وزير نفت به رئيس‎جمهوري گزارش داد

درخشش کنکوري‎هاي پارس‎جنوبي و غرب‎کارون

وزير نفت با ارسال گزارشي به دکتر حسن روحاني، رئيس‎جمهوري، عملکرد مسئوليت اجتماعي اين وزارتخانه را در زمينه «برگزاري کلاس‎هاي آمادگي کنکور سراسري براي دانش‎آموزان مستعد مناطق پارس‎جنوبي و غرب‎کارون» تشريح کرد. به گزارش شانا، بيژن زنگنه در اين نامه نوشته است: «به استحضار مي‎رساند اين وزارتخانه در انجام مسئوليت‎هاي اجتماعي خود، در دو سال گذشته، اقدام به برگزاري کلاس‎هاي آمادگي کنکور سراسري عمدتا براي دانش‎آموزان مستعد و کم‎بضاعت تحت سرپرستي کميته امداد امام خميني (ره) و بهزيستي در دو منطقه غرب کارون (سوسنگرد، بستان و هويزه) و پارس جنوبي (کنگان، دير، جم و عسلويه) کرده است.

در آخرين دوره اجراي اين طرح، 280 دانش‎آموز در منطقه پارس جنوبي و 200 دانش‎آموز در منطقه غرب کارون از ابتداي مرداد ماه 1396 تا خرداد ماه 1397 تحت پوشش اين طرح قرار گرفتند که خوشبختانه پس از اعلام نتايج اوليه کنکور سراسري 1397 و به استناد گزارش‎هاي واصله از ادارات کل آموزش و پرورش مناطق مذکور، نتايج درخشاني حاصل گرديده که در سنوات گذشته بي ‏سابقه بوده است و در ادامه به طور اجمال به استحضار مي‎رسد:

-در منطقه پارس جنوبي تعداد 31 نفر حائز رتبه زير 1000 (1 نفر زير 100) شدند؛ به‎طور خلاصه‎تر 151 نفر حائز رتبه زير 20 هزار شدند که با مشاوره و انتخاب رشته مناسب، قادر به پذيرش در رشته‎هاي خوب دانشگاه‎هاي معتبر خواهند بود. همچنين تعداد 129 نفر نيز حائز رتبه بالاي 20 هزار شدند که قادر به انتخاب رشته بوده و در رشته‎هاي پايين‎تر امکان ورود به دانشگاه‎ها را خواهند داشت.

-در منطقه غرب کارون تعداد 9 نفر حائز رتبه زير 1000 (2 نفر زير 100) شدند؛ به‎طور خلاصه‎تر 94 نفر حائز رتبه زير 20هزار شدند که با مشاوره و انتخاب رشته مناسب، قادر به پذيرش در رشته‎هاي خوب دانشگاه‎هاي معتبر خواهند بود. همچنين تعداد 106 نفر نيز حائز رتبه بالاي 20 هزار شدند که قادر به انتخاب رشته بوده و در رشته‎هاي پايين‎تر امکان ورود به دانشگاه‎ها را خواهند داشت. شايان ذکر است اين اقدام که آثار آن به لحاظ فرهنگي و آموزشي به ويژه در آينده دانش‎آموزان موفق، بسيار بااهميت بوده، مورد حمايت و قدرداني نمايندگان محترم مجلس، ائمه جماعات و مقامات استاني و محلي مناطق مذکور قرار گرفته است».

 

   قیمت نفت در سطوح ۷۰ تا ۸۰ دلار باقی می ماند

وزير نفت عمان پيش بيني کرد تا پايان سال جاري ميلادي، قيمت نفت در بازه 70 تا 80 دلار براي هر بشکه باقي مي ماند. به گزارش خبرگزاري رويترز از دوبي، محمد الرمحي، وزير نفت و گاز عمان، روز دوشنبه (12 شهريور ماه) اعلام کرد که انتظار دارد قيمت نفت در سال جاري ميلادي در بازه 70 تا 80 دلار براي هر بشکه باقي بماند. وي افزود: عربستان، کويت و امارات تنها کشورهايي هستند که ظرفيت افزايش توليد نفت دارند. عمان از جمله کشورهاي توليدکننده نفت غير عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) است که در توافق جهاني کاهش توليد نفت حضور دارد.

