درخواست زنگنه از رئیس جمهوری برای موضوع حقوق کارکنان وزارت نفت

وزیر نفت در نامه ای از حسن روحانی، رئیس جمهوری درخواست کرد که موضوع رفع محدودیت های پرداخت حقوق به کارکنان و بازنشستگان، برای تصمیم گیری در نشست سران سه قوه مطرح شود. اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به نقل از معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی این وزارتخانه اعلام کرد که بیژن زنگنه طی نامه ای از حسن روحانی، رئیس جمهوری درخواست کرد، موضوع رفع محدودیت های پرداخت حقوق به کارکنان و بازنشستگان برای تصمیم گیری در نشست سران سه قوه مطرح شود که پیرو آن رئیس جمهوری با طرح فوری این درخواست در این نشست موافقت کرد، بنابراین موضوع در نشست سران سه قوه مطرح و درباره آن تصمیم گیری خواهد شد.

 

برگزاری دو «رویداد» در صنعت نفت

در هفته ای که گذشت، آیین رویداد «به همرسانی عرضه و تقاضای فناوری اقلام راهبردی و پرمصرف شیمیایی صنعت گاز» و آیین رویداد «به هم رسانی عرضه و تقاضای فناوری فراورش و نمکزدایی نفت خام» با سخنرانی مدیران صنعت نفت برگزار شد.  در آیین رویداد «به همرسانی عرضه و تقاضای فناوری اقلام راهبردی و پرمصرف شیمیایی صنعت گاز» که روز شنبه یکم خرداد برگزار شد، حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز، سعید محمدزاده، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، آیدین ختلان، مشاور ارشد و دستیار ویژه وزیر نفت و مسعود جعفری اصطهباناتی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت سخنرانی کردند.

همچنین در آیین رویداد «به هم رسانی عرضه و تقاضای فناوری فرآورش و نمکزدایی نفت خام» نیز فرخ علیخانی، معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران، احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، سعید محمدزاده، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و صادق فتح اللهی، مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب سنخرانی کردند. شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اعلام کرد در جریان رویداد «به هم رسانی عرضه و تقاضای فناوری فراورش و نمک زدایی نفت خام» از هشت فرصت سرمایه گذاری این شرکت در حوزه تأسیسات فراورش سیار نفت رونمایی شده است. خرید خدمات، تأمین، نصب، راه اندازی، راهبری، تعمیرات و نگهداری هشت مجموعه فرآورشی سیار در مخازن نفتی اهواز، مسجدسلیمان، رگ سفید، کوپال و رامشیر در مجموع به ظرفیت ۲۲۰ هزار بشکه برای جلب همکاری شرکت های دانش بنیان و فناورمحور معرفی شده است. رامین روغنیان، معاون مهندسی نفت مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به معرفی مخازن نیازمند دریافت خدمات اسکیدمانتد پرداخت و گفت: مخزن بنگستان میدان اهواز، میدان رامشیر، مخزن آسماری میدان مسجدسلیمان و میدان رگ سفید و مخزن بنگستان میدان کوپال با افزون بر ۲۰۰ هزار بشکه ظرفیت، نیازمند دریافت خدمات اسکید در سطوح مختلف بهره برداری، نمکزدایی، شیرین سازی و سیستم های پمپاژ هستند.

 

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران:

