شعار سال با توسعه زیرساخت های گازرسانی محقق می شود

ورود استان کرمانشاه به باشگاه 90 درصدی گازرسانی روستایی

مشعل    استان کرمانشاه را شاید بتوان یکی از نخستین مراکز تمدن بشری برشمرد که بر سر شاهراه های ارتباطی مهمی قرار گرفته و در سده های گوناگون نیز به دلیل جایگاه ویژه و راهبردی، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و امروزه نیز از مهم ترین شهرهای غرب کشور به شمار می رود. کرمانشاه در سده ۱۹ میلادی به دروازه آسیا شهرت داشته است و اکنون نیز با کشور عراق مرز مشترک دارد.

جایگاه ویژه استان کرمانشاه در معادلات سیاسی و اقتصادی، تصمیم سازان را بر آن داشت تا با نگاهی ویژه تامین انرژی به ویژه گاز این استان را پیگیری کنند و هم اکنون 99.6 درصد خانوار شهری و 84 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز برخوردارند و با بهره برداری از پروژه های در دست اجرا در بخش روستایی، ضریب نفوذ گازرسانی در بخش روستایی به 94 درصد ارتقا خواهد یافت.

  همزمان با توسعه گازرسانی در بخش خانگی، گاز در استان کرمانشاه به یکی از مهم ترین مولفه های توسعه بخش صنایع و واحدهای تولیدی این استان بدل شده؛ به طوری که تاکنون 250 واحد صنعتی و تولیدی و 74 جایگاه سی ان جی به شبکه سراسری پیوسته است.

 گازرسانی روستایی، پر شتاب و فراگیر

مدیرعامل سابق شرکت گاز استان کرمانشاه با اشاره به گازرسانی به روستاهای استان می گوید: سال 1400 گازرسانی به 130 روستای استان انجام شد وهم اکنون 1 هزار و 792 روستای استان به شبکه سراسری گاز متصل است. براساس برنامه های تعریف شده، گازرسانی به 353 روستا که در مناطق مرزی و سخت گذر قرار دارند نیز در جریان است. افزون بر موارد یادشده، گازرسانی به 25 روستا نیز در مرحله مناقصه گذاری قرار دارد و 163 روستا نیز در مرحله طراحی است. با بهره برداری از این پروژه ها، ضریب نفوذ گازرسانی در بخش روستایی به 94 درصد ارتقا خواهد یافت.

به گفته سیروس شهبازی، هم اکنون 84 درصد خانوارهای روستایی استان از نعمت گاز برخوردارند؛ همچنین گازرسانی به شهرهای ریجاب و ازگله با اعتبار 600 میلیارد تومان دردست اجراست.

وی ادامه می دهد: تاکنون به 30 شهر، بیش از 650 هزار مشترک، 250 واحد صنعتی و تولیدی و 74 جایگاه سی ان جی گازرسانی شده و به طور میانگین روزانه 15 میلیون متر مکعب گاز در استان مصرف می شود.

 جذب بیش از 26 هزار مشترک در سال 1400

شهبازی در ادامه با اشاره به عملکرد سال 1400 این شرکت می گوید: سال 1400 به منظور توسعه گازرسانی در سطح استان به ویژه روستاهای باقیمانده و شهرهای مرزی، پروژه های گازرسانی به 3 شهر و بیش از 300 روستا در دست اقدام بود که زمینه برخورداری و جذب 26 هزار و 769 مشترک جدید به مصرف کنندگان گاز طبیعی دراستان فراهم شد. برای تحقق این برنامه، 762 کیلومتر شبکه گذاری اجرا و نصب 10 هزار و 675 انشعاب در بخش شهری و روستایی انجام شده است.

شهبازی ادامه می دهد: با اجرای 762 کیلومتر شبکه گاز، زمینه نصب 10 هزار و 675 انشعاب در استان شامل 8 هزار و 705 مورد در بخش روستایی و 1 هزار و 970 انشعاب در بخش شهری فراهم شد. درمجموع از ابتدای گازرسانی در استان تاکنون، 11 هزار و 243 کیلومتر شبکه گذاری اجرا شده که این زیرساخت ها، زمینه برخورداری بیش از 650 هزار مشترک در استان از نعمت گاز را فراهم کرده است.

به گفته وی، هم اکنون بیش از 651 هزار مشترک در استان مصرف کننده گاز طبیعی هستند که 521 هزار اشتراک (439 هزار و 287 خانوار) مربوط به بخش شهری و 130 هزار و 212 مورد اشتراک (112 هزار و 809 خانوار) مربوط به بخش روستایی است.

