سال 77 تا 84 همراه تيم ملي بودم؛ اما فکرمي کنم پس از طي اردوهاي طاقت فرسا در سال 77 اولين صعودم با تيم ملي اميد به قله 7439 متري پوبدا در رشته کوه تيان شان در کشور قزاقستان بود. اين قله بلندترين و بزرگترين قله نيم کره شمالي است.

 پس از همان ابتدا هيماليا نوردي را شروع کرديد؟

به دليل علاقه اي که داشتم، زير نظر استادان بزرگ کوهنوردي، دوره هاي آموزشي و تمرين لازم را گذراندم و نيز اينکه قبل از آن، به قله هايي چون سبلان، سهند و دماوند صعود کرده بودم، به همين دليل با آمادگي کامل به قله پوبدا رفتم.

  اين آمادگي و تمرين ها که از آن صحبت مي کنيد، چيست و شامل چه کارهايي مي شود؟

کوهنوردي حرفه اي با کوهنوردي آماتور و تفريحي خيلي فرق مي کند. پايه هر دو کوهپيمايي است؛ ولي در کوهنوردي حرفه اي شما بايد يخ نوردي و سنگ نوردي را هم ياد بگيرد که بدنسازي خاص خودش را مي طلبد تا از بعد فني، در ارتفاعات سخت گذر به مشکل نخوريد.

 يعني براي هيماليا نوردي همين ها کافي است ؟

 شما وقتي مي خواهيد به قله هيماليا برويد، بايد بدانيد که  وارد يک دنياي ديگر مي شويد. نحوه غذا خوردن، راه رفتن، طريقه استراحت و ... همه و همه با تمام کوه هاي دنيا متفاوت است. شما بايد تجربه بالايي داشته باشيد تا در هيماليا از آن استفاده کنيد و آن آموزش ها که گفتم، جزيي از آن کار است.

 به قله هاي بالاي 8 هزار متر هم صعود کرديد؟

بله،  قله 8210 متري چوايو در چين، قله 8016 متري شيشا پانگ ما در فلات تبت که به اين دوقله در يک برنامه صعود کردم. به قله 8465 متري ماکالو در نپال که به قله هيولاي سياه در دنيا معروف است، و به قله 8501 اوسته در نپال که با قله اورست تا ارتفاع 8 هزار متري در يک مسير قرار دارد و 300 متر از اورست کوتاه تر است و مهم اينکه در مسير آن، شما بايد از يکي از مخوف ترين يخچال هاي دنيا به نام خمبو عبور کنيد، صعود کرده ام.

 البته به جز اينها به قله 7201 متري اسپانتيک در پاکستان، 7027 متري مراپيک در هيماليا و مونبلان مرتفع ترين قله اروپا نيز صعود کردم.

 آيا کوهنوردي هم مدال دارد؟

بله، کوهنوردي هم مدال دارد. شما با توجه به ارتفاعي که صعود کرديد، فدراسيون جهاني کوهنوردي و نيز فدراسيون کوهنوردي ايران پس از تاييد آن حکم و مدال اهدا مي کند.

  شما با توجه به اين همه صعود بايد مدال هاي رنگارنگي داشته باشيد؟

بله، من يک طلا، دو نقره و يک برنز جهاني و نيز يک طلا و برنز آسيايي را کسب کرده ام.

 از چه زماني نفتي شديد؟

از سال 83 و با توجه به قانون جذب قهرمانان ملي به استخدام نفت درآمدم و از آنجا که مدرک تحصيلي ام کارشناسي رشته حسابداري بود، به عنوان کارمند در امور مالي و حسابداري امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت مشغول به کار شدم و در حال حاضر نيز بعد از 14 سال به عنوان رئيس اين واحد مشغول به کار هستم.

 آيا با حضور در نفت و کار اداري باز هم به کوهنوردي ادامه داديد؟

کوهنوردي در خون من است و نمي توانم آن را کنار بگذارم؛ البته از حضور در تيم ملي خداحافظي کردم؛ ولي در شرکت ملي نفت به عنوان مربي و نيز کوهنورد به اين رشته ادامه دادم که در حال حاضر نيز به عنوان رييس هيات کوهنوردي در خدمت کوهنوردان شرکت ملي نفت هستم.

