شتاب در واکسیناسیون کارکنان نفت برای پایان دادن به کرونا

کرونا و موج های پی در پی آن با انواع جهش یافته آن و بتازگی با سویه های مختلف دلتا و لامبدا نزدیک به 18 ماه است که درسراسر دنیا می تازد ودراین تاختن های بی رحمانه،  جان انسان های بی شماری را می گیرد.

با شیوع این ویروس وحشی، سازمان بهداشت جهانی پروتکل واحدی را برای مراکز بهداشتی کشورهای درگیر این بیماری که تقریبا همه دنیا بود تدوین و ابلاغ کرد تا بتوانند افسار آن رادر دست گیرند و از شمار قربانی ها کاسته شود.

 درکشور ما نیزاین شیوه نامه ازسوی ستاد فرماندهی مقابله باکرونا متشکل از بخش های مختلف ازجمله وزارت بهداشت به وزارتخانه ها وسازمان های مختلف اعم از دولتی و خصوصی ابلاغ شد و براساس آن،  همگان ملزم به رعایت آن شدند.

در این گزارش تلاش شده است به همسویی وزارت نفت در مسیر کاهش سرعت شیوع ویروس منحوس کرونا و افزایش ایمنی کارکنان آن اشاره ای هرچند گذرا شود.

 با شیوع افسارگسیخته ویروس کرونا در کشور،  وزارت نفت به عنوان یکی از دستگاه های دولتی،  شیوه نامه ابلاغی ستاد مبارزه با کرونا را به تمام زیرمجموعه های خود در چهار شرکت اصلی خود (شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران،  شرکت ملی گاز و شرکت ملی صنایع پتروشیمی) ابلاغ کرد.

در این ابلاغیه همه کارکنان اعم از بخش های ستادی و عملیاتی ملزم به رعایت شیوه نامه بهداشتی شدند و به شست وشوی مکرر دست ها و ضدعفونی کردن آنها،  استفاده از ماسک،  رعایت فاصله اجتماعی یک ونیم متری،  استفاده ازلایه های جدا کننده در اماکن عمومی،  همچنین ضدعفونی سازی تاسیسات،  منع برگزاری هرگونه نشست وهمایش،  سفرهای ماموریتی، تب سنجی روزانه،  انجام تست های پی سی آر، ترک محل خدمت در صورت مشکوک بودن به کرونا با هدف جلوگیری ازسرایت این بیماری به دیگران تاکید شد.

در یک سال و نیم گذشته،  وزارت نفت تلاش کرده است همسو با سیاست های ابلاغی ستاد مقابله با کرونا گام بردارد،  به طوری که ازهمان ابتدا افزون برماموریت اصلی خود که تامین و توزیع انرژی کشور و مدیریت آن است، عمل به مسؤولیت اجتماعی را نیز وظیفه خود دانست و در این مسیر،  گام های متعددی برای مقابله با کرونا برداشت که ضد عفونی سازی معابرشهری،  توزیع ماسک و الکل ازآن جمله است.

بتازگی نیزبا روی کار آمدن دولت جدید،  جواد اوجی،  وزیر نفت پیرو دستور رئیس جمهور،  مبنی بر شتاب دادن به واکسیناسیون برای ریشه کن ساختن این ویروس،  با صدور ابلاغیه ای خطاب به سید مهدی هاشمی،  مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، بر ضرورت تسریع در واکسیناسیون کارکنان صنعت نفت تاکید کرد و از وی خواست تا با برنامه ریزی مشخصی درمدت زمان دو ماه از تازیخ ابلاغ (20 شهریور) تزریق دو دوز واکسن همه کارکنان صنعت نفت (رسمی،  پیمانی،  قرارداد مدت معین و موقت و پیمانکاری) انجام شود.

امروز بخش بهداشت و درمان صنعت نفت این وزارتخانه با دراختیار داشتن امکانات درمانی – پزشکی مجرب توانسته است مسیرتازه ای برای مقابله با کرونا بازکند و با راه اندازی مرکز واکسیناسیون باشگاه نفت تهرانسر، پیرو دستور وتاکید جواد اوجی،  وزیر نفت،  واکسیناسیون دوز اول کارکنان ستادی چهارشرکت اصلی خود را انجام دهد.

