گفت وگو با نخبه صنعت پتروشیمی در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی

از انجام پروژه های تحقیقاتی تا تالیف کتاب با مشارکت همسر

مشعل      زندگی ابعاد و تغییرات زیادی دارد که در جریان خود ما را به بخش های جدیدی می رساند و در این مسیر تلاش و علاقه ما اهمیت دارد. اینکه بدانیم می خواهیم کدام بخش از زندگی را بیشتر و پررنگ تر کنیم، انتخاب ما برای آینده است. بسیاری از افراد موفق در شغل و زندگی شخصی همین الگو را دنبال کرده اند و در این مسیر احساس رضایت دارند. امین احمدپور، یکی از کارکنان صنعت بزرگ پتروشیمی است که توانسته با دنبال کردن علاقه و حوزه های تخصصی خود، موفقیت خوبی را در حوزه کاری به دست آورد و همزمان با همراهی همسرش زندگی مشترک خوبی را تجربه می کند.  احمدپور اصلتا شیرازی، اما سال هاست که در ماهشهر زندگی و کار می کند. او از سال 83 در واحد تصفیه و پساب پتروشیمی تندگویان فعال بوده، اما از سال 86 با توجه به علاقه و توانمندی ها به شرکت پژوهش و فناوری منتقل می شود تا بیشتر در زمینه های تحقیقاتی کار کند.  او که کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته مهندسی شیمی اخذ کرده است، سال ها عضو هیات علمی دانشگاه در رشته مهندسی شیمی بوده و می گوید بسیاری از همکاران امروزش، دانشجویانش بوده اند و می افزاید: تجربه عملیاتی که در بخش تصفیه و پساب پتروشیمی تندگویان داشتم، تاثیر زیادی در برنامه های تحقیقاتی و تکمیل روند پروژه هایم داشت. در این سال ها هم شرکت پژوهش و فناوری در بخش های مختلف به خصوص در واحد ماهشهر توجه و اهمیت بسیاری روی پروژه های مطالعاتی دارد.  او در این سال ها فعالیت های پژوهشی متعددی را اجرا کرده که «انجام طرح تحقيقاتي بررسي استفاده از كربن فعال در واحد تصفيه پساب شركت پتروشيمي شهيد تندگويان»، «انجام طرح تحقيقاتي تهيه بانك اطلاعاتي واحدهاي تصفيه پساب در منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر و شركت پتروشيمي بندرامام»، «انجام طرح تحقيقاتي  تهيه بانك اطلاعاتي پسماندهاي جامد در منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر و شركت پتروشيمي بندرامام» از جمله این پروژه ها بوده اند.

 گوشه ای از تلاش های علمی و تحقیقاتی

احمدپور از زمان حضور در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی پروژه های تحقیقاتی را هم اجرا کرده که از جمله می توان به «انجام طرح تحقيقاتي  بررسي افزايش اضافه وزن پرسنل رسمي شاغل در مركز منطقه ويژه شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي»، «انجام طرح تحقيقاتي مدل سازی پديده بايوفولينگ غشاهاي اسمز معكوس»، «انجام طرح تحقيقاتي مديريت لجن در شركت پتروشيمي شهيد تندگويان»، «انجام طرح تحقيقاتي آناليز كمي و كيفي ريسك واحدهاي پيشتاز در شرکت پژوهش و فناوري پتروشيمي» اشاره کرد.  او همچنین عضو تيم HSE و غشاء و آب و پساب گروه فناوری های نوين شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي، عضو كميته علمي و داوري چندين همايش و مجله تخصصي مرتبط با HSE و مهندسي شيمي بوده است و از سال 83 تاکنون مسوولیت تدریس دوره های تخصصي كارآموزان جديدالاستخدام و كارمندان شرکت های مختلف در زمينهHSE  را دارد.  احمدپور همچنین دارای بيش از 100عنوان مقاله مرتبط بـا مهندسـي شـيمي و HSE و غشـا و تصـفيه آب و پساب- چاپ شده در نشريات و همایش های مختلف داخلي و خارجي است و دهها کتاب آموزشی و دانشگاهی را به شکل انفرادی و گروهی منتشر کرده است.  او در عین حال مدلي از بيوهيپ آزمايشگاهي جهت افزايش استحضال فلزات از سنگ معدن سولفيدي را ارائه و به عنوان اختراع در سال 89 در دانشگاه صنعتي شريف ثبت کرده است.

 کتاب مشترک با همسر

احمدپور متاهل است و یک فرزند 6 ساله دارد. او می گوید در این سال ها با کمک همسرش توانسته بسیاری از این پروژه ها را به سرانجام برساند، آن هم در حالی که همسرش نیز شاغل است. همسر او دبیر آموزش و پرورش و ورزشکار نمونه و غریق نجات و مربی در منطقه آزاد اروند است. آنها به طور مشترک کتاب «معرفی محیط زیست مناطق ساحلی رودخانه بهمنشیر آبادان» را هم تالیف کرده اند.

 از مدیریت خیریه تا قبول پایان نامه های مهندسی شیمی

او خیریه شخصی هم دارد که دوستان، همکاران و همسایه ها اقلام یا وسایلی را که مورد نیازشان نیست، برای افراد بی بضاعت جمع آوری می کنند. او می گوید در ماهشهر، آبادان و شهرهای اطراف محرومیت زیادی وجود دارد و این کار او کاملا شخصی و داوطلبانه بوده و وقت قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.

در عین حال او چند سالی است که به عنوان استاد راهنما و مشاور در دانشگاه دولتی سمنان و سایر دانشگاه های آزاد کل کشور که رشته مهندس شیمی در مقطع کارشناسی ارشد دارند، پایان نامه قبول می کند.  احمدپور دستی هم بر آتش ورزش و رشته ورزشی بدنسازی دارد و می گوید تا قبل از ایام کرونا برنامه باشگاه منظمی داشته و مشاوره و آموزش را به شکل اختصاصی انجام می داده، اما حالا هم باشگاه معروف و پرطرفدارشان در شهرک بعثت ماهشهر تعطیل شده و هم کرونا شرایط را سخت کرده است.

 

بوشهر و کوچه های آشتی کنان

 کوچه های آشتی کنان بوی بهار می دهند و بافت قدیم و دیوارهای تاریخی عمارت های بی نظیر و زیبای آن تکیه گاه گل های کاغذی قرمز و صورتی هستند که از بلندای کوچه های آشتی کنان، کافه های زیبا و پرخاطره و بالکن های چوبی چشم هر رهگذری را می نوازند و رنگ و زیبایی خاصی به خانه های چهار محل تاریخی شهر بوشهر بخشیده اند. اینگونه تقریبا در تمام طول سال جشنواره ای از گل برپاست و گل های رنگارنگ کاغذی با گلبرگ های بسیار نازک و مانند کاغذ بر روی طاقچه های چوبی، گلدان، نرده ها، پوشش زمین یا حتی به صورت پیچک بر درودیوار خانه ها جا خوش کرده اند. «گل کاغذی» نوعی گیاه پیچک و تیره ای از گیاهان بومی آمریکای جنوبی است که از اوایل بهار تا اواسط تابستان گل می دهند و در تابستان های گرم که دیگر گیاهان قدرت گلدهی ندارند، این گیاه با شکوفه های رنگارنگ و بعضی نیز معطر توده ای از گل به ارمغان می آورد.

عکس: پریسا جُفره ای - ایسنا

 

معرفی اپلیکیشن

Pho.to Lab PRO

اگر بخواهیم یکی از قدرتمندترین، پرطرفدارترین و بهترین برنامه ویرایش افکت گذاری عکس را برای سیستم عامل اندروید معرفی کنیم که با دارا بودن امکانات بی نظیر شما را متعجب سازد، بدون شک اپلیکیشن Pho.to Lab PRO این شایستگی را دارد. دوست دارید عکس خود یا دوستانتان را به کاریکاتور تبدیل کنید؟! آیا مایلید که عکس مختلف را به هم مونتاژ بزنید!؟ آیا می خواهید کارت پستال های کم نظیر و فوق العاده زیبا و حرفه ای را بدون هیچ دانش خاصی طراحی کنید و برای دوستانتان بفرستید !؟ بله، پس اپلیکیشن Pho.to Lab مخصوص شما طراحی شده است که با داشتن آن بتوانید تجربه بهترین فوتوادیتور را در تلفن همراه خود تجربه کنید!

PicsArt – Photo Studio

کامل ترین، بهترین، قدرتمندترین و پرطرفدارترین اپلیکیشن ویرایش تصویر(Photo Editor) برای اندروید است که با دانلود بیش از ۷۰ میلیون بار و با دارا بودن امتیاز ۴٫۴ از ۵٫۰ در پلی استور محبوب ترین فوتوادیتور به شمار می رود. با نصب آن روی گوشی خود می توانید یک استودیوی عکس فوق العاده را به ارمغان بیاورید. شما این امکان را در اختیار دارید تا از میان دهها افکت فوق العاده در دسته بندی های منحصربه فرد به صورت دلخواه روی عکس هایتان اعمال کنید و رنگ و رویی تازه را به عکس هایتان ببخشید.

Perfect365: One-Tap Makeover

One-Tap Makeover یک نرم افزار عالی و پرطرفدار با بیش از 50 میلیون دریافت از گوگل پلی در زمینه روتوش و ترمیم عکس ها مخصوص سیستم عامل اندروید است. با استفاده از آن قادر خواهید بود در محیطی ساده و کلاسیک در سریع ترین زمان ممکن و به صورت حرفه ای لک های موجود در چهره را حذف کنید و با ابزارهایی کاربردی که در اختیار دارید، تنها با چند لمس ساده چهره خودتان را زیباتر سازید. شما قادر هستید که بر اساس سليقه، مد روز يا قالب های آماده عکس هایتان را ويرايش و آرايش کنید و در نهایت عکس ویرایش شده را با یک کلیک در گالری خودتان ذخیره کرده و آن را به اشتراک بگذارید.