این وسایل تاریخ انقضا دارند!

اطراف ما وسایل زیادی وجود دارد که روزانه از آنها استفاده می کنیم، وسایلی که حتی فکرش را هم نمی کنید که تاریخ انقضا داشته باشند و مرتب باید تعویض شوند.  همه ما همیشه حواسمان به تاریخ انقضای مواد خوراکی بوده و هست، به طوری که دائما آنها را چک می کنیم که خراب نشوند. این در حالی است که نسبت به وسایل دیگری که مدام از آنها استفاده می کنیم، بی تفاوت هستیم و حتی گاهی نمی دانیم که تاریخ انقضا دارند. در ادامه فهرستی از وسایلی را که تاکنون شاید نمی دانستید که تاریخ انقضا دارند، برایتان آورده ایم.

 لیف و اسفنج حمام

لیف را حداکثر ۶ ماه و اسفنج حمام را هم تا ۲ هفته می توان استفاده کرد، بعد از گذشت این زمان تاریخ انقضای آنها فرا رسیده و باید این دو را تعویض کرد. بنابراین کمتر کسی است که نداند لیف و اسفنج حمام محل مناسبی برای رشد قارچ ها و کپک ها هستند. اما اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که توجه زیادی به تاریخ انقضای این وسایل نمی کنید، بهتر است لیف های حمام تان را هر چند وقت یک بار در آب داغ بجوشانید تا باکتری های مضرشان کشته شود.

 پتو

پتوها هم مانند بالشت تغییر شکل می دهند، اما مدت زمان بیشتری می توان از آنها استفاده کرد. پتوها حدود ۷ سال قابل استفاده هستند که عمر آنها را با خشک کردن مداوم آمی توان افزایش داد.

 هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید ۲ ماه پس از باز شدن، به آب معمولی تبدیل می شود. همچنین بطری دربسته هیدروژن پراکسید نباید بیش از یک سال نگهداری شود.

 شانه

حداقل باید هفته ای یک بار شانه هایمان را تمیز و آنها را سالی یک بار نیز تعویض کنیم. شانه های مویی را هم باید پس از ۷ تا ۱۰ ماه عوض کنیم.

کلاه ایمنی

گذر زمان حتی روی کلاه ایمنی هم تاثیرگذار است. اگر تاریخ مصرفی روی بسته بندی این کلاه نوشته نشده، بهتر است بعد از ۵ سال از کلاه های جدید استفاده کنید.

 ضدعفونی کننده ها

در حال حاضر ضدعفونی کننده ها دیگر جزئی از زندگی مان شده است، بنابراین باید در استفاده از آنها دقت کنیم. شاید تعجب کنید، اما ضدعفونی کننده ها هم تاریخ انقضا دارند و بعد از سه ماه خاصیت خود را از دست می دهند و بی اثر می شوند.

کفش های پیاده روی

پس از ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر دویدن یا راه رفتن، کفش های پیاده روی خاصیت ضربه گیری شان را از دست می دهند و باعث فشار زیادی روی مفاصل تان می شوند. از این رو بهتر است پس از یک سال، این نوع کفش ها را عوض کنید.

حشره کش ها

تاریخ انقضای حشره کش ها  هم ۲ سال است

 و بعد از آن دیگر کارایی لازم را ندارند و بی اثر می شوند.

 سه راهی برق

سه راهی های برق ظرفیت مشخصی دارند که اگر بیشتر از آنها استفاده کنیم، دچار مشکل می شوند و ممکن است آسیب هایی جدی به وسایل برقی مان وارد آورند. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق هر یک تا دو سال، سه راهی ها را تعویض کنید.

 پستانک

پستانک های لاتکس فارغ از میزان استفاده یا تغییر شکل شان، پس از ۲ تا ۵ هفته باید عوض شوند. لاتکس بسیار شکننده است و به راحتی میکروب در شکاف های آن نفوذ و رشد می کند.

عطر و ادکلن

 عطر و ادکلن عطرها و ادوپرفیوم هایی که اسانس روغنی دارند تا زمانی که باز نشده باشند ۳ سال قابل استفاده هستند و وقتی باز می شوند ۲ سال دوام می آورند. ادوتویلت ها نیز تا وقتی که باز نشده باشند ۴ سال تاریخ انقضا دارند و اگر باز شوند ۲ سال بیشتر ماندگاری ندارند.