شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

گرامیداشت سالروز شهادت نواب صفوی و همرزمانش

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در آیین گرامیداشت سالروز شهادت سیدمجتبی نواب صفوی وهمرزمانش(فداییان اسلام) که باهدف «وحدت و ادامه راه شهدا» به ويژه شهيد نواب صفوي برگزار شد، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره حفظ دستاوردهای انقلاب گفت: راه شهدا و حمايت از دستاوردهای انقلاب را در جهت تعالي جمهوري اسلامي ايران ادامه خواهيم داد.

جلیل سالاری بابیان اینکه دشمنان انقلاب همواره در کمین اين انقلاب هستند و ازهر تلاطمي عليه نظام و تفرقه افکنی استفاده می کنند، افزود: بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب، همه ما وظیفه داریم با حفاظت از این انقلاب و دستاوردهای آن شرایط پیشرفت جامعه را فراهم آوریم.

وی با مهم برشمردن تصمیم گیری های مناسب براي پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي، بر جلوگیری از هرگونه اختلاف و تفرقه افکنی تاکید کرد.

معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش همچنین با تاکید بر وحدت اسلامي و دفاع از ارزش ها به عنوان یکی از ویژگی های شهيد نواب صفوي اظهار کرد: نيروي جوان انقلابي بنا بر فرمايشات مقام معظم رهبري، باید با برنامه ریزی و آتش به اختيار بودن، از ارزش های انقلاب دفاع کند.

وی با اشاره به اتفاقات سال 88 و 98 اظهار کرد: این رخدادها به ما ثابت كرد دشمنان به دنبال ضربه زدن به مردم و نظام هستند و خوشبختانه در سایه ولایت فقیه و هوشیاری مردم توانستيم اين جريانات را خنثي كنيم.

 

  مجتمع گاز پارس جنوبی

پاکسازی ساحل «بنود» در عسلویه

کارکنان پالایشگاه های اول و چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی برای حفظ و بهسازی محیط زیست پیرامونی پالایشگاه ها در یک برنامه مشترک ساحل زیبای بنود در محدوده جغرافیایی شهرستان عسلویه را پاکسازی کردند.

بهزاد سالاری، مدیر پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی دراین باره اظهار کرد:کارکنان این پالایشگاه همواره همسو با تولید پایدار گاز، نگاه بسیار ویژه ای به محیط زیست پیرامون خود دارند و فعالیت های متعددی در این حوزه انجام داده اند.

وی افزود: ارتباط بسیار نزدیک صنعت بازندگی اجتماعی و محیط زیست ساکنان اطراف، توجه بیش ازپیش مجموعه صنعت مستقر در منطقه پارس جنوبی بر محیط زیست و سلامت را می طلبد. در همین زمینه پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی از سال های پیش بر اجرای حداکثری طرح های محیط زیستی اهتمام ورزیده است.

مهرداد عبدی، مدیر پالایشگاه اول مجتمع پارس جنوبی نیز با بیان اینکه این مجتمع گاز همواره در حوزه محیط زیست پیشرو بوده است، گفت: پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی با توجه به اهداف محیط زیستی و وظیفه خود در این حوزه که صیانت از محیط زیست است، توانسته با تلاش کارشناسان و متخصصان گام های مهمی را در مسیر توجه به محیط زیست بردارد.

بحرینی دهیار روستای بنود نیز با اشاره به مشکلات و کاستی های محیط زیستی این منطقه، اظهار کرد: مجتمع گاز پارس جنوبی همواره با پیاده سازی برنامه های فرهنگی و محیط زیستی توجه بسیار شایسته ای به منطقه داشته و پروژه کاشت درختان حرا در منطقه یکی از مهم ترین آنهاست.

 

   پالایشگاه نفت آبادان

بهره برداری از نخستین مرکز آموزشی  بین کارگاهی در آبادان

نخستین مرکز آموزشی بین کارگاهی پالایشگاه نفت آبادان با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به بهره برداری رسید.