 ظرفيت کوهنوردي در نفت چگونه است؟

ظرفيت کوهنوردي در نفت بسيار بالاست. وقتي به عنوان مربي استعدادها، تلاش و علاقه فرزندان و کارکنان نفت را مي بينم، شگفت زده مي شوم. به همين دليل از کار کردن با آنها بسيار لذت مي برم.

 آيا با نفتي ها هم صعود داشته ايد ؟

بله، هم به عنوان مربي و هم کوهنورد به قله آرارات در ترکيه در قالب تيم شاغلان و بازنشستگان شرکت ملي نفت صعود کردم، با تيم بانوان، جانبازان و معلولان هم به عنوان مربي دوبار قله کليمانجارو، بلندترين قله آفريقا را فتح کردم. به قله مراپيک و اسپانتيک در هيماليا، قله دماوند، سبلان، علم کوه و ... نيز با همکاران نفتي ام، هم به عنوان مربي و هم کوهنورد صعود داشته ام.

 تمام صعود کنندگان به اين قلل همه نفتي بودند ؟

 بله، تمام صعود کنند گان شرکتي بودند که پس از کسب آموزش هاي لازم و دوره هاي تمرين سخت و فشرده، موفق به اين صعود ها شدند و بايد بگويم که با افتخار پرچم نفت را در اين کشور ها و قلل به اهتزار در آورديم.

 کوهنوردي را هم به صورت ورزش همگاني دنبال مي کنيد؟

کوهنوردي در نفت، جزو رشته هاي همگاني به حساب مي آيد، چرا که يکي از پر طرفدار ترين رشته هاي ورزشي است و به جرات مي توانم بگويم، بيش از 200 کوهنورد فعال داريم که هر هفته و در تمام فصول سال، به قله هاي مرتفع کشور صعود مي کنند.

 توصيه شما به عنوان مربي براي توسعه کوهنوردي در بخش همگاني چيست؟

با توجه به علاقه و استعدادي که ديده ام، جا دارد که مسئولان بيشتر از اين رشته حمايت کنند. در کوهنوردي ما بخش پايه کوهپيمايي را داريم که علاوه بر ورزش مي تواند اوقات فراغت خانواده هاي نفتي را پر کند و باعث نشاط و سلامت آنها شود. برگزاري اردوهاي تفريحي - ورزشي کوهنوردي در مناطقي مثل آبعلي مي تواند براي کارکنان و خانواده ها خوب باشد.

 در صحبت هايتان  به کار با جانبازان اشاره کرديد، آيا آنها مشکلي براي اين صعودها ندارند و کار با آنها چگونه است؟

يکي از بزرگترين افتخارهاي من حضور در کنار جانبازان و کار با آنهاست. به جرات مي گويم که يکي از فعال ترين گروه هاي کوهنوردي، جانبازان عزيز هستند که با وجود همه مشکلات، بسيار با نشاط و پرشور اين ورزش را دنبال مي کنند؛ البته اين را هم بگويم که با توجه به وضعيت جسماني آنها، قلل را انتخاب مي کنيم، تا در صعود به مشکل نخوريم؛ ولي آنها توانايي بالايي دارند.

 آيا با سه شرکت ديگر مثل پالايش، پخش يا گاز هم در تماس هستيد؟

ما با سه شرکت ديگر در تعامل نيستيم؛ ولي اگر رابطه ايجاد شود، به کوهنوردي صنعت نفت کمک خواهد کرد. هر شرکتي امور ورزش مختص به خود را دارد و برنامه هايشان جداست و ما از برنامه هاي آنها خبري نداريم.

 حرف آخر ؟

کوهنوردي رشته مفرح، جذاب، پرهيجان و در عين حال سخت و خطرناک است. از سوي ديگر بايد بگويم که کوهنوردي درس زندگي است و شما مي توانيد از آن سر مشق بگيريد و من خودم خيلي چيزها از آن ياد گرفتم. ما برنامه هاي زيادي در ادامه سال براي کارکنان داريم، همان طور که سال کاري خوبي را شروع کرديم. کوهنوردي باعث نشاط و سلامتي کارکنان و خانوادهايشان مي شود و اميدوارم که کوهنوردان نفتي بيشتر شوند.

