مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی:

بازگشت گاز مایع به سبد سوخت هیچ مزیتی برای کشور ندارد

 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران گفت: بازگشت گاز مایع (ال پی جی) به سبد سوخت و توزیع آن، هیچ مزیت اقتصادی، قیمتی و زیست محیطی برای کشور ندارد.

به گزارش ایرنا، علیرضا صادق آبادی در حاشیه بازدید از بزرگترین کارخانه تولید تامین مخازن گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) ادامه داد: افزایش سهم گاز در سبد سوخت کشور در شورای انرژی مصوب شده است و منتظر تصویب در هیأت وزیران هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی با بیان اینکه در تلاشیم تا سهم گاز به سهم قابل قبولی در سبد سوخت کشور برسد، ادامه داد: رشد مصرف بنزین در کشور باید با سی ان جی جایگزین شود، در غیر این صورت یکی از بزرگترین ظرفیت های کشور که صادرات بنزین است، از دست می رود و مهمترین نقطه قوت در شرایط تحریم به نقطه ضعف تبدیل می شود.

وی با اشاره به اینکه با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری می توان ۲۰ میلیون لیتر بنزین را با سی ان جی جایگزین کرد، گفت: در صورتی که اگر بخواهیم ظرفیت پالایش ۲۰ میلیون لیتر بنزین را ایجاد کنیم، به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه و پنج سال زمان نیاز است که معادل سه پالایشگاه اصفهان، تهران و لاوان می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی تاکید کرد: با این کار افزون بر تحمیل هزینه های بیشتر، به مدت پنج سال عدم النفع صادرات بنزین نیز به کشور تحمیل می شود.

 صادق آبادی به بازگشت گاز مایع به سبد سوخت خودروها نیز اشاره کرد و ادامه داد: هیچ مزیتی برای توزیع گاز مایع در کشور نداریم، منبع اصلی گاز مایع تولیدی در کشور، پارس جنوبی است و از نظر قیمت نیز با بنزین قابل رقابت نیست و هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند.

وی افزود: حتی در فصل سرد قیمت ال پی جی از بنزین نیز بالاتر می رود و هیچ نفعی به کشور اضافه نمی کند، در حالی که به ازای جایگزینی هر لیتر بنزین با یک متر مکعب سی ان جی ۳۰ سنت، سود وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران گفت: از سوی دیگر این حجم ال پی جی باید در کشور توزیع شود که اگر بخواهیم با خطوط لوله و تلمبه خانه آن را منتقل کنیم، زیرساخت این کار وجود ندارد. در حمل جاده ای نیز افزون بر اینکه یارانه پنهان گازوییل را بالا می برد، سبب ایجاد آلودگی و تصادف های جاده ای نیز می شود، بنابراین طرح جایگزینی بنزین با ال پی جی، اقتصادی و زیست محیطی نیست.

 

همکاری مطلوب اروندان و متن در میدان های مشترک غرب کارون

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان گفت: همکاری این شرکت و شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در میدان های مشترک غرب کارون به نحو مطلوب دنبال می شود.

جهانگیر پورهنگ در نشست پیش بینی تولید نفت و گاز نیمه نخست سال ۱۴۰۰ میدان های تحت سرپرستی این شرکت در غرب کارون، با بیان اینکه در انجام برنامه های تولید، توجه به پروتکل های بهداشتی مربوط به همه گیری بیماری کووید-۱۹ و همچنین اهتمام ویژه به رعایت دقیق الزام های ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ اس ای) به منظور حفظ سلامت کارکنان، اولویت نخست و مقدم بر کار بوده است، اظهار کرد: نفت و گاز اروندان برای تولید حداکثری از ظرفیت های تعریف شده، آمادگی کامل دارد.

وی از تحقق کامل برنامه تولید تکلیفی این شرکت در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: در بخش توسعه میدان های مشترک که بین این شرکت و شرکت مهندسی و توسعه نفت در حال اجراست، کار گروهی به نحو مطلوب دنبال می شود و این شرکت برای افزایش ظرفیت تولید در دو بخش تولید از چاه های در حال بهره برداری و چاه های جدید آمادگی دارد.

 

 آماده باش بهداشت و درمان نفت  در تعطیلات نوروز

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از آماده باش نیروهای این سازمان در تعطیلات نوروز خبر داد.

به گزارش بهداشت و درمان صنعت نفت، سیدمهدی هاشمی در یازدهمین نشست هفتگی رؤسا و مدیران ستادی مناطق اهواز، شمال شرق و بوشهر که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، با تأکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: خوداظهاری در سامانه پایش، غربالگری و پیشگیری از شیوع بیماری کووید- ۱۹، رعایت ممنوعیت ها، تب سنجی در مبادی ورودی اداره ها و روزآمدکردن دستورعمل های بهداشتی را دستور کار قرار دهید و همه نیروها باید در ایام نوروز و تعطیلات آماده باشند.

بهرام دهقان، رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت اهواز نیز در این نشست با اعلام روند افزایشی تعداد مراجعان کووید-۱۹ نسبت به هفته های گذشته اظهار کرد: تعداد بیماران و مراجعه کنندگان به اورژانس تنفسی در نیمه دوم بهمن ماه بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است، تعداد موارد بستری در همین بازه زمانی بیش از ۴۰ درصد و تعداد بیماران بخش ICU کووید نیز بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است.وحید مالکی، رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر نیز از راه اندازی بخش PCR عسلویه خبر داد و گزارشی از عملکرد واحد دارویی منطقه خارک ارائه کرد.

