در مسیر خدمات رسانی به مردم سرزمین شعر و ادب صورت گرفت

  فارس  استان سبز کشور در گازرسانی

مهدی مهرابی    توسعه گازرسانی را می توان یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین فعالیت های اجرایی دولت در کاهش مصرف سوخت های مایع و ظرفیت سازی برای افزایش صادرات فراورده، کاهش آلودگی هوا، افزایش رفاه اجتماعی و محرومیت زدایی، بویژه در مناطق روستایی برشمرد. در طول 8 سال گذشته، اقدام های قابل تأملی در حوزه گازرسانی اجرایی شده که افزون بر بخش خانگی، بخش های صنایع و نیروگاهی را نیز شامل می شود. در این میان، بر اساس برنامه های تعریف و توسعه گازرسانی در استان فارس، تاکنون 97.3 درصد از خانوار این استان از نعمت گاز برخوردار شده اند و فارس به عنوان «استان سبز» کشور شناخته شده است.  در ادامه گفت و گو با غلامعباس حسینی، مدیرعامل شرکت گاز استان فارس را می خوانیم.

 چند درصد از برنامه های سال 99 محقق شده است؟

براساس بررسی های انجام شده، 95 درصد اهداف کمی این شرکت در زمینه های مختلف در سال جهش تولید محقق شد.

در سال 99 با توجه به اهداف کمی مشخص شده از سوی شرکت ملی گاز برای شرکت گاز استان فارس، جذب 66 هزار مشترک جدید تعریف شده بود که با تلاش صنعتگران گاز فارس در مسیر خدمات رسانی به مردم، 70 هزار و 578  مشترک جدید جذب شد که این موضوع، تحقق 107 درصدی برنامه ابلاغی را نشان می دهد. همچنین 34 هزار و 383 انشعاب جدید گاز در استان فارس نصب شد که این میزان انشعاب، نشان از تحقق 100.5 درصدی اهداف کمی شرکت در نصب انشعابات جدید دارد. اجرای 432 طرح گازرسانی به واحد های تولیدی و صنعتی عمده و جزء استان فارس نیز حکایت از تحقق 140درصدی برنامه ابلاغی دارد.

  در سال 99 در مجموع چند مشترک جدید جذب شد؟

با برنامه ریزی و اقدام های شرکت گاز استان در سال گذشته، 0 7 هزار و 578 متقاضی جدید به جمع مشترکان شرکت گاز طبیعی فارس اضافه شد.با تحقق این برنامه، مجموع مشترکان گاز طبیعی در استان، به بیش ازیک میلیون و 581 هزار و 240  مشترک در بخش های خانگی، صنعتی، تجاری و عمومی رسید. پارسال بیش از  34 هزار و 383  علمک گاز نیز در مناطق شهری و روستایی فارس نصب شد که امیدواریم در سال 1400 نیز شاهد توسعه هرچه بیشتر گازرسانی و افزایش ضریب نفوذ گاز طبیعی در استان باشیم.

  گازرسانی به صنایع از جمله اولویت های صنعت گاز به شمار می آید؟ در این حوزه چه اقدام هایی از سوی گاز فارس انجام شده است؟

از ۹ هزار و ۶۲۲ واحد صنعتی فارس، 7 هزار و  ۸۷۸ واحد از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند. در سال 99 در مجموع به 432 واحد صنعتی استان گازرسانی شد. همچنین، گازرسانی به ۱۳۶ واحد صنعتی در مرحله انتخاب پیمانکار و ۴۵۱ واحد نیز در مرحله طراحی و تهیه پکیج است که با تکمیل آنها، گام مهمی در توسعه گازرسانی صنایع استان و رفع موانع تولید و اشتغال در سطح استان برداشته خواهد شد.

  هم اکنون چند پروژه گازرسانی روستایی در سطح استان اجرا می شود؟

هم اکنون 70 پروژه گازرسانی در 65 روستای استان فارس در دست اجراست. این طرح ها در روستاهای 4 شهرستان داراب، سپیدان، فراشبند و لارستان در حال اجراست که با بهره برداري از آنها، آمار روستاهاي گازدار استان به بيش از 2 هزار و 272 روستا افزايش مي يابد.

 از مجموع دو هزار و 408 روستای قابل گازرسانی در فارس، تاکنون به دو هزار و 207 روستا گازرسانی شده است. در حال حاضر 327 هزار و 565 مشترک در مناطق روستایی تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.

