شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

رونمایی از طرح بهنگام سازی فروش در هوشمندسازی عرضه سی ان جی

طرح بهنگام سازی فروش (بهنوش) در هوشمندسازی عرضه سی ان جی در جایگاه های عرضه گاز طبیعی با حضور معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش رونمایی شد.

آیین رونمایی از اجرای آزمایشگاهی طرح بهنگام سازی فروش (بهنوش) در هوشمندسازی عرضه گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) با حضور جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برگزار شد.

عدالت در توزیع یارانه های بخش حمل ونقل، زیرساخت کارآمد، انعطاف پذیری، سیاست پذیری، کاهش چشمگیر هزینه ها، افزایش شفافیت و فسادستیزی، افزایش درآمد دولت از محل تحدید قاچاق و انحراف فرآورده ها، چابک سازی و کوچک سازی دولت همسو با سیاست های اصل 44 قانون اساسی، مدیریت توزیع و اعمال سیاست های تشویقی و امکان توسعه طرح های ملی پالایشی، از جمله اهداف و مزایای اجرای طرح ملی بهنگام سازی فروش در هوشمندسازی جایگاه های عرضه سی ان جی در کشور است.

حذف دوربین پلاک خوان و زیرساخت ارتباطی، تجمیع داده های فروش به صورت برخط، تسهیم خودکار وجوه دریافتی از مشتریان، رصد آنلاین شرایط فنی و داده های فنی جایگاه ها و امکان اعمال سیاست های تنبیهی برای خودروهای پرخطر از جمله دستاوردهای این طرح در هوشمندسازی جایگاه های عرضه سی ان جی خواهد بود.

افزایش قیمت بنزین و جمع آوری کارت سوخت صحت ندارد

جلیل سالاری،مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در آیین رونمایی از اجرای آزمایشگاهی طرح بهنگام سازی فروش (بهنوش) در هوشمندسازی عرضه سی ان جی با تأکید بر مطلوب بودن ذخیزه سازی های سوخت کشور گفت: هیچ بحثی درباره افزایش قیمت بنزین در کشور مطرح نیست و آنچه در فضای رسانه ای درباره قیمت بنزین و جمع آوری کارت سوخت آزاد به صورت غیرواقعی مطرح می شود، صحت ندارد.

وی افزود: جمع آوری کارت های سوخت آزاد جایگاه های عرضه صحت ندارد و دولت نیز هیچ گونه برنامه ای مبنی بر افزایش قیمت سوخت ندارد.

علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیز در این آیین با اشاره به اینکه برای اجرای طرح هوشمندسازی جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی، مطالعات زیادی انجام شده است، تصریح کرد: اجرای این پروژه در دو سه سال گذشته مغفول مانده بود و با وجود تمهیدات، وجود نیرو و مشاوره ها و فناوری های لازم،اجرای آن میسر نبود و نه تنها پروژه به بهره برداری نمی رسید، بلکه هزینه هنگفتی را نیز تحمیل می کرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تأکید کرد: در این طرح به مجوزهایی چون تأکید بر داشتن معاینه فنی خودروها و تأمین امنیت و مدیریت فروش از طریق ارتباطات الکترونیکی تأکید و تمرکز شده است.

نژادعلی تصریح کرد:این پروژه پس از آزمون های امنیتی و پدافندی،در دو جایگاه به صورت پایلوت اجرایی خواهد شد و در صورت حصول نتیجه مثبت اجرای آن به سراسر کشور تسری خواهد یافت.

 

  شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

تأکید بر تکمیل طرح ها پیش از موعد

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برتسریع اجرای طرح های این شرکت تأکید کرد و گفت: راه اندازی طرح ها در موعد مقرر و بلکه زودتر از موعد به صورت جدی در دستور کارگروه است. عبدالعلی علی عسکری در رأس هیاتی متشکل از معاونان و مدیران ارشد ستادی گروه، در سفر به پایتخت انرژی ایران(عسلویه) از مجتمع پتروشیمی نوری و طرح های هنگام، آپادانا و صدف بازدید کرد. علی عسکری در بازدید از پتروشیمی نوری، تنوع کاری و وجود 13 واحد فرآیندی در این مجتمع را از ویژگی های این مجتمع عنوان کرد و افزود: این تنوع بسیار مهم و حاصل فرآیندهای پیچیده، نیروی توانمند و متخصص است. وی تصریح کرد: سودآوری یک شاخص است، اما این سودآوری حاصل کارهای متعدد و هزاران اقدام از سوی همکاران شماست که جای قدردانی دارد، از جمله ارزآوری بیش از یک میلیارد و 350میلیون دلاری که نشان دهنده اهمیت و اندازه کار مجتمع نوری به عنوان بزرگ ترین واحد آروماتیک ایران است و ما آماده حمایت از طرح های توسعه ای نوری برای طرح های پایین دستی پارازایلین هستیم که نیاز کشور است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بازدید از پتروشیمی هنگام بر ارائه گزارش های هفتگی طرح ها ازمیزان پیشرفت و چالش ها تأکید کرد و افزود: راه اندازی طرح ها در موعد مقرر و بلکه زودتر از موعد به صورت جدی در دستور کار گروه است.

