در سفر وزير نفت به استان کهگيلويه و بويراحمدچه گذشت:

توسعه نفتي در ديار آريو برزن

زنگنه: وضع معيشت کارکنان مدت موقت صنعت نفت بهبود مي يابد

مشعل    مقصد سفر اخير بيژن زنگنه، کهگيلويه و بويراحمد بود که حضورش با اخبار نويدبخشي براي صنعت نفت، کارکنان و همچنين اقتصاد کشور همراه بود. زنگنه در اين سفر اگر چه گفت که جريان اقتصادي کشور به سمت خوبي پيش مي رود؛ اما اين نکته را هم يادآوري کرد که اگر چرخ صنعت نفت بچرخد، کشورهم مي تواند خوب کار کند و اگر خداي ناکرده صنعت نفت آسيب ببيند، کشور هم آسيب خواهد ديد. وزير اين خبر خوش درباره وضع کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت را بار ديگر در اين سفر يادآوري کرد که همان طور که قول داده ام، از ابتداي ارديبهشت ماه 97 تغييراتي را براي بهبود وضع معيشتي کارکنان مدت موقت خواهيم داشت. موضوع اشتغال هم مثل هميشه از دغدغه ها و اولويت هاي زنگنه بود و در اين باره گفت: در کشور با جمعيتي جوان، تحصيلکرده دانشگاهي و جوياي کار روبه رو هستيم و بايد بپذيريم که با استخدام در دولت، مشکل بيکاري حل نخواهد شد.توصيه ما اين است که استخدام ها بايد داراي ضابطه و قاعده خاص باشند. جذب نيرو بايد به گونه اي باشد که مردم احساس نکنند به دليل بي عدالتي، نتوانسته اند درجايي مشغول به کار شوند. وزير نفت که براي شرکت در نشست شوراي اداري، بررسي و بازديد از ميدان ها و تأسيسات نفتي گچساران، بررسي پتروشيمي هاي بويراحمد، گچساران و دهدشت و نيز ديدار با کارکنان و مديران حوزه وزارت نفت به کهگيلويه و بويراحمد سفر کرده بود، با استقبال استاندار کهگيلويه و بويراحمد، نماينده بويراحمد و دنا و همچنين نماينده گچساران و باشت در مجلس شوراي اسلامي وارد ياسوج شد. وي از فرودگاه ياسوج، به گلزار شهدا رفت و پس از اداي احترام به مقام شامخ شهيدان با حضور در دفتر نماينده ولي فقيه در کهگيلويه و بويراحمد، با آيت الله ملک حسيني ديدار کرد. گزارش کامل اين سفر در ادامه مي آيد:

خوراک پتروشيمي دهدشت بزودي تامين مي شود

بيژن زنگنه روز پنجشنبه، 19 بهمن ماه در جريان سفر به استان کهگيلويه و بويراحمد در ديدار با آيت الله سيد شرف الدين ملک حسيني، نماينده ولي فقيه در استان کهگيلويه و بويراحمد در ياسوج اظهار کرد: استان کهگيلويه و بويراحمد از نظر منطقه اي، جايگاه خوبي دارد. وزير نفت از اختصاص يک ميليارد دلار به طرح احداث پتروشيمي دهدشت خبرداد و اعلام کرد: خوراک اين مجتمع پتروشيمي بزودي تأمين مي شود.  وي افزود: سال 63 که وزير جهاد بودم، نخستين بار به اين استان آمدم، اما وضع منطقه نسبت به گذشته بسيار فرق کرده است. وزير نفت تصريح کرد: استان کهگيلويه و بويراحمد، پل ارتباطي ميان استان هاي شمالي و جنوبي به شمار مي رود، بنابراين از نظر گردشگري داراي موقعيت بسيار مهمي است و ارتقاي آن در اقتصاد ملي، نقش مهمي ايفا خواهد کرد. زنگنه با اشاره به احداث چند مجتمع پتروشيمي در استان کهگيلويه و بويراحمد گفت: شهرستان گچساران در صنعت نفت 80 تا 90 سال سابقه دارد. هم اکنون پروژه احداث پتروشيمي اين شهرستان با 50 درصد پيشرفت همراه بوده و تاکنون يک ميليارد دلار در اين طرح هزينه شده است. وي همچنين از اختصاص يک ميليارد دلار براي ساخت پتروشيمي دهدشت خبرداد و اعلام کرد که بزودي خوراک آن تأمين مي شود. وزير نفت ادامه داد: سرمايه گذاري پتروشيمي بويراحمد، يک ميليارد دلار است و با افتتاح آن تحول چشمگيري در مرکز استان رخ خواهد داد. مجوزهاي ساخت اين پتروشيمي صادر شده است. زنگنه موضوع بومي گرايي را مشکلي بزرگ براي صنعت نفت دانست و گفت: بخشي نگري و دامن زدن به جذب نيروهاي بومي منطقه اي در مناطق نفت خيز، به يک معضل تبديل شده و به همين دليل آزمون استخدامي وزارت نفت تا اطلاع بعدي لغو شده است. وي افزود: ديوان عدالت اداري تأکيد دارد که بخشي نگري و بومي گزيني يک نوع تبعيض است و بايد اين معضل برطرف شود. وزير نفت ادامه داد: ابتدا بايد به دنبال رفع مشکلات نيروهاي خود باشيم و وضع حقوق و مزاياي آنها را درست کنيم و سپس به سراغ ديگر نيروها برويم. وزير نفت اعلام کرد: طرح گازرساني به شهرهاي قلعه رئيسي و ديشموک از توابع اين شهرستان 35 درصد پيشرفت فيزيکي دارد. در اين طرح 2 شهر قلعه رئيسي و 108 روستا در اين 2 بخش گازرساني مي شوند. زنگنه عنوان کرد: با اجراي اين طرح به 732 خانوار در شهر قلعه رئيسي و 978 خانوار در ديشموک گازرساني مي شود.

