شرکت ملی نفت ایران، مطالعات میدان نفتی آزادگان را در قالب امضای سه تفاهم نامه به پنج شرکت اکتشاف و تولید ایرانی واگذار کرد

آزادگان در دست E&Pها

مشعل     اگر چه برجام می توانست سرنوشت متفاوتی برای میدان آزادگان با حضور شرکت های خارجی رقم بزند؛ اما خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم های جدید در غیاب آنها، باعث توقف کار نشد و اتکا به توان داخل، حیات دیگری به آن بخشید. آزادگان، به عنوان بزرگترین میدان مشترک نفتی کشور که با 1500 کیلومتر مربع وسعت در مجاورت مرز عراق واقع شده است، هفته گذشته با واگذاری مطالعه به چند شرکت ایرانی، تعیین تکلیف شد.

به این ترتیب، تفاهم نامه مطالعه بخش شمالی میدان آزادگان بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا، تفاهم نامه مطالعه بخش مرکزی میدان آزادگان میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت های پتروپارس و پتروایران و تفاهم نامه مطالعه بخش جنوبی میدان آزادگان میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت های گسترش انرژی پاسارگاد و انرژی دانا به امضا رسید.

نفت درجای این میدان، حدود ۳۲ میلیارد بشکه نفت برآورد می شود و توسعه آن تاکنون در قالب دو بخش آزادگان جنوبی و آزادگان شمالی دنبال شده است.

اگر بخواهیم نگاهی گذرا به سابقه این میدان داشته باشیم، آبان ماه سال 1395 طرح توسعه میدان آزادگان شمالی را با ظرفیت تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت شرکت چینی سی ان پی سی اجرایی کرد. توسعه میدان آزادگان جنوبی نیز پس از خلع ید همین پیمانکار چینی در سال ۹۳، از سوی شرکت ملی نفت ایران با تکیه بر توان داخل در دستور کار قرار گرفت. برای تکمیل توسعه فاز نخست آزادگان جنوبی و احداث واحد فراورش این میدان (CTEP) نیز قراردادهایی با شرکت پتروپارس امضا شده که در حال اجراست.

مطالعات میدان نفتی آزادگان در قالب امضای سه تفاهم نامه به پنج شرکت اکتشاف و تولید ایرانی واگذار شد. حالا به واسطه این تفاهم نامه ها، پنج شرکت اکتشاف و تولید ایرانی (صاحب صلاحیت برای تبدیل شدن به E&P) در سه بخش جنوبی، مرکزی و شمالی آزادگان به منظور توسعه میدان مطالعات انجام خواهند داد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم امضای تفاهم نامه انجام مطالعات توسعه میدان آزادگان با بیان اینکه کاری که در میدان نفتی آزادگان در حال انجام است، گام نخست ماست، افزود: ضریب بازیافت ۵.۵ درصدی از این میدان اصلاً شایسته نیست. یعنی از بیش از ۲۱ میلیارد بشکه نفت درجای این میدان، ۵.۵ درصد برداشت می کنیم. اگر بتوانیم یک درصد ضریب بازیافت این میدان را افزایش دهیم، ۲۰۰ میلیون بشکه نفت بیشتر تولید می شود که ارزش آن با نفت ۵۰ دلاری معادل ۱۰ میلیارد دلار است.

زنگنه اظهار امیدواری کرد قرارداد مطالعه میدان آزادگان در مدت زمان تعیین شده ۶ ماه به پایان برسد و در فهرست افتخارهای کشور ثبت شود؛ البته اگر خارجی ها بخواهند، می توانند اضافه شوند و از همه دست درکاران این طرح ها و شرکت های طرف قرارداد برای مطالعه میدان آزادگان قدردانی کرد.

آنچه در سخنان وزیر نفت موردتاکید قرار گرفت «ضرورت افزایش تولید نفت ایران » بود که در این زمینه گفت: به نظرم هر دولتی بر سر کار آمد، باید تولید روزانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت را جزو نخستین برنامه های خود قرار دهد. ما براحتی می توانیم به تولید روزانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت دست یابیم و این رقم هدف عجیب و غریبی نیست. این واقعیتی است که بعضی ها نمی خواهند آن را بپذیرند و مرتب علیه آن کار می کنند. به نظرم هر دولتی بر سر کار آمد، باید رساندن مقدار تولید نفت به رقم روزانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه را جزو نخستین برنامه های خود قرار دهد. این مهم افزون بر ایجاد اشتغال، صنایع ایران را فعال و در عین حال قدرت امنیتی ایجاد می کند. در سیاست کلی نظام در زمینه انرژی که در سال ۱۳۷۹ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، بر افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت متناسب با ذخایر موجود و برخورداری کشور از افزایش قدرت اقتصادی، امنیتی و سیاسی تأکید شده است، تصریح کرد: نفت، فقط قدرت اقتصادی نیست، نفت قدرت امنیتی و سیاسی کشور را بالا می برد.