علی عسکری با بیان اینکه پروژه های توسعه ای و طرح های در دست انجام گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس باید به صورت 24ساعته انجام شود، گفت: سرمایه این کشور و مردم برای توسعه در اختیار ماست و نباید لحظه ای برای صیانت از سرمایه گذاری انجام شده و به ثمر رسیدن آن غفلت کنیم و شبانه روز باید کار کنیم.

 بهره برداری از متانول آپادانا

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس همچنین در بازدید از طرح پتروشیمی آپادانا با ابراز رضایت از پیشرفت این طرح و تلاش های انجام شده در این مجتمع گفت: با کار جهادی و چابکی که در متانول آپادانا در حال انجام است، این طرح در موعد مقرر به بهره برداری می رسد.

وی با قدردانی از کارگران و مهندسان آپادانا و مباحث مطح شده در این بازدید اظهار کرد: این بازدید نشان داد مدیران این طرح با دغدغه و تعصبی که نسبت به کار دارند، بر چالش ها فائق خواهند آمد.

عبدالعلی علی عسکری در بازدید از طرح پتروشیمی صدف نیز این طرح را مطلوب و سودآور اعلام  و اظهار کرد: باید تمهید مناسب اندیشیده شود تا مشکل تأمین مالی این پروژه هرچه سریع تر رفع شود و وقفه ای در کار ایجاد نشود.

وی یادآور شد: کمیته ای ویژه متشکل از پترول، معاونت مالی و سرمایه گذاری و معاونت برنامه ریزی و کسب وکار گروه باید در اسرع وقت تشکیل تا همه راه های موجود برای تأمین مالی این پروژه بررسی شود و با انتخاب بهترین راه در سه ماه نخست سال آینده پتروشیمی صدف به بهره برداری برسد.

 

 

 شرکت نفت و گاز اروندان

حل مشکلات پیمان میدان نفتی آزادگان جنوبی در اولویت است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان درنشست مشترک نمایندگان شرکت تکنوانرژی سپهرکیش (تسکو) در نشستی مشترک مسائل و موارد قابل پیگیری در طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی و شمالی را بررسی کردند.

در این نشست با حضور عبدالله عذاری اهوازی و جمعی از مدیران و رؤسای این شرکت با مدیران ارشد و رئیس کارگاه شرکت تکنو انرژی سپهر کیش (تسکو)، در زمینه حل و فصل سریع مسائل و معضلات حاکم در این پیمان مربوط به میدان آزادگان جنوبی و شمالی مطالبی مطرح و تصمیم هایی اتخاذ شد.

عذاری اهوازی با بیان اینکه مسائل ایجاد شده در موضوع تولید و دغدغه کارکنان شاغل در این پیمان از ابتدا تاکنون چالش هایی را برای شرکت رقم زده است، اظهار کرد: برای حل این مشکلات باید به سرعت اقدام شود.

وی افزود: رسیدگی به مسائل ومشکلات نیروهای پیمانکاری مناطق عملیاتی که درشرایط سخت آب و هوایی و دور از امکانات مطلوب، جهادگرانه تلاش می کنند، از اولویت های مهم به شمار می رود و بنا بر اهمیت این موضوع جلسه ها و مکاتبات متعددی با مدیریت و رؤسای شرکت تسکو انجام شده که هنوز به آن عمل نشده است و امیدوارم این مهم با رویکرد مثبت شرکت تسکو محقق شود و شاهد تحقق اهداف هر دو شرکت نیز باشیم.

در ادامه این نشست یکی از نمایندگان شرکت تکنو انرژی سپهر کیش (تسکو) نیزبا اشاره به اینکه حل وفصل تمام مسائل پیش آمده از شروع پیمان تاکنون، دلیل اصلی حضور نمایندگان این شرکت در نشست مزبور است، تصریح کرد: حضور وانتخاب این شرکت براساس روال قانونی مناقصات در میدان آزادگان شمالی نشان از حسن انتخاب و توجه مدیریت شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان دارد.

 وی تاکید کرد: شرکت تسکو تمام اهتمام خود رابرای برطرف کردن مشکلات و دغدغه کارفرما و نیروهای شاغل در این پیمان به کارمی گیرد تا وعده های قبلی محقق و مسائل برجا مانده نیزحل شود.

 

 شرکت ملی گاز ایران

   عملیات گازرسانی به ۶۰ روستای اردبیل به زودی آغاز می شود

معاون وزیر نفت در امور گاز، توسعه زیرساخت های گاز طبیعی را زمینه ساز محرومیت زدایی و پیشرفت صنعتی در استان اردبیل اعلام  و اظهار کرد: عملیات گازرسانی به 60 روستای اردبیل به زودی آغاز می شود.

مجید چگنی در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه اقتصادی استان اردبیل که با حضور احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی،علی نیکزاد، نای رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای کمسیون اقتصادی مجلس و جمعی از مسئولان و مدیران استانی برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه استان اردبیل در بخش کشاورزی یکی از استان های پیشرو در کشور است، تسهیلات ویژه ای را در بخش گلخانه ای در نظر گرفتیم و با گازرسانی به دو شهرک گلخانه ای،درمجموع17میلیون بشکه در مصرف سوخت های فسیلی صرفه جویی می شود.

