مدیر ورزش پالایشگاه گاز خانگیران:

ورزش ضامن سلامت کارکنان و توليد پايدار در صنعت نفت است

سيد مرتضي هاشمي  صنعت عظيم گاز، همزمان با انجام رسالت خود براي توليد گاز طبيعي، در طول سال   برنامه هاي ويژه ورزشي براي کارکنان و فرزندان آنها، بخصوص در تعطيلات تابستاني ويژه فرزندان کارکنان برگزار مي کند و شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد هم که در شرقي ترين نقطه کشور فعاليت دارد، از اين موضوع مستثنا نيست و بايد گفت يکي از فعال ترين پالايشگاه ها به لحاظ ورزشي است.به همين دليل با محمد جواد راسخيژ، مدير ورزش پالايشگاه گاز خانگيران سرخس که از مدال آوران عرصه رقابت هاي جهاني کشتي است و در کسوت يک ورزشکار و مدير ورزش خدمت مي کند، گفت وگويي داشتيم که در ادامه مي خوانيد.

 

 مختصري از خودتان بگوييد.

 محمد جواد راسخي، متولد 16 ارديبهشت 1358 در شهر مشهد هستم. فوق ليسانس تربيت بدني و علوم ورزشي از دانشگاه آزاد دارم و در دوره دکتراي تخصصي ورزش درس مي خوانم. در سال 1383 و با استفاده از تبصره مجوز استخدام قهرمانان ملي و فعاليت در رشته کشتي آزاد، به استخدام شرکت ملي گاز ايران در آمدم.  کسب مدال نقره جوانان جهان در سال 1998 سيدني استراليا و مقام نخست بزرگسالان آسيا در سال 2000 از عناويني است که در رشته کشتي آزاد کسب کرده ام.

 

چند سال است که در ورزش گاز فعاليت مي کنيد؟

 از سال 89 مسئول خدمات ورزش شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد شدم و براي توسعه ورزش همگاني، حمايت از ورزش قهرماني و ايجاد محيطي سالم همراه با نشاط براي خانواده ها، بويژه فرزندان تلاش مي کنم.

 

چه برنامه هايي براي ورزش فرزندان کارکنان در نظر گرفته ايد؟

واحد خدمات ورزش پالايشگاه خانگيران براي استعداديابي و پرکردن اوقات فراغت فرزندان کارکنان، اقدام به برگزاري کلاس هاي آموزشي ويژه دختران و پسران در طول سال و فصل تابستان مي کند. کلاس هاي تابستاني ويژه دختران در رشته هاي واليبال، بدمينتون، تيراندازي، اسکيت مقدماتي، بسکتبال، تير و کمان مقدماتي، بازي ها و سرگرمي هاي ورزشي، بازي فکري، شطرنج و شنا و کلاس هاي تابستاني ويژه پسران هم در رشته هاي واليبال، فوتسال، تيراندازي، اسکيت مقدماتي، تير و کمان مقدماتي، بازي ها و سرگرمي هاي ورزشي، بازي فکري، شطرنج، شنا و فوتبال است که کارکنان مي توانند از اين فرصت طلايي استفاده کرده و فرزندان خود را در اين رشته ها ثبت نام کنند.

 

 چه برنامه هايي براي حضور مستمر خانواده ها در برنامه هاي تفريحي - ورزشي در نظر گرفته شده است؟

فعال بودن 30 رشته ورزشي، انجام بازي ها و سرگرمي هاي ورزشي، برگزاري اردوهاي تفريحي و مسابقات مختلف ورزشي ويژه کارکنان و خانواده هاي آنان از جمله برنامه هاي خدمات ورزش شرکت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد است.

 

 آيا کلاس هاي آموزشي هم برگزار مي شود؟

بله، اين کلاس ها شامل مربيگري و داوري است که با هدف به روز شدن اطلاعات و ارتقاي سطح آگاهي مربيان و به منظور استفاده کارکنان و خانواده هاي آنان برگزار مي شود.

