وزیر نفت در سومین  سفر خود به استان خوزستان رفت

اوجی : آماده استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستیم


وزیر نفت (جمعه، ۲۶ شهریورماه) برای بازدید از مناطق نفت خیز جنوب طی سفری یک روزه راهی اهواز شد. هدف از این سفر، بازدید از تأسیسات مناطق نفت خیز جنوب، مناطق عملیاتی و بررسی آخرین وضع میدان های مشترک نفتی است.
در این سفر یک روزه احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان، فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیر نفت و حمیدرضا گلپایگانی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران وزیر نفت را همراهی کردند.


جواد اوجی در سفر به استان خوزستان پس از بازدید از دکل حفاری ۲۵ فتح اهواز در جمع خبرنگاران گفت: آمادگی داریم از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور توسعه میدان ها، با اولویت میدان های مشترک نفت و گاز استفاده کنیم. وی  گفت : خدا را شاکرم که توفیق داد سومین سفر استانی و کاری را در خوزستان باشم؛ استانی که ۷۴ درصد نفت کشور از میدان های آن تولید می شود. اوجی با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداشت تولید در میدان های مشترک نفت و گاز کشور، افزود: به رئیس جمهور قول دادیم که توسعه میدان های مشترک نفتی و گازی در این دولت تعیین تکلیف شود که بخشی از این میدان های مشترک هم در استان خوزستان و کشور عراق است؛ در این سفر هم روند پروژه ها و قراردادهایی که در بحث حفظ و نگهداشت امضا شده و پیشرفت این پروژه ها همچنین توسعه میدان های جدید را بررسی می کنیم. وزیر نفت تصریح کرد: از روند پروژه های میدان های مشترک غرب کارون بازدید می کنیم که بخشی از آنها توسعه یافته اند اما کامل نیست و نیاز است دیگر بخش های آن تکمیل شود و هرچه سریع تر فاز دوم یا سوم توسعه آنها را آغاز کنیم.

حداکثر برداشت نفت از میدان های مشترک در برنامه است
 اوجی با بیان اینکه بحث حداکثر برداشت نفت از میدان های مشترک را در برنامه داریم، ادامه داد: با بیش از ۱۵۳ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال، ظرفیت خوبی برای برداشت از این مخازن و میدان های نفتی داریم. وی با اشاره به برنامه سفر یک روزه خود به استان خوزستان، اظهار کرد: همچنین بازدیدی از حوزه میدان های مستقل نفتی و گازی خواهیم داشت و خداقوتی به همکاران می گوییم و با مشکلات و چالش های این عزیزان آشنا می شویم. با برنامه هایی هم که دولت سیزدهم دارد و با همت و کمک مجلس، مسائل و مشکلات نیروی انسانی (رسمی و قراردادی) را برطرف می کنیم. وزیر نفت تأکید کرد: با یاری و کمک نمایندگان مجلس و کمیسیون انرژی به ویژه آقای حسنوند، رئیس این کمیسیون با ارائه راه های مختلف هم بحث افزایش برداشت از میدان های مشترک و هم حفظ و نگهداشت آنها را دنبال خواهیم کرد. اوجی در ادامه با بیان اینکه آغاز به کار پتروشیمی های بزرگی در برنامه است و توسعه متوازنی از زنجیره ارزش و صنایع تکمیلی پتروشیمی انجام می شود، گفت: آمادگی داریم از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی به منظور توسعه میدان ها، با اولویت میدان های مشترک نفت و گاز در قالب قراردادهای مختلف و مشوق هایی که دولت و مجلس و کمیسیون انرژی مدنظر دارند، استفاده کنیم. وی افزود: متأسفانه در چند سال گذشته آن مقدار سرمایه گذاری که باید برای حفظ و نگهداشت تولید انجام می شده، نشده است و ان شاالله با این نگاه با اولویت سرمایه گذاران داخلی قراردادها امضا شوند و به سقف ظرفیت تولید و بالاتر از آن برسیم.

تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار حوزه مسئولیت اجتماعی
وزیر نفت همچنین با اشاره به حوزه مسئولیت اجتماعی وزارت نفت، یادآور شد: اعتبارات خوبی برای استان خوزستان در نظر گرفتیم و پروژه هایی در حوزه های آموزشی، بهداشتی و فرهنگی مدنظر دستگاه های اجرایی استان بوده که روند این پروژه ها دنبال می شود و برنامه وزارت نفت، اولویت دادن به همین پروژه های مسئولیت اجتماعی است که مردم این منطقه از توسعه پروژه های نفت و گاز بهره مند شوند.
اوجی اظهار کرد: تأمین اعتبار واحدهای مسکونی در مسجد سلیمان که توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می شود هم تکمیل شده است، از سویی بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه مسئولیت اجتماعی برای استان خوزستان تخصیص داده می شود.
گفتنی است؛ این سومین بازدید وزیر نفت از تأسیسات و مناطق عملیاتی صنعت نفت است؛ اوجی پیش از این در هفته های اخیر از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و پالایشگاه تهران بازدید کرده است.


