عرضه نفت از افزایش تب ذخیره سازی ها می کاهد

در شرایطی که اقتصاد جهان در سال گذشته میلادی به دنبال شیوع ناگهانی ویروس عالم گیر کووید-19 (کرونا) بشدت تحت تاثیر قرار گرفت و با مشکلاتی جدی روبه رو شد، بسرعت و ناخواسته موجی از ذخیره سازی نفت خام و فراورده های نفتی در سراسر جهان به راه افتاد، حال برآوردها حاکی از آن است که در پی افزایش قیمت های جهانی و خوش بینی ها درباره تقاضای نفت خام روند کاهش سطح ذخیره سازی ها شتاب می گیرد. براساس برآوردهای مؤسسه «آ ی اچ اس مارکیت» (IHS Markit) در پایان ماه فوریه سال 2021 میلادی، مقدار ذخیره سازی فراورده های نفتی در مخازن ذخیره سازی ثابت برای بیش از 10 روز به 19 میلیون و 200 هزار بشکه رسیده که در مقایسه با رکورد ثبت شده در ماه مه سال گذشته میلادی، یعنی رقم 84 میلیون بشکه، 77 درصد کاهش نشان می دهد.

نظارت دقیق بر تحولات ذخیره سازی نفت خام

 تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانشان در قالب ائتلافی موسوم به اوپک پلاس، بدقت بر روند تحولات ذخیره سازی های جهانی نفت خام و فراورده های نفتی نظارت دارند و تصمیم گیری درباره مقدار تسهیل کاهش تولید نفت در توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس) از موارد اصلی مورد بحث در نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روز 14 اسفند 1399 بود. یک سال پیش، معامله گران بازارهای جهانی نفت خام در حال تلاش برای یافتن ظرفیت خالی به منظور ذخیره سازی محموله های نفت خام و فراورده های نفتی بودند، به طوری که در پی افت شدید مصرف سوخت، قیمت های اجاره تاسیسات و مخازن ذخیره سازی روندی افزایشی به خود گرفت. درآمد روزانه شناورهای ویژه حمل و ذخیره سازی فراورده های نفتی در ماه مه سال گذشته میلادی، به بیش از 100 هزار دلار رسیده بود، در حالی که این رقم اکنون کمتر از روزانه 10 هزار دلار ثبت شده است. در پی شیوع ویروس همه گیر کرونا و به دنبال آن کاهش مصرف سوخت و نفت خام و پر شدن ذخیره سازی های نفت در سراسر جهان، از غارهای نمکی زیرزمینی در منطقه اسکاندیناوی، خطوط لوله انتقال نفت و فراورده های نفتی گرفته تا واگن های بلااستفاده ویژه حمل ریلی نفت و سوخت در ایالات متحده آمریکا همگی به کمک ذخیره سازی آمده بودند. شرکت های کارگزاری (Brokers) اعلام کردند که اکنون ظرفیت هایی برای ذخیره سازی دوباره نفت در کشورهای واقع در مناطق شمال غربی اروپا، مدیترانه، خاورمیانه و آمریکای شمالی در دسترس است. کرین ون بیک، کارگزار در شرکت «اودین-آر وی بی تانک استوریج سولوشنز» (ODIN-RVB Tank Storage Solutions) واقع در بندر روتردام هلند که در زمینه ارائه خدمات ذخیره سازی نفت و فراورده های نفتی خدمات می د هد، در این باره می گوید: طرف های قرارداد در حال فسخ قراردادهایشان در بازه زمانی آوریل تا ماه مه سال جاری میلادی هستند.

کاهش قیمت های پیشنهادی  در آمریکا

 کارگزاران در ایالات متحده آمریکا نیز شاهد کاهش قیمت های پیشنهادی برای ذخیره سازی نفت خام و فراورده های نفتی هستند. ارنی برسامیان، مدیرعامل شرکت «تنک تایگر» (Tank Tiger)، یک پایانه تاسیسات ذخیره سازی در ایالات متحده آمریکا تصریح می کند: در ماه ژانویه سال 2021 میلادی روند بی وقفه افزایش قیمت نفت خام در بازارهای آتی آغاز شد و این شرایط، کسانی را که به دنبال حفظ قراردادهای خود برای ظرفیت های ذخیره سازی بودند را با ترس روبه رو کرد. وی می افزاید: ما در شرایط پیش بهین (Backwardation) کامل قرار داریم و شاهد تمدید نشدن قراردادهای اجاره تاسیسات و مخازن ذخیره سازی های نفت هستیم. ساختار پیش بهین (Backwardation) به طور معمول زمانی رخ می دهد که معامله گران پیش بینی کنند، عرضه از مصرف کمتر می شود و در این شرایط، ذخیره سازی های نفت خام در سطح پایینی قرار می گیرد و با افت بیشتری هم روبه رو می شود، به طوری که معامله گران ترغیب می شوند سطح ذخیره سازی های نفت خام خود را کاهش دهند و محموله هایشان را بموقع بفروشند.

تغییر و تحولات در اروپا