بهبود وضع معيشت کارکنان قرارداد مدت موقت  

بيژن زنگنه در سفر خود با حضور در شوراي اداري گچساران   اظهار کرد: شهرستان گچساران، يکي از کانون هاي اصلي توليد نفت ايران به شمار مي آيد. وزير نفت گفت: همان طور که قول داده ام، از ابتداي ارديبهشت ماه 97 تغييراتي را براي بهبود وضع معيشتي کارکنان قرارداد مدت موقت خواهيم داشت.  وزير نفت موضوع اشتغال را از دغدغه هاي اصلي کشور دانست و توصيه کرد استخدام ها بايد داراي ضابطه و قاعده خاص باشند  تا مردم احساس نکنند به دليل بي عدالتي نتوانسته اند درجايي مشغول به کار شوند. وزير نفت با بيان اين که مهم اين نيست که ما درست عمل مي کنيم يا نه، مهم اين است که مردم چه نتيجه اي از کارمان مي گيرند، گفت: براي ايجاد اشتغال و برطرف شدن معضل بيکاري بايد سرمايه گذاري شود. زنگنه ادامه داد: هم اکنون پنج مجتمع عظيم پتروشيمي در گچساران درحال احداث است. وي با اشاره به اين که به جز استان هاي بوشهر و خوزستان، هيچ استاني اين تعداد واحد پتروشيمي ندارد، عنوان کرد: هر کدام از واحد هاي پتروشيمي پس از راه اندازي سبب اشتغالزايي براي هزار تا دو هزار نفر از ساکنان استان کهگيلويه و بويراحمد خواهد شد. زنگنه ادامه داد: نوسازي تاسيسات صنعت نفت در گچساران و ديگر مناطق نفتي ايران ضروري است؛ زيرا تاسيسات مستهلک و خطوط لوله فرسوده، روزانه مشکلاتي ايجاد مي کند. وزير نفت با تاکيد بر لزوم نوسازي تاسيسات نفتي گچساران يادآور شد: براي نوسازي تاسيسات نفتي بيش از 10 ميليارد دلار سرمايه نياز داريم و هم اکنون بخشي از درآمد هاي نفتي صرف هزينه تعميرات خطوط لوله مي شود. زنگنه اظهار کرد: صنعت نفت به دنبال اجراي طرح هايي است تا بتواند از محل آن، به شهرهاي نفتي که پروژه در آن قرار دارد، کمک کند. وي در ادامه با اشاره به طرح هاي گازرساني روستايي گفت: با مجوز مجلس شوراي اسلامي، مصوبه شوراي اقتصاد و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه و با صرفه جويي در سوخت مايع، پروژه هاي گازرساني را اجرا کرديم.

