وی ادامه می دهد: هرساله پروژه های مختلفی برای انجام تعویض پوشش لوله در دست اجراست که با توجه به بررسی های کارشناسی شده و نیز میزان اعتبارات تخصیصی، ترمیم و بازسازی خطوط لوله انجام می شود. سال گذشته 3 هزار و 416 متر از خطوط لوله منطقه تهران تعمیر و نواقص آن برطرف شده و مابقی خطوط لوله نیز مطابق با برنامه های پیش بینی شده در دستور کار تعمیر و نوسازی است.

بشارتیان با تأکید بر اهمیت نگهداری صحیح خطوط لوله می گوید: مهم این است که ما از شرایط خطوط لوله، میزان خوردگی و دارا بودن توان انتقال در شرایط عملیاتی ازسوی خطوط اطمینان داشته باشیم و این اطمینان با انجام پایش های مختلف حاصل شده و اگر نگهداری به درستی انجام شود، طول عمر خطوط به میزان چشمگیری افزایش می یابد که این مهم با تلاش همکاران و برنامه ریزی و کنترل دقیق در سطح شرکت به درستی در حال انجام است. سال 96 خطوط منطقه تهران پیگرانی هوشمند شد و ضریب ایمنی این خطوط به میزان بسیار بالایی افزایش یافت به گونه ای که خوردگی های موجود و میزان درصد آنها شناسایی و رفع شد و بسیاری از نقاط فرسوده نیز تعویض شدند.

  وابستگی به کشورهای خارجی نداریم

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران درباره داخلی سازی تجهیزات و قطعات موردنیاز این شرکت عنوان می کند: با توجه به توان متخصصان داخلی در سال های اخیر، خوشبختانه بسیاری از قطعاتی که در گذشته برای تامین آن وابسته به دیگر کشورها بودیم، در داخل کشور ساخته می شود. هم اکنون به جرات می توان اعلام کرد که نزدیک به 100 درصد از قطعات و تجهیزات مورد نیاز شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران اعم از تجهیزات دوار و غیردوار از سازندگان داخلی تامین می شود. به طور کلی تجهیزات مورد نیاز خطوط لوله و مخابرات در حوزه تجهیزات دوار شامل توربین ها، الکتروموتورها، پمپ ها و بوستر پمپ ها هستند و تجهیزات غیردوار نیز شامل تجهیزات ابزار دقیق، کنترل ولوها و دیگر تجهیزاتی است که در سطح شرکت در قسمت خطوط لوله استفاده می شود و با افتخار می گوییم همه این تجهیزات دوار و غیردوار در داخل کشور تولید می شود و هیچ گونه وابستگی به کشورهای خارجی نداریم.

وی به توانمندی تولید توربین های انتقال در داخل کشور اشاره و اظهار می کند: ساخت توربین های صنعت انتقال، فناوری پیچیده ای دارد که در مقطعی از زمان برای تعمیر این تجهیز کاربردی با مشکلات عدیده ای مواجه بودیم، اما خوشبختانه هم اکنون شرکت های داخلی به این درجه از توان و قابلیت دست یافته اند که بتوانند این توربین ها را افزان بر تعمیرات، تولید آنها را با توانی فراتر از نیاز ما در داخل تامین و در دسترس قرار دهند، همچنین در زمینه تولید تجهیزات مخابراتی هم وابستگی نداریم و توان داخلی برای تولید این دست از تجهیزات در داخل کشور وجود دارد و از تجهیزات ساخت داخل در این حوزه نیز استفاده می شود.

