مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد:

افزایش روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب تولید گاز طبیعی در سال ۱۴۰۱

مشعل      مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به افزایش تولید گاز کشور، از افزایش روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب گاز در سال ۱۴۰۱ خبر داد و اعلام کرد که بهره مندی شهرهای ایران از گاز طبیعی به ۹۹ درصد و روستاها به ۸۹ درصد می رسد. مجید چگنی، روز یکشنبه (۲۵ اردیبهشت ماه) در سومین روز از بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست با خبرنگاران که با حضور مدیران ارشد صنعت گاز برگزار شد، گفت: شرکت ملی گاز ایران، شرکتی برجسته و بارز در صف خدمت رسانی به کشور و شرکتی عملیاتی است که خدمات آن مستمر و مداوم است. وی با بیان اینکه صنعت گاز در جهاد مستمر است و بیش از ۹۰ هزار نیروی فعال دارد، افزود: نمایشگاه بیست وششم هم استثنایی و جزو بزرگترین نمایشگاه های جهان در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش به شمار می رود.

 مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه دستاوردهای صنعت گاز مربوط به یک دولت خاص نیست و همه دولت های گذشته در این زحمات سهیم هستند، تصریح کرد: تاکنون حدود یکهزار و ۲۲۱ شهر با ضریب نفوذ ۹۸.۴ درصد و ۳۵ هزار و ۵۷۵ روستا با ضریب نفوذ ۸۵.۴ درصد از گاز طبیعی بهره مند هستند؛ پروژه گازرسانی به ۲۹ شهر و ۲ هزار و ۹۵۲ روستا هم در حال اجراست.

چگنی ادامه داد: با بهره برداری از این پروژه ها، بهره مندی شهرهای ایران از گاز طبیعی به ۹۹ درصد و روستاها به ۸۹ درصد افزایش می یابد. اکنون نیز ۲۴.۵ میلیون مشترک گاز در کشور وجود دارد که معادل ۲۸.۵ میلیون خانوار در بخش خانگی، ۹۰ هزار واحد صنعتی، ۶۰ هزار واحد کشاورزی، ۲ هزار و ۲۸۰ واحد گاز طبیعی فشرده (سی ان جی)، ۳۳۰ واحد نیروگاهی بزرگ و مولد مقیاس کوچک، حدود ۲ میلیون واحد عمومی، دولتی، تجاری، ورزشگاهی و خیریه است.

وی از گازرسانی به ۶ شهر، حدود یکهزار و ۴۲۶ روستا، ۱۳۰۰ واحد صنعتی و ۶ هزار و ۲۰۰ واحد جزء صنعتی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 افزایش 9 میلیارد مترمکعبی تزریق گاز به شبکه

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه به طور میانگین سالانه حدود ۲۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در کشور مصرف می شود، اظهار کرد: ایران از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی در جهان به شمار می رود و در رتبه سوم قرار دارد؛ مجموع گاز تحویلی به شبکه در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۶۹ میلیارد مترمکعب بود که ۱۲۲ میلیارد مترمکعب آن در بخش خانگی و تجاری و ۷۱ میلیارد مترمکعب در بخش نیروگاهی مصرف شد و مجموع صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه هم ۱۷ میلیارد مترمکعب بود که نسبت به سال ۹۹ حدود ۲ درصد افزایش داشته است.

معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد: طبق برنامه ‎ریزی های انجام شده، مقدار کل گاز تزریقی به شبکه امسال، روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب افزایش می یابد و به حدود ۲۷۸ میلیارد مترمکعب می رسد. این مقدار پارسال ۲۶۹ میلیارد مترمکعب بود که این افزایش 9 میلیارد مترمکعبی تزریق گاز به شبکه  از فازهای ۱۴ و ۱۱ پارس جنوبی خواهد بود.

 مروری بر پروژه های اولویت دار صنعت گاز

معاون وزیر نفت همچنین درباره پروژه های اولویت دار شرکت ملی گاز ایران در سال ۱۴۰۱ گفت: عمده تمرکز گازرسانی، بر مناطق محروم و دورافتاده است که در هدف گذاری امسال، استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بخش جنوبی استان کرمان در اولویت گازرسانی قرار دارند. در روزهای اخیر هم خط انتقال گاز به زابل به بهره برداری رسید و تزریق گاز به طول ۲۲۰ کیلومتر انجام شد، همچنین پروژه های مربوط به جنوب سیستان و بلوچستان نیز در حال اجراست.

 راه اندازی ۳ مرکز نوآوری

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱، بیان کرد: یکی از راهبردهای اساسی وزارت نفت، بویژه صنعت گاز تحقق این شعار است که هیأت مدیره شرکت ملی گاز ایران همسو با آن مصوبه ای داشت و مقرر شد امسال سه مرکز نوآوری شهید هاشمی نژاد، پارس جنوبی و تهران راه اندازی شود و ان شاءالله شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها بخوبی فعالیت خواهند کرد.

وی افزود: این شرکت برای تولید کالای ایرانی و حمایت از ساخت داخل، یکی از شرکت های پیشتاز بوده و در سال های گذشته اقدام های مطلوبی در این زمینه انجام داده است.

چگنی بر بهره مندی از توان دانش بنیان ها به منظور هوشمندسازی کنتورهای گاز تأکید کرد و ادامه داد: ما در حال مذاکره با بیش از ۱۱ شرکت داخلی هستیم تا با هوشمندسازی کنتورها به بهینه سازی مصرف انرژی کمک کنیم و سرانجام با صرفه جویی مشترکان از این مسیر، سود حاصل را در بازار بورس ارائه دهیم.

 ثبت نام ۲۷ هزار مشترک گاز در طرح بهینه سازی موتورخانه ها

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره اجرای طرح بهینه سازی موتورخانه واحدهای خانگی و تجاری گفت: تاکنون ۲۷ هزار مشترک در این طرح ثبت نام کرده اند که موتورخانه حدود ۱۶ هزار مشترک در بخش خانگی و تجاری و ۸ هزار موتورخانه واحدهای دولتی بهینه سازی شده است.

 وی با تأکید بر توسعه دیپلماسی انرژی یادآور شد: تجارت گاز فقط صادرات نیست و بحث های ترانزیت و سوآپ گاز هم جزو تجارت گاز محسوب می شود.

 اکنون نیز روابط خوبی با همسایگان داریم و گاز را به ترکیه و عراق صادر می کنیم، همچنین توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها نیز هدف گذاری شده که این خواست وزیر نفت است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان به صادرات گاز اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۷ میلیارد مترمکعب صادرات گاز داشته ایم.