   طرح هايي براي ايجاد اشتغال بدون استفاده از بودجه دولت

وزير نفت اظهار کرد: هم اکنون حدود 11 هزار روستا گازرساني شده اند و همه تجهيزات مورد نياز براي اجراي طرح هاي گازرساني داخلي بوده و با اين کار اشتغالزايي خوبي انجام شده است. وزير نفت گفت: شهرستان گچساران استعداد بالايي براي توسعه نفتي دارد. طرح 5/5 ميليارد دلاري براي نگهداشت و افزايش برداشت از ميدان هاي در حال توليد در آينده نزديک تصويب خواهد شد و اگر تصويب شود، کار جديد و خوبي براي افزايش توليد نفت و جلوگيري از افت توليد است.  زنگنه با بيان اين که با تصويب اين طرح، انتظار مي رود ميليون ها دلار سرمايه در اين منطقه جذب شود، گفت: هدف اصلي ما پس از توليد نفت، ايجاد امنيت و اشتغال است. وي در ادامه با اشاره به خدمات مسئوليت هاي اجتماعي نفت تصريح کرد: در بخش مسئوليت اجتماعي، فعاليت هاي فرهنگي، ورزشي و خدمات بهداشتي تنها براي اين منطقه 250 ميليارد تومان هزينه شده است. 

 اثر اشتغالزايي توسعه پتروشيمي بيشتر از نفت است

 وزير نفت افزود: اگر چرخ صنعت نفت بچرخد، کشورهم مي تواند خوب کار کند و اگر خداي ناکرده صنعت نفت آسيب ببيند، کشور هم آسيب خواهد ديد. وي افزود: مشکلات زيادي در صنعت نفت داريم و اين مشکلات با تلاش، همياري و همدلي حل خواهند شد. زنگنه ادامه داد: گچساران به زودي افزون بر حوزه نفت، يکي از قطب هاي پتروشيمي آينده کشور خواهد شد و آنچه که امروز از آن سخن مي گوييم، توليد بيش از يک ميليون تن محصول نهايي پتروشيمي در آينده خواهد بود و اين تحول عظيم به معناي ايجاد چند هزار ميليارد تومان در اين شهرستان است. وي گفت: بدون شک اثر اشتغالزايي بهره برداري از مجتمع هاي پتروشيمي، بيشتر از نفت خواهد بود. 

جريان اقتصادي کشور به سمت خوبي پيش مي رود

همچنين  بيژن زنگنه در اين سفر با حضور در نشست شوراي اداري استان کهگيلويه و بويراحمد اظهار کرد: بيش از 250 ميليارد تومان در اين منطقه از سوي وزارت نفت، خرج طرح هايي غير از طرح هاي نفتي شده و اين روند ادامه مي يابد. وزير نفت با بيان اين که جريان اقتصادي کشور به سمت خوبي پيش مي رود، گفت: مسيري که مي رويم، درست است؛ زيرا تورم را کنترل کرده است و به دنبال جلب سرمايه گذار خارجي هستيم.  وي افزود: اين طرح ها در زمينه هاي مختلف ورزشي، فرهنگي و ساخت جاده و راه بوده است؛ در پروژه هاي گازرساني روستايي هم اکنون استان هايي مانند کهگيلويه و بويراحمد از ميانگين کشوري بالاتر بوده و دليلش اين بوده است که به جنگل ها آسيبي نرسد.

 کارشکني براي جلوگيري از پيشرفت ايران

زنگنه با اشاره به کارشکني هاي برخي کشورهاي منطقه گفت: ما امروز مشکلات زيادي در منطقه داريم و تعدادي کشورها هستند که براي جلوگيري از پيشرفت ايران بسيار تلاش مي کنند. وي در اين باره افزود: زماني که يادداشت تفاهمي با شرکتي بين المللي امضا مي کنيم، بعضي ها آنها را فرا مي خوانند و مي گويند چرا با آنها تفاهمنامه امضا کرده ايد و ديگر با شما کار نمي کنيم و اگر خواهان کار با ما هستيد، با ايران همکاري نکنيد. وزير نفت ادامه داد: اين کار صحيحي نيست و در بين همسايه ها بد است و نمي خواهم نام ببرم؛ البته اين اقدام ها غير از توطئه آمريکايي ها و صهيونيست هاست، اما يک مسلمان نبايد با مسلمان ديگر اين کار را بکند. زنگنه افزود: ما مشکلاتي داريم، اما جريان اقتصادي به سمت خوبي پيش مي رود. وي ادامه داد: از آنجا که در دولت هاي مختلف بوده ام، وضع سال 84 را بخوبي مي دانم و آمار مي گويد وضع اقتصادي ما در نيمه سال 84 از نظر توليد، بيکاري و جذب سرمايه استثنا بود، اما همان موقع هم عده اي مي گفتند پول نفت کجا رفت و چرا سر سفره مردم نيامد؟ وزير نفت گفت: اکنون بروند همه فيلم هاي آن روزها را بگذارند و ببينند که چه مي گفتند. در حالي که اوضاع خوب پيش مي رفت، وضع رشد اقتصادي خوب و تورم کنترل شده بود و انسجام مديريتي داشتيم و سلامت در سيستم وجود داشت، اما اتفاق هايي افتاد و شرايط به هم ريخت. من غبطه آن روزها را مي خورم.

