برنامه های وزارت نفت برای
 ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات
مشعل   مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی، نگهداری و تعمیرات) عنوان دوازدهمین همایش بین المللی بود که هفته گذشته در مرکز همایش بین‎المللی پژوهشگاه صنعت نفت به مدت 2 روز برگزار شد و طی آن معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت هم به تشریح برنامه‎های وزارت نفت در مسیر ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات پرداخت.  نکته مهم در طول برگزاری این همایش، اندوه و تاثر حاضران از زلزله غرب کشور بود که مطلع سخنرانی های مختلف قرار گرفت.
 حبیب‎اله بیطرف در آیین افتتاح دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی، نگهداری و تعمیرات) سخنانش را با تسلیت ضایعه درگذشت بسیاری از هموطنان مان در استان کرمانشاه آغاز و سپس برنامه های وزارت نفت را در زمینه مدیریت دارایی های فیزیکی تشریح کرد.
به گفته او، وزارت نفت در این زمینه شرایط بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادستی صنعت نفت را تمهید کرده است که این مهم در چهار مرحله دنبال می‎شود       ، مرحله نخست به مطالعه، صورت‎برداری و تحلیل وضعیت موجود تاسیسات از سوی مشاوران ایرانی اختصاص دارد.
مرحله دوم، شامل مطالعه مفهومی عملکرد تاسیسات و طراحی پایه تاسیسات بهینه از سوی مشاور مادر بین‎المللی است، مرحله سوم به طراحی جزئیات هر یک از تاسیسات بر اساس طراحی پایه از سوی مشاوران ایرانی اختصاص دارد و مرحله چهارم هم مربوط به برگزاری مناقصات پروژه‎های بازسازی و نوسازی از سوی پیمانکاران ایرانی است.
معاون وزیر نفت پیش بینی کرد، پس از گذراندن این چهار مرحله، عملیات اجرایی پروژه های بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی از ابتدای سال ٩٨ آغاز شود.
برنامه واگذاری مدیریت بهره‎برداری تاسیسات از برنامه‎های اساسی وزارت نفت با هدف ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات است که بیطرف در این زمینه یادآور شد: هدف این است که در بخش مدیریت بهره‎برداری، از دانش روز دنیا برخوردار شویم.
او نیروگاه «رودشور» را الگوی مناسبی در این زمینه خواند و گفت: شرکت زیمنس از همان ابتدا، مدیریت بهره‎برداری نیروگاه را هم در اختیار گرفت و به این ترتیب در این نیروگاه با سیستمی مبتنی بر استانداردهای کیفی روبه رو هستیم.
ادامه سخنان معاون وزیر نفت به ارتقای اداره کل راهبری نظام نت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و اداره کل نظام مدیریت دارایی های فیزیکی اختصاص داشت که گفت: تدوین برنامه آموزشی برای ارتقای توانمندی بهره‎برداران بر اساس استانداردهای نت، تدوین دستورعمل‎های اجرایی برای استقرار تدریجی نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در شرکت های عملیاتی و تدوین استانداردهای ذی ربط با مشارکت سازمان استاندارد در سطح ملی ازدیگر برنامه های وزارت نفت در این زمینه است.
او همچنین تهیه شیوه‎نامه ارزیابی و اعطای صلاحیت مشاوران نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی، سیاستگذاری، برنامه‎ریزی، هدایت و استقرار سامانه‎های نرم‎افزاری یکپارچه مدیریت دارایی‎های فیزیکی و انجام مطالعات بهبود و ارتقای ساختار و سازمان برای نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی را از دیگر برنامه‎های وزارت نفت برای بهبود نظام نگهداری و تعمیرات در این وزارتخانه اعلام کرد.

۴۰۰ میلیارد دلار؛ ارزش جایگزینی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت  
بیطرف در بخش دیگری از سخنرانی خود، مراحل تعالی مدیریت نوسازی تجهیزات صنعت نفت (نت) را مورد اشاره قرار داد و بر این مساله تاکید کرد که اکنون عالی‎ترین سطح مدیریت نت، مدیریت بر اساس سرویس‎دهی عملکرد در زمان بهره برداری است.
