در خصوص کنترل «حریم» خطوط انتقال گاز چه فعالیت هایی داشته اید؟

تجاوز به حريم خطوط لوله، يك دغدغه مشترك و قابل تعميم بين تمام مناطق عملياتی محسوب می شود كه اين منطقه نيز از آن بی نصيب نیست، از اين رو كارشناسان اين معاونت در سطح مراكز به كمك كارشناسان حريم واحد حراست در قالب تيم های مشترك يا به صورت جداگانه، ضمن بازديد دوره ای، روتين و رندمی از مسير خطوط لوله، گزارش های متعددی از تجاوز به حريم خطوط لوله به ستاد ارائه می شود، به نحوی كه از ابتدای سال جاری با تلاش واحد كنترل حريم و پشتيبانی واحدهای ستادی و با افزايش نيروها و گشت كنترل حريم در حدود 22 هزار كيلومتر بازديد و كنترل حريم خطوط لوله گاز داشته ايم و به طور متوسط هر خط منطقه بيش از 3 بار مورد بازديد قرار گرفته است، همچنين 131 مورد صدور اخطاريه كتبی به متجاوزان حريم های خطوط لوله، 64 مورد رفع تجاوز به حريم خطوط لوله، 233 مورد بازديد و بررسی اوليه و تهيه چك ليست كروكی حريم برای استعلام 85 مورد مراجعه به سازمان ها و ادارات دولتی، خصوصی و ... به منظور افزايش تعاملات سازمانی از ديگر دستاوردهای واحد كنترل حريم منطقه بوده است.

   در حوزه خود کفایی و استفاده از توانمندی داخلی در سال گذشته چه اقدام شاخصی را انجام داده اید؟

در صنعت نفت و گاز همواره بر استفاده از توان و تخصص نیروهای داخل کشور تاکید شده و هر روز به سمت پیشرفت بیشتر حرکت کرده ایم و بدون شک، تحریم های بین المللی سرعت پیشرفت را بیشتر خواهد کرد؛ از این رو بهره گیری از توانمندی های داخلی، همواره در برابر مشکلات راهگشا بوده و این منطقه نیز با اجرای طرح ابتکاری و در مسیر فرهنگ سازی «تعمير به جای تعويض در منطقه 4 عمليات انتقال گاز ایران» و نيز برگشت سرمايه با توجه به وضعيت كنونی كشور، موفق به تعمیر و بازسازی 63 عدد از شیرهای اسقاطی منطقه و دیگر مناطق متقاضی در سایزهای مختلف در بازه يكساله اخير شده است. به عبارت دیگر بسیاری از این شیرها به علت خاص و کمیاب بودن قطعات و گاه نبود آن  در بازار داخلی و معضلات بازارهای خارجی به علت تحريم و جايگزينی با شيرهای نو، بدون استفاده مانده بودند یا با توجه به نداشتن سازمان مصوب برای كارگاه و تعميرات شيرهای معیوب در منطقه طی ساليان گذشته، به تعداد انگشت شمار و از طريق برون سپاری و استفاده از توانمندی كارگاه ها و شركت های موجود در سطح شهر و در مواردی در ساير نقاط كشور انجام می شد که با اجرای این طرح و با نگرش و شعار «تعمير به جای تعويض»، علاوه بر رفع تنگناهای عملیاتی موجود، با تلاش و همت غيورانه كاركنان منطقه، تعمير و بازسازی 63 عدد از شیرهای اسقاطی در سایزهای مختلف با برگشت سرمایه ای بیش از 20 میلیارد ریال در شرایط سخت تحریم های ظالمانه روزافزون و همچنین پاندمی و همه گیری کرونا با رعایت تمامی دستورعمل های اچ اس ای و پروتکل های بهداشتی به صورت 100درصد بومی و از سوی همكاران متخصص منطقه به اتمام رسید و با هماهنگی های انجام شده در این خصوص و انجام تست های لازم از سوی بازرسی فنی منطقه، امکان ارائه خدمات به دیگر مناطق انتقال گاز نیز فراهم است.

   آیا در مسیر ساخت قطعات و تجهیزات، با شرکت های دانش بنیان و مراکز دانشگاهی ارتباط و همکاری دارید؟

بله، تاکنون با دانشگاه فردوسی، شهرک صنعتی و پارک علم و فناوری مشهد همکاری و تعامل دو طرفه داشته ایم. ایده های همکاران خلاق ما با همکاری این شرکت ها و بخش دانشگاهی، به قطعات و تجهیزات تبدیل می شود. از سوی دیگر، مشکلات خود را با این بخش مطرح می کنیم و دانشجوها نیز براساس نیاز منطقه، پایان نامه خود را تعریف کرده و ما از پایان نامه ها حمایت می کنیم و حتی جزو اولین ها در مناطق عملیاتی بوده ایم که در مسیر رسیدن به همکاری های بهتر با شرکت های دانش بنیان، تفاهم نامه همکاری با پارک علم و فناوری خراسان امضا کردیم تا این همکاری ها جنبه تخصصی به خود بگیرد. ضمن اينكه اين منطقه برای بسط و گسترش هدفمند فعاليت های تحقيقاتی، اقدام به عقد تفاهم نامه های همكاری با دانشگاه های فردوسی مشهد، صنعتی شاهرود، حكيم سبزواری، صنعتی بيرجند و دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد کرده است.

