پالایش و پخش

از رونمایی عمو انتقال تا کشنده 2 سوخته

رونمایی از سامانه صدور الکترونیکی مجوز جایگاه های عرضه سوخت مایع و سی ان جی

سامانه صدور الکترونیکی مجوز جایگاه های عرضه سوخت مایع و سی ان جی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی، در حاشیه بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رونمایی شد. این سامانه به منظور شفاف سازی، حذف کاغذبازی ها و حرکت به سمت استانداردهای دولت الکترونیک برای نخستین بار در صنعت نفت راه اندازی شده است.

  امضای تفاهمنامه با هدف طراحی و ساخت توربین های کاندنسر۲ مگابایت

پالایشگاه نفت آبادان با یک شرکت دانش بنیان ایرانی ۶ تفاهمنامه همکاری به منظور بهره مندی از توانایی فنی شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید توربین های کاندنسر ۲ مگاواتی امضا کردند. گفتنی است، رقم این تفاهمنامه همکاری نزدیک به یک میلیون یورو اعلام شده است.

 نماد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت رونمایی شد

عروسک «عمو انتقال» به عنوان نماد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و صنعت انتقال در حاشیه بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رونمایی شد. این عروسک به عنوان نماد صنعت انتقال با هدف فرهنگ سازی در زمینه حفاظت از خطوط لوله نفت و فراورده کشورمعرفی شده است. طراحی و ساخت عروسک «عمو انتقال» از اقدام هایی است که به منظور فرهنگ سازی، بویژه آموزش نوجوانان با خطوط لوله نفت کشور انجام شده است.

 پالایشگاه نفت لاوان و ملی مهندسی و ساختمان نفت تفاهمنامه امضا کردند

شرکت های پالایش نفت لاوان و ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران برای انجام خدمات مطالعاتی و مهندسی پروژه احداث پتروپالایشگاه ۱۵۰ هزار بشکه ای، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 رونمایی نخستین کِشنده ۲ سوخته همزمان و جایگاه سیار سی ان جی

آیین رونمایی نخستین کِشنده دو سوخته همزمان DDF و نخستین ایستگاه جایگاه سیار گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) ساخت شرکت دانش بنیان توسعه اندیشان اطلس (توانا) روز دوشنبه و در آخرین روز نمایشگاه نفت با حضور جلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش؛ سید مهدی فرحی، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش برگزار شد.

 

پتروشیمی

اولویت قراردادهای پژوهشی و دانش بنیانی میان پتروشیمی ها

پنج قرارداد و تفاهمنامه پتروشیمی مرجان با دانش بنیان ها

شرکت پتروشیمی مرجان چهار قرارداد و یک تفاهمنامه همکاری با پنج شرکت دانش بنیان زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان امضا کرد. تهیه نقشه و ساخت قطعات یدکی مکانیکال سیل با شرکت دانش بنیان «آرتا صنعت آرسن»، قرارداد تهیه نقشه و ساخت مکانیکال سیل با شرکت دانش بنیان «توربو سیل»، قرارداد تهیه نقشه و ساخت قطعات پمپ و توربین با شرکت «فن ابتکار برتر آریانا»، قرارداد ساخت شیر پروانه ای ۳۶ اینچی خط اکسیژن با شرکت دانش بنیان «آترونیک کیش» و تفاهمنامه همکاری تأمین و ساخت تجهیزات با شرکت دانش بنیان «نهادین آرمان» امضا شده است.

 هلدینگ خلیج فارس ۶ تفاهمنامه همکاری امضا کرد

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۶ تفاهمنامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه صنعت نفت، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، شبکه تبادل فناوری، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و پژوهشگاه صنعت نفت منعقد کرد. این تفاهمنامه همکاری برای توسعه میدان های گازی با شرکت فولاد مبارکه اصفهان، تفاهمنامه تأمین نیاز فناورانه صنعت پتروشیمی با مرکز شرکت ها و مؤسسه های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهمنامه فناورانه با رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و تفاهمنامه پژوهشی و فناورانه با شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی امضا شد. همچنین تفاهمنامه های تولید دانش فنی با دانشگاه صنعت نفت و استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان با شبکه تبادل فناوری و معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس امضا شد.

 *پژوهش و فناوری پتروشیمی ۴ تفاهمنامه و قرارداد همکاری پژوهشی امضا کرد

شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در بیست وششمین نمایشگاه نفت تهران سه تفاهمنامه و یک قرارداد امضا کرد.این موارد شامل تفاهمنامه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای گسترش دانش فنی تولید ماژول های غشایی با پژوهشگاه صنعت نفت، تفاهمنامه توسعه دانش های فنی مورد نیاز صنعت پتروشیمی با دانشگاه صنعت نفت، تفاهمنامه ساخت راکتورهای ATR و WHB واحد متانول با شرکت ماشین سازی اراک و قرارداد امکان سنجی تولید کامپاندهای پلی پروپیلن در واحد تولید پلی پروپیلن شرکت پتروشیمی تبریز با شرکت پتروشیمی تبریز بود.

