شربت هاي مفيد براي تابستان داغ 97

ضد عطش

مشعل -  در فصل هاي گرم سال، تعريق بدن بالا مي رود و آب بيشتري دفع مي شود. البته تعريق به شرطي که طبيعي باشد، مفيد است و باعث مي شود تعادل آب و الکتروليت ها حفظ شود و بدن با مشکلي روبه رو نشود، اما لازم است در فصل تابستان مرتب با مصرف آب و ميوه ها، مايعات از دست رفته را جبران کنيم. تجربه نيز نشان داده است که مصرف برخي شربت ها يا عرقيات مي تواند آب کافي به بدن برساند تا مشکل کم آبي به حداقل رسيده و فرد دچار گرمازدگي و عطش نشود. شربت هاي طبيعي اگر به شيوه صحيح تهيه و مصرف شود، نه تنها سلامت بدن را تهديد نمي کند، بلکه حتي خواص بسيار مفيدي نظير تقويت کنندگي، آرام بخشي و حتي درماني دارند، همزمان با تابستان گرم و داغ سال 97 چند شربت تابستاني ويژه را معرفي کرده ايم.

شربت آبليمو

يکي از شربت هايي که از قديم در فصل گرم مورد مصرف قرار مي گرفته، شربت آب ليمو است. پايه اصلي اين شربت، عصاره ليموترش است که با آب رقيق مي شود و همراه مقدار کمي قند يا شکر مورد مصرف قرار مي گيرد. آب ليمو را به تنهايي نبايد مصرف کرد، زيرا آب ليموي رقيق نشده روي ميناي دندان تأثير مي گذارد و باعث تخريب آن مي شود، بنابراين بهتر است چه در غذا و چه در سالاد حتماً قبل از استفاده، آب ليمو را رقيق کنيد. شربت آب ليمو جلوي گرمازدگي و عطش را مي گيرد و مصرف آن در ماه هاي گرم و در مسافرت ها، به خصوص مسافرت هاي دريايي، بسيار مناسب است. شربت آب ليمو زياني ندارد و مصرف آن در هر سني توصيه مي شود. آب ليمو خواص متعدد ديگري هم دارد که عبارتند از: ضد تصلب شرايين، کاهش دهنده کلسترول، ضد برخي سموم از جمله ترياک، ضدتب و ضد کمبود ويتامين C.

 

 

شربت خاکشير

شربت ديگري که خاصيت ضدعطش و گرمازدگي دارد، خاکشير است. از قديم به تجربه از شربت آن با آب سرد و کمي شکر در نواحي گرم به خصوص در فصل تابستان براي رفع عطش استفاده مي کرده اند. درباره خاکشير بايد اضافه کنيم که روي دانه آن موادي به نام لعاب وجود دارد. لعاب مي تواند چند برابر وزن خود آب جذب کند و متورم شود و به شکل ژله درآيد. به اين ترتيب، وقتي خاکشير با آب مخلوط و کمي شکر هم به آن اضافه مي شود، هم خوشمزه خواهد بود و هم لعاب آن منبعي براي آب بدن است.

 

 

شربت تخم شربتي

جالب است بدانيد که تخم شربتي دانه گياه ريحان خوراکي است. اين دانه ها درشت تر از خاکشير و سياه رنگ هستند. وقتي تخم شربتي داخل آب ريخته مي شود، روي آن لايه اي ژله اي تشکيل  مي شود. شربت آن ضدگرمازدگي و ضدعطش است و مي توان گفت تخم شربتي و خاکشير تقريباً خواص يکساني دارند. در ضمن، خاکشير و تخم شربتي خاصيت مسهل و ملين داشته و مصرف آنها براي جلوگيري از يبوست که در تابستان شايع مي شود، مناسب تر است.

 

 

شربت عرق بيدمشک

بيدمشک نوعي بيد است، ولي اين درخت در اول بهار و قبل از آنکه برگ بدهد، گل هاي زيبا و خوشبويي دارد. عرق بيدمشک از گل هاي اين نوع بيد که در اروميه بسيار زياد است، تهيه مي شود. گاهي از عرق بيدمشک بدون رقيق کردن استفاده مي شود که خواصي نظير تقويت کننده، آرام بخش، ضد گرمازدگي و مقوي قلب دارد. گاهي نيز به صورت شربت آن را رقيق و مقداري شکر به آن اضافه مي شود. عرق بيدمشک علاوه بر ضدعطش بودن، خاصيت آرام بخشي و تقويت قلب نيز دارد و مطالعه هاي اخير خواصي را که از قديم به تجربه به آن نسبت مي دادند، از نظر علمي به اثبات رسانده اند.

 

شربت گلاب

گلاب در حقيقت نوعي عرق گياهي است که از گلبرگ هاي چند نوع گل محمدي تهيه مي شود. گلاب ايراني که به ويژه در ناحيه قمصر کاشان تهيه مي شود، بسيار معروف است. گلاب که همان اسانس گل محمدي است، خواص دارويي زيادي دارد، از آن جمله مي توان به ضد اسهال، ضد التهاب، افزايش دهنده ميل جنسي، ضد نفخ، مقوي قلب، خلط آور، مقوي معده و اشتهاآور بودن آن اشاره کرد. در ضمن، گلاب به برخي محصولات مثل فالوده، بستني يا برخي شربت ها افزوده مي شود. گاهي نيز خود گلاب به شکل رقيق به حالت شربت به مصرف مي رسد. اين مايع در عين حال که خواص نامبرده را دارد در پيشگيري از عطش و گرمازدگي هم موثر است.

 

 

شربت ريحان

ريحان داراي خواص آرام بخشي، مقوي معده و روده و تقويت کننده قلب است. ضداسهال، بادشکن و ضدعفوني کننده دهان و دستگاه گوارش است. ريحان ضدگريپ و آنژين، ضد تشنجات دردناک، ضدالتهاب و ضداسپاسم است. خواب آوري و ضد سردرد و ميگرن، از ديگر خواص ريحان است. براي تهيه اين نوشيدني مقداري شربت آب قند رقيق را با دو فنجان برگ ريحان خرد شده مخلوط کنيد، داخل ظرف درداري بريزيد و به مدت يک ساعت در ظرف را ببنديد. بعد از آن مايع را صاف کنيد، سپس در يخچال قرار دهيد تا خنک و آماده نوشيدن شود.

 

 

شربت نعناع

نعناع براي کمک به هضم غذا بسيار عالي است. برگ نعناع سرشار از آنتي اکسيدان و فيتونوترينت هاست که براي معده و گوارش بسيار مفيد است. رايحه نعناع به تنهايي به ترشح غدد بزاقي که توليدکننده آنزيم هاي گوارشي ضروري هستند کمک کند. عضلات معده را ريلکس مي کند و در نتيجه احتمال اسپاسم و بدهضمي را کاهش مي دهد. براي تهيه اين نوشيدني استفاده از يک فنجان برگ تازه نعناع کافي است.

 

 

شربت ليمو و رزماري

ترکيبي از يک ليوان شکر را با 5/1قاشق غذاخوري رزماري خرد شده ، يک عدد پوست ليموي خلال شده با مقداري دلخواه آب بجوشانيد تا شکر به خوبي در آب حل شود. بعد از يک دقيقه جوشيدن، شربت را از روي حرارت برداريد و بعد از يک ساعت که شربت به خوبي سرد شد، آن را داخل يخچال قرار دهيد و پس از چند روز نوشيدني ابتکاري شما آماده مصرف خواهد بود.

 

نوشيدني هاي مفيد براي دوران بارداري

از اسموتي تا دوغ

مشعل -  بيشتر زنان با مشاهده علائم بارداري، احساس مي کنند كه انرژي بدنشان تا حدودي کم شده است؛ بنابراين مي کوشند تا شيوه زندگي خود را تغيير دهند و از روش هاي سالم براي گذراندن اين دوران خاص از زندگي خود استفاده کنند. به خاطر داشته باشيد كه در طول دوران بارداري آب کافي مصرف کنيد تا بدنتان تمام وقت هيدراته بماند، اما اگر دوران بارداري در تابستان باشد، موضوع متفاوت خواهد بود، زيرا در اين فصل بدن زنان باردار و جنين داخل رحم آنها به مايعات بيشتري نياز پيدا مي کند. بدن زنان باردار به آب نياز دارد تا بتواند براي زايمان طبيعي آماده شود.

براي حفظ سلامت خود مادر و جنين داخل رحم بسيار مفيد است و فرد از مصرف آنها لذت مي برد، معرفي شده است. طرز تهيه اين نوشيدني ها بسيار آسان، سالم و بهداشتي است. برخي از اين نوشيدني ها عبارتند از:

 

اسموتي، نوشيدني کاهش اضطراب

اين نوع نوشيدني بايد در دوران بارداري زنان، قبل از صبحانه مصرف شود، همچنين يادتان باشد كه زنان حامله مي توانند براي تغيير دادن طعم و مزه آن از سبزيجات مختلف يا انواع آجيل هاي سالم استفاده کنند. نوع بسته بندي شده و تجاري اين آب ميوه با پروتئين، کلسيم و فيبر مخلوط شده که مصرف آن براي فعال نگه داشتن بدن زنان در دوران بارداري مناسب است.

 

آب ميوه مخلوط مفيد:

مصرف آب ميوه ها در دوران بارداري يک روش مناسب براي هيدراته نگه داشتن بدن مادر و جنين داخل رحم اوست. اين نوع نوشيدني ها انرژي زاست و نيروي کافي را براي مادران باردار در طول اين دوران حساس فراهم خواهد کرد.زنان باردار مي توانند براي تهيه آب ميوه، ميوه هاي تازه فصلي مانند ليمو شيرين، خربزه، هندوانه، پرتقال و آناناس را انتخاب و از آب آنها، يك نوشيدني سريع و مقوي تهيه کنند. به خاطر بسپاريد كه بسياري از اين آب ميوه ها حاوي مواد معدني و مغذي بسياري هستند که مصرف آنها نيازهاي بدن مادر باردار و جنين داخل رحم او را در دوران بارداري تامين خواهد کرد.

 

آب؛ سلامت سلول هاي خوني مادر باردار و جنين:

شنيدن نام آب به عنوان يک نوشيدني مناسب در دوران بارداري زنان ممکن است براي بيشتر شما شگفتي آور باشد، اما آب يکي از بهترين نوشيدني هايي است که مصرف آن مي تواند براي بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد بسيار مفيد باشد. فراموش نکنيد كه نوشيدن مقدار کافي آب نه تنها به زنان باردار کمک خواهد کرد با تغييرات بدن خود در اين دوران حساس بهتر مقابله کنند، بلکه خستگي و اضطراب آنان را کاهش خواهد داد. برخي محققان باور دارند كه مصرف آب در دوران بارداري، سلامت سلول هاي خوني بدن زن حامله و جنين داخل رحم او را حفظ مي کند و باعث سلامت کلي بدن او خواهد شد.

 

دوغ، خنک کننده طبيعي در دوران بارداري:

دوغ يک نوشيدني خنک کننده و طبيعي در بدن زنان باردار است و بدن اين افراد را در دوران بارداري هيدراته نگه مي دارد. دوغي که از فروشگاه خريداري مي شود، ممکن است حاوي مواد افزودني زيادي باشد که معمولا مناسب دوران بارداري نيست.اعتقاد بر اين است که اين نوع نوشيدني حاوي باکتري هاي پروبيوتيک است. پس مصرف آن به حفظ سلامت دستگاه گوارش زنان باردار کمک زيادي خواهد كرد. همچنين مزيت اين نوع نوشيدني نسبت به آب ميوه ها، تهيه آسان و سريع آن است. در واقع، اين نوشيدني با طراوت و سالم فقط در چند دقيقه آماده مي شود!

 

آب نارگيل؛ نوشيدني مقوي

از آنجا كه آب نارگيل يک نوع نوشيدني ايزوتونيک بسيار عالي است، مصرف آن به عنوان بهترين و سالم ترين نوشيدني در دوران بارداري محسوب مي شود و مانع از دست دادن آب بدن زنان حامله خواهد شد. اگر شما هم به عنوان يک زن حامله در طول ماه هاي گرم فصل تابستان بيش از حد احساس خستگي مي کنيد، آب نارگيل بهترين نوشيدني براي تامين آب بدن و به دست آوردن انرژي از دست رفته شما خواهد بود. همچنين يادتان باشد كه انتخاب آب نارگيل براي مصرف زنان در دوران بارداري، گزينه بسيار مناسبي است، چون مصرف اين نوع آب ميوه به بدن زنان حامله کمک مي کند تا نمک طبيعي لازم را به دست آورد و احساس تشنگي خود را به راحتي برطرف كنند.

 

آب سبزيجات براي درمان يبوست

آب سبزيجات هم مانند انواع آب ميوه ها جايگاهي ويژه در رژيم غذايي زنان باردار دارد. پس اگر به عنوان يک خانم جوان و بي تجربه احساس کرديد كه باردار هستيد و بايد از اين گروه مواد غذايي مهم و مغذي بيشتر استفاده کنيد، مي توانيد با نوشيدن يک ليوان آب سبزيجات تازه در روز، تمام نيازهاي بدن خود و جنين داخل رحمتان را برطرف کنيد. يادتان باشد كه مصرف آب سبزيجات، مواد مغذي و ويتامين هاي مختلف را به بدن شما و فرزندتان خواهد داد.

 

تامين ويتامين «ث» مادران باردار با ليموناد

نوشيدن ليموناد، راه ديگري براي هيدراته نگه داشتن بدن زنان در دوران بارداري است. به دليل اين که تهيه اين نوشيدني بسيار آسان و يک آبرسان الکتروليت بسيار عالي است، انتخاب آن براي رفع نياز بدن زنان باردار و جنين داخل رحم اين افراد يک گزينه بي نقص خواهد بود.آب ليمو سرشار از ويتامين «ث» است كه مصرف آن به جذب بيشتر آهن در بدن زنان حامله کمک خواهد کرد؛ به همين دليل، قرار دادن اين نوشيدني در برنامه غذايي زنان باردار بسيار مهم است.

 

نوشيدني هاي حاوي شير، گزينه خوب سلامت

شير يک منبع طبيعي و شگفت انگيز از کلسيم، پروتئين و ويتامين B-12 است که باعث مي شود اين نوع نوشيدني مورد علاقه همه زنان باردار محسوب شود. به همين دليل، انتخاب نوشيدني هايي که با شير (شير سرد بدون چربي و ماست تازه شيرين) تهيه مي شود، بهترين گزينه براي تامين نيازهاي بدن زنان حامله و جنين آنان در طول فصل تابستان خواهد بود. اين نوع نوشيدني ها قوي و پرانرژي است و براي هيدراته نگه داشتن بدن زنان در دوران بارداري گزينه مناسبي به شمار مي روند.