پرونده روستاهای بالای 20 خانوار استان همدان بسته شد

گــام  پایانی  در مسیر گازرسانی

مشعل  استان همدان، نخستین استان سبز کشور در زمینه گازرسانی به شهرها و روستاها به شمار می آید و با اجرای برنامه های تعریف شده، نخستین شرکت گاز استانی در کشور است که گازرسانی به همه شهرها و روستاهای بالای 20 خانوار را به انجام رسانده است. اجرای زیرساخت های گازرسانی در سال های گذشته تا جایی پیشرفت داشته که در قالب برنامه زمان بندی 15 ماهه می توان همه صنایع موجود استان را به شبکه سراسری گاز متصل کرد. بر این اساس، یک هزار و 126 واحد در 15 شهرک صنعتی و 9 ناحیه صنعتی فعال استان به شبکه گاز متصل شده است. همچنین 6 مجتمع در شهرک های کشاورزی و2 مجتمع کشت گلخانه ای در حال بهره برداری هستند. گفت وگو با محمدصادق محبی نظر، مدیرعامل شرکت گاز استان همدان و برخی مدیران این شرکت، شرحی بر فعالیت های انجام شده برای گام نهایی در مسیر گازرسانی در استان همدان است.

 لطفا گزارشی از آخرین وضعیت گازرسانی در سطح استان ارائه کنید؟

همه 31 شهر استان به شبکه گاز متصل شده و هم اکنون 100 درصد جمعیت شهری و 99.8 درصد جمعیت روستایی استان از نعمت گاز برخوردارند. تاکنون 961 كيلومتر خطوط انتقال گاز و 9 هزار و 772 كيلومتر، شبكه تغذيه و توزيع گاز در استان همدان اجرا شده و در مجموع 449 هزار و 330 خانوار شهری و 220 هزار و 809 خانوار روستایی استان، مصرف کننده گاز هستند. 325 هزار و 723 علمک در سطح استان نصب شده که 171 هزار و 766 عدد معادل 53 درصد سهم شهرها و 153 هزار و 957 عدد معادل 47 درصد سهم روستاهاست. كل مشتركان استان 650 هزار و 984 عدد شامل 430 هزار و 294 مشترک شهری و220 هزار و 690 مشترک روستایی است. علاوه بر مشترکان خانگی و تجاری، گازرسانی به 3هزار و 672 مشترک صنعتی و کشاورزی، 5 نیروگاه و 48 جایگاه سی ان جی نیز در جریان است.

چه اقدام هایی در حوزه گازرسانی به صنایع استان انجام شده است؟

تعداد کل صنایعی که در برنامه گازرسانی مصوبه شورای اقتصاد برای استان تعریف شده یک هزار و 108 مورد است که در قالب این مصوبه، تاکنون572 صنعت به شبکه گاز متصل شده است. هم اکنون گازرسانی به 42 صنعت نیز در دست اجراست.

یک هزار و 126 واحد در 15 شهرک صنعتی و 9 ناحیه صنعتی فعال استان نیز به شبکه گاز متصل شده است. همچنین 6 مجتمع در شهرک های کشاورزی و 2 مجتمع کشت گلخانه ای نیز در حال بهره برداری هستند.

 لطفا گزارشی از عملکرد سال 1400 شرکت گاز استان همدان در بخش های مختلف ارائه کنید.

اجرای بیش از 231 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع، نصب 3 هزار و 498 انشعاب، جذب 13 هزار و 656 مشترک، اجرای 5 پروژه تعمیرات و نگهداری، نصب 235 مورد ایستگاه های صنعتی، خرید 10 هزار کنتورهای دیافراگمی غیرارتقا یافته و... بخشی از عملکرد این شرکت در سال 1400 به شمار می آید.

سال گذشته تعمیر و کالیبراسیون 2 هزار و 300 تجهیز اندازه گیری انجام و 20 هزار مکعب در ساعت جایگزینی گاز طبیعی در صنایع ثبت شد.

در حوزه پژوهش نیز ساخت پوشش لوله با نانو ذرات از ضایعات، سیستم هوشمند سازی هیترها، پیش بینی مصارف گاز، ساخت دستگاه بودارکننده گاز، اجرای پروژه راهکارهای درآمدزایی، اجرای پروژه تدوین تجربیات کارکنان، عقد تفاهم نامه با مراکز علمی، استقرار ایزو 50001 در خصوص 32 ایستگاه گاز و ساختمان ها، استفاده از ظرفیت و بستر نظام پیشنهادها و پیوند آن با حوزه پیشنهادهای پژوهشی انجام شده است.