 

پياده روي پخشي ها در روز کارمند

کارکنان شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي منطقه شاهرود به مناسبت گراميداشت روز کارمند، پياده روي صبحگاهي برگزار کردند.

 اين مراسم که به همت روابط عمومي و کميته بانوان منطقه تدارک ديده شده بود، از ميدان سلامت آغاز شد و در مسير راه با ذکر فاتحه بر مزار شهداي گمنام و ادامه مسير جاده سلامت به مقصد آبشار شاهرود خاتمه يافت.

هر سال روز 4 شهريور به روز کارمند اختصاص مي يابد و در اين روز به منظور تجليل از کارگزاران دولت و ارج نهادن به خدمات آنان، برنامه هاي متنوع تفريحي، تشويقي و... برگزار مي شود. با توجه به اينکه بي تحرکي، يکي از عوامل اصلي در شيوع بيماري هاست، فعاليت فيزيکي مناسب، بخصوص براي کارمندان مي تواند تاثير مهمي در پيشگيري از بروز بيماري ها و عوارض آن داشته باشد. در دنياي امروز، پياده روي بهترين فعاليت و طبيعي ترين و کم هزينه ترين برنامه ورزشي براي کسب آمادگي جسماني و رواني است؛ ورزشي لذت بخش و کم خطر که در دسترس همگان است و در همه جا و همه زمان، امکان اجراي آن وجود دارد.

شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي منطقه شاهرود، افتخار اين را دارد که در بيشتر برنامه هاي ورزشي از قبيل کوهپيمايي و پياده روي حضوري فعاليت داشته باشد.

 

نفت اميديه تيم ليگ برتري را مغلوب کرد

تيم فوتسال نفت اميديه در يك بازي تداركاتي مقابل تيم ليگ برتري اهورا بهبهان به پيروزي دست يافت.

 تيم فوتسال نفت اميديه كه خود را براي حضور درمسابقات فوتسال دسته يکم باشگاه هاي ايران آماده مي كند، دريك بازي تداركاتي به مصاف ميزبان خود تيم اهورا بهبهان رفت كه در پايان با نتيجه 3 بر2 ميزبان خود را شكست داد.

مسابقات فوتسال دسته يکم باشگاه هاي ايران از 15 شهريورماه آغاز مي شود كه تيم نفت اميديه در گروه نخست مرحله مقدماتي با تيم هاي صدراي شيراز، رعد پدافند اصفهان، شهرداري رشت، هيات فوتبال قم، مبل كريمي البرز، خالص سازان زنجان، دانش ورزش فريمان و رعد پدافند مشهد همگروه است.

 

تاسيسات با برد  در دربي شروع کرد

هفته نخست ليگ برتر هندبال بانوان باشگاه هاي ايران با ديدار دوتيم قهرمان و نايب قهرمان فصل قبل در گچساران شروع شد.

تيم هندبال بانوان تاسيسات دريايي، قهرمان فصل گذشته ليگ برتر هندبال باشگاه هاي ايران در هفته نخست اين رقابت ها به گچساران رفته بود  تا در فينالي زودرس، به مصاف نايب قهرمان فصل گذشته يعني نفت و گاز گچساران برود. مدعيان قهرماني، ديداري زيبا و جذاب را به نمايش گذاشتند و در نهايت اين مدافع عنوان قهرماني بود  که موفق شد در گچساران دست به کار بزرگي بزند و حريف مدعي خود را با نتيجه نزديک 37 بر 34 شکست دهد. اين ديدار از نگاه ديگر، دربي نفتي ها به شمار مي رفت  که تيم تاسيسات دريايي موفق شد، رقيب نفتي خود را در گام نخست شکست دهد. دوتيم در فصل گذشته در دو ديدار رفت و برگشت به تساوي رضايت داده بودند و دربي نفتي ها برنده نداشت.