وی با اشاره به دریافت مجوز گازرسانی به 60 روستای استان اردبیل افزود: این در حالی است که پروژه های گازرسانی به ۵۲ روستای استان نیز در حال اجراست که بسیاری از این پروژه ها هفته دولت امسال به بهره برداری می رسند.

مدیرعامل شرکت ملی گازایران با بیان به اینکه استان اردبیل 1694 روستا دارد که از این تعداد، 1445روستا ازگازطبیعی بهره مند هستند، تصریح کرد: با گازرسانی به این 60 روستا، پرونده گازرسانی به روستاهای استان بسته می شود و بهره مندی آنها به 99درصد خواهد رسید.

وی در ادامه، تأمین مستمر گاز طبیعی مصرفی در استان را یکی از نیازهای منطقه و اولویت اصلی صنعت گاز در استان خواند و ادامه داد: براساس گزارش های دریافتی، فعالیت های تحقیقاتی زیادی در این زمینه انجام شده است و با مصوب کردن خط دوم تقویتی پارس آباد، به طور حتم در سال های آینده  در حوزه پایداری گاز شمال استان اردبیل مشکلی نخواهیم داشت.

گازرسانی به روستاهای آستارا در حال اجراست

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد: اکنون عملیات گازرسانی به چهار روستای سخت گذر و کوهستانی آستارا در دست اجراست که با تکمیل آن، درصد بهره مندی خانوارهای روستایی این شهرستان به بیش از 98 درصد می رسد.

چگنی از پیمان سپاری روستاهای باقیمانده بالای 20 خانوار دارای قابلیت گازرسانی در آستارا خبر داد و گفت: شرکت گاز همه تلاش خود را برای گازرسانی به  مناطق و روستاهای استان گیلان و کشور به کار بسته است.

وی درباره اجرای عملیات تغییر کلاس خط انتقال گاز در منطقه شیلات محله آستارا اظهار کرد: این طرح به طول یک هزار و 300 متر، به منظور بهره مندی خانوارهای مجاور خط لوله از نعمت گاز انجام خواهد شد.

 

 شرکت نفت مناطق مرکزی ایران:

نقش موثر حراست در صیانت  از دارایی های صنعت نفت

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، نقش مجموعه حراست را در تامین امنیت پایدار و صیانت از دارایی های صنعت نفت، برای دستیابی به تولید و توسعه صنایع نفت و گاز را بسیار تاثیرگذار خواند.

مهدی حیدری در نشست مجمع نهایی بررسی عملکرد حراست شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، تجهیز زیرساخت های الکترونیکی، آموزش نیروی انسانی کارآمد و حفاظت پرسنلی قوی در سطح شرکت نفت مناطق مرکزی ایران را به عنوان بزرگ ترین شرکت تامین کننده گاز مناطق خشکی کشور پر اهمیت خواند.

وی با بیان اینکه فعالیت های این شرکت به منظوردستیابی به اهداف ترسیم شده شرکت ملی نفت ایران، مبنی بر تولید صیانتی و حداکثری نفت و گاز، طرح های مهمی را در دستور کار دارد که از جمله آنها می توان به طرح ضربتی افزایش تولید گاز اشاره کرد.

وی گفت: اقدام های حراست در زمینه حفظ و حراست از چاه های نفت و گاز و تاسیسات عملیاتی و دارایی های شرکت در مناطق عمدتا دور افتاده و سخت گذر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران افزود: حراست این شرکت، در بخش های حفاظت پرسنلی، فیزیکی و فاوا گام های موثری برداشته است که ضمن قدردانی از این همکاران، به نوبه خود از هرگونه اقدام پویا و مبتنی بر علم و نوآوری، همچنین به کارگیری تجهیزات حفاظتی روز آمد حمایت می کنیم.

در این نشست، علیرضا دامغانی، معاون سازمان و رئیس حراست شرکت ملی نفت ایران، ضمن ارزیابی فعالیت های حوزه حراست شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طی یک سال گذشته، از تلاش همکاران حراست این شرکت در جهت تحقق اهداف پیش بینی شده تقدیرکرد و رفع چالش های حوزه حراست شرکت ملی نفت ایران را از اهم برنامه های برگزاری چنین نشست هایی برشمرد.

وی وظایف و اقدام های حراست را با توجه به گستره وسیع حوزه جغرافیایی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران پیچیده خواند وبر تامین زیرساخت های لازم، استفاده از تجهیزات روزآمد الکترونیکی و حفاظتی و تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات از منابع نفت وگاز و مجموعه عوامل موثر در این زمینه تاکید کرد.

رئیس حراست شرکت ملی نفت ایران اظهار امیدواری کرد که با هدف توانمندسازی و آموزش نیروی انسانی و شتاب بخشی به اختصاص بودجه برای تکمیل پروژه های حراستی، به زودی شاهد سامانه های حراستی قوی و توانمند در بخش های مختلف نظارتی در سطح کشور باشیم.