جايگاه نفتي ها در قهرماني تيم ملي فوتسال بانوان

مشعل:    فوتسال اين روز هاي ايران، به يکي از قطب هاي ورزشي تبديل شده است، تا جايي که تيم ملي فوتسال ايران پا را از قاره کهن فراتر گذاشته و در بين 6 تيم برتر جهان قرار گرفته است. اين رشته جذاب و مهيج در ميان بانوان ايراني نيز طرفداران زيادي پيدا کرده و تيم ملي فوتسال بانوان ايران نيز طي سال هاي اخير، پيشرفت هاي چشمگيري داشته و با دو عنوان قهرماني پي درپي در آسيا از حالا براي حضور در قهرماني جهان خودنمايي مي کند. چندي پيش تيم ملي فوتسال بانوان ايران قهرمان آسيا شد که نقش صنعت نفت در اين قهرماني بي تاثير نيست؛ چراکه بخش قابل توجهي از بازيکنان و کادر فني اين تيم، از تيم هاي نفتي حاضر در ليگ برتر فوتسال بانوان بودند. برگزاري ليگ برتر فوتسال بانوان از جمله عوامل رشد و پيشرفت اين رشته ورزشي در ميان بانوان ايراني بوده که وزارت نفت ايران هم در اين پيشرفت سهم داشته است. تيم فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان از جمله تيم هاي حاضر در اين رقابت هاست که همواره جزو تيم هاي برتر بوده و همه ساله ملي پوشان زيادي را به فوتسال بانوان ايران معرفي کرده است.

تيم فوتسال پالايش نفت آبادان که فصل (97-96) قهرمان ليگ برتر فوتسال بانوان ايران شد، 4 بازيکن در تيم ملي داشت که 2 بازيکن در تمام مسابقات به صورت فيکس در زمين حضور داشتند و بازي کردند و بايد گفت که هم از رکن هاي اصلي در قهرماني تيم پالايش نفت آبادان در ليگ برتر و هم تيم ملي ايران در قهرماني آسيا به شمار مي روند. فرزانه توسلي، دروازه بان تيم ملي پالايش نفت آبادان که با درخشش در آسيا از عوامل اصلي کسب اين قهرماني بود، سارا شير بيگي، مهاجم وگلزن پالايش نفت آبادان که موفق شد با گلزني هايش هم پايه گذار قهرماني ايران در آسيا باشد و هم اينکه با زدن 9 گل، عنوان خانم گلي آسيا را به خودش اختصاص دهد، آرزو صدقياني و نسترن مقيمي که در آسيا دقايقي براي تيم ملي به ميدان رفتند، 4 نماينده پالايش نفت آبادان در تيم ملي بودند که تاثير به سزايي در قهرماني ايران در آسيا داشتند. فرزانه توسلي، بهترين دروازه بان و سارا شيربيگي، خانم گل آسيا در گفت وگو با«مشعل» از قهرماني در ايران همراه با نفت آبادان و با تيم ملي در آسيا گفتند که با هم صحبت هاي آنها را مي خوانيم.  

سارا شير بيگي: دبل قهرماني خيلي دلچسب بود

دو قهرماني در سال، يکي باشگاهي و يکي بين المللي کدام دلچسب تر بود؟

هر قهرماني، مزه خودش را دارد. قهرماني در ليگ و کري خواني هايي که بين تيم ها و بازيکنان وجود دارد، باعث مي شود که دلچسبي خودش را بعد از يک فصل طولاني داشته باشد. قهرماني با تيم ملي هم لذت خاص خودش را دارد. بانوان ايراني، در سطح جهان ديده مي شوند و بيشتر ما را مي شناسند. بنابراين بايد بگويم هردو خوب و دلچسب است. البته ذکر يک نکته در خصوص قهرماني آسيا مهم است؛ اين که ما بايد از قهرماني دوره قبل دفاع مي کرديم و همين کارما را سخت تر مي کرد که دبل قهرماني خيلي مزه داد.

 

از حضور در نفت آبادان بگو؟

   من 4 سال پيش هم براي نفت بازي کرده بودم؛ اما امسال با سال هاي گذشته تفاوت داشت، چراکه نفت جزو تيم هاي خوب و برتر ايران است که اين روند تداوم دارد و همين مسئله باعث مي شود خيلي ها دوست داشته باشند در نفت بازي کنند. از انتخاب خودم راضي بودم و خدارا شکر با يک کادر مديريتي خوب و مربي کاربلد توانستيم قهرمان ايران شويم.

