وزیر نفت در نشست فوق العاده وزارتی جی ئی سی اف:

تحریم اعضای جی ئی سی اف از عوامل نااطمینانی در بازار انرژی جهان است

جواد اوجی روز دوشنبه (دوم اسفندماه) در نشست فوق العاده وزارتی جی ئی سی اف ضمن قدردانی از کشور قطر برای برگزاری ششمین نشست سران جی ئی سی اف اظهار کرد: امیدوارم این نشست بتواند با تبادل نظر پیرامون مسائل کلیدی مورد علاقه به ویژه چشم انداز و توسعه جهانی صنعت گاز با گرفتن تصمیم های و تدابیر مؤثر، گام دیگری برای تحقق اهداف مندرج در اساسنامه مجمع بردارد.

وزیر نفت از راهبرد اساسی مجمع کشورهای صادرکننده گاز برای گذار به جهانی امن تر و باثبات تر در زمینه انرژی حمایت کرد و گفت: اعمال تحریم های یکجانبه و فراقانونی علیه اعضای مجمع ناقض قوانین بین المللی و ازعوامل نااطمینانی در بازار انرژی جهان است.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر شاهد شیوع ویروس همه گیر کووید-۱۹ و سویه جدید آن، اُومیکرون و تبعات ناخوشایند آن بر حیات اجتماعی و اقتصادی عمده کشورهای جهان بوده ایم، تصریح کرد: صنعت گاز با اینکه نسبت به دیگر بخش ها کمتر متأثر شده، اما از این قاعده مستثنی نبوده و فراز و فرودهایی را تجربه کرده است. وزیر نفت ادامه داد: مجمع کشورهای صادرکننده گاز با برخورداری از حدود نیمی از صادرات گاز طبیعی و ال ان جی جهان، توانسته است با وجود شیوع ویروس کووید ۱۹، نقش راهبردی خود در عرضه پایدار گاز طبیعی در جهان را همچنان حفظ کند این موضوع، مرهون تداوم تلاش کشورهای عضو و بیانگر راهبرد موفق مجمع است.

اوجی تصریح کرد: یکی از مهمترین آموخته های ویروس کووید- ۱۹ برای همه ذی نفعان بازارهای بین المللی، منطقه ای و جهانی گاز توجه هر چه بیشتر به نقش و اهمیت همکاری های بین المللی دوجانبه و چندجانبه و همکاری های راهبردی با سازمان ها و مجامع انرژی کلیدی همچون اوپک، مجمع جهانی انرژی و اتحادیه جهانی گاز برای گذار از شرایط ناپایدار است.

وی گفت: مجمع کشورهای صادرکننده گاز با عنایت به دوران گذار انرژی و توجه به الزام های تغییر اقلیم و توسعه پایدار، ارتقای امنیت عرضه گاز طبیعی در بازارهای منطقه ای و جهانی و حداکثر تلاش در بسترسازی توسعه فراگیر استفاده از گاز طبیعی و ال ان جی به عنوان سوخت قابل دسترسی و دوستدار محیط زیست در سطح جهان، به ویژه ملل دچار فقر انرژی، را در دستورکار قرار داده است.

 

ضرورت بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندی های مشترک

وزیر نفت با بیان اینکه با توجه به اهمیت روزافزون فناوری هایی همچون فناوری های جذب، بهره برداری و ذخیره سازی کربن، هیدروژن آبی وکاهش نشت گاز متان لازم به نظر می رسد فرآیند توسعه و انتقال فناوری به عنوان یکی از راهکارهای اصلی ارتقای توان تولیدی و صادراتی اعضا و در نتیجه، تقویت سبد صادراتی گاز جی ئی سی اف تسهیل و تقویت شود، اظهار کرد: افزون بر این، انتقال دانش و تجارب موفق در زمینه های مورد علاقه همچون تولید ال ان جی، توسعه پایانه های صادراتی، روش های نوین مدیریت قراردادهای گاز، سازوکارهای نو سرمایه گذاری و تأمین مالی پروژه ها، مدیریت و مشارکت های راهبردی، حداکثر بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندی های مشترک را فراهم خواهد آورد.

اوجی اظهار کرد: راهبرد اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر اثبات شده گاز طبیعی جهان و همچنین از بنیانگذاران جی ئی سی اف متضمن حداکثر پشتیبانی از روح همکاری و تصمیم های جمعی جی ئی سی اف مطابق با اساسنامه و رویه های مورد توافق اعضای مجمع برای تحقق منافع صادرکنندگان و مصرف کنندگان گاز طبیعی است.

 

حمایت از راهبرد گذار به جهانی  امن تر و باثبات تر

وزیر نفت با اشاره به اینکه ایران با داشتن هزاران کیلومتر شبکه داخلی گازرسانی از کشورهای پیشرو در این زمینه است، تصریح کرد: در این بار، قویاً معتقدیم که اعمال تحریم های یکجانبه و فراملی قوانین داخلی بر هر یک از کشورهای عضو مجمع می تواند جریان پایدار و باثبات گاز طبیعی در سطح جهان را با اختلال روبه رو کند و امنیت عرضه گاز طبیعی را به مخاطره بیندازد.

 جواد اوجی ادامه داد: در این باره، حمایت کشورهای عضو و ناظر مجمع از ایده «سیاست زدایی از همکاری های بین المللی و جهانی گاز» و «بازگشت به منطق اقتصادی و چندجانبه گرایی» که در بیانیه نشست سران نیز به آن تأکید شده است، می تواند نقش مهمی در پایداری امنیت عرضه و تقاضای گاز در جهان و تحقق قیمت های عادلانه برای همه ذی نفعان صنعت جهانی گاز ایفا کند.