 

 در حوزه مسئوليت هاي اجتماعي شرکت گاز چه اقدام هايي صورت گرفته است؟

همه ساله با هماهنگي هيات ورزشي بومي محلي ورزش هاي روستايي و اداره تربيت بدني شهرستان سرخس، اقدام به برگزاري جشنواره يا المپياد ورزشي -فرهنگي براي ساکنان در روستاهاي مجاور پالايشگاه مي کنيم که اين برنامه در سطح بسيار باشکوهي برگزار مي شود.

 

آيا تاکنون از بين کارکنان و خانواده هاي آنان، ورزشکاراني به اردوهاي تيم هاي ملي راه يافته اند؟

بله، خوشبختانه با انجام برنامه هاي استعداد يابي، شاهد درخشش فرزندان کارکنان در مسابقات ورزشي بوده ايم که بيشتر فرزندان کارکنان در رشته هايي مثل تير و کمان، اسکيت، فوتبال، کشتي و دو و ميداني به عنوان قهرمانان کشوري به تيم هاي ملي کشور راه يافته اند و ورزشکاران نوجوان و جوان، با کسب عناوين برتر، برگ زرين ديگري را در دفتر افتخارات پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد ثبت کرده اند.

 

 اولويت خدمات ورزش پالايشگاه براي حمايت از ورزشکاراني که به اردوهاي تيم هاي ملي راه مي يابند، چيست؟

اين حمايت ها با توجه به مجوزهاي صادر شده از سوي وزارت نفت و شرکت ملي گاز ايران صورت مي گيرد که براي حمايت هاي بيشتر، به ابلاغ مجوزهاي بالادستي نياز است.

 

 در تخصيص منابع مالي مشکلي نداريد؟

با توجه به تقويم ورزشي ارسالي به امور ورزش شرکت ملي گاز ايران و تنظيم تقويم ورزشي براي اخذ مجوزهاي لازم از مسئولان پالايشگاه و توجه مسئولان به امر ورزش، در زمينه تخصيص منابع مالي مشکلي وجود ندارد.از آنجا که پالايشگاه خانگيران در منطقه عملياتي قرار گرفته، توجه به ورزش به عنوان تفريح، پرکردن اوقات فراغت و حفظ سلامت کارکنان، تاثير مستقيم و بسزايي در ماندگاري کارکنان در منطقه و توجه به توليد پايدار انرژي در صنعت نفت دارد.

 

چه مقدار فضاي ورزشي از سوي خدمات ورزش در اختيار کارکنان و خانواده ها قرار مي گيرد؟

در شهرک گاز شهيد مهاجر، سالن چند منظوره، ايروبيک، بدنسازي و زمين چمن و در استراحتگاه کارکنان، سالن بدنسازي و زمين چمن مصنوعي در نظر گرفته شده تا کارکنان بتوانند در زمان استراحت، از اين فضاهاي ورزشي به نحو ممکن استفاده کنند.

با دومين برد پياپي

حفاری برای قهرمانی استارت زد

تيم فوتسال ملي حفاري اهواز، هفته دوم ليگ برتر فوتسال باشگاه هاي ايران را به نفع خود رقم زد تا از همين ابتداي شروع فصل، گام بلندي براي قهرماني برداشته باشد.

شاگردان علاسوند که در هفته اول در قرچک، جشنواره گل به راه انداخته بودند در هفته دوم در خانه، تيم سخت کوش «سن ايچ» ساوه را با ارائه يک بازي برتر با نتيجه نزديک 3 بر 2 شکست دادند تا با دومين پيروزي پي در پي و کسب 6 امتياز، با تفاضل گل کمتر در رتبه دوم جدول قرار بگيرند.

گل هاي تيم فوتسال ملي حفاري را در اين ديدار بهزاد عظيمي ، عليرضا رفيعي پور و پيمان حفيظي به ثمر رساندند.