 اکسپوزسازی لوله ها و مخازن

بشارتیان در ادامه توضیحات به اقدام های زیست محیطی شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران اشاره کرده و با بیان اینکه اقدام های زیست محیطی بر محور پیشگیرانه و با رعایت دستورعمل های مربوط به اچ اس ای انجام می شود، اظهار می کند: اجرای پروژه اکسپوزسازی(روبازکردن) لوله ها و مخازن از آن دست طرح هایی است که عملیاتی کردن آن مصداق بارز اهمیت و توجه به حفظ و صیانت از محیط زیست است که شرکت خطوط لوله منطقه تهران برای محقق شدن این مهم گام های بلندی برداشته است. اکسپوز کردن منیفولد و مخازن درین مرکز انتقال نفت خام ری، تاسیسات رشت و مرکز انتقال نفت قزوین از اهداف اجرایی واحد تاسیسات و ساختمان شرکت در سال گذشته بود که به طور کامل ازسوی پیمانکاران مربوطه محقق شد. امسال نیز روباز کردن تمامی لوله های زیرخاک مراکز انتقال ری در دستور کار شرکت قرار دارد. بشارتیان می افزاید: اکسپوز کردن منیفولدها و اجرای کانال های بتنی امکان پایش دائمی برای رفع نشتی های احتمالی در لوله ها و مخازن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. جلوگیری از هدررفت مواد نفتی، پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی و عمر و استحکام بالای کانال ها و حوضچه های بتنی از نکات حائز اهمیت در اجرای این دست از پروژه ها به شمار می رود .

بررسی نتایج اندازه گیری کیفیت آب آشامیدنی مراکز و تاسیسات های منطقه، پیگیری تهیه برآورد هزینه ساخت بهداری مرکز انتقال مغانک، توزیع اقلام بهداشتی از قبیل ماسک و الکل در مراکز و تاسیسات منطقه، تهیه درخواست خرید اقلام مورد نیاز آمبولانس و بهداری های مراکز منطقه، آموزش نگهبانان ایستگاه های مخابراتی، بازدید کلیه خاموش کننده های مراکز و تاسیسات، کالیبراسیون دستگاه های تست گاز، رفع آلودگی از نشتی در اثر سرقت از خط لوله 20 اینچ، تعیین تکلیف پاکسازی آلودگی های نفتی انبار نفت کن و اندازه گیری و نمونه گیری آلاینده های زیست محیطی نیز از مهم ترین اقدام های واحد اچ اس ای شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران است که بشارتیان آنها را مورد تاکید قرار داده و عنوان می کند که تمام این موارد در سال گذشته اجرایی و عملیاتی شده است.

 پیشگام در مسئولیت های اجتماعی

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران درباره مسئولیت های اجتماعی انجام شده در منطقه تهران می گوید: این منطقه با توجه به وسعت منطقه استحفاظی، روستاهای همجوار زیادی را تحت پوشش دارد که یکی از این روستاها روستای چشمه شور قم در جوار مرکز انتقال نفت چشمه شور است که همسو با مسئولیت های اجتماعی خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، خدمات درمانی، بهداشتی، رفاهی به ساکنان روستا ارائه می کند.  بشارتیان به سختی های کار کارکنان خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران اشاره کرده و می گوید: کار خطوط لوله کاری بس سخت و سنگین است و مرارت ها و فداکاری های بی شماری را می طلبد. در سهمگین بودن این نوع از فعالیت ها همین بس که در بدترین و اسفناک ترین شرایط آب و هوایی و جوی باید کار و فعالیت تداوم داشته باشد. هیچ یک از حوادث طبیعی، گرما و سرما مانعی برای به تعویق انداختن فعالیت ها در خط لوله نخواهد بود. خوشبختانه کارکنان و همکاران ما در شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران از آمادگی کامل برخوردارند و اگر حادثه و یا رخدادی پیش بیاید با تدابیر هوشمندانه این عزیزان ظرف کمتر از 24 ساعت حل وفصل می شود. ساختار شرکت خطوط لوله منطقه تهران قوی و منسجمی است و نگاه دوراندیشانه ای بر آن حاکم است و این مسئله نشات گرفته از درک سختی کار خطوط لوله ازسوی کارکنان ماست. وی ادامه می دهد: به جرات می توانم بگویم که تاکنون حادثه و پیشامد ناگواری نبوده که در کمترین زمان ممکن رفع و رجوع نشود. کار با مواد قابل اشتعال ریسک فعالیت ها را دوچندان می کند که بر این اساس همه کارکنان ملزم هستند که موارد ایمنی را تمام و کمال رعایت کنند در غیراینصورت حادثه ساز خواهد شد. خوشبختانه درباره این موضوع دوره های آموزشی مدون و اصولی ازسوی شرکت در نظر گرفته شده است و کارکنان آموزش های لازم را دیدند و اشراف کامل به تمامی ابعاد مسئله دارند که در زمان وقوع حادثه و پیشامدی چگونه باید موارد ایمنی را رعایت کنند.