مصوبه افزایش حقوق کارکنان صنعت نفت ابلاغ شد

وزیر نفت مصوبه افزایش حقوق کارکنان رسمی، قراردادهای مدت معین و مدت موقت صنعت نفت را ابلاغ کرد.

براساس ابلاغیه جواد اوجی، وزیر نفت، افزایش حقوق کارکنان قراردادهای مدت معین و مدت موقت بر مبنای مصوبه شورای عالی کار در سال ۱۴۰۱ اعمال خواهد شد. مصوبه افزایش حقوق کارکنان پیمانکاری صنعت نفت نیز پیش تر ابلاغ شده بود.

 

وزیر نفت خبر داد

افزایش ۴۰ درصدی وصول مطالبات از محل فروش نفت، گاز، فرآورده های نفتی و پتروشیمی

وزیر نفت با بیان اینکه عملکرد وزارت نفت امسال نسبت به پارسال حدود ۴۰ درصد تحقق درآمدی داشته است، گفت: در سه ماه نخست امسال وصول مطالبات وزارت نفت از محل فروش نفت خام، میعانات گازی و فرآورده ها، صادرات گاز و محصولات پتروشیمی نسبت به سه ماه نخست ۱۴۰۰ حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است.

جواد اوجی روز سه شنبه (۳۱ خرداد) در حاشیه نشست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به موارد مطرح شده در نشست این کمیسیون گفت: در این نشست گزارشی از عملکرد وزارت نفت درباره صادرات میعانات نفتی، فرآورده های نفتی و صادرات محصولات پتروشیمی و همچنین درآمدهای حاصل از فروش منابع نفتی در سه ماه نخست سال نسبت به سال ۱۴۰۰ ارائه شد.

وی ضمن تاکید بر اینکه میزان درآمدهای حاصل از فروش نفت طی امسال نسبت به سال گذشته بسیار مثبت بوده است، افزود: عملکرد وزارت نفت امسال نسبت به پارسال حدود ۴۰ درصد تحقق درآمدی داشته است، سال گذشته ۱۲.۵ میلیارد دلار در سامانه نیما از محل فروش محصولات پتروشیمی به دست آمد.

وزیر نفت تصریح کرد: در سه ماه نخست سال نیز حدود ۴۰ درصد وصول مطالبات وزارت نفت از محل فروش نفت، میعانات گازی و فرآورده های نفتی، صادرات گاز و محصولات پتروشیمی نسبت به سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است. این موضوع از نظر حجمی و قیمت، اتفاق های بسیار خوبی را رقم زده است.

اوجی اظهار کرد: تعهد وزارت نفت در بحث درآمدهای نفتی تبصره ۱۴ در سال گذشته ۳۱۳ هزار میلیارد تومان بود که با تلاش دولت و این وزارتخانه توانستیم امسال بیش از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان واریز داشته باشیم. وزارت نفت با برنامه ریزی های انجام داده، همه تلاش خود را خواهد کرد که منابع پیش بینی شده بودجه را در تبصره های یک و ۱۴ محقق کند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شایعات افزایش قیمت گازوئیل و یا پرداخت سهمیه بنزین براساس کدملی صحت دارد، گفت: من و همکارانم طی مصاحبه های پرشمار هرگونه افزایش قیمت حامل های انرژی را تاکنون تکذیب کرده ایم. افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به هیچ عنوان در دستور کار وزارت نفت و دولت قرار ندارد و طرح آزمایشی جزیره کیش درباره بازتوزیع یارانه هاست که در محدوده ای کوچک در حال ارزیابی است.

 

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری مطرح کرد

صدور خدمات فنی و مهندسی صنعت نفت در اولویت وزارت نفت

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری گفت: صدور خدمات فنی و مهندسی در صنایع نفت و گاز اولویت وزارت نفت بوده است، از این رو از حمایت از شرکت های دانش بنیان برای رسیدن به این هدف دریغ نمی کنیم. وحیدرضا زیدی فرد بعدازظهر سه شنبه   در آیین امضای تفاهم نامه همکاری وزارت نفت و بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه برای نهایی شدن این تفاهم نامه نشست های مشترک پرشمار و مستمری در وزارت نفت و بانک توسعه صادرات برگزار شده است، گفت: به زودی با صدور مجوز از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، شاهد گام های عملی برای ارائه تسهیلات بانکی به شرکت های دانش بنیان صنعت نفت خواهیم بود. وی با تأکید بر اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی ایران به دیگر کشورهای جهان یکی از اولویت های وزارت نفت است، گفت: یکی از دلایل انتخاب بانک توسعه صادرات ایران برای اعطای تسهیلات تشویق شرکت ها و سازندگان دانش بنیان برای موضوع صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

 اعطای وام ۹ درصد به شرکت های دانش بنیان و کوچک

عرفان ریاحی، مدیرکل امور فناوری معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز در این آیین با اشاره به ظرفیت های موجود در بند الف تبصره ۱۸ قانون برای حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان صنعت نفت گفت: با صدور مجوز از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی در آینده ای نزدیک، بانک توسعه صادرات ایران اعطای وام های ۹ درصد به شرکت های دانش بنیان و کوچک صنعت نفت تأیید شده را آغاز خواهد کرد. وی درباره بودجه مناسب صندوق پژوهش و فناوری وزارت نفت برای حمایت و اعطای وام به شرکت های دانش بنیان صنعت نفت گفت: هم اکنون بحث ازدیاد برداشت نفت از چاه های نفت و گاز، فناوری های روزآمد تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع پایین دستی، تولید تجهیزات بار نخست و جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه نفت مورد تأکید وزارت نفت برای انجام پژوهش و به کارگیری فناوری های روزآمد جهان است. مدیرکل امور فناوری معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به انتخاب ۱۷۸ شرکت از میان ۳۵۴ شرکت دانش بنیان کشور برای فعالیت در صنعت نفت گفت: تاکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه پژوهشی تأیید و به چهار بانک ملت، ملی، تجارت و توسعه صادرات ایران برای اعطای تسهیلات معرفی شده است.