شهبازی تأکید می کند: شرکت گاز استان کرمانشاه همزمان با اشتراک پذیری، ارتقای ارائه خدمات مطلوب به مشترکان و ارباب رجوع را سرلوحه کار خود داده و همه خدمات این شرکت به صورت غیر حضوری و همچنین از طریق دفاتر پیشخوان ارائه می شود.

 واگذاری بیش از 6 هزار انشعاب رایگان

سیروس شهبازی در ادامه، اشاره ای به فعالیت های این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی دارد و می گوید: همسو با سیاست های مسئولیت اجتماعی و به منظور کمک به بخش محروم جامعه و سایر اماکن واجد شرایط، سال گذشته 6 هزار و 312 اشتراک رایگان به مدد جویان کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران و اماکن واجد شرایط واگذار شده که نسبت به سال پیش از آن (99) رشد بیش از 100 درصدی داشته است.

وی ادامه می دهد: از این تعداد 1 هزار و 661 مورد به مددجویان کمیته امداد، 520 مورد به مددجویان بهزیستی 275 مورد به خانواده شهدا، 143 مورد به جانبازان و 3 هزار و 713 مورد نیز به سایر واجدین شرایط واگذار شده است. وی اعلام می کند: مددجویان نهادهای حمایتی و جانبازان بالای ۲۵ درصد در صورتی که تا کنون از امتیاز اشتراک گاز رایگان بهره مند نشده اند، می توانند با دریافت معرفی نامه از نهاد مربوطه و ارائه به اداره گاز استان برای یک مرحله کنتور و اشتراک رایگان دریافت کنند.

 تحقق شعار سال با اجرایی شدن برنامه های گازرسانی

شهبازی   در ادامه با اشاره به برنامه این شرکت در حوزه تحقق شعار سال می گوید: نظر به این که امسال به صورت رایگان گازرسانی به 255 واحد تولیدی و صنعتی از سوی گاز استان اتفاق خواهد افتاد، از این رو ایجاد بستر مناسب و پایدار و سوخت ارزان قیمت جهت صنایع، زمینه توسعه صنایع و رونق تولید را رقم خواهد زد.

شهبازی با بیان این که شرکت گاز استان کرمانشاه با اجرایی کردن برنامه ها و پروژه های سال 1401 درهمسویی با سال تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین گام های مؤثری برداشته است، تاکید می کند: هم اکنون باتوجه به کثرت پروژه های در دست اجرا به منظور گازرسانی به روستاها و صنایع یادشده به صورت مستقیم و غیرمستقیم، زمینه اشتغال بیش از 10 هزار نفر در بخش های مختلف مانند تولیدکنندگان کالا، مهندسین طراح، عوامل دست در کار انجام پروژه ها، ماشین آلات و ... فراهم شده که بیانگر مبحث اشتغال آفرینی درهمسویی با شعار سال است.

به گفته وی، همسو با پروژه های تحقیقاتی و پایان نامه ها و کمک به رشد و توسعه بر اساس معیار دانش بنیان بودن، شرکت گاز استان کرمانشاه ضمن عملیاتی کردن چندین پروژه تحقیقاتی و حمایت از پایان نامه های دانشجویی، بخش دیگری از شعار سال را نیز عملیاتی کرده است.

 بهینه سازی 391 موتورخانه بخش خانگی

شهبازی با اشاره به برنامه های این شرکت در حوزه بهینه سازی می گوید: همسو با سیاست های شرکت ملی گاز ایران به منظور صرفه جویی در مصرف گاز، شرکت گاز استان کرمانشاه در مرحله اول اقدام به شناسایی و ثبت نام از همه مشترکان خانگی که دارای سیستم موتورخانه هستند، کرده است. تاکنون از 826 واحد دارای سیستم موتورخانه در بخش خانگی، 643 واحد ثبت نام کرده اند و باتوجه به تعداد واحد بهینه سازی شده درسال 1400 نسبت به برنامه پیش بینی شده رشد 130 درصدی داشته است. به گفته شهبازی، باتوجه به برنامه های تعریف شده، پیش بینی می شود امسال، موتورخانه همه واحدهایی که ثبت نام کرده اند، بهینه سازی شود. نظر به اینکه تعداد واحدهای موتورخانه در محاسبات به ازای هر 500 متر مربع زیربنا یک واحد موتورخانه در نظر گرفته می شود می توان گفت تا کنون 813 واحد موتورخانه در بخش خانگی در استان کرمانشاه بهینه سازی شده است.

وی در پایان یادآور می شود: در بحث بهینه سازی موتورخانه، به منظور صرفه جویی و کمک به اقتصاد خانواده ها بصورت رایگان سه اقدام عمده در واحدهای موتورخانه از جمله عایق بندی موتور خانه ها، تنظیم دمای مشعل و همچنین نصب رسوب گیر انجام می گیرد.