 کشورداري با شعار و احساسات نمي شود

زنگنه با بيان اين که کشورداري با شعار و احساسات نمي شود، تصريح کرد: اگر با احساسات جلو برويم، به فقر مردم منجر مي شود. برخي اوقات بايد کار سخت را براي بقاي خوب انجام داد و اکنون با وجود مشکلات موجود و ايراد هايي که به دولت مي گيرند و من هم بسياري از آنها را وارد مي دانم، مسيري که مي رويم، درست است؛ زيرا تورم کنترل شده است و به دنبال جلب سرمايه گذار خارجي هستيم. وي افزود: اگر تاسيسات ما نوسازي شود، کار انجام مي شود و سرمايه گذاري بالا مي رود و با وجود اين که طرح ها 5 تا 6 ميليارد دلار پول مي خواهد، بايد از بخش خصوصي استفاده کنيم و بخشي را از خارج بگيريم؛ چون اگر از خارج سرمايه گذار بگيريم، امنيت هم تأمين مي شود. وزير نفت تصريح کرد: اگر بخش پتروشيمي نبود، تحريم ها قابل تحمل نبود. هم اکنون بزرگترين قلم صادراتي غير نفتي ما محصولات پتروشيمي است.

 همکاري با ديگران در عين ابتکار داخلي

زنگنه اعلام کرد: ارزش مجموع توليدات ما در صنعت پتروشيمي به 20 ميليارد دلار رسيده است، در حالي که در دوره دولت اصلاحات، ارزش توليد پتروشيمي ما يک ميليارد دلار بود. وي افزود: بايد با ديگران همکاري و در عين حال ابتکار داخلي داشته باشيم. همچنان که در گازرساني روستايي، مجلس شوراي اسلامي به ما اجازه داد از محل صرفه جويي در مصرف فرآورده ها (بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 93) با پول آن گازرساني روستايي شود. وزير نفت تصريح کرد: تاکنون با استفاده از بند (ق) در اين زمينه 10 هزار ميليارد تومان هزينه شده که يک ريال آن از بودجه عمومي کشور نبوده است؛ در غير اين صورت اين پول تا 50 سال آينده هم در نمي آمد.

 هميشه عده اي مي گويند پول نفت چه شد؟

وي با بيان اين که همه تجهيزات و لوازم گازرساني روستايي ساخت داخل بوده است، گفت: هميشه عده اي مي گويند پول نفت چه شد که حرف هاي سال 84 دوباره تکرار مي شود. وزير نفت گفت: با پيشرفت و تکميل طرح هاي در حال اجرا، استان کهگيلويه و بويراحمد از فارس هم صنعتي تر مي شود. وي افزود: نمايندگان مردم استان کهگيلويه و بويراحمد در مجلس شوراي اسلامي، به دنبال طرح ها و پروژه هاي نفتي در اين استان هستند و اکنون کار پروژه پتروشيمي گچساران در حال اجراست. زنگنه گفت: براي اتيلن توليدي که سال 98 در استان شما توليد خواهد شد، بايد فکري کرده  و آن را به وسيله يک خط لوله انتقال اتيلن به جاي ديگري منتقل کنيم.   وي تصريح کرد: طرح هاي پلي اتيلن دهدشت و گچساران اجرا  که مي شود، داراي ارزش افزوده خوبي هستند و زنجيره را تکميل مي کنند و در واحد جي جي پي دنا، 100 کارخانه مي تواند در بخش پايين دست و صنايع تکميلي فعاليت کند.