غلامحسین حسینی نیا، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در آیین بهره برداری از این مرکز آموزش گفت: راه اندازی مراکز جوار کارگاهی در دستور کار فنی و حرفه ای قرار دارد تا امر آموزش در هنگام کار به همراه فضای کار انجام شود.

وی با اشاره به اینکه صنعت نفت، صنعت مادر است و اهمیتی ویژه دارد، افزود: این مرکز آموزشی کارگاهی با توجه به همین رویکرد در پالایشگاه آبادان راه اندازی شده است.

حسینی نیا با تاکید بر الگوسازی مناسب در این خصوص برای دیگر مناطق نفت خیز اظهار کرد: قرار است تا پایان امسال شمار مراکز فنی حرفه ای جوار کارگاهی را به عدد یک هزار و 400 برسانیم، این در حالی است که در چهار ماه گذشته، تعداد مراکز آموزش فنی حرفه ای از 400 به 600 رسیده است.

حسینی نیا افزود: امیدواریم بتوانیم موضوع آموزش فنی و حرفه ای و فرهنگ مهارت آموزی را به یک فرهنگ غالب تبدیل کنیم و سفیران خوبی برای مهارت آموزی باشیم.

عباس قیم، مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان نیز گفت: این مرکز مجوز آموزش مهارتی را در همه زمینه های فنی خواهد داشت.

وی افزود: این آموزش، هم اکنون برای نیروهای رسمی، قراردادی و پیمانکاری پالایشگاه آبادان است و در صورت مهیا شدن شرایط، نیروهای مورد نیاز پالایشگاه از خارج این مجموعه تامین خواهند شد.

قیم گفت: قراراست آموزشگاه کارآموزان آبادان که هم اکنون از ساختمان آن به عنوان موزه استفاده می شود، به منظور تربیت نیروهای فنی و تخصصی وارد چرخه آموزش شود.

مدیرعامل پالایشگاه نفت آبادان با بیان اینکه 7 هزار نفر نیرو در پالایشگاه آبادان فعال هستند، تصریح کرد: برای هر نیرو می توان سالانه بیش از60ساعت کلاس آموزشی برگزار کرد.

سیدمحمد مولوی، نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه بهره برداری از مرکز جوار کارگاهی صنعت نفت در آبادان گفت: از نظر قانونی به عنوان یک تکلیف، از نظر راهبرد کار، به عنوان بهبود اوضاع کار و از نظر اشتغال هم با توجه به اهمیت استان خوزستان و شهر آبادان می باید در بحث فنی حرفه ای، گام های بلندتری برداشته شود.

وی با بیان اینکه در آموزش و پرورش شهرستان آبادان بیش از 17رشته فنی و حرفه ای را در این زمینه توسعه دادیم، افزود: برنامه ششم توسعه ما را مکلف کرده است که آموزش عمومی و آموزش عالی را توسعه ببخشیم.

وی با اشاره به اینکه اعتبارهادربخش فنی و حرفه ای نیازمند جهش است، افزود: این رویکرد در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی وجود دارد و آنچه لازم به پیگیری در مجلس است، انجام خواهیم داد.

 

   پتروشیمی غدیر

طرح توسعه پتروشیمی غدیر اجرایی شد

مدیرعامل پتروشیمی غدیر با اعلام همکاری با شرکت فناوران، از اجرایی شدن طرح توسعه پتروشیمی غدیر و احداث واحد کلرآلکالی باهدف خودکفایی و تولید محصول مورد نیاز صنعت پتروشیمی خبر داد. حسین صفاری احداث واحد کلرآلکالی را مهم ترین اقدام برای خودکفایی و تولید این محصول به عنوان خوراک اولیه صنعت پتروشیمی برشمرد. وی گفت: پتروشیمی غدیر برای تأمین وینیل کلراید از دو روش کلریناسیون مستقیم واکسی کلریناسیون که خوراک موردنیاز واحد اکسی کلریناسیون اتیلن (تأمین از خط اتیلن غرب) و اکسیژن (تأمین داخل مجتمع) هستند، استفاده کرده است. مدیرعامل پتروشیمی غدیر گفت: احداث یک واحد کلرآلکالی، افزون بر تامین کلر مورد نیاز، تولید محصولاتی مانند سود کاستیک، آب ژاول وهیپوکلریت مازاد را با ارزش اقتصادی بالا در پی خواهد داشت.