در گفت و گوی تلفنی وزیر نفت با برنامه «رهیافت» تاکید شد:

 ظرفیت کیفی و کمی پالایشگاه های کشور افزایش می یابد

وزیر نفت با اعلام دو برنامه برای افزایش ظرفیت پالایشی در ایران، تأکید کرد که ظرفیت کیفی و کمّی پالایشگاه های کشور بی شک افزایش می یابد.
جواد اوجی شامگاه چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) در گفت وگویی تلفنی با برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد، درباره برنامه وزارت نفت دولت سیزدهم برای توسعه صنایع پالایشی و ساخت پتروپالایشگاه ها، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت کنونی تولید فرآورده های نفتی در پالایشگاه های نفت کشور و مصارف مختلف، بی شک افزایش ظرفیت پالایشی یک نیاز است، به همین منظور دو برنامه مدنظر داریم. وی افزود: برنامه نخست افزایش ظرفیت پالایشگاه های کنونی (چه آنها که خوراک نفت خام دارند و چه آنها که از میعانات گازی استفاده می کنند) از نظر کیفیت و کمیت فرآورده های نفتی و برنامه دوم ساخت پالایشگاه های جدید یا همان پتروپالایشگاه هاست.
 وزیر نفت تصریح کرد: خوشبختانه سازوکار قانونی خوبی هم با توجه به حمایت از صنایع پایین دست نفت و با مشارکت مردمی وجود دارد و مجوزی که همسو با تنفس خوراک داده شده است، می تواند مشوق خوبی برای سرمایه گذاران باشد و ان شاءالله با توجه به توان سرمایه گذارانی که شناسایی شدند (که حتی به برخی مجوز خوراک هم داده شده است)، با حمایت دولت سیزدهم و وزارت نفت بی شک ظرف سه تا چهار سال آینده ظرفیت پالایشی را افزایش می دهیم، زیرا این رویه مصداق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی است. اوجی با بیان اینکه تولید فرآورده های نفتی بازار بسیار خوبی دارد و در حوزه تحریم هم کمتر دچار مشکل است، ادامه داد: با توجه به نیاز کشورهای همسایه و منطقه، هرچه در این زمینه سرمایه گذاری شود هم ارزآوری مطلوبی دارد، هم اشتغال زایی و جلوگیری از خام فروشی را در پی خواهد داشت.

افزایش ظرفیت پالایش همگام با افزایش تولید در میدان های نفتی
اوجی با بیان اینکه این افزایش ظرفیت پالایشی با افزایش برداشت از میدان های نفتی رقم می خورد، اظهار کرد: خوشبختانه با ذخایر خدادادی در حوزه میدان های نفتی که ۱۵۴ میلیارد بشکه نفت خام و ۳۳ هزار میلیارد مترمکعب (۳۳ تریلیون مترمکعب) ذخایر گازی قابل برداشت است، با افزایش ظرفیت تولید در بخش بالادست، در بخش پایین دست هم ظرفیت پالایش افزایش می یابد و در عین حال توان صادرات نفت در اختیار خودمان است. وی در واکنش به این پرسش که آیا برنامه ای برای ساخت پالایشگاه جدیدی مانند ستاره خلیج فارس وجود دارد یا خیر، گفت: این افزایش ظرفیت پالایشی در قد و قواره ستاره خلیج فارس دیده شده و هدف هم این است که تحریم ها خنثی شود، البته نیم نگاه ما همان طور که به افزایش تولید نفت خام، گاز طبیعی و پالایش است، به مهار و بهینه سازی مصرف هم هست.
به کاهش ۳۰ درصدی مصرف گاز می رسیم، اگر...
وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: مصرف انرژی کشور در بخش های گاز و فرآورده های نفتی چهار برابر میانگین جهانی است، از این رو واجب و لازم است همان طور که در بحث تولید و پالایش سرمایه گذاری می کنیم، موضوع مهار مصرف انرژی را نیز در دستور کار داشته باشیم. اوجی یادآور شد: پارسال از مجموع ۲۲۵ میلیارد مترمکعب گاز مصرفی در کشور، ۱۳۰ میلیارد مترمکعب مربوط به بخش صنایع و نیروگاهی بوده و ۵۵ میلیارد مترمکعب هم به بخش خانگی اختصاص یافته است و اگر اصلاح الگوی استاندارد که سازوکار قانونی آن هم وجود دارد، اجرایی شود می توانیم به هدف کاهش مصرف ۲۵ تا ۳۰ درصد دست یابیم و رقمی حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد مترمکعب صرفه جویی می شود، زیرا ما در برابر نسل های آینده هم متعهد هستیم.