 

وزیر نفت

تفکر، اندیشیدن و عمل به کلام قرآن، راهی برای رشد و سعادت بشریت  است

فرق انسان توسعه یافته و توسعه نیافته در اندیشیدن و تفکر است که به وضوح در قرآن بیان شده است. به گزارش شرکت ملی گاز ایران، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه کارکنان صنعت نفت که با حضور احمد مجیدی، مشاور وزیر و دبیر شورای فرهنگی و اقامه نماز وزارت نفت، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت گاز ایران و جمعی از مدیران ارشد برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: هدف از برگزاری چنین مسابقاتی، انس گرفتن با این کلام الهی است که در وهله نخست، خواندن آن که فضیلت بسیاری برایش ذکر شده، موجب می شود کسانی که حتی وقت خواندن قرآن را ندارند، به آن رجوع کنند.

وی ادامه داد:کتاب قرآن، یکی از بزرگترین نعمت هایی است که خداوند بر ما ارزانی داشته که هیچ تحریفی در آن وجود ندارد و برای تمامی نسل ها و زمان ها بوده و می توان هدایت زندگی را با آن به دست آورد.  وزیر نفت در ادامه سخنان خود، مفاهیم و آیات قرآن را در سه بخش توحید، اخلاق و شریعت معرفی کرد و افزود: در قرآن به موضوع توحید و بندگی خدا بسیار تأکید شده است؛ چرا که همه چیز تحت بندگی خدا معنا و مفهوم پیدا می کند و شرک که نقطه مقابل آن است، به هیچ وجه خالق توانا پذیرای آن نخواهد بود و نمی بخشد، از این رو تا موضوع شرک شناخته نشود، توحید شناخته نخواهد شد.

وی با بیان اینکه تاریخ بشر جز عبادت نیست؛ عبادت خدا و عبادت غیر خدا، تصریح کرد: بندگی خدا، یعنی آزادگی و رهایی از هرچه غیر خداست و برای رسیدن به بندگی و رهایی از شرک، باید تلاش کرد که راه آن، اندیشیدن و تفکر در این کلام وحی است. زنگنه با بیان اینکه اندیشیدن و تفکر در کلام الهی، راهی است برای ورود به دنیای عمیق و زیبای آن، گفت: فرق انسان توسعه یافته و توسعه نیافته در اندیشیدن و تفکر است که به وضوح در قرآن بیان شده است. وی به موضوع اخلاق در قرآن اشاره کرد و افزود: موضوع اخلاق و خلق و خوی حسنه داشتن، هم در قرآن بسیار بر آن تأکید شده و هم در روایات معصومین (علیها سلام) فراوان دیده می شود و مختص زندگی افراد با یکدیگر نمی شود؛ بلکه رفتار با طبیعت و دیگر موجودات هم در آن بیان شده است.

زنگنه، شریعت را از دیگر موارد بیان شده در قرآن عنوان کرد و گفت: نحوه عبادت، احکام، معاملات و .... نکاتی است که در خصوص شریعت بیان شده؛ اما از همه مهمتر آنکه در قرآن، توحید است که همه چیز تحت تأثیر آن قرار دارد.

وی ادامه داد: تمامی این موارد، انسان را به رشد و کمال می رساند، از این رو باید تمامی تلاشمان این باشد که در مسیر خدا و تحت فرامین او باشیم؛ چرا که خارج شدن از آن، هم عواقب دنیوی و هم عواقب اخروی دارد.

زنگنه در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای همه شرکت کنندگان گفت: امیدوارم همه ما بتوانیم روز به روز با قرآن بیشتر انس بگیریم و به نکات و دستوراتی که در آن وجود دارد، عمل کنیم تا به سعادت برسیم.

در ادامه مراسم، احمد مجیدی، مشاور وزیر و دبیر شورای فرهنگی و اقامه نماز وزارت نفت نیز ضمن تبریک اعیاد رجبیه بیان کرد: در پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان وزارت نفت، 56 نفر در رشته های ترتیل، تحقیق، حفظ ( 5، 10، 20 و 30 جزء) و مفاهیم قرآن از چهار شرکت اصلی مسابقه می دهند، ضمن اینکه 10 نفر از داوران ملی و بین المللی در بخش آقایان و خانم ها در این دوره حضور دارند.

وی با بیان اینکه صنعت نفت به عنوان پیشران توسعه اقتصاد کشور است، گفت: در حوزه های فرهنگی و مسؤولیت اجتماعی این صنعت یکی از شرکت های پیشروست.

 

معاون وزیر نفت خبر داد

برنامه ریزی برای برگزاری دومین آزمون کارکنان مدت موقت نفت

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، از برنامه ریزی برای برگزاری دومین آزمون آنلاین کارکنان قراردادی مدت موقت در اردیبهشت سال آینده خبر داد.به گزارش معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، فرزین مینو ضمن اعلام خبر موافقت وزیر نفت با برگزاری دومین آزمون کارکنان قرارداد مدت موقت گفت: آزمون دوم، فرصتی دوباره برای آن دسته از همکاران قراردادی مدت موقت است که موفق به پذیرش در آزمون نخست نشدند.وی آزمون دوم آنلاین کارکنان قرارداد مدت موقت را شامل پرسش های زبان انگلیسی، توانمندی شناختی (هوش) و سلامت روان عنوان کرد.