 وی ایمنی در تأمین گاز کلر، استمرار تولید و کاهش وابستگی به دیگر تولیدکنندگان و خروج از محدودیت تک محصولی بودن را دیگر مزیت های مهم احداث واحد کلرآلکالی در شرکت پتروشیمی غدیر عنوان کرد.

صفاری با بیان اینکه مهم ترین نقطه تمایز پتروشیمی غدیر با دیگرمجتمع های صنعت پتروشیمی تولید مرغوب ترین پی وی سی کشور در آن است، افزود: تولید و عرضه پلی وینیل کلراید (PVC) با رعایت استانداردهای کیفی و محیط زیستی در بازارهای داخلی و خارجی با هدف ارزش افزایی برای سهامداران مهم ترین مأموریت پتروشیمی غدیر به شمار می آید.

 

صفاری با اشاره به ظرفیت تولید سالانه120هزار تن پی وی سی در پتروشیمی غدیر تصریح کرد: سعی بر این است این ظرفیت به 300 هزار تن در سال افزایش یابد.

 

  شرکت ملی حفاری ایران

سلامت و رضایت شغلی کارکنان مهم ترین اولویت است

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در بازدید از دکل حفاری44 فتح تأکید کرد: توجه به سلامت و رضایت شغلی کارکنان در مناطق عملیاتی، مهم ترین اولویت کار در صنعت حفاری است.

حمیدرضا گلپایگانی در جمع کارکنان دکل حفاری44فتح در موقعیت میدان نفتی مارون گفت: همسو با اهتمام ویژه به سلامت همکاران با توجه به خطر بالای کار و لزوم انجام کار ایمن در چارچوب مقررات و دستورعمل های اچ اس ای، رضایت مندی و تقویت انگیزش کارکنانی که در خط مقدم تولید تلاش می کنند، مورد تأکید است. وی با اشاره به اینکه همه ما خدمتگزار هستیم و باید تلاش کرد تا مشکلات برطرف شوند، پیگیری مسائل، حل مشکلات همکاران و انجام کار را اولویت های مهم شرکت ملی حفاری ایران برشمرد. مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، همچنین با حضور در نمازخانه موقعیت دکل حفاری 44 فتح با کارکنان اردوگاه این دکل و گفت وگو با آنها، ضمن ارائه راهکار برای رفع مشکلات، تصریح کرد: موارد مطرح شده در چارچوب مقررات و قوانین تا حصول نتیجه، پیگیری و اطلاع رسانی خواهد شد.  در بازدید مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران از دکل فتح44 در موقعیت میدان نفتی مارون، مدیران منابع انسانی، رؤسای برنامه ریزی، حراست، امور اداری کارکنان و مسئول پیگیری دفتر مدیرعامل و مشاور فرهنگی این شرکت، حمیدرضا گلپایگانی را همراهی کردند.

 نشست هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی و آموزش رابطین بیمه

نشست هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی و آموزش رابطین بیمه ای با هدف بررسی و رفع مشکلات بیمه ای کارکنان شرکت ملی حفاری ایران برگزار شد.

رئیس امور دعاوی شرکت ملی حفاری ایران گفت: این نشست با توجه به مشکلات بیمه ای و پیگیری های مکرر برای رفع آنها،همچنین به منظور تعامل و همکاری، امور حقوقی و پیمان های شرکت ملی حفاری ایران، باهدف کم کردن دغدغه کارکنان و آشنایی رابطین بیمه سازمان تأمین اجتماعی برگزار شده است. محمود ممبینی گفت: در این نشست پس از بحث و بررسی مشکلات و تبادل نظر به منظور رفع آنها، همچنین طرح پرسش و پاسخ از سوی حاضران، مقرر شد ظرف یک ماه آینده از طرف سازمان تأمین اجتماعی استان خوزستان کمیته ای برای پیگیری مسائل بیمه ای شرکت ملی حفاری ایران تشکیل و ضمن هم افزایی، راهکارهای مناسب برای رفع اشکال ها، تبیین شود. نشست تشکل های کارفرمایی و آموزش رابطین بیمه ای با حضور سیدمحمد مرعشی، مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان خوزستان، معاون و شماری از مسؤولان اداره کل این سازمان،همچنین مدیر منابع انسانی و مشاور مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران به همراه تعدادی از پیمانکاران نیروی انسانی و خدمات غذایی و رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایان شرکت های خدماتی ، پشتیبانی و فنی - مهندسی کشور، در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی شرکت ملی حفاری ایران در اهواز برگزار شد.