باآغاز تزریق واکسیناسیون در این مرکز از26مرداد تا 23 شهریورماه، کارکنان ستادی چهارشرکت اصلی وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران،  شرکت ملی پالایش وپخش فراورده های نفتی ایران،  شرکت ملی گازایران وشرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران) دوزنخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

در این بازه زمانی13هزارو 43 دوز واکسن به کارکنان بخش های مزبور تزریق شده که 12 هزار و 440 دوز آن سینوفارم، 231 دوز آسترازنکا و 372 دوز آن نیز از نوع برکت که بتازگی وارد چرخه شده،  بوده است. بیشترین میزان تزریق روزانه واکسن در مرکز واکسیناسیون تهرانسر با یک هزار و 321 دوز در 23 شهریورماه و کمترین میزان تزریق با118دوزدر26 مردادماه انجام شده است.

تزریق دوز دوم کارکنان چهارشرکت اصلی وزارت نفت به همراه خانواده های آنها از 23 شهریورماه در مرکز مزبور آغاز شده و تزریق واکسن به همکاران شرکت های پیمانکاری وزارت نفت نیز درجریان است.

بدون تردید با توجه به تولید واکسن های داخلی مانند فخرا و برکت به وسیله دانشمندان کشورمان و واکسن های وارداتی، روند واکسیناسیون در کشور نیز افزایش چشمگیری خواهد یافت و وزارت نفت نیز بر همین اساس تلاش خواهد کرد واکسیناسیون کارکنان حوزه تامین انرژی را به همراه خانواده های آنان درکمترین زمان ممکن به پایان برساند و جشن پایان واکسیناسیون را دراین حوزه اعلام کند.

 

وزارت نفت و آخرین انتصابات

جواد اوجی، وزیر نفت در احکام جداگانه، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش، سرپرست معاونت وزیر نفت در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، عضو هیأت امنای صندوق بازنشستگی صنعت نفت، عضو کارگروه مشورتی تشخیص عدم مغایرت مصوبات هیأت مدیره شرکت ملی نفت با قوانین، مقررات، سیاست ها و راهبردهای وزارت نفت، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت و سرپرست موسسه مطالعات بین المللی انرژی را منصوب کرد.

  علی مددی به عنوان سرپرست توسعه مدیریت و سرمایه انسانی

در قالب این احکام، علی مددی به عنوان سرپرست معاونت وزیر در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی معرفی شده است.

در حکم جواد اوجی به مهدی علی مددی آمده است:

«با عنایت به تخصص، تعهد و تجربیات جنابعالی به موجب این حکم به عنوان «سرپرست معاونت وزیر در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی» منصوب می شوید. امید است با اتکال به الطاف خداوند متعال در انجام امور محوله برای ساماندهی نیروی انسانی و پیگیری جدی و مؤثر ابلاغیه های اخیر در این حوزه تا حصول نتیجه موفق و مؤید باشید. در خاتمه از زحمات جناب آقای فرزین مینو در مدت عهده داری مسؤولیت تقدیر می نمایم و از خداوند متعال برای ایشان سعادت و توفیق را مسألت دارم.»

 انتصاب معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش

وزیر نفت در حکمی جلیل سالاری را به عنوان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران منصوب کرد.

در حکم جواد اوجی خطاب به جلیل سالاری آمده است:

نظر به مراتب تعهد، تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی، به استناد ماده ۵ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب سال ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی، به موجب این حکم به سمت «معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران» منصوب می شوید. انتظار می رود با استعانت از خداوند متعال و با بهره گیری از کلیه ظرفیت ها، اقدامات لازم و مؤثر در راستای تحقق اهدافی از جمله مواردی به شرح ذیل در دستور کار قرار گیرد.

- پیگیری ویژه به منظور اجرای مؤثر طرح های ارتقای کیفی پالایشگاه های موجود و پروژه های احداث ظرفیت جدید پالایشی (پتروپالایشی) مصوب شده در راستای تحقق قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی - مصوب سال ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی».

 - پیگیری مؤثر در راستای تأمین سوخت بویژه در رابطه با سوخت مورد نیاز بخش نیروگاهی و صنایع.

 - حمایت و پشتیبانی از صنعتگران، سرمایه گذاران و مصرف کنندگان محصولات پالایشی.

- تدوین و پیگیری تصویب قوانین به منظور جذابیت برای تشویق سرمایه گذاری در حوزه های کلیدی.