علاسوند:

هدفي جز قهرماني نداريم

کيانوش علاسوند، سرمربي تيم فوتسال حفاري اهواز بعد از دومين پيروزي پي در پي گفت: خدا را شکر در هفته دوم، دومين پيروزي خود را در مقابل تيم خوب  سن ايچ  ساوه به دست آورديم و همان طور که پيش بيني کرده بوديم، بازي خيلي سختي در مقابل تيم جوان و دونده سن ايچ داشتيم. اين تيم در لحظاتي ما را تحت فشار و پرس خود قرار مي دادند که اين موضوع کار ما را خيلي سخت مي کرد؛ اما خدا را شکر توانستيم سه امتياز اين ديدار را کسب کنيم.

وي در خصوص اينکه در خانه چرا مقابل تيم ساوه برعکس بازي با قرچک  به مشکل خوردند و يک پيروزي دير هنگام با نتيجه نزديک کسب کردند، گفت:  در کل بازي سختي بود و اين بازي تحت تأثير گرماي شديد سالن قرار گرفته بود که از يک طرف به بازيکنان و کادر فني فشار وارد مي کرد و از طرف ديگر به تماشاگران؛ البته بايد اين را هم بگويم که کيفيت تيم  سن ايچ  به مراتب بهتر از قرچک بود و حتي در دقايقي از بازي، ما را تحت فشار گذاشتند.

سرمربي تيم فوتسال حفاري اهواز در پاسخ به اين سوال که پس از دو هفته از شروع ليگ، ارزيابي شما ازکيفيت ليگ چگونه است گفت: همان طور که اطلاع داريد به جز چند تيم، ساير تيم ها خيلي دير تشکيل شدند و تمرين هاي خوبي نداشتند. در حال حاضر در هفته دوم ليگ قرار داريم و براي قضاوت خيلي زود است. ما بايد اين موضوع را از هفته پنجم مورد ارزيابي و قضاوت قرار دهيم. علاسوند در خصوص اينکه آيا امسال مقامي بهتر از چهارمي سال گذشته کسب مي کنند واينکه مدعي قهرماني هستند، گفت: هدف ما هميشه اين بوده که در زمره تيم هاي بالاي جدول باشيم و هيچ تيمي از قهرماني بدش نمي آيد. ما هم به دنبال قهرماني هستيم؛ ولي بايد صبر کرد تا در آينده راحت تر و دقيق تر در اين باره حرف بزنيم؛ ولي ماهم مثل ساير تيم ها به دنبال قهرماني هستيم.

قهرمانی فرزند نفتی در کاراته

  آيدا فيضي نجفي، فرزند همکار شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه فارس موفق به کسب مقام اول مسابقات کاراته قهرماني استان فارس در رشته کاتا انفرادي رده سني نونهالان شد.

 مسابقات کاراته استان فارس در ورزشگاه بزرگ دستغيب شيراز در رده هاي سني نونهالان ، نوجوانان ، اميد و بزرگسالان و در رشته هاي کاتا انفرادي، کاتا تيمي و کميته برگزار شد که آيدا فيضي نجفي 9 ساله موفق شد با گذشتن از سد حريف هايش به مقام قهرماني برسد.

آيدا فيضي نجفي از 6 سالگي تاکنون زير نظر مربيان برجسته کاراته استان فارس، خانم ها بهزاديان و زيدي در حال آموزش کاراته سبک شوتوکان است.

صعود جانبازان به قله 3350 متری  ولنجیا دلیجان

جانبازان شرکت ملي پالايش و پخش بر بلنداي قله 3350 متري ولنجيا دليجان قرار گرفتند.

 80 نفر از جانبازان شرکت ملي پالايش و پخش شامل جانبازان پالايشگاه ها ، خطوط لوله و پخش فرآورده هاي نفتي کشور موفق شدند، به قله 3350 متري ولنجيا دليجان صعود کنند.

 در اين صعود يک روزه که به ميزباني پالايشگاه امام خميني شازند و با حمايت امور ايثار گران شرکت ملي پالايش و پخش و برنامه ريزي و اجراي امور ايثار گران و امور ورزش پالايشگاه شازند اجرا شد ، خوشبختانه تمامي گروه از جمله سه تن از عزيزان قطع عضو از ناحيه پا ، توانستند به اين قله صعود کنند.