در دیدار وزیر نفت با هیئت عراقی

چگونگی پرداخت بدهی گازی عراق به ایران بررسی شد

چگونگی پرداخت بدهی بغداد به تهران در دیدار وزیر نفت با هیئت عراقی بررسی و قرار شد مذاکرات تخصصی برای حصول توافقی نهایی در هفته جاری برگزار شود.بیژن زنگنه بعداز ظهر روز شنبه (هشتم خردادماه) در دیدار با هیئت عراقی به ریاست علی عبدالامیر علاوی، وزیر دارایی این کشور با بیان اینکه ایران آماده افزایش صادرات گاز به عراق است، افزود: امیدواریم عراق هر چه سریع تر بدهی خود به ایران را بپردازد.

در این دیدار که رضا اردکانیان، وزیر نیرو هم حضور داشت، پرداخت بدهی برقی عراق به ایران بررسی شد. علی عبدالامیر علاوی، وزیر دارایی عراق را در این دیدار ماجد حنتوش، وزیر برق عراق و سالم چلبی، مدیرعامل بانک تجارت عراق (TBI) همراهی می کردند.ایران و عراق قرار است هفته جاری و در قالب نشست های مشترک راه حلی نهایی برای پرداخت بدهی عراق به ایران پیدا کنند.

این دومین دیدار بیژن زنگنه، وزیر نفت با هیئت عراقی در کمتر از یک ماه گذشته است.زنگنه در دیدار اردیبهشت ماه گفته بود: دو قرارداد مهم در زمینه صادرات گاز ایران به عراق در سال های گذشته با وزارت برق این کشور امضا و تاکنون ۲۷ میلیارد مترمکعب گاز ایران به عراق صادر شده است.

 

با حضور معاون تولید شرکت ملی نفت ایران

نشست راهبردی ناوگان عملیاتی شرکت نفت خزر برگزار شد

نشست راهبردی ناوگان دریایی نفت خزر با حضور معاون تولید شرکت ملی نفت ایران و مدیران ارشد شرکت های نفت خزر و صدرا برگزار شد. فرخ علیخانی در این نشست با اشاره به دانش پیچیده حفاری در آب های عمیق گفت: با تمرکز مجموعه شرکت های نفتی در منطقه شمال کشور همچون شرکت نفت خزر، پایانه های نفتی، حفاری شمال و شرکت صدرا به عنوان شرکت پشتیبان لجستیک و با دارا بودن زیرساخت های بالقوه و همکاری مناسب میان این شرکت ها می توان در آینده نزدیک زنجیره فعالیت در حوزه نفت و گاز شمال کشور را تکمیل کرد و توسعه داد. وی افزود: در شمال کشور ساختارهای هیدروکربوری مناسبی به صورت مجزا و مشترک با کشورهای همسایه وجود دارد که امیدواری برای توسعه صنعت نفت در شمال کشور را دوچندان کرده است. علی اصولی، مدیرعامل شرکت نفت خزر نیز در این نشست ضمن تأکید بر اقدام های شایسته و مؤثر شرکت صدرا در توسعه زیرساخت های نفتی شمال کشور گفت: امیدوارم برای نوسازی ناوگان دریایی نفت خزر و توسعه فعالیت های مشترک در این زمینه تعامل با مجموعه صدرا افزایش یابد. وی تصریح کرد: شرکت صدرا به عنوان بزرگ ترین و باتجربه ترین شرکت در حوزه صنایع فراساحل هم اکنون مجهز به کامل ترین تجهیزات دریایی در مازندران است و حمایت از این مجموعه و دیگر شرکت های داخلی همسو با فرمایشات مقام معظم رهبری است که باید اقتصاد مقاومتی را با حمایت از کارخانه ها و تولیدات داخلی پیش ببریم تا هم رونق اقتصادی هم رونق اشتغال ایجاد شود. مدیرعامل شرکت نفت خزر گفت: بر اساس اخبار و مطالعات واصله، کشورهای حوزه دریای خزر هر ساله بیش از پیش در حال توسعه فعالیت های اکتشافی و تولید نفت و گاز در دریای خزر هستند که این موضوع نشان می دهد فعالیت کشورهای حوزه دریای خزر برای دستیابی به این منابع خدادادی نه تنها کم نشده، بلکه بیشتر هم شده است.

 

عملیات  ساخت تصفیه خانه پساب  پتروشیمی کارون آغاز شد

عملیات اجرایی پروژه ساخت تصفیه خانه پساب پتروشیمی کارون آغاز شد.

آیین آغاز ساخت تصفیه خانه پساب شرکت شرکت پتروشیمی کارون با حضور محمدجواد اشرفی، مدیرکل محیط زیست استان خوزستان و معصومه مرادزاده، رئیس محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز دوشنبه (دهم خردادماه) برگزار شد.

علیرضا صدیقی زاده، مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون در این آیین گفت: با پیگیری ها و دیدگاه های محیط زیست استان خوزستان و منطقه تصمیم گرفتیم پروژه ای 100 درصد ایرانی برای تصفیه پساب های مجتمع داشته باشیم که در این مسیر از کمک ها و دانش دانشگاه صنعتی اصفهان بهره بردیم و این دانشگاه لایسنسور پروژه است. محمدجواد اشرفی، مدیرکل سازمان محیط زیست استان خوزستان نیز در این آیین با اشاره به لزوم پایبندی شرکت پتروشیمی کارون به اصول محیط زیست و مجاورت منطقه ویژه با خوریات و دریا گفت: پروژه تصفیه خانه پساب شرکت پتروشیمی کارون از پروژه های تاثیرگذار در محیط زیست استان است.