افزایش ۴ برابری مصرف گاز خانگی در زمستان
 وی در پاسخ به پرسشی درباره تدابیر وزارت نفت برای تأمین گاز زمستانی و رفع کمبودهای موجود گفت: ما همه ساله در فصل زمستان جدا از مصرف گاز در نیروگاه ها، سوخت مایع شامل نفت گاز و نفت ِ کوره مصرف می کنیم، خوشبختانه با ظرفیت خوبی که در زمینه تولید گاز (غنی و فرآوری شده) داریم، در طول سال مشکلی به لحاظ کمبود این حامل انرژی نداریم، اما در زمان اوج مصرف در فصل سرد سال، مصرف گاز خانگی ۴ تا ۴.۵ برابر بهار و تابستان می شود.
وزیر نفت تأکید کرد: با تدابیر خوبی که ظرف یک ماه گذشته اجرا شده است و نشست های برگزارشده در چهار شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت و با توجه به چالش های پارسال در زمینه کمبود سوخت نیروگاهی که با سوخت مایع جبران شد، تلاش بر این است تا جایی که می شود در بخش نیروگاهی از خوراک گاز طبیعی استفاده شود. وی گفت: از چند هفته گذشته تکمیل ذخیره سازی های سوخت مایع نیروگاهی شامل فرآورده های نفت گاز و نفت ِ کوره را به ویژه در مناطق شمال و شمال شرق کشور آغاز کرده ایم؛ تدابیر دیگری نیز اندیشیده شده است که بخش خانگی ما دچار مشکل نشود. وزیر نفت با اشاره به پیگیری بحث اصلاح الگوی مصرف استاندارد و بهینه سازی مصرف سوخت در دولت سیزدهم افزود: با پیگیری موضوع مهار مصرف سوخت در کشور می توانیم از اتلاف سالانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در کشور جلوگیری کنیم.

راه اندازی پارک های شیمیایی در مناطق محروم کشور
وی در پاسخ به پرسش مجری برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد درباره برنامه های وزارت نفت برای صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی گفت: متأسفانه حدود ۷۰ درصد از محصولات پتروشیمی تولیدی در کشور صادر و تنها ۳۰ درصد آن در صنایع داخلی استفاده می شود و این رویه نوعی نیمه خام فروشی است. وزیر نفت افزود: در دولت های گذشته به دلیل اینکه متولی خاصی وجود نداشت، تکمیل و توسعه زنجیره ارزش صنایع پتروشیمی انجام نشد، اما در دولت سیزدهم مدنظر است تا با کمک کارگروهی متشکل از وزارتخانه های نفت، کشور و صنعت، معدن و تجارت (صمت) به طور جدی به بحث ساخت پارک های زنجیره صنایع پتروشیمی به منظور تکمیل زنجیره ارزش صنایع پتروشیمی، مانند شهرک های صنعتی موجود در استان ها و شهرستان ها، پرداخته شود.
اوجی، نیاز اندک به سرمایه گذاری در این حوزه، درآمدزایی، ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری مناسب را از جمله مزایای احداث پارک های شیمیایی برشمرد و تأکید کرد: خوشبختانه در صنایع تکمیلی پتروشیمی، با مبلغی بسیار کم حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار می توان وارد شد و از طرفی اشتغال زایی آن ۴ تا ۵ برابر بخش صنایع مادر پتروشیمی و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) این پروژه ها نیز در بخش ارزی ۳۵ تا ۴۰ درصد است.

صادرات محصولات پتروشیمی
 به ۴.۸ میلیارد دلار می رسد
وزیر نفت گفت: پارک های شیمیایی را می توانیم در بیشتر مناطق حتی مناطق کم برخوردار بسازیم. بیش از ۶۵ مجتمع پتروشیمی در کشور داریم که با توجه به توان مطلوب این مجتمع ها، ۴۰ میلیون تن ظرفیت محصولات پتروشیمی وجود دارد و پیش بینی می کنیم عدد صادرات محصولات پتروشیمی ایران امسال به ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برسد.
اوجی با تأکید بر وجود شرایط مطلوب تأمین خوراک صنایع زنجیره پتروشیمی، دانش فنی و توان سرمایه انسانی و از مهم تر نیاز به سرمایه گذاری اندک، افزود: امیدواریم در پایان دولت سیزدهم این شهرک های شیمیایی در مناطق کم برخوردار کشور شکل گیرد و سبب اشتغال زایی در این مناطق شده باشد.

ساماندهی سرمایه انسانی صنعت نفت در اولویت است
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های وزیر نفت برای ساماندهی سرمایه انسانی صنعت نفت گفت: متأسفانه در چند سال اخیر بی مهری و کم لطفی های زیادی در حق نیروهای رسمی و غیررسمی شده است. در هفته های نخست ابلاغیه هایی صادر شد و گروهی صاحب نظر نیز در این زمینه برای ساماندهی سرمایه انسانی صنعت نفت بسیج شده است. وزیر نفت تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی مدت موقت به مدت معیّن را یکی از برنامه های وزارت نفت در حوزه منابع انسانی اعلام کرد و گفت: کار تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر صنعت نفت نیز طبق قانون اجرا می شود.
وی در پایان تصریح کرد: اگر قرار باشد ما سقف برداشت نفت و گاز از میدان های مستقل و مشترک را افزایش دهیم، احتیاج به نیروهای ماهر و متخصص داریم، بنابراین ساماندهی سرمایه انسانی اولویت ما خواهد بود.