 

   تمدید توافق جهانی برای کاهش عرضه نفت 

وزير نفت نيجريه اعلام کرد که اوضاع و احوال بازار نفت به سويي حرکت مي کند که زمينه براي تمديد توافق جهاني کاهش توليد نفت فراهم مي شود. به گزارش شبکه تلويزيوني بلومبرگ، امانوئل کاچيکوو، وزير نفت نيجريه اعلام کرد: اگر قيمت نفت در محدوده 70 دلار باقي بماند، زمينه براي حفظ توافق جهاني کاهش توليد نفت در سال 2019 ميلادي فراهم خواهد شد. نيجريه به همراه ليبي، از جمله کشورهاي عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) است که به دليل درگيري با بحران هاي داخلي، از توافق جهاني کاهش توليد نفت معاف بود.

 

دیپلماسی نفتی و سیاسی راهکاری برای مقابله با تحریم ها

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي استفاده همزمان از ديپلماسي نفتي و سياسي را راهکاري براي خنثي کردن فشارها و تهديدهاي آمريکا بر صنعت نفت ايران دانست.

جلال ميرزايي با بيان اين که وزارت نفت زير نظر مديريت بيژن زنگنه، تجربه و شناخت خوبي از شرايط کنوني بازارهاي جهاني نفت دارد، گفت: بدون شک اين وزارتخانه تدابير لازم را براي آينده بازار نفت ايران اتخاذ کرده است. وي با تاکيد بر اين که به صفر رساندن صادرات نفت ايران غيرممکن است، افزود: ما با دشمني روبه رو هستيم که از ابزارهاي مختلف بهره مي برد تا سدي در برابر پيشرفت و توسعه صنعت نفت ايران ايجاد کند، اما توقف صادرات نفت ايران خيالي واهي و غيرممکن است. اين عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: در شرايط حساس کنوني، ديپلماسي سياسي و نفتي بايد با هم پوشاني يکديگر اقدام هاي آمريکا را خنثي کنند، از اين رو پيشنهاد مي شود 2 وزارتخانه نفت و امورخارجه براي رصد بازار جهاني نفت و حفظ مشتريان در اين بازار، بين خود تقسيم کار کنند. اسدالله قره خاني، سخنگوي کميسيون انرژي مجلس نيز در اين باره گفت: وظيفه وزارت نفت در دوره اي که دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا درصدد فشار و تحريم غيرمنطقي بر اقتصاد و صنعت نفت ايران است، بسيار سنگين خواهد بود، از اين رو همه بايد براي خنثي کردن تهديدها و تحريم ها تلاش کنيم.

وي ادامه داد: ايران راهکارهايي اتخاذ کرده که اگر برخي مشتريان نفت ايراني تمايلي به ادامه همکاري نداشتند، مشتريان جديدي جايگزين شود.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به مذاکرات ايران و اتحاديه اروپا درباره آينده برجام، تصريح کرد: بايد منتظر ماند و ديد که در آينده تصميم هاي کلان ميان ايران و چند کشور ديگر چه مي شود و آيا حقوق ايران در برجام تامين مي شود يا خير؟

 

هند مجوز استفاده از نفتکش ها و بيمه ايراني را صادر کرد

دولت هند به پالايشگران اين کشور اجازه داد براي واردات نفت از ايران، از نفتکش ها و بيمه ايراني استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاري رويترز از دهلي نو، برخي منابع اعلام کردند: در پي توقف رفت و آمد شرکت هاي کشتيراني هند به دليل تحريم هاي آمريکايي ضد ايران، دولت هند به پالايشگران اين کشور اجازه داد براي واردات نفت از هند، از نفتکش ها و بيمه ارائه شده از سوي ايران استفاده کنند.

پيش از اين خريداران چيني نفت ايران نيز به استفاده از نفتکش هاي ايراني براي واردات نفت از ايران رو آورده بودند.

اين حرکت 2 خريدار عمده نفت ايران نشان مي دهد که پس از آغاز تحريم هاي نفتي آمريکا در ماه نوامبر امسال، ايران به طور کامل از بازار جهاني نفت حذف نمي شود.