 

  معاونت های وزارت نفت

  3 انتصاب؛ 3 حکم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی «سیدشمس الدین موسوی» را به عنوان مدیرعامل شرکت پتروپارس منصوب کرد.

در حکم محسن خجسته مهر خطاب به موسوی بر مواردی همچون اهتمام ویژه در تکمیل و راه اندازی طرح های توسعه ای به ویژه طرح های توسعه میادین مشترک، تقویت حکمرانی شرکتی با اجرای مهندسی هزینه، حسابرسی مدیریت و حسابرسی مالی به منظور کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری، بهبود و سالم سازی فرآیندهای شرکت با ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد، همچنین تقویت توان فنی، حقوقی و تخصصی شرکت با استفاده از کارشناسان، مدیران و مجریان انقلابی، متخصص، توانمند و فسادستیز تاکید شده است.

 معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری نیز طی حکمی مدیرکل نظام مدیریت دارایی های فیزیکی امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت را منصوب کرد.

معاون وزیر نفت در امورمهندسی، پژوهش و فناوری در حکمی سیدکاظم بحرینی را به عنوان «مدیرکل نظام مدیریت دارایی های فیزیکی» امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت منصوب کرد.

در حکم وحید رضا زیدی فرد خطاب به بحرینی بر مواردی همچون سیاست گذاری راهکارهای افزایش قابلیت اطمینان، پایداری تجهیزات و تأسیسات صنعت نفت، بررسی، بازنگری و بهبود سیستم و نظام مدیریت دارایی فیزیکی برای استفاده از فرصت ها و قابلیت بومی سازی و اثربخشی در صنعت نفت با تکیه بر توان داخلی، همچنین سیاست گذاری توسعه استقرار سیستم های مکانیزه مدیریت دارایی فیزیکی و سیاست گذاری نظام بازسازی و نوسازی تجهیزات وتاسیسات صنعت نفت با تکیه و استفاده حداکثری، پشتیبانی و مانع زدایی از توان تولید داخلی و بنگاه های اقتصادی در راستای تولید پایدار تاکید شده است.

افزایش توانمندسازی منابع انسانی حوزه مدیریت دارایی فیزیکی، بازنگری، تدوین و توسعه نظام مدیریت خوردگی، بازرسی فنی و الزامات استانداردهای فنی در پروژه های ساخت، تعمیر و نگهداشت صنعت نفت و سیاست گذاری نظام حفظ و نگهداشت و ارتقای ماشین آلات دوار، دیگر موارد تاکیدی در حکم انتصاب سیدکاظم بحرینی است.

 جلیل سالاری، معاون وزیر نفت درامورپالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز بهجت کریمیان را به عنوان مشاور معاون وزیر و مدیرعامل در امور زنان منصوب کرد.

احصای مشکلات شغلی بانوان همکار و ارائه راهکار برای بهبود وضعیت شغلی با توجه به مقررات، دستورعمل ها و امکانات شرکت، اهتمام جهت شناسایی بانوان مستعد و توانمند و تلاش جهت رفع موانع سازمانی برای مشارکت در حوزه های سرپرستی مشاغل تخصصی و مدیریتی و ایجاد بسترهای لازم جهت ترغیب بانوان به ارتقای مشارکت در فعالیت های فرهنگی و ترویج امربه معروف و نهی ازمنکر، ازجمله موارد تاکیدی در حکم انتصاب  بهجت کریمیان است.