- برنامه ریزی و ایجاد مکانیسم های مورد نیاز برای تأمین و تضمین امنیت عرضه فراورده های نفتی.

- توجه جدی به صادرات فراورده های نفتی به منظور افزایش درآمدهای ارزی کشور.

- تدوین/ اصلاح استانداردهای کیفیت کالا و خدمات، زیست محیطی، سلامتی و ایمنی و نظارت بر آنها.

- ایجاد فضای رقابتی در خصوص توسعه صنعت پالایش کشور از طریق رفع مشکلات فضای کسب وکار و رسیدگی به اختلاف بازیگران و ذی نفعان این حوزه.

- حمایت از شرکت های دانش بنیان و بومی سازی و توسعه فناوری تجهیزات و کالاهای راهبردی صنعت پالایش.

- پایبندی به شفافیت فرایندها و شناخت گلوگاه های فسادخیز و مبارزه جدی با قاچاق سوخت و عوامل مرتبط.

- شناسایی و به کارگیری نیروهای توانمند، متعهد و کارآمد بر اساس اصل شایسته سالاری و جانشین پروری.

توفیق جنابعالی را در انجام وظایف سازمانی و امور محوله از درگاه ایزد منان خواستارم و در خاتمه نیز از زحمات جناب آقای علیرضا صادق آبادی در مدت عهده داری مسؤولیت، تقدیر می نمایم و از خداوند متعال برای ایشان سعادت و توفیق را مسألت دارم.»

 انتصاب عضو هیأت امنای صندوق بازنشستگی صنعت نفت

وزیر نفت در حکمی علیرضا ضیغمی را به عنوان عضو هیأت امنای صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت منصوب کرد.

در حکم جواد اوجی به علیرضا ضیغمی آمده است:

«نظر به تعهد و تجارب جنابعالی و به استناد جزء (۶) ماده (۸) اساسنامه صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت (موضوع تصویب نامه شماره ۹۷۰۵۹/ت۵۶۸۹۶هـ تاریخ ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ هیأت محترم وزیران، به موجب این حکم به عنوان عضو هیأت امنای صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت منصوب می شوید.

در خاتمه نیز از زحمات جناب آقای محمد آقایی تبریزی در مدت عهده داری مسؤولیت، تقدیر می نمایم و از خداوند متعال برای ایشان سعادت و توفیق را مسألت دارم.»همچنین وزیر نفت طی حکمی علیرضا ضیغمی را به عنوان عضو «کارگروه مشورتی تشخیص عدم مغایرت مصوبات هیأت مدیره شرکت ملی نفت با قوانین، مقررات، سیاست ها و راهبردهای وزارت نفت» منصوب کرد.در خاتمه نیز از زحمات جناب آقای ابراهیم اصغرزاده در مدت عهده داری مسؤولیت، تقدیر می نمایم و از خداوند متعال برای ایشان سعادت و توفیق را مسألت دارم.

 معرفی علی فروزنده به عنوان مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت

وزیر نفت در حکمی علی فروزنده را به عنوان مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت منصوب کرد. در حکم جواد اوجی خطاب به علی فروزنده آمده است:

«با عنایت به تخصص، تعهد و تجربیات ارزشمند جنابعالی، به موجب این حکم به عنوان «مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت» منصوب می شوید. با توجه به نقش و اهمیت صنعت نفت در توسعه و پیشرفت کشور، امید است با اتکال به الطاف خداوند متعال در انجام امور محوله از جمله موارد ذیل موفق و مؤید باشید.

 انتصاب سرپرست موسسه مطالعات بین المللی انرژی

وزیر نفت با صدور حکمی محمدصادق جوکار را به عنوان سرپرست مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی منصوب کرد.

در حکم جود اوجی خطاب به محمدصادق جوکار آمده است:

«با عنایت به تخصص، تعهد و تجربیات ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم به عنوان «سرپرست مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی» منصوب می شوید. امید است با اتکال به الطاف خداوند متعال در انجام امور محوله موفق و مؤید باشید.

در خاتمه نیز از زحمات جناب آقای حامد حوری جعفری در مدت عهده داری مسؤولیت، تقدیر می نمایم و از خداوند متعال برای ایشان سعادت و توفیق را مسلت دارم.»

.