جایگاه ها در زمان قطعی برق  موظف به استفاده از دیزل ژنراتور هستند

سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران گفت: باتوجه به اینکه عمده جایگاه های عرضه سوخت مجهز به دستگاه های دیزل ژنراتور هستند، در مواقعی که قطعی برق رخ می دهد، موظف به تأمین برق مورد نیاز از طریق دیزل ژنراتورها هستند. فاطمه کاهی با بیان اینکه در این باره همکاری های لازم از سوی شرکت ملی پخش انجام می شود، گفت: بی شک باید از سوی شرکت توانیر نیز اطلاع رسانی عمومی از طریق رسانه ها انجام شود تا هموطنان در زمان قطعی برق، برای سوختگیری به جایگاه های عرضه سی ان جی مراجعه نکنند؛ ضمن اینکه توصیه می شود هموطنان در زمان مناسب برای سوختگیری به این جایگاه ها مراجعه کنند. وی با بیان اینکه الزام ها و دستورعمل هایی به جایگاه های عرضه سوخت مایع (بنزین و نفت گاز) ابلاغ شده است که بر اساس آن موظف به تجهیز جایگاه به دستگاه دیزل ژنراتور هستند، افزود: گاهی به دلیل مکانیکی بودن تجهیزات، ممکن است در بعضی از جایگاه ها، دیزل ژنراتوری خارج از سرویس باشد که این مورد نیز باید از سوی مالک و مسؤولان جایگاه مدیریت و برطرف شود؛ اما بیشتر جایگاه های عرضه سوخت مایع، به این دستگاه مجهز هستند. به گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، قطعی برق در بیشتر موارد شامل جایگاه های عرضه سی ان جی می شود و با توجه به اینکه دیزل ژنراتورها نمی توانند برق مصرفی کمپرسورهای جایگاه های سی ان جی را تأمین کنند، با هماهنگی انجام شده با شرکت توانیر، در ساعات اوج مصرف و در زمانی محدود، برق جایگاه های سی ان جی قطع خواهد شد. کاهی درباره علت تأخیر در دریافت سهمیه بنزین خرداد رانندگان اسنپ و تپ سی نیز گفت: اول هر ماه، سهمیه رانندگان واریز می شود و بخشی از سهمیه این رانندگان اعتباری و با استفاده از اطلاعاتی است که از وزارتخانه های مربوطه دریافت می شود، بنابراین تا این اطلاعات به دست ما و همکارانمان برسد، کمی طول می کشد و این اطلاعات به طور معمول روزهای نخست به دست ما نمی رسد. به گفته وی این سهمیه، سهمیه عملکردی است و برای همین فرایند ورودش به بخش ما کمی طول می کشد و براساس عملکرد این رانندگان، میزان اعتباری را که از سمت وزارتخانه به ما اعلام می شود، به رانندگان اختصاص می دهیم.

 

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی نفت:

رایزنی های وزارت نفت برای اصلاح  مصوبه محدودیت سقف حقوق کارکنان ادامه دارد

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت با اشاره به تصویب محدودیت های حقوق و دستمزد کارکنان نفت در بودجه امسال گفت: از آنجا که برای اصلاح این موضوع، راهی جز تصویب قانون جدید یا اخذ مصوبه از سران سه قوه وجود ندارد، تلاش برای توجیه نمایندگان مجلس، نسبت به ویژگی ها و صعوبت کار در نفت، بویژه سکوها، جزایر و مناطق دور افتاده و با آب و هوای نامناسب ادامه دارد. فرزین مینو در واکنش به برخی شایعات مبنی بر امکان تفسیرهای متفاوت از قانون بودجه درباره افزایش حقوق و سقف پرداختی کارکنان نفت گفت: با وجود تلاش ها و مذاکرات وزارت نفت برای جلوگیری از تصویب اعمال محدودیت برای سقف حقوق کارکنان و نیز محدودیت افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به میزان ۲.۵ میلیون تومان در ماه، در جریان طرح موضوع در کمیسیون تلفیق و مجلس، سرانجام مجلس بنا بر صلاحدید خود، محدودیت سقف پرداخت ها را در بودجه امسال تصویب کرد. وی افزود: با وجود شایعاتی که در مورد تفسیرهای متفاوت از مصوبه مجلس می شود، این مصوبه نه تنها از نظر این وزارتخانه، که از نظر سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور اداری و استخدامی و دیگر مراجع مرتبط درون و بیرون دولت، بسیار روشن و غیرقابل تفسیر است، بنابراین هیچ راهی برای اصلاح آن جز تصویب قانون جدید یا اخذ مصوبه از سران سه قوه وجود ندارد. معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت اظهار کرد: بر این اساس، پیگیری از مراجع ذی ربط از سوی وزارت نفت در دست اقدام است که از جمله این اقدام ها، تلاش برای توجیه نمایندگان مجلس نسبت به ویژگی ها و صعوبت کار در نفت، بویژه در سکوها، جزایر و مناطق دورافتاده و با آب و هوای نامناسب است.