  در حوزه پژوهش و فناوری چه طرح های فعالی در گاز استان فارس وجود دارد؟

هم اکنون 15 طرح پژوهشی در سطح شرکت در جریان است. از ابتدای امسال تاکنون این طرح ها در قالب پایان نامه های دانشجویی، رساله دکترا و پروژه های پژوهشی با همکاری و حمایت این شرکت ارائه شده است. این طرح ها شامل 9 پایان نامه دانشجویی، دو طرح پژوهشی جاری و چهار پروژه پژوهشی در دست بررسی است که با حمایت مالی 450 میلیون تومانی شرکت گاز فارس در حال اجراست. ساخت تولید نانو فیلتر با هدف بهبود راندمان فیلتراسیون ذرات جامد از گاز طبیعی، طراحی و ساخت دستگاه نشت یاب گاز، تولید نمونه تجاری کنتور ارتقا یافته، ساخت دستگاه آزمون غیر مخرب سرجوش غیر پلی اتیلنی، بومی سازی دستگاه نشت یاب لیزری گاز، طراحی دستگاه هشداردهنده تاسیسات زیرزمینی قابل نصب بر ماشین  های سنگین حفاری و تولید انواع رگولاتورهای گاز صنعتی و خانگی، طرح کاهش تلفات، صرفه جویی مالی، تسریع در خط گذاری لوله ها و بومی سازی کردن فیلترها از جمله طرح های پژوهشی در حال اجرای این شرکت در سال 99 است.

 بهینه سازی شبکه زنجیره تامین گاز در فارس، آنالیز سبک های تعارض سازمانی در شرکت گاز استان فارس، مدیریت منابع انسانی و بهره وری سازمانی و تعیین نقاط بهینه تاسیس ایستگاه های تقلیل فشار گاز بر اساس پارامترهای پایداری، محیط زیست، ایمنی، کاهش هزینه و میزان مصرف نیز از جمله پایان نامه هایی است که با همکاری و حمایت شرکت گاز فارس تهیه و تدوین شده است.

  اجرای طرح رایگان شدن گازبهای مشترکان کم مصرف از سال گذشته آغاز شده است. لطفا توضیحاتی در خصوص اجرای این طرح در سطح شرکت گاز استان فارس ارائه کنید.

اجرای طرح بخشودگی گازبهای مشترکان خانگی کم مصرف از دی سال 99 به صورت رسمی اجرایی شده است. دراین طرح 219  هزار و 192 مشترک خانگی، از تخفیف ۱۰۰ درصدی گازبها برخوردار شده و گاز را بدون پرداخت قبض، مصرف کردند. این طرح با هدف تشویق مشترکان به رعایت الگوی مصرف بهینه گاز و ترغیب مشترکان پرمصرف به تغییر رفتار مصرف اجرا شد و در این بازه زمانی همچنین 347 هزار و 627 مشترک شهری و روستایی از تخفیف 15 درصدی قبوض گاز بهره مند شدند. در استان فارس 35 درصد مشترکان کم مصرف و خوش مصرف از مزایای طرح بخشودگی 10 تا ۱۰۰ درصدی گازبها در سه ماه پایانی سال 99 برخوردار شدند.

  در حوزه بهبود معیشت کارکنان چه اقدام هایی در سطح شرکت انجام شده است؟

با هدف اجرای ضوابط جدید پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان پیمان های مستمر_ غیر پروژه ای، طرح طبقه بندی مشاغل به صورت کامل در این شرکت اجرا و ما به التفاوت افزایش حقوق و مزایای کارکنان در سال ۹۹ نیز محاسبه شد. این طرح برای ۱۳ پیمان مشمول طرح طبقه بندی مشاغل اداره کار شامل هزار و ۴۴۴ نفر از نیروهای امداد، دفتری،گازبانی و کنتورخوانی و... است که با طرح استانداردسازی مشاغل مرتبط با صنعت نفت، تطبیق و مابه التفاوت آن از زمان تاریخ ابلاغ محاسبه و به منظور مبنای پرداخت در سال ۱۴۰۰ به امور قراردادها (پیمانکاران) ارائه شده است. بر این اساس، اجرای طرح از ابتدای فروردین 99 در نظر گرفته شده و برای کارکنانی که دریافتی آنان پس از اجرای طرح طبقه بندی شاهد کسری باشد نیز فوق العاده تطبیق در نظر گرفته شده است. در شرکت گاز فارس، 3 هزار و  ۴۸۹ نفر از کارکنان و خانواده تحت تکفل آنها تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان کارکنان قرار گرفته اند.

  در پایان اگر نکته ای باقی مانده، بفرمایید.

یکی دیگر از اقدام های شرکت گاز استان فارس، رونمایی از خودروی مدیریت بحران است و از این پس، برای خدمت رسانی در عملیات های بحرانی روی خطوط لوله و ایستگاه های تقلیل فشار گاز آمادگی دارد. این خودرو مجهز به موتور برق ۳ فاز، ترانس رکتیفایر برای جوش فلزات، الکتروفیوژن برای جوش پلی اتیلن، پیکور حفاری، پمپ کفکش برای تخلیه آب ،دمنده ضد انفجار برای تخلیه گاز ، دمنده ضد انفجار برای تخلیه هوا ،برج نوری ۳۶۰ درجه ۵/۱ متری و وسایل کمپینگ برای اقامت نیروهای امدادی در منطقه است. مرکز مکانیزه بهره برداری و امداد گاز شیراز با ۸ پست امدادی و گشت سیار و ۲ پست امداد موتوری و ۶۴ امدادگر متخصص در تمام ساعات شبانه روز آماده پاسخگویی به سؤالات و مشکلات مشترکان گاز شیراز است.