 نکته مهم در این بخش از سخنان او ارائه این آمار بود که ارزش جایگزینی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت ایران، حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. وی ادامه داد: متوسط هزینه‎کرد سالانه بین المللی برای نظام نگهداری و تعمیرات حدود ۲ تا 5/2 درصد ارزش دارایی‎هاست.
براساس توضیحات او، درصد هزینه نت در صنعت نفت ایران، حدود سه برابر متوسط جهانی است و متوسط نرخ راندمان تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد پایین‎تر از ظرفیت اسمی است. معاون وزیر نفت همچنین با اشاره به حوادث ناشی از عدم بهره‎برداری بهینه از تأسیسات و تجهیزات توضیح داد: نظام بهره‎برداری، نگهداشت و تعمیرات به دلیل برون‎سپاری ناقص، فقدان ساختار و سازوکارهای مناسب، از کارآمدی کافی برخوردار نیست. در عین حال ساختار نیروی انسانی و مدیریت بهره‎برداری ما هم دارایی محور نیست و بیشتر وظیفه محور است. به این ترتیب نظام بهره برداری به تحول اساسی نیاز دارد.
به اعتقاد او نهادینه شدن مبحث مدیریت دارایی‎های فیزیکی، نیازمند فرهنگ‎سازی است و مدیران ارشد سازمان‎ها و شرکت‎ها باید در این فرهنگ‎سازی پیشقدم باشند.
بیطرف با راهگشا دانستن نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی توضیح داد: نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی، اجزای متفرق را یکپارچه و هم‎راستا می‎کند.
او این نظام مدیریتی را چند وجهی و مشتمل بر بهره برداری، تعمیرات، بازسازی، نگهداری، ارتقای فناوری و نوسازی دانست که تنها به مدیریت بهره‎برداری منحصر نمی‎شود. در واقع در مفهوم جدید مدیریت دارایی‎های فیزیکی، فقط بهره‎برداری مدیریت نمی شود، بلکه دارایی‎ها مدیریت می‎شوند.
بیطرف در ادامه سخنان خود در همایش بین المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی، نگهداری و تعمیرات) با شرح برنامه‎های توسعه‎ای ایران از سال ۱۳۲۷ و اجرای پنج برنامه توسعه‎ای پیش از انقلاب اسلامی و پنج برنامه توسعه‎ای پس از انقلاب اسلامی یادآور شد: از نخستین برنامه توسعه‎ای ایران تا به امروز که در برنامه ششم توسعه قرار داریم، محور توجه ها همواره به پدیدآوری طرح‎ها بوده و در این مسیر، فعالیت‎های خوبی هم صورت گرفته است؛ اما در حوزه نگهداری و تعمیرات هنوز راه زیادی در پیش داریم.
وی با اشاره به این‎که در کشور ما پدیدآوری و بهره‎برداری از طرح‎ها و پروژه‎های دولتی در چارچوب نظام فنی و اجرایی انجام می‎شود، یاد آور شد: بر این اساس، مدت زمان فرایند پدیدآوری حدود ۳ تا ۴ سال و فرایند بهره‎برداری حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش بینی می‎شود.
بیطرف ادامه داد: در ایران تمام توجه ها به مراحل پدیدآوری معطوف است و بیش از ۹۵ درصد ضوابط و مقررات فنی، دستورعمل‎های اجرایی، استانداردها و... مربوط به مراحل پدیدآوری است؛ در حالی که ۹۰ درصد چرخه عمر طرح‎ها و تاسیسات در دوران بهره‎برداری است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به این‎که سالانه تأسیسات و تجهیزات جدیدی در قالب طرح ها و پروژه های توسعه ای به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزوده می شود و همزمان نیز تجهیزات بسیاری به دلیل فرسودگی زودرس و کارایی نداشتن از سرویس خارج می شوند، گفت: در فرهنگ ما، نگهداری مقدم بر تعمیرات نیست و تجهیزات تا زمانی که از کار نیفتاده‎اند، در کانون توجه قرار نمی گیرند.
معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت با بیان این‎که ساخت تأسیسات مستلزم هزینه، زمان و فناوری‎های بالاست، گفت: قطع یا کاهش تولید در تأسیسات زیربنایی علاوه بر کاهش درآمد، عواقب اجتماعی و گاه سیاسی خواهد داشت؛ از سوی دیگر بهره‎برداری و تولید حداکثری به هر قیمتی جایز نیست؛ بلکه تولید پایدار در اولویت است.
 علی زواشکیانی، دبیر علمی همایش مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی، نگهداری و تعمیرات) هم در آیین گشایش دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی به این نکته اشاره کرد که برای کاهش حوادث، ایمن‎سازی فعالیت‎ها و بهینه کردن هزینه‎ها، باید به اصول مدیریت دارایی‎های فیزیکی بیش از پیش توجه شود.

اخبار خوش از  نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی در صنعت نفت
مدیرکل اداره مدیریت دارایی‎های فیزیکی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت خبر داد: دستورعمل اجرایی نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی و شیوه‎نامه نگهداری و تعمیرات در صنعت نفت، در حال تدوین است.
علیرضا اصل عربی در نشست تخصصی نفت در دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی، نگهداری و تعمیرات) اظهار کرد: اگرچه چارچوب کلی نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی در صنعت نفت در سال ۹۳ از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، اما دستورعمل اجرایی آن تدوین نشده بود که هم‎اکنون در دستور کار قرار دارد و قرارداد آن در حال نهایی شدن است. خبر خوش دیگر مدیرکل اداره مدیریت دارایی‎های فیزیکی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، تهیه استانداردهای مدیریت دارایی‎های فیزیکی بود که در این زمینه توضیح داد: بررسی‎های ما نشان دهنده نیاز به ۷۰ استاندارد در این حوزه است که اولویت ‎های نخست در این زمینه مشخص شده است.
اصل عربی همچنین با اشاره به تدوین شیوه‎نامه نگهداری و تعمیرات صنعت نفت، این خبر خوش را به مشاوران فعال در حوزه مدیریت دارایی‎های فیزیکی داد که وزارت نفت بر مبنای این شیوه‎نامه، نسبت به تایید صلاحیت مشاوران مستعد اقدام می‎کند.
وی همچنین با اشاره به تفاهم نامه همکاری که بین اداره کل مدیریت دارایی های فیزیکی وزارت نفت و دانشگاه صنعت نفت امضا شده است، ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه به راه‎اندازی مرکز دانش مدیریت دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت در آینده ای نزدیک منتهی شود. وی اظهار امیدواری کرد که سال آینده، اثربخشی این موارد اعلام  و گزارش شود.


امضای تفاهم نامه همکاری در حاشیه همایش
دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی، نگهداری و تعمیرات)، شاهد امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه صنعت نفت و اداره کل نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی وزارت نفت بود که با هدف ارتقای دانش و مهارت در حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی و زمینه‎سازی برای راه‎اندازی مرکزی مشخص به این منظور در صنعت نفت به امضا رسید.
این تفاهم‎نامه همکاری با حضور حبیب‎اله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، بین علیرضا اصل‎عربی، مدیر کل اداره نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی این معاونت و عبدالنبی هاشمی، رئیس دانشگاه صنعت نفت امضا شد.
اصل‎عربی: برای اجرایی کردن طرح‎های نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی، در مرحله نخست به فرهنگ‎سازی نیازمندیم، از این رو تصمیم گرفتیم با همکاری دانشگاه صنعت نفت که از دانش و تجربه در این حوزه برخوردار است، شرایط آموزش مدیریت دارایی‎های فیزیکی را به منظور زمینه‎سازی برای راه‎اندازی مرکزی به این منظور در دانشگاه صنعت نفت فراهم کنیم.
 هاشمی: همسو با این تفاهم نامه، دوره‎های آموزشی در زمینه مدیریت دارایی‎های فیزیکی به همت معاونت آموزش ضمن خدمت دانشگاه صنعت نفت و در مرحله نخست برای مدیران ارشد برگزار می‎شود. دانشگاه صنعت نفت بر آن است تا از مدل آموزشی دانشگاه تورنتو به این منظور استفاده کند و چنین آموزش‎هایی بی شک در تعیین صلاحیت حرفه‏‎ای مدیران تاثیرگذار خواهد بود.