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

نفت در تأمین خدمات شناوری از توان داخل حمایت می کند

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر حمایت این شرکت از توان داخل در تأمین خدمات شناوری تأکید کرد و گفت: در این زمینه، نشستی به منظور معرفی فرصت های سرمایه گذاری در این حوزه برگزار می شود. مسعود کرباسیان با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در اجرای سیاست های ابلاغی وزارت نفت و به منظور حمایت از توان و ساخت داخل، تصمیم به تأمین شناورهای مورد نیاز در عملیات استخراج و بهره برداری از میدان های نفت و گاز دریایی از طریق مشارکت بخش غیردولتی و کشتی سازان ایرانی گرفته است، افزود: بر اساس این طرح، شرکت ملی نفت ایران نسبت به انعقاد قرارداد خرید خدمات شناوری در قالب قرارداد ساخت، بهره برداری و مالکیت با سرمایه گذاران بخش غیردولتی اقدام خواهد کرد و سرمایه گذاران نیز متعهد به تأمین شناورهای مورد نیاز خود از طریق سازندگان داخلی و با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان داخل خواهند بود. وی تصریح کرد: بر اساس این طرح، پس از اتمام ساخت شناور و اخذ تأییدیه ها و گواهی نامه های مورد نیاز از مراجع ذی ربط، دوره بهره برداری و ارائه خدمات شناوری آغاز می شود و شرکت ملی نفت ایران، به ازای خدمات شناوری ارائه شده حق الزحمه به سرمایه گذار پرداخت خواهد کرد. به گفته معاون وزیر نفت، طبق الگوی قراردادی تهیه شده، قرارداد با سرمایه گذار پیش از آغاز ساخت شناور امضا شده و این موضوع می تواند افزون بر اطمینان سرمایه گذاران از وجود بازار قطعی برای شناورهای ساخته شده، در تأمین منابع مالی مورد نیاز از طریق نهادهای پولی و مالی از جمله بانک ها کمک قابل توجهی کند. کرباسیان به مذاکرات با سازمان بنادر و دریانوردی و تعدادی از بانک های کشور به منظور ایجاد ظرفیت های حمایتی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز این طرح نیز اشاره کرد و افزود: پیش بینی های لازم به منظور تسهیل اجرا و استفاده از ظرفیت های قانونی موجود برای تحقق اهداف این طرح صورت گرفته که جزییات آن در نشست پیش بینی شده به این منظور ارائه می شود. شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر یادآور شده است: نشست معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حوزه تأمین خدمات شناوری مورد نیاز این شرکت، 9 خرداد امسال برگزار می شود و سرمایه گذاران علاقه مند می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی www.investment.nioc.ir فرم ثبت نام برای حضور در این نشست را تکمیل کنند.

 

سرپرست سازمان منطقه ویژه پارس منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با صدور حکمی، سخاوت اسدی را به عنوان سرپرست سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس منصوب کرد. در حکم مسعود کرباسیان خطاب به اسدی آمده است: «با عنایت به تجربیات ارزشمند و توانمندی های جنابعالی به موجب این حکم به عنوان سرپرست سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس منصوب می شوید. امید است در پرتو الطاف الهی شاهد به ثمر رسیدن تلاش ها و توفیقات جنابعالی و همکاران در انجام وظایف محوله، همسو با تحقق اهداف عالیه صنعت نفت باشیم. فرصت را مغتنم شمرده و از خدمات جناب آقای خرم دل در دوران تصدی ایشان تشکر می نمایم.»