 

  حضور خانم جديدي زاده  به عنوان سرمربي تيم نفت و مربي تيم ملي چقدر به تو و بقيه ملي پوشان آبادان کمک کرد؟

   بحث تيم ملي با باشگاه خيلي فرق دارد. من 6 سال است که ملي پوش هستم. خانم جديدي از مربيان خيلي خوبي است که با او کار کردم و در قهرماني نفت تاثير بسزايي داشت. حضور او در تيم ملي، يک قوت قلب براي ما بود و مي توانستيم ارتباط راحت تري با کادر فني داشته باشيم.

 

 خانم گل آسيا شدي ؟

   من سابقه 3 سال خانم گلي در ليگ را در کارنامه خود دارم و همين باعث شد که در آسيا هم بتوانم با زدن گل هاي فراوان، به تيم ملي کمک کنم. خدارا شکر موفق شدم بازدن 9 گل، هم سهمي در قهرماني داشته باشم و هم خانم گل شوم، البته 5 پاس گل هم در اين رقابت ها دادم.

 

امسال هم براي نفت آبادان بازي مي کني؟

   اولويت من بازي در نفت آبادان است؛ اما بايد ببينم شرايط باشگاه چيست. اميدوارم بتوانم بازهم در خدمت نفت آبادان باشم.

فرزانه توسلي: دوست دارم بازهم براي نفت بازي کنم

با پالايش نفت آبادان قهرمان ايران شدي و با قهرماني در آسيا، سال فوتسالي خود را خوب تمام کردي؟

  لطف خدا بود که سال خوبي را پشت سر بگذارم. من 9 سال است که در ليگ برتر بازي مي کنم و بايد بگويم با حضور در نفت آبادان، يکي از بهترين سال هاي فوتسالي خودم را پشت سر گذاشتم. شرايط بازي درآبادان خيلي خوب بود. تک تک بازيکنان مان خوب بودند و بايد بگويم تيم يک دستي داشتيم و از سوي ديگر مشکلات مالي هم نداشتيم تا با خاطري آسوده بازي کنيم. وقتي شما دغدغه مالي نداشته باشيد، تمام تمرکزتان روي بازي است. براي همين سال خيلي خوبي را با نفت پشت سر گذاشتم که شروع قهرماني در آسيا،با تيم ملي بود و سال فوتسالي، خيلي خوب تمام شد.

 

 سرمربي شما در نفت، مربي شما در تيم ملي بود. اين موضوع چقدر به شما کمک مي کرد؟

  بازي در تيم ملي با باشگاه خيلي فرق دارد و هر بازيکني وظايف خودش را انجام مي دهد. حضور جديدي زاده باعث مي شد با کادر فني ارتباط راحت تري داشته باشيم و از سوي ديگر ايشان قوت قلب بودند.

 

 بازي در تيم ملي با بازي در باشگاه چقدر فرق مي کند و کدام قهرماني سخت تر به دست آمد؟

  بازي در تيم ملي شرايط خاص خودش را دارد. شما براي رسيدن به قهرماني در يک تورنمنت، فقط 7 بازي فرصت داريد که چند بازي درمرحله گروهي است و بعد ساير بازي ها حذفي مي شود که همين، کار شما را سخت تر مي کند. بنابراين بايد خيلي مواظب باشيد و تلاش بيشتري کنيد تا قهرمان شويد. از سوي ديگر، بازي ملي، دفاع از آبروي ملي و نام ايران است، بخصوص اينکه ما بايد از قهرماني دوره قبل دفاع مي کرديم؛ اما کار در باشگاه راحت تر است. شما اگر يک بازي را واگذار کنيد، فرصت جبران داريد و مي توانيد قهرمان شويد؛ اما در تيم ملي جاي هيچ اشتباهي نداريد. بنابراين قهرماني در آسيا از ليگ سخت تر است.

 

 عنوان بهترين دروازه بان آسيا را هم به خودت اختصاص دادي؟

  بله با اعلام A.F.C در پايان رقابت ها، به عنوان بهترين دروازه بان شناخته شدم؛ ولي متاسفانه جايزه يا تنديسي براي بهترين دروازه بان در نظر نگرفته بودند؛ مثل خانم گل يا بازي جوانمردانه! البته قول دادند که اين ضعف را براي دوره هاي بعد جبران کنند.

 

 بازهم براي نفت بازي خواهي کرد؟

 همانطور که گفتم، من از حضور در نفت راضي بودم و سال خوبي را پشت سر گذاشتم. اميدوارم که در فصل جديد هم بتوانم براي نفت بازي کنم. اولويت من، بازي کردن در نفت است. شرايط فراهم باشد، بازهم براي نفت بازي مي کنم.