 *امضای قرارداد سه جانبه ساخت داخلی کمپرسورهای گریز از مرکز و پیچشی بیدبلند خلیج فارس

ساخت ۱۲ کمپرسور طرح جمع آوری گازهای مشعل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در قراردادی سه جانبه از سوی شرکت پترو نیرو صبا به شرکت هواساز واگذار شد. همسو با بالا بردن توان تولیدی کشور و حمایت از تولیدات داخلی، شرکت پترو نیرو صبا به عنوان پیمانکار EPCC طرح جمع آوری گازهای مشعل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با مشارکت شرکت نورهان صنایع، تأمین و ساخت ۱۰ دستگاه کمپرسور گریز از مرکز (Centrifugal) و دو دستگاه کمپرسور پیچشی (Screw) را به شرکت هوایار واگذار کرد.

 موافقتنامه ساخت واحدهای پلی اتیلن سنگین، سبک خطی و پلی پروپیلن امضا شد

موافقتنامه ساخت واحدهای پلی اتیلن سنگین (HDPE)، پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE/HDPE(SWING)) و پلی پروپیلن (PP) به روش EPCC در مجتمع پتروشیمی دهلران بین شرکت پتروشیمی دهلران و شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) از هلدینگ اویک امضا شد. این موافقتنامه به منظور تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی دهلران با سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری اهداف به مدت ۳۴ ماه به امضا رسید. محل اجرای این پروژه استان ایلام، شهرستان دهلران، مجتمع پتروشیمی دهلران است.

 تأسیسات دریایی و هلدینگ خلیج فارس تفاهمنامه امضا کردند

شرکت های مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی محصولات پتروشیمی برای توسعه میدان های نفت و گاز تفاهمنامه همکاری امضا کردند. به سبب این تفاهمنامه، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی با سرمایه گذاری هلدینگ خلیج فارس، در آینده ای نزدیک سهمی بسزا در اجرای پروژه های اکتشاف و تولید کشور و شتاب بخشی به توسعه میدان های نفت و گاز خواهد داشت. این تفاهمنامه سبب توسعه همه جانبه همکاری های میان دو شرکت بویژه در حوزه بالادست نفت و گاز شده و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی در ایفای برنامه های مشترک با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نقشی بسزا ایفا خواهد کرد.

 

گاز

تفاهمنامه های مشترک گازی ها  با دانش بنیان ها

تفاهمنامه شرکت مهندسی و توسعه گاز و قرارگاه خاتم الانبیاء

شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، تفاهمنامه ای با ارزش ۴۰۰ میلیون دلار برای توسعه گنبد نمکی نصرآباد کاشان به منظور ذخیره سازی گاز طبیعی امضا کردند. محل اجرای پروژه ساختار نمکی در نزدیکی روستای آب شیرین در کیلومتر ۴۵ اتوبان قم- کاشان است که عمق این مخزن گنبد نمکی از سطح زمین حدود ۴۵۰ متر در ابعاد سه در چهار کیلومتر با یک حلقه چاه خواهد بود.

 شرکت ملی گاز ایران و فولاد مبارکه تفاهمنامه همکاری امضا کردند

شرکت ملی گاز ایران و شرکت فولاد مبارکه اصفهان در زمینه توسعه فناوری بومی و استقرار یک واحد ذخیره سازی گاز طبیعی به صورت مایع تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 امضای تفاهمنامه همکاری بین شرکت گاز و پارک علم و فناوری خراسان رضوی

دو تفاهمنامه همکاری بین شرکت گاز و پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی با حضور سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران امضا شد. قرار است شرکت مستقر در پارک علم و فناوری خراسان رضوی، در زمینه طراحی و ساخت نمونه آموزشی و پژوهشی برای شرکت های گاز استانی اقدام کند، ضمن اینکه ساخت این نمونه، تلفیقی از هنر و صنعت است که با تکیه بر اهمیت آموزش، بویژه در حوزه نیروهای فنی و عملیاتی ساخته شده است.

این ماکت از جنس پلی کربنات شفاف ساخته شده و با توجه به کمپرس هوا به جای گاز در آن، ضمن ایمنی کامل، امکان مشاهده فرایند تجهیزات گازرسانی کنتور، رگولاتور و قابلیت های پایلوت تجهیزات شامل آشنایی با فرایند کلی گازرسانی، نحوه عملکرد تجهیزات و مشاهده اجزای داخلی در هنگام کارکرد، قابلیت رویت فشار، دما، جریان و مقدار مصرف به طور پایش، راه اندازی و استارت تجهیزات به صورت دستی را به مشاهده کننده می دهد.