هم اکنون چه پروژه هایی در دستور کار شرکت قرار دارد؟

84 پروژه عمرانی در شرکت گاز استان همدان تعریف شده است. اجرای پروژه ارائه خدمات مميزي به منظور ثبت سيستم و صدور گواهينامه، برق رسانی به ایستگاه شیرین سو، پیاده سازی GISدر بسیاری از مناطق پیشرفت 90 درصدی داشته است. همچنین اجرای باقیمانده گازرسانی به مرغداری کوهپایه، آویژه، شایسته سبز، دام گستر در جاده روستایی بارابند، احداث شبکه تغذیه شهرک سفال لالجین، گازرسانی به روستای مراد بالغی، ساخت ایستگاه تقلیل فشار جهت 14 مورد کارگاه جاده مالیر و گازرسانی به صنایع تویسرکان هم در دستور کار قرار دارد. احداث خط تغذیه و CGS سوم شهر همدان، تهیه مصالح و ساخت ایستگاه 200 هزار مترمکعبی شماره 3 همدان، گازرسانی به صنایع بهار و اسدآباد، گازرسانی به کارخانه فراوری دولومیت نسوز وابسته به شرکت شستا، ترمیم و اصلاح ایستگاه CGS روستای جعفریه تویسرکان و ساخت ایستگاه تقلیل فشار جهت 14 مورد کارگاه جاده مالیر نیز پیشرفت 70 درصدی داشته اند. عملیات اعلان حریق انبار کالا، گازرسانی پراکنده شهرستان فامنین و شهرستان مالیر، انجام کارهای مکانیکال محوطه سازی و برقی ایستگاه عمان رزن، ایستگاه حفاظت از زنگ خط شمس آباد مالیر، توسعه و نگهداری نظام مدیریت یکپارچه، سامانه حفاظت الکترونیک ساختمان های اداری و ایستگاه های CGS  رزن و اسدآباد هم از پیشرفت بالای 50 درصد برخوردار هستند.

اقدام های شاخص شرکت گاز استان همدان کدامند؟

این شرکت در حوزه دستگاه های اجرایی خدمت رسان، به صورت سالانه در زمینه شاخص های عمومی و اختصاصی و در قالب سامانه تسما ارزیابی می شود و در سال 1400 رتبه برتر را در جشنواره شهید رجایی بین دستگاه های خدمت رسان سطح استان کسب کرده است.

 همچنین جایگزینی گاز طبیعی با سوخت های میان تقطیر در صنایع استان در سال جاری بیش از 200 درصد، گازرسانی به مشترکین شهری و روستایی بیش از 133 درصد برنامه ابلاغ شده بوده است. شرکت گاز استان همدان به عنوان اولین شرکت گاز استانی، گازرسانی به تمام شهرها و روستاهای بالای 20 خانوار را به انجام رسانده است.

  تغییر نگاه اجرایی

شرکت گاز استان همدان به عنوان یک شرکت قدیمی در حوزه احداث و بهره برداری از شبکه گاز مطرح است. مجید الهیاری، معاون بهره برداری شرکت گاز استان همدان می گوید: برنامه ریزی منطقی در حوزه تاسیسات در دستور کار قرار گرفته و با استقرار سامانه نگهداری و تعمیرات TMMS کنترل ها به وسیله هریک از ادارات انجام و متناسب با گزارش ها آنالیز و تحلیل های لازم انجام می شود.  وی در خصوص نحوه خدمات رسانی در شرایط کرونا می گوید: با استفاده از خدمات پیشخوان دولت (22 خدمت)، میز خدمت، سامانه پیامک، تلفن گویا، سامانه شرکت گاز، نرم افزار تلفن همراه و سامانه 194توانسته ایم در دوران کرونا خدمات رسانی به مردم را بدون وقفه ادامه دهیم. بهره برداری کامل از مرکز پیام متمرکز برای تمامی شهرها و روستاها از اولویت های اصلی امسال به شمار می آید که زیرساخت آن تهیه شده است.  معاون بهره برداری شرکت گاز استان همدان، راه اندازی GIS در شهرستان ها، راه اندازی ماژول وصول مطالبات، بازرسی کنتورهای مشترکین بر مبنای نتایج کنتورخوانی آنی، عملیاتی کردن ماژول امدادیار در همه واحدهای امداد را از دیگر برنامه های امسال شرکت عنوان می کند.  وی تصریح می کند: کار اجرایی در شرکت گاز استان همدان تقریبا طی سالیان گذشته به همت همه مدیران و همکاران انجام شده و بر این اساس نقش شرکت از نگاه اجرایی به نگاه نگهداری تغییر کرده که ضرورت دارد در شرکت های گاز نیز این تغییر ایجاد شود .