معصومه مرادزاده، رئیس محیط زیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این آیین با اشاره به دو واحد پیش تصفیه شرکت پتروشیمی کارون گفت: پتروشیمی کارون پیش از ارسال پساب های تولیدشده به شرکت فجر انرژی خلیج فارس آنها را در این دو واحد تصفیه می کند، اما با احداث این واحد می تواند در داخل شرکت کار تصفیه را انجام دهد.

 

همکار روابط عمومی وزارت نفت دار فانی را وداع گفت

مهرداد علمداری از کارکنان اداره کل روابط عمومی وزارت نفت که سال ها در بخش های مختلف این مجموعه مشغول فعالیت بود، شامگاه یکشنبه (نهم خردادماه) درگذشت.

مهرداد علمداری، کارمند اداره کل روابط عمومی وزارت نفت پس از چند سال تحمل رنج بیماری سرطان در ۵۷ سالگی به دیار باقی شتافت. مرحوم علمداری بیش از سه دهه تجربه فعالیت در حوزه های رسانه و روابط عمومی و برهه ای حضور در سرویس شهرستان ها و مقالات روزنامه کیهان در کسوت روزنامه نگار و مترجم را در کارنامه خود داشت.

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، با اندوه و تألم فراوان، این ضایعه جانکاه را به خانواده وی و همکاران روابط عمومی تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای روح ایشان آمرزش و علو درجات و برای بازماندگان شکیبایی آرزومند است.

 

تکمیل پروژه های گرانی سنجی و مغناطیس سنجی دشت آبادان و کپه داغ

رئیس اداره ژئوفیزیک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از پایان پروژه های گرانی سنجی و مغناطیس سنجی دشت آبادان و کپه داغ خبر داد.غلامرضا پیروانیان با بیان این مطلب گفت: پروژه لرزه نگاری سه بعدی پانیذ در جنوب غرب کشور، پروژه لرزه نگاری دوبعدی باشت در کهگیلویه و بویراحمد واقع در جنوب شرق گچساران، پروژه لرزه نگاری دوبعدی کپه داغ موسوم به لرزه نگاری درگز در زرینه کوه واقع در شمال شرق کشور، دو پروژه گرانی سنجی و مغناطیس سنجی مکران و جازموریان و همچنین پروژه ای در ایران مرکزی با عنوان بستان آباد در شمال غرب کشور از جمله پروژه های در دست اجرای مدیریت اکتشاف است. وی گفت: پروژه دشت کوه بر اساس تصمیم ها و نیازسنجی های صورت گرفته در جلسه نوزدهم شورای پورتفولیو در ۲۲۰۰ کیلومتر خط لرزه نگاری دوبعدی و در استان های لرستان، ایلام، خوزستان، فارس، بوشهر و هرمزگان تعریف و در روزهای اخیر قرارداد این پروژه با شرکت مهندسی نفت کیش به عنوان پیمانکار امضا شد. رئیس اداره ژئوفیزیک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه پیش بینی می شود این پروژه دو سال به طول بینجامد، ادامه داد: با وجود اینکه ما در سال های گذشته درگیر مسائل مرتبط با تحریم بوده ایم، مدیریت اکتشاف موفق شد با تکیه بر توان داخلی، مجموعه قراردادهایی را در زمینه لرزه نگاری و مطالعات میدان که عمده آنها گرانی سنجی و مغناطیس سنجی است با شرکت های داخلی به امضا برساند. قرارداد پروژه لرزه نگاری دوبعدی دشت کوه نهم خردادماه امسال بین مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و شرکت خدمات مهندسی نفت کیش امضا شد. این پروژه با ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر داده برداری لرزه ای در استان های لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر، فارس و هرمزگان و با ۷۰۰ میلیارد تومان اعتباری اجرا می شود و مدت زمان اجرای آن ۲۴ ماه در نظر گرفته شده است. در مرحله داده برداری این پروژه، بخش قابل توجهی از ناحیه لرستان، پایدار جنوبی، ناحیه ارجان و ماماتین، ناحیه شور- شاپور - ماهور و هله و نیز ناحیه سرچان پوشش اکتشافی داده می شود.

 

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سبک پالایشگاه  ستاره خلیج فارس می شود

بورس انرژی ایران امروز میزبان عرضه نفتای سبک پالایشگاه ستاره خلیج فارس خواهد بود. به گزارش بورس انرژی، رینگ داخلی این بورس، چهارشنبه (۱۲ خردادماه) شاهد عرضه کالاهای اکستراکت سبک و سنگین شرکت نفت ایرانول، آیزوریسایکل پالایش نفت شیراز، پنتان پلاس پتروشیمی پارس و هگزان پتروشیمی بندر امام است و گاز مایع مجتمع گاز پارس جنوبی، ته مانده تصفیه شده برج تقطیر پالایش نفت شازند، MTBE شرکت پتروشیمی بندر امام و نفتای سبک شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل عرضه می شود. روز سه شنبه (۱۱ خردادماه) کالاهای آیزوریسایکل پالایش نفت تهران، آیزوریسایکل پالایش نفت شیراز، آیزوفید پالایش نفت تبریز، حلال ۴۰۲ و حلال ۴۱۰ پالایش نفت اصفهان و ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ داخلی و برش هیدروکربن های پنج کربنه و بالاتر پتروشیمی تبریز و ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد. در این روز ۸.۶۱۲ تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۱.۰۲۷ میلیارد و ۲۹۸ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.