   تعمیرات برنامه ريزی شده سال 1400 کلید خورده است؟ چه حجم فعالیت و دستور کار رقم خواهد خورد؟

فرايند پايدار انتقال گاز در حوزه تحت پوشش منطقه، بی شك مرهون انجام تعميرات برنامه ريزی شده، بموقع و اثربخش در تمامی تاسيسات منطقه از جمله در بخش عمليات خطوط و ايستگاه های تقويت فشار گاز است؛ بنابراين نمی توان انتظار داشت كه بدون تعميرات برنامه ريزی شده به ماموريت منطقه كه همانا دريافت گاز از مبادی توليد و انتقال مستمر آن به مبادی مصرف است، دست يافت. برای دستیابی به اهداف سازمان در معاونت عمليات ايستگاه ها، دو نوع تعميرات برای تجهيزات تعريف شده است، اول تعميرات اضطراری يا موردی كه در طول سال انجام می شود و دوم تعميرات PM يا برنامه ريزی شده كه معمولا در فصول كم مصرف سال و عمدتا در بهار و تابستان صورت می گیرد. تمام تلاش همكاران ما در بخش تعميرات بر آن است تا با انجام تعميرات برنامه ريزی شده (PM) حتی الامكان از انجام تعميرات اضطراری يا ناخواسته جلوگيری کنند. آمار و ارقام نشان می دهد، از زمانی كه سيستم CMMS در منطقه استقرار يافته، ميزان تعميرات اضطراری بشدت كاهش يافته كه اين خود نمايانگر انتقال پايدار و مستمر گاز در حوزه تحت پوشش منطقه است و در مورد امسال نیز با توجه به نيل به آمادگی های مستمر برای فصول عملياتی، برنامه های تعميرات اساسی تاسيسات تقويت فشار و خطوط لوله تدوين و با هماهنگی ديسپچينگ برنامه زمانبندی آغاز و با انجام 4 هزار  و 930 آيتم و با پيشرفت واقعی 42 درصد در حال انجام است و در حال حاضر پايان آن به دليل تعميرات ناشی از پیگرانی هوشمند كه به صورت موردی اعلام شده و انجام می شود، مشخص نیست.

   برای فصل سرد و ایام پیک چه اقداماتی را انجام داده اید؟

این منطقه با انجام کارهایی مانند بازبینی های دوره ای و تعمیرات پیشگیرانه تاسیسات، ایمن سازی خطوط لوله انتقال گاز در محدوده عملیاتی منطقه، تسطیح و بازسازی مسیر آنها با هدف عبور آسان ماشین آلات و ساخت ابنیه فنی مناسب در مسیر خطوط لوله، بازرسی دوره ای تاسیسات تقویت فشار گاز، تست و گریسکاری شیرهای بین راهی و تنظیم ترانس های حفاظت از زنگ و .... به استقبال ایام پیک مصرف رفته است؛ اما مهمترین پروژه ای که بعد از پیگرانی های اخیر در منطقه انجام شده، اجرای تعمیرات حاصل از نتايج پيگرانی هوشمند خط 30 اينچ سرخس/ نكا بوده كه شامل نصب 17 عدد اسلو A و 18 عدد اسليو B می شود.

    در زمينه تكنولوژی نو، آيا مناطق انتقال گاز همگام با پيشرفت های جهانی گام بر می دارند؟

ما در این منطقه، به لطف خدا با نگرشی نو كه در سيستم های مديريتی اتفاق افتاده و با استفاده از توان همكاران توانمند، شاهد رشد روزافزون در حوزه فناوری های نو در عرصه انتقال گاز هستيم.

به طور مثال طی سال های گذشته ما در اين منطقه، موفق به ساخت و بهره برداری از سيستم لاين بريك هوشمند ( ELBV ) به عنوان يك طرح ملی و قابل رقابت با نمونه های خارجی شده ایم. در حوزه دستگاه های هات تپ نيز برای اولين بار در سطح جهان، نوع خاصی از دستگاه هات تپ را طراحی کنیم كه حتی نمونه خارجی آن با اين دقت و ظرافت وجود ندارد. اين گونه طرح ها كه با نظر مثبت مديريت كلان شركت در سطح مناطق در حال اجراست، نشان از آمادگی اين مجموعه برای حركت به سمت تعالی، همگام با پيشرفت های جهانی دارد، از اين رو به حول و قوه الهی و به مدد توانمندی های همكاران، موفق شديم به عنوان منطقه پايلوت و پيشرو در عرصه انتقال گاز، سه سيستم نوين CMMS  وGIS  و IPCMMS  را به صورت كامل و 100درصد در سطح منطقه پياده کنیم.

   با توجه به تداوم شیوع کرونا، چه اقداماتی برای مدیریت فعالیت های عملیاتی تعریف شده است؟ واکسیناسیون کارکنان منطقه در چه مرحله ای قرار دارد؟

همانطور که مطلع هستید، سال گذشته و امسال با جولان و شیوع بیماری کووید 19 در کشور، یکی از سخت ترین شرایط کاری در حوزه های عملیاتی و تعمیراتی را پشت سر گذاشتیم. این منطقه از همان اوایل شیوع این بیماری منحوس، با تشکیل جلسات منظم کمیته سلامت و همسو با اقدامات ابلاغی ستاد و دیگر نهادهای بهداشتی کشور، با انجام غربالگری های روزانه و با کمترین خسارت ممکن از سال گذشته سربلند بیرون آمد و با انجام تمهیدات بهداشتی لازم، پروژه های متعدد تعمیراتی و عملیاتی  با توانمندی همکاران تعريف، آغاز و با موفقیت به اتمام رسید. در حوزه واکسیناسيون هم این منطقه، تاکنون به عنوان یکی از مناطق پیشرو موفق به اجرای واکسیناسیون حداکثری عمومی همکاران شد.