حقایقی درباره آلودگی محیط زیست در جهان

امروزه جوامع مختلف به صنعت اهميت زيادي مي دهند و به صورت جدي آن را دنبال مي كنند. مساله ای که آلودگي ناشي از آن در حال افزايش است و جهان پيرامون ما را به شدت تحت تأثير قرار داده است.  امروز بیشتر شهرهاي دنيا با معضلی به نام آلودگی محیط زیست دست و پنجه نرم می کنند، آلودگی که اگر برای آن چاره ای اندیشیده نشود، می تواند تهدیدی بسیار جدی برای محیط زیست جهان باشد؛ از این رو در سال های اخیر بحث ها و راه حل های زیادی در این باره از سوی کشورها مطرح شده که یکی از آنها کاهش استفاده از سوخت هاي فسيلي و افزایش مصرف انرژي هاي پاك مانند باد و خورشيد است که با جایگزین کردن آنها می توان گام بلندی در حفظ سلامت محیط زیست برداشت. با این حال درباره آلودگی حقایقی وجود دارد که شاید از شنیدنش متعجب شوید. حقایقی که به برخی از آنها در ادامه اشاره کرده ایم.

رودخانه روسيه

درياچه كاراچاي روسيه هم یکی از آلوده ترين درياچه جهان است که مواد راديو اكتيو در آن وجود دارد.

افزايش یا کاهش بارش ها

مطالعات نشان داده كه بين افزايش آلودگي در كشور های مختلف و عدم بارش برف و باران یا افزایش آنها رابطه تنگاتنگی وجود دارد.

حشره كش ها

بيش از ۱۰۰ نوع آفت كش در هوا، آب و خاك وجود دارند كه مي توانند به تولد نوزاد هاي ناقص، تغييرات ژنتيكي يا  ابتلا به سرطان منجر شوند.

آواز پرندگان

شاید باور کردنی نباشد، اما این واقعیت دارد که بسياري از پرندگان به خاطر وجود نور مصنوعي بیش از اندازه در زماني که نباید آواز مي خوانند.

نوشيدن آب هاي آلوده

از تاسف انگیز ترین مواردی که درباره آلودگی محیط زیست می توان به آن اشاره کرد، اینکه هر هشت ثانيه، يك كودك به خاطر نوشيدن آب هاي آلوده جان خود را از دست مي دهد.  علاوه بر این ماهی هایی كه در آب هاي آلوده زندگي مي كنند، ممکن است حس بويايي خود را از دست بدهند.

آلودگی آب ها

هند از نظر آلودگی آب، یکی از آلوده ترين كشورهای جهان محسوب می شود، چراکه بيشتر زباله هاي اين سرزمين داخل رودخانه گنگ ريخته مي شوند. رودی که مكان مقدسی براي مردم هند به شمار مي رود.

خودروها

ماشين ها زماني به عنوان راه حل رفع آلودگي شناخته مي شدند، اما در حال حاضر یکی از تاثیرگذارترین وسایلی هستند که در افزایش آلودگی محیط زیست نقش دارند. بیش از ۵۰۰ ميليون دستگاه خودرو در جاده هاي جهان در حال تردد هستند که اين رقم مي تواند در سال هاي آينده افزایش چشمگیری داشته باشد که این اتفاق می تواند آلودگی محیط زیستی جهان را دوچندان کند.

قاره زباله ها

در اقیانوس آرام قاره اي به نام «زباله دان بزرگ اقيانوس آرام» وجود دارد كه متشکل از زباله هاي دريايي شناور است و وسعت اين سرزمین، بيش از دو برابر كشور امريكا برآورد شده است.

حمل و نقل نفت

اتفاق دیگری که باعث آلودگی محیط زیست جهان می شود این است که از هر یک ميليون تن نفتي كه در اقیانوس ها حمل می شود، یک تن آن به درون اقيانوس ها مي ريزد.

مرگ های زودرس

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني، بر اثر آلودگی هوا بيش از ۷ ميليون مورد مرگ زودرس اتفاق می افتد که پدیده ای بسیار غم انگیز است.

محدود شدن فضای شنا

آلودگی محیط زیست در بسیاری از کشورها امروزه معضلی چالش برانگیز است که علاوه بر آلودگی هوا، آب و... به محدود شدن برخی فضاهای تفریحی هم منجر شده است، مانند ایالات متحده که گفته می شود آلودگی محیط زیستی اش بسیار زیاد است، به طوری که 40 درصد درياچه هاي امریکا به قدری آلوده هستند كه به هیچ وجه نمي توان در آنها شنا کرد یا حتی تفریحاتی چون ماهيگيري و دیگر فعالیت های آبی انجام داد.

 آلودگی و انتقال آن به دیگر کشورها

چین یکی از آلوده ترین کشورهای جهان است و به عنوان يكي از آلوده ترين سرزمين هاي جهان شناخته می شود. کارشناسان بر این باورند که آلودگي كشور چين مي تواند الگوهاي هوا در امريكا را تغيير دهد، به طوری که در كمتر از پنج روز جريان آلودگي می تواند از چين به ايالات متحده برسد. اتفاقی که از توليد برف و باران توسط ابر ها جلوگيري مي كند.  علاوه بر این، نفس كشيدن در پكن پايتخت چین مانند این است که یک فرد ۲۱ نخ سيگار در روز بکشد.