راه های نفوذ ویروس را مسدود کنید

محافظی  به نام  ماسک

شبنم اعماری   کم کم به پایان سال نزدیک می شویم، سالی که پستی و بلندی های زیادی برای تک تک مردم ایران داشت، سالی که کرونا لحظه ای از پا ننشست و هموطنان زیادی را داغدار کرد. سالی که بیشتر هم و غم مان رعایت پروتکل های بهداشتی بود تا کرونا این مهمان ناخوانده منحوس را از پا درآوریم. این روزها اگرچه اخبار زیادی درباره ساخت واکسن و واکسیناسیون می شنویم، اما نوع دیگری از ویروس جهش یافته کرونا در حال انتشار است که به گفته متخصصان استفاده از ماسک همچنان می تواند یکی از بهترین سلاح های انفرادی ما در برابر این ویروس باشد. از این رو بار دیگر بر اهمیت استاندارد بودن ماسک ها و استفاده صحیح از آنها تاکید شده است. همه ماسک های موجود در بازار نمی توانند به طور 100 درصدی ایمنی ایجاد کنند، به همین دلیل متخصصان بر استفاده از ماسک های قابل اطمینان برای محافظت کامل از بینی و دهان در برابر فضای تنفسی دیگران تاکید دارند. مطالعات نشان داده ماسک های جراحی ایمن ترین ماسک موجود در بازار هستند، چراکه بیشترین تاثیر و بالاترین کارآیی را در مسدود کردن راه قطره های تنفسی و دیگر ذرات معلق در هوا دارند، البته به شرط آنکه درست و صحیح روی صورت قرار گیرند. بنابراین اولین چیزی که می تواند به حفظ سلامت کمک کند، توجه به نکات مهمی است که گاهی بی اهمیت به نظر می رسند. در ادامه به برخی از این نکات هنگام استفاده از ماسک اشاره کرده ایم.

داشتن پل های فلزی روی بینی

پوشاندن بینی، یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاری است که زمان استفاده از ماسک باید به آن بیش از هر چیز دیگری توجه کنیم. بر اساس مطالعات انجام شده، سلول های بینی بیشتر از سلول های حلق و ریه ها به ویروس کرونا مبتلا می شوند و آن را منتشر می کنند. پوشاندن بینی با ماسک کار دشواری است، از آن جهت که ماسک ها معمولا به سمت پایین کشیده می شوند که در این صورت شکافی روی پل بینی به وجود می آید که می تواند راهی برای نفوذ ویروس باشد. از این رو توصیه شده است از ماسک هایی استفاده کنید که گیره روی بینی داشته باشند. این گیره یا پل فلزی روی بینی قابل تنظیم است و در ثابت نگه داشتن ماسک به شما کمک می کند و راه نفوذ ویروس را می بندد.

نگهدارنده ماسک

ماسک های جراحی از الیاف بافته نشده ساخته می شوند، شاید به همین دلیل است که برای آن دسته از افرادی که به ماسک هایN95 دسترسی ندارند، بسیار مناسبند. با این حال ماسک های جراحی هم یک عایق و محافظ بی نقص نیستند، اما محققان بر این باورند که استفاده از نگهدارنده ماسک یا یک تثبیت کننده روی ماسک جراحی می تواند کارآیی این مدل از ماسک را به ماسک های N95 برساند.

تکنیک گره زدن

همان طور که می دانید و تاکنون نیز به آن پی برده اید، بیشتر ماسک های جراحی تک سایز هستند، به همین خاطر مناسب همه افراد نیستند، اما راهی وجود دارد که می تواند این مشکل را حل کند؛ برای اینکه ماسک های جراحی روی صورت ثابت شوند و به پایین کشیده نشوند، می توان از تکنیک گره زدن و تا کردن استفاده کرد. در این روش هر یک از دسته ها را در نقطه ای که نزدیک به صفحه ماسک است گره بزنید، سپس قسمت اضافی و بیرون زده ماسک را به سمت داخل تا کنید. این روش باعث فیلتراسیون بیشتر ماسک می شود.

استفاده از 2 ماسک

با انتشار ویروس جهش یافته کرونا، توصیه می شود افرادی که چاره ای جز خروج از خانه ندارند، از ترکیب دو ماسک استفاده کنند؛ به این صورت که ابتدا ماسک جراحی بزنند، سپس روی آن از ماسک پارچه ای استفاده کنند. پوشاندن بینی و دهان با دو ماسک می تواند سد محکمی در برابر ویروس جدید کرونا باشد، چراکه ماسک جراحی مانند یک فیلتر عمل می کند و ماسک پارچه ای هم باعث می شود ماسک جراحی کاملا به صورت بچسبد و مانند یک عایق قوی عمل کند.

توجه به نکات ریز اما مهم

ماسک هایی که به درستی روی صورت قرار نگرفته باشند، باعث ایجاد فاصله می شوند، فاصله ای که می تواند کارایی ماسک را پایین بیاورد و خطرهای ابتلا به کرونا را افزایش دهد؛ از این رو قرار گرفتن ماسک به شکل صحیح روی صورت هم نفس کشیدن را آسان می کند، هم خطر انتشار ویروس را کاهش می دهد و هم به طور کامل می تواند سدی محکم در برابر انتقال و انتشار ویروس باشد. در این روزهای کرونایی که ویروس جدید دیگری نیز در کشورمان جولان می دهد، همچنان موثرترین روش برای پیشگیری از ابتلا و انتشار کرونا، رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی است. پس این روزها بیشتر مراقب خودمان و اطرافیانمان باشیم و بیش از پیش به توصیه ها توجه کنیم تا بتوانیم هرچه سریع تر از شر این ویروس منحوس خلاص شویم و در سال جدید ریشه کنی کرونا را جشن بگیریم.