يک منبع دولتي در هند گفت: وزارت کشتيراني به پالايشگران اجازه داده است نفت ايران را بر مبناي تحويل در مقصد (سيف CIF ) خريداري کنند.

در قالب قرارداد تحويل در مقصد، ايران حمل ونقل و بيمه محموله هاي نفتي را تأمين مي کند و اين کار به پالايشگران هندي امکان مي دهد در غياب پوشش بيمه بيمه گران غربي به دليل تحريم هاي آمريکا، خريد نفت از ايران را ادامه دهند.

پالايشگران دولتي هند که سبب شدند واردات اين کشور از ايران در ماه ژوئيه امسال به رقم بي سابقه 768 هزار بشکه در روز برسد، پيش از اين برنامه داشتند واردات نفت از ايران را در سال مالي 2019 -2018 دو برابر کنند.

به گفته اين منبع دولتي، مجوز خريد بر مبناي تحويل در مقصد، تنها شامل قراردادهاي سالانه کنوني با ايران مي شود.

يک مسئول ارشد دولتي هند پيش از اين اعلام کرده بود، اين کشور راهبرد خود درباره ادامه خريد نفت از ايران را به زودي و پس از ديدار با مسئولان آمريکايي نهايي مي کند.

 

نمره قبولي وزارت نفت در بخش مسئوليت هاي اجتماعي

نماينده کنگان، دير، جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي گفت: وزارت نفت در سال هاي گذشته با ورود به بخش مسئوليت هاي اجتماعي خدمات بزرگي براي مردم مناطق نفت خيز انجام داده و در اين حوزه نمره قبولي کسب کرده است.

سکينه الماسي با بيان اين که انجام مسئوليت هاي اجتماعي ازسوي وزارت نفت همچون برگزاري کلاس هاي کنکور براي دانش آموزان تحت سرپرستي کميته امداد امام خميني (ره) در جنوب کشور و مناطق نفت خيز، کار شايسته اي بود، گفت: رويکرد وزارت نفت توليدمحوري است؛ در گذشته اين وزارتخانه به مباحث مسئوليت هاي اجتماعي ورود نمي کرد، اما در سال هاي اخير در کنار اهداف توسعه، توليد و صادرات به مقوله مسئوليت اجتماعي نيز وارد شده و موفقيت هاي بزرگي نيز کسب کرده است که معتقدم اين گونه فعاليت ها بايد افزايش يابد.

وي با تاکيد بر اين که در بخش مسئوليت هاي اجتماعي، وزارت نفت فعاليت هاي خوبي انجام داده است، گفت: بسيار خوشحاليم که دانش‎آموزان استان بوشهر با تلاش و پشتکار خود و با حضور فعالانه در فعاليت‎هاي آموزشي، رتبه‎هاي برتر کنکور را به دست آورده اند.

وي به طرح نخبه ‎پروري و تقويت بنيه علمي دانش آموزان مناطق پيراموني صنعت نفت اشاره و تصريح کرد: اين طرح بسيار خوب با کمک وزارت نفت و پيگيري هاي بنده در مناطقي همچون کنگان، دير، جم و عسلويه اجرايي شد و دانش آموزان کم بضاعت اين منطقه با همکاري و مساعدت وزارت نفت در اين کلاس هاي آموزشي شرکت و رتبه هاي خوبي نيز کسب کردند.

نماينده کنگان، دير، جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي افزود: آموزش، نقش بزرگي در تربيت نيروي انساني ايفا مي کند و اين نگاه و برنامه خوشبختانه همواره در اولويت کاري صنعت نفت بوده که از مسئولان ذيربط نيز تشکر مي کنيم.

الماسي، نبود اشتغال مولد را از مهم ترين معضلات استان بوشهر برشمرد و عنوان کرد: طرح هايي همچون نخبه پروري و برگزاري کلاس هاي کنکور براي دانش آموزان منطقه عسلويه که بدون ترديد از امکانات رفاهي دانش آموزان کلانشهرها برخوردار نيستند، مي تواند آينده اين استان را تضمين کند.