  کهگيلويه و بويراحمد از استان فارس صنعتي تر مي شود

زنگنه با بيان اين که با اين پروژه ها استان شما، استاني صنعتي مي شود و از استان فارس هم پيش خواهيد افتاد، افزود: الان استان خوزستان و  شهر عسلويه را که کنار بگذاريم، بيشترين پتروشيمي ها را در کرمانشاه و اينجا خواهيم داشت و استان شما 6 پتروشيمي مادر خواهد داشت. وي ادامه داد: تاجگردون، نماينده مردم گچساران موضوع استفاده از گازهاي همراه نفت را پيگيري مي کند؛ هر چند که اين گازها همان دلار سبز است و از گاز طبيعي داخل لوله ارزش بيشتري دارد و مي تواند خوراک پتروشيمي شود، اما به سرمايه گذار نياز دارد.

 حفاظت از محيط زيست بايد در پروژه ها لحاظ شود

وزير نفت گفت: من به آينده کهگيلويه و بويراحمد اميدوارهستم. زنگنه افزود: اگر اين کارها انجام شود، براي ده ها هزار نفر شغل ايجاد مي شود، در حالي که همه به دنبال کار دولتي هستند و اگر پروژه ها راه بيفتد، از هر پتروشيمي هزار شغل ايجاد مي شود، در حالي که در مجتمع هاي پتروشيمي در حال فعاليت منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس جنوبي 7 تا 8 هزار نفر اشتغال ايجاد شده است.

 

پرهيز از خام فروشي، دستور کار جدي صنعت نفت

بيژن زنگنه همچنين در برنامه زنده تلويزيوني در شبکه استاني دنا گفت: با راه اندازي 6 واحد پتروشيمي بزرگ در حال احداث در کهگيلويه و بويراحمد، اين استان به يک از قطب صنعتي و پتروشيمي کشور بدل مي شود. او گفت: پرهيز از خام فروشي، به صورت جدي در دستور کار صنعت نفت قرار دارد.  زنگنه افزود: هم اکنون در شرکت نفت گچساران در استان کهگيلويه و بويراحمد 630 هزار بشکه نفت، يک ميليارد و 200 ميليون فوت مکعب گاز خشک و 35 هزار بشکه مايعات گازي به صورت نفتا روزانه توليد مي شود. وزير نفت تصريح کرد: پتروشيمي بويراحمد با سرمايه گذاري افزون بر 5/1 ميليارد دلار هم اکنون در حال پيگيري مجوزهاي زيست محيطي و صنعتي است. زنگنه گفت: مجتمع پتوشيمي بويراحمد، يکي از مهم ترين واحدهاي پتروشيمي کشور است که مي تواند زمينه ساخت صدها کارخانه را در زيرمجموعه خود فراهم کند.  وزير نفت با بيان اين که خوراک مجتمع پتروشيمي بويراحمد ازسوي وزارت نفت تأمين خواهد شد، گفت: سرمايه گذار پتروشيمي بويراحمد بايد حدود 25 درصد سرمايه گذاري مورد نياز اين طرح را تأمين و با تلاش بيشتري اين مهم را پيگيري کند. زنگنه با تاکيد بر اين که با راه اندازي پتروشيمي بويراحمد، چند هزار شغل در اين استان ايجاد خواهد شد، تصريح کرد: گچساران يکي از قطب هاي نفتي ايران است که با احداث 2 پتروشيمي در حال ساخت کنوني، به قطب پتروشيمي کشور تبديل مي شود. وي افزود: واحد پتروشيمي تبديل اتان به اتيلن گچساران با 50 درصد پيشرفت فيزيکي در حال اجراست. وزير نفت با بيان اين که پرهيز از خام فروشي به صورت جدي در دستور کار صنعت نفت قرار دارد، گفت: هم اينک واحد پلي اتيلن دهدشت در حال ساخت است که با راه اندازي آن، توليدات پتروشيمي گچساران را به پلي اتيلن تبديل مي کند. زنگنه تصريح کرد: پتروشيمي هاي در حال ساخت اين استان به صورت زنجيره اي، نيازهاي مواد اوليه يکديگر را تأمين مي کنند که همين امر سبب شکوفايي اقتصادي اين استان خواهد شد. وزير نفت اعلام کرد: هم اينک بيش از 80 درصد جمعيت روستايي اين استان از نعمت گاز برخوردار شده اند. زنگنه با بيان اين که براي ايجاد مجتمع تفريحي نفت در کهگيلويه و بويراحمد، زميني به مساحت 90 هکتار در اختيار وزارت نفت قرار گرفته است، گفت: اين مجتمع براي کارکنان شرکت نفت و مردم اين استان در نظر گرفته شده است.