 نگویید بازار برای نفت وجود ندارد

زنگنه گفت: نگویید بازار برای نفت وجود ندارد، می توان برای آن بازار پیدا کرد. باید اراده داشت. اگر برای انجام هر کاری اراده و تدبیر وجود داشته باشد، موفقیت حاصل خواهد شد. افزایش تولید روزانه نفت به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه وابستگی نیست؛ بلکه استقلال از نفت است؛ زیرا اگر پول نفت در بخش خصوصی سرمایه‎گذاری و ثروت زیرزمینی به روزمینی تبدیل شود، ما از بودجه نفتی فاصله گرفته ایم. توصیه من به دولت آینده، رساندن تولید نفت به رقم روزانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه است. من دیگر در صنعت نفت نخواهم بود، در هیچ کار دولتی هم نخواهم بود؛ اما دلم برای ایران می سوزد، حاضرم تجربه ها و اطلاعات خود را در اختیار آیندگان قرار دهم. بدانید زمان زیادی طول نمی کشد که کنوانسیون هایی تشکیل می شوند تا تولید نفت کشورها را محدود کنند و اجازه ندهند کشورها و دولت ها تولید نفت داشته باشند، بنابراین تا زمان داریم، باید ظرفیت تولید نفت را بالا ببریم؛ زیرا محدودیت های بین المللی برای ما مشکل ساز می شود. ما باید بسرعت تولیدمان را بالا ببریم و این هدف عملی است.

زنگنه افزود: در موضوع افزایش تولید نفت، اصل مهم مدیریت و فناوری است، نه تأمین تجهیزات، تجهیزات قابل تأمین است و هم اکنون ۹۰ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در ایران ساخته می شود که با ۲۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست.

 ناچاریم به تداوم و نگهداشت تولید

وی با بیان اینکه ما شرایطی داریم که ناچاریم برای تداوم و نگهداشت تولید و افزایش بازیافت گاز اقدام هایی انجام دهیم، تصریح کرد: قرارداد بازآرایی فشارافزایی میدان گازی نار امضا شده و بزودی برای میدان کنگان هم نیز امضا می شود. مهم ترین کار در این بخش، نگهداشت تولید در پارس جنوبی است که طبق برآوردها به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد و موضوعی اجتناب ناپذیر است. انجام این کارها سبب افزایش اشتغال در کشور می شود.

وزیر نفت با بیان اینکه آغاز عملیات اجرایی طرح های تقویت فشار گاز و مرکز تفکیک در زاگرس جنوبی، ضامن تأمین خوراک پالایشگاه پارسیان است، افزود: با انجام این کار ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن خوراک اتان، بوتان، پروپان و میعانات گازی تولید و یک زنجیره در بخش پایین دستی ایجاد می شود، اگر ما این سرمایه گذاری را انجام نمی دادیم، در آینده در تأمین پایدار خوراک مطابق آنچه طراحی شده بود، دچار مشکل می شدیم.

زنگنه با تأکید بر به کارگیری نیروهای بومی و مسؤولیت اجتماعی اجرای این طرح اظهار کرد: دوستان اصرار دارند پس از تکمیل یک طرح، نیروها در زمان بهره برداری نیز به کار گرفته شوند. این اصرار، سرمایه گذاری ها را متوقف می کند. ما برای به کارگیری این نیروها باید جریان سرمایه گذاری در کشور را زنده نگه داریم. تخصص نیرویی که در کار توسعه کار می کند، با نیروی بهره برداری فرق می کند. اکنون جریان توسعه به دلیل سرمایه گذاری دچار ضعف است.

وی تصریح کرد: صنعت نفت اگرچه در سال های تحریم کارهای بسیار بزرگی در بخش سرمایه گذاری انجام داده؛ اما نیاز صنعت نفت و کشور چند برابر این سرمایه گذاری است. این مقدار سرمایه گذاری پاسخگوی ظرفیت نیروی انسانی کشور نیست.

وزیر نفت به طرح هایی که در منطقه پارسیان و کنگان برای افزایش تولید گاز وجود دارد، اشاره کرد و با بیان اینکه ما این طرح ها را به عنوان طرح های ضربتی تعریف کردیم، گفت: البته ضربتی به آن معنا نیست که روی آن فکر نشده، طرح هایی است که پیش تر تعریف و میدان آن مشخص شده بود؛ اما زمان اجرای این طرح ها را به آینده موکول کرده بودیم، تأخیر در اجرای طرح های بهینه سازی و نبود اصلاح قیمت در کنار رشد مصرف گاز سبب شد اجرای این طرح ها برای تأمین گاز مورد نیاز مردم شتاب گیرد.

به گفته زنگنه، همه این طرح ها آماده است و مجوز آن را از وزارت امور اقتصاد و دارایی خواهیم گرفت و انشاء الله دولت آینده تصمیم نهایی را درباره اجرای این طرح ها خواهد گرفت، ما تعهدی ایجاد نمی کنیم.

وی در ادامه درباره مطالعه توسعه میدان آزادگان با بیان اینکه تفاهم نامه های امروز فراتر از مطالعه میدان است، افزود: البته اقدام اجرایی نیست؛ بلکه ارائه پیشنهاد فنی و مالی برای امضای قرارداد توسعه است و باید ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای آن پیشنهاد تأمین مالی ارائه شود و اصل را نیز باید بر این بگذاریم که این منابع از داخل تأمین شود.