 گشایش نخستین شعبه اختصاصی برای دانش بنیان ها

علی حسینی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران نیز در این آیین به افتتاح نخستین شعبه اختصاصی بانک توسعه صادرات ایران برای ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان در تهران در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: همزمان با امضا ی این تفاهم نامه بانک توسعه صادرات ایران برای حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان کشور با همکاری دانشگاه شریف اقدام به ایجاد صندوقی تحت عنوان «صندوق شریف» کرده است. او با تاکید بر این که همه کشورمی باید همچون یک دهه گذشته به حمایت خود از شرکت های دانش بنیان ادامه دهند، گفت: در سال های اخیر تدوین مقررات و سیاست های مشخص در حوزه حمایت از شرکت های دانش بنیان راه را برای همکاری مطلوب با این شرکت ها روشن کرده است. وی گفت: بانک توسعه صادرات ایران در کنار تأمین مالی شرکت های دانش بنیان صنعت نفت خدمات مشاوره ای برای توسعه صادرات خدمات فنی ارائه می کند، هم اکنون هیئت مدیره این بانک استقبال خوبی برای همکاری با وزارت نفت از خود نشان داده است.

 

احداث خط انتقال گاز نایین به انارک کلید خورد

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به احداث خط انتقال گاز ۱۶ اینچ شهرستان نایین به انارک گفت: احداث این خط انتقال به طول حدود ۸۹ کیلومتر با هدف پایداری گاز در شهرستان انارک و حذف گازرسانی از طریق سی ان جی است.

مجید چگنی در نشست شورای اداری شهرستان نایین ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: وضع گازرسانی به استان اصفهان مناسب است، اما بخش هایی از شهرستان های نایین، خور و بیابانک با مشکلاتی روبه روست که با اقدام های انجام شده و دستور وزیر نفت، گشایش هایی در این شهرستان ها ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت هایی که در تأمین سرانه خانوار وجود داشت و بر اساس مصوبه های مجلس شورای اسلامی و با دستور وزیر نفت در هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران، اعتبار مورد نیاز برای احداث خط انتقال گاز ۱۶ اینچ نایین - انارک و گازرسانی به ۱۲ روستای خور تأمین شده است.

 مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اهمیت اجرای این پروژه ها تصریح کرد: در مرحله نخست، اعتبار ۵۰۵ میلیارد تومان تعریف شده است که امیدواریم این پروژه در کمتر از یک سال اجرایی شود.

چگنی گفت: طرح های دیگری نیز در دستور کار است که در مراحل بعدی انجام می شود، از این رو به نظر می رسد با گازرسانی به شهرستان های نایین، خور و بیابانک مشکلی وجود نداشته باشد و بتوانیم گاز کافی را برای توسعه صنعت در این شهرستان ها در اختیار صنعتگران قرار دهیم.

وی یادآور شد: گازرسانی به مرغداری و دامداری کلوت محمدیه نایین، پایگاه شهید شرافت و خطوط تغذیه این شهرستان نیز در دستور کار است.

 

امضای تفاهم نامه همکاری های نفتی و گازی در حضور رؤسای جمهوری ایران و قزاقستان

تفاهم نامه همکاری های نفتی و گازی در حضور رؤسای جمهوری ایران و قزاقستان از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور برگزار شد و پس از آن در حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان و جواد اوجی، وزیر نفت، تفاهم نامه همکاری های مشترک ایران و قزاقستان در حوزه نفت و گاز بین محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل شرکت «گازمونای گاز» قزاقستان امضا شد.

ایران و قزاقستان دو کشور صاحب نام و مطرح در حوزه نفت هستند که پیش بینی می شود این تفاهم نامه که در بندهای آن به همکاری در زمینه های مختلف اشاره شده است، به قراردادهای مهم برای استفاده از ظرفیت ها و توسعه همکاری ها تبدیل شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران و همتای قزاقستانی وی سال گذشته در حاشیه اجلاس همکاری های شانگهای در تاجیکستان با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند و در این دیدار قرار شد همکاری های دوجانبه از جمله همکاری های ریلی و... افزایش یابد.

وزیر نفت نیز خردادماه امسال در حاشیه همایش انرژی باکو با بولات اخکولاکف، وزیر انرژی قزاقستان دیدار و رایزنی کرده بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز یکم خردادماه امسال با معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی کشور قزاقستان در زمینه ظرفیت های همکاری دو کشور در حوزه انرژی دیدار کرد. خجسته مهر در حاشیه آن دیدار گفته بود: با توجه به تمایل کشور قزاقستان برای همکاری با صنعت نفت کشورمان، قرار است کارشناسان دو کشور زمینه های همکاری توسعه میدان های نفت سنگین، ال ان جی، سوآپ نفت و گاز و فرآورده نفتی و صدور خدمات فنی و مهندسی را بررسی کنند و نتیجه مذاکرات کارشناسان دو کشور سرانجام بر اساس برنامه ریزی های انجام شده به تفاهم نامه همکاری میان ایران و قزاقستان منجر خواهد شد.