اوجی با تأکید بر اینکه اعمال تحریم های یکجانبه و فراقانونی علیه اعضای مجمع نه تنها ناقض قوانین بین المللی، بلکه از عوامل عمده نااطمینانی های موجود در بازار انرژی جهانی است، تصریح کرد: بی ثباتی های راهبردی از عوامل اصلی وقایع اخیر در ارتباط با قیمت های بالای گاز طبیعی در اروپاست. تعادل بازار انرژی به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی است.

وی با بیان اینکه از راهبرد اساسی مجمع برای گذار به جهانی امن تر و باثبات تر در زمینه انرژی از طریق ارتقای همفکری و همکاری های راهبردی میان خود و دیگر ذی نفعان صنعت جهانی گاز حمایت می کنیم، گفت: وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم آمادگی کامل دارد که با حسن نیت و رویکردی راهبردی، دست دردست همه شما همه ظرفیت های خود را در تحقق هر چه بهتر این راهبرد سازماندهی کند.

وزیر نفت در پایان از میزبانی شایسته و صمیمانه سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، طارق اَل مولا، رئیس نشست فوق العاده وزارتی مصر، یوری سنتورین، دبیرکل پیشین و محمد حامل، دبیرکل کنونی مجمع و تلاش های کارکنان توانمند دبیرخانه و سایر دست درکاران برای برگزاری هر چه بهتر این نشست قدردانی کرد.

 

بیانیه پایانی ششمین نشست سران جی ئی سی اف

ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) با انتشار بیانیه ای در دوحه قطر به کار خود پایان داد.

به گزارش دبیرخانه جی ئی سی اف، سران کشورها و دولت های کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) با صدور بیانیه ای و تأکید بر روحیه همبستگی و همکاری این مجمع، به ششمین نشست سران خود در دوحه پایان دادند.

ششمین نشست سران جی ئی سی اف با میزبانی تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، با موضوع «گاز طبیعی: شکل دادن به آینده انرژی»، سران کشورها و دولت های کشورهای عضو - الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا و اعضای ناظر آنگولا، آذربایجان، عراق، مالزی، موزامبیک، نروژ، پرو و امارات متحده عربی را گردهم آورد.

طارق المُلا، وزیر نفت و منابع معدنی مصر و رئیس دوره ای نشست وزیران عضو جی ئی سی اف در سال ۲۰۲۲ و محمد حامل، دبیرکل این مجمع در این نشست حضور داشتند. در این نشست همچنین از موزامبیک به عنوان عضو ناظر جدید استقبال شد.

این نشست با شعار «شکل دادن به آینده انرژی» هم زمان با نوسان قیمت انرژی و توجه به سریع ترین رشد این سوخت هیدروکربنی جهان برگزار شد.

بیانیه دوحه به همه جنبه های بازارهای جهانی گاز - که اکنون سیاست گذاران و ذی نفعان این صنعت را به خود مشغول کرده - پرداخته است، زیرا آنها در حال تغییر چشم انداز انرژی هستند.

در این بیانیه بر ترویج گاز طبیعی به عنوان منبع انرژی فراوان، مقرون به صرفه، پاک و قابل اعتماد و به عنوان سوخت انتخابی برای برآوردن نیازهای رو به رشد انرژی جهان و رسیدگی به تغییرات آب و هوایی و بهبود کیفیت هوا تأکید شد.

همچنین از کشورهای عضو مجمع درخواست شد به طور گسترده از گاز طبیعی برای رفع شکاف در دستیابی به هدف توسعه پایدار شماره هفت سازمان ملل متحد که آسیب پذیرترین قشرها را تحت تأثیر قرار می دهد برای مصرف داخلی و بین المللی استفاده کنند.

کشورهای عضوهمچنین در بیانیه دوحه متعهد شدند اعتبارات زیست محیطی گاز طبیعی را به ویژه از طریق تلاش ها برای کاهش انتشار گازهای همراه و گاز متان و توسعه فناوری های سازگار با محیط زیست، از جمله جذب، استفاده و ذخیره سازی کربن (CCUS) تقویت کنند.

در ششمین نشست سه روزه جی ئی سی اف همچنین آیین اهدای جوایز این مجمع برگزار شد.

سران کشورهای عضو این مجمع همچنین از پیشنهاد الجزایر برای میزبانی هفتمین نشست سران جی ئی سی اف در سال ۲۰۲۳ استقبال کردند.

پنج نشست پیشین سران جی ئی سی اف در دوحه، قطر (۲۰۱۱)؛ مسکو، روسیه (۲۰۱۳)؛ تهران، جمهوری اسلامی ایران (۲۰۱۵)؛ سانتا کروز، بولیوی (۲۰۱۷) و مالابو، گینه استوایی (۲۰۱۹) برگزار شده است.

 

حاشیه و متن اجلاس

-تهران و دوحه در حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و امیر قطر 14 سند همکاری امضا کردند.

-ایران و ونزوئلا با هدف گسترش همکاری در بخش های مختلف صنعت نفت تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

-وزیر نفت ایران با دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) و وزیران نفت و انرژی کشورهای الجزایر، قطر و نیجریه و وزیر امور خارجه ونزوئلا در دوحه دیدار و گفت وگو کرد.