گفت وگو با همکار بازنشسته صنعت نفت:

تحرک و پویایی   شرط ماندگاری است

مشعل   خانواده بزرگ صنعت نفت به دلیل ماهیت کارشان، به ویژه آنهایی که در مناطق عملیاتی کار کرده اند، در دوران کاری خود، انواع سختی ها وچالش ها را تجربه و با آنها دست و پنجه نرم کرده اند. آنها دراین صنعت مخاطره آمیز یاد گرفته اند که موانع را با صبوری و پشتکار ازسر بگذرانند و ازهیچ تلاشی برای سربلندی وطنشان دریغ نورزند. آنان همین روحیه تلاشگر را در زمان بازنشستگی نیز حفظ می کنند و در این دوران نیز با غلبه بر ضعف ها و دشواری ها در عرصه های مختلف اجتماعی، هنری، ورزشی و... درخشان تر از گذشته حضور می یابند.

محمداسماعیل صالحی نجف آبادی، از جمله این افراد است که با 40 سال سابقه فعالیت درصنعت نفت، با صلابت و استوار این بار درعرصه ورزش دستی بر آتش دارد. وی در گفت وگو با هفته نامه «مشعل» حرف هایی زده است از جنس بازنشستگی و فعالیت های مربوط به این دوران.

  چه سالی وارد صنعت نفت شدید و در چه بخش هایی از این صنعت فعالیت داشتید؟

سال 1352 با مدرک فوق دیپلم برق به عنوان کارمند در واحد تعمیر و نوسازی تاسیسات در شرکت ملی نفت ایران پذیرفته شدم. سال های آغاز جنگ تحمیلی بود که به پالایشگاه اصفهان منتقل شدم و تا زمان بازنشستگی در این پالایشگاه مشغول فعالیت بودم. 40 سال ازعمرم در قسمت های مختلفی از پالایشگاه ها وپتروشیمی ها به منظور تعمیرات وبازسازی سپری شد تا اینکه سال1392 بازنشسته شدم.

   بازنشستگی را چگونه می گذرانید؟

شاید تصور خیلی از افراد درباره بازنشستگی و گذران این دوران این باشد که همه چیز تمام شده است و کار و فعالیت تعطیل می شود وفقط باید گذرعمرکرد، اما به نظر من این دوران خود شروع دیگری است برای انجام بسیاری فعالیت ها که در دوران کاری شاید خیلی نتوانسته باشیم به آن بپردازیم و بازنشستگی می تواند فرصت خوبی برای انجام آنها باشد.

   با توجه به این توضیح بفرمایید بعد از بازنشستگی به چه فعالیت یا فعالیت هایی پرداخته اید؟

شاید بیشترهمکارانم من را فعال عرصه ورزش بدانند تا یک بازنشسته نفت چرا که سالیان متمادی است حتی زمانی که در شرکت ملی نفت ایران مشغول فعالیت بودم، درعرصه ورزش نیز فعال بودم و موفق به کسب عناوین و رتبه های برتر ورزشی در سطح استانی و بین المللی نیز شدم.

درحقیقت ورزش بخش جدایی ناپذیر از زندگی من است. من همیشه تحرک داشته ام و تنها شرط بقا و ماندگاری خود را در همین تحرک و پویایی می دانم. زمانی که بازنشسته شدم، اوقات فراغت زیادی داشتم و تصمیم گرفتم باشگاه ورزشی پیشتازان دماوند نجف آباد را راه اندازی کنم؛ به همین دلیل نیز فعالیت های ورزشی خود رابه صورت حرفه ای دنبال کرده ام.

   این باشگاه را با چه هدفی راه اندازی کردید؟

رشته اصلی ورزشی ام کوهنوردی است، امارشته های دیگر مثل دوومیدانی، شنا ودوچرخه سواری راهم به صورت حرفه ای دنبال می کنم. هنگامی که بازنشسته شدم، گویی جرقه امید باردیگر در من زنده شد وخوشحال بودم از این که فرصت بیشتری پیداکردم تابتوانم به آمال و رویاهایم درحیطه ورزش جامه عمل بپوشانم. راه اندازی این باشگاه ورزشی هم آرزویی بودکه خوشبختانه محقق شد و محور اصلی فعالیت آن هم رشته های ورزشی کوهنوردی و دوچرخه سواری است. در حقیقت هدف اصلی از انتخاب این دو رشته ورزشی، آشنایی با طبیعت بکر و ناشناخته بود.

خوشبختانه امروز با تداوم تلاش های خستگی ناپذیر همکاران، در بازه های زمانی متعدد برنامه های متنوعی در حوزه کوهنوردی و دوچرخه سواری ترتیب داده می شود و علاقه مندان هر دو رشته ورزشی در این برنامه ها حضور جدی و مستمر دارند.

   اشاره داشتید به اینکه موفق به کسب رتبه های برتر ورزشی شده اید. دراین باره توضیح می دهید؟

حضور درمسابقات استانی دو ماراتن و کسب رتبه های دوم و سوم، برخی توفیقاتم در رشته دو و میدانی است. همچنین خاطرم هست درسال 97 به مسابقات دوماراتن کشور آمریکا اعزام شدم که این مسابقات با حضور پنج هزار نفر از نقاط مختلف دنیا برگزار شد و در آنجا موفق به کسب رتبه 14 شدم. سفربه آمریکا و شرکت در مسابقات دو ماراتن برای من تنها حضور در یک مسابقه ورزشی نبود بلکه در آن مدت زمان کوتاهی که در این کشور بودم، ده تا از ایالت های این کشور را با دوچرخه رکاب زدم و به مکان های ناشناخته ای قدم گذاشتم که برایم بسیار جذاب و لذت بخش بود. در رشته شنا و دو و میدانی فعالیت حرفه ای دارم، اما لذت وافری که از کوهنوردی و دوچرخه سواری بر من مستولی می شود، به ندرت در دیگر ورزش ها احساس می کنم. البته اشاره به این موضوع می تواند راهنمای بسیاری از گردشگران باشد. امکان دسترسی به مکان های ناشناخته تنها از طریق اتصال به سیستم ها و نرم افزارهای گردشگری است و توصیه اکید دارم که بدون تجهیز به چنین نرم افزارهایی به مکان های دوردست عزیمت نداشته باشند.

   ظاهرا به رشته دوچرخه سواری هم مانند کوهنوردی علاقه مند هستید. در این زمینه چه فعالیت های شاخصی را انجام داده اید؟

بله دوچرخه سواری نیز همچون کوهنوردی برایم جذاب است و در باشگاه ورزشی که مسئولیت اداره امور آن را به عهده دارم، برنامه ها و تورهای متنوع در این رشته ورزشی ترتیب داده می شود که به فراخور زمان و با توجه به شرایط آب وهوایی اجرا و برگزارمی شود و یکی از این برنامه ها که به تازگی انجام شده است، برگزاری تور دوچرخه سواری از منطقه باتومی شهربندری گرجستان درکنار دریای سیاه تا استانبول بود.

این تور دوچرخه سواری دربازه زمانی 8 تا 20 تیرماه امسال ازسوی جمعی ازعلاقه مندان به این رشته در مسیر یاد شده رکاب زده شد و هزینه اندک آن جذابیت این سفر را دو چندان کرد.

رکاب زدن درحاشیه دریای سیاه و گشت وگذار در شهرهای متعدد این نواحی، همچنین آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای مختلف، جذاب و بی نظیربود. اینکه عنوان کردم با اندک هزینه ا ی این سفر انجام شد به این دلیل بود که وسیله ایاب وذهاب ما همان دوچرخه بود و سعی می کردیم شب ها در کنار سواحل دریا اتراق کرده تا هزینه اقامت را از دوش خود برداریم. تمام مکان های گردشگری این نواحی را بازدید کردیم. دستاورد این سفر که تجارب فراوانی در عرصه های ورزشی، فرهنگی و گردشگری را به همراه دارد، به قدری جذاب بود که بنا بر تصمیم هیئت دوچرخه سواری  شهر نجف آباد اصفهان  مقرر شد این روال در طول سال به صورت متناوب ادامه داشته باشد چرا که نه تنها روحیه بخش و شادی آفرین است بلکه تجارب گوناگونی نیز از این دست از سفرها حاصل می شود که می تواند در چگونگی مواجه شدن با تلاطم های زندگی امروزی راهگشا باشد.

   آیا به کتاب و کتاب خوانی هم علاقه مندید؟ کتابی هست که بخواهید آن را معرفی کنید؟

بسیار زیاد علاقه مندم. همواره معتقد به اصل مطالعه در هرکار و حرفه ای حتی ورزش هستم و باور دارم که بدون مطالعه نباید دست به فعالیتی زد. البته ناگفته نماند که نه تنها مطالعه، بلکه مشورت گرفتن از افراد زبده و باتجربه هم تا حدود بسیار زیادی در موفقیت هر حرفه و یا رشته های ورزشی تاثیرگذار است.

از دوران نوجوانی وجوانی علاقه زیادی به مطالعه متون اجتماعی، تاریخی، همچنین مرور زندگینامه مفاخر، بزرگان و نخبگان مختلف در عرصه های علمی، فرهنگی و هنری داشته ام و هر زمان فراغتی دست می داد، به مطالعه می پرداختم. تحرک، مطالعه و روابط اجتماعی سه رکن اصلی و جدایی ناپذیر زندگی ام به شمار می آیند و همیشه این سه مولفه را سرلوحه کار خود قرار داده ام؛ چون معتقدم و باور دارم مادامی که این سه رکن در تمام ارکان زندگی ما انسان ها جاری و ساری نشود، نمی توان اتکا و امیدی به آینده ای روشن داشت. سلول های مغز انسان بر اثر تحرک است که جوان می ماند و تصمیم های درست و منطقی از دل آن خارج می شود. شادی و نشاط وصف ناشدنی تنها دریک انسان پویا به بار می نشیند و می تواند اعتماد به نفس بالایی را برای آدمی به ارمغان بیاورد؛ بنابراین به عنوان عضو کوچکی ازجامعه ایرانی توصیه به خواندن و مطالعه کردن دارم و امیدوارم جوانان این مرز و بوم بتوانند با مطالعه و کسب دانش، مهارت و تجربه، ایرانی آباد را در آینده ای نزدیک رقم بزنند؛ به طور قطع این جوانان سرمایه های عظیم این مملکت هستند و نباید نادیده انگاشته شوند.

   از نقش همسرتان در زندگی و کارتان بگویید.

بی شک تمام موفقیت های زندگی ام را مدیون همسرم هستم. چرا که اگر گذشت و فداکاری های او نبود، شاید هیچ یک از این دستاوردها و مهم تر از آن حال خوب امروز من حاصل نمی شد. همسرم بهترین حامی و تکیه گاه من درطول این سال ها بود. تمام زحمات و سختی های فرزندان به دوش او بود چه زمانی که بنده شاغل بودم و چه بعد از بازنشستگی. همه سختی ها و مرارت های زندگی مشترک را به تنهایی به دوش کشید تا من بتوانم با آرامش وخیال راحت به فعالیت ها و علاقه مندی هایم بپردازم.

6 فرزند و 8 نوه دارم وهمه فرزندانم در مدارج بالای علمی تحصیل کرده اند؛ به قول معروف در حرفه و کسب وکار خود دستی بر آتش داشته و حرف برای گفتن دارند و تمام این پیشرفت ها را مرهون فداکاری های همسرم هستم که از همین جا مراتب سپاس و قدردانی ام را از ایشان ابراز می کنم.

   حرفی هست که بخواهید از این درگاه بگویید.

پویایی و فعالیت هیچ گاه نباید متوقف شود به خصوص در دورانی که بازنشسته می شویم، زندگی در این دوران شکلی دیگر دارد و باید ادامه یابد و با علائقی که در خود داریم، این مسیر را ادامه دهیم. ورزش، مطالعه و تقویت روابط اجتماعی، ارکان مهمی هستند که می توانند در این مسیر بسیار راهگشا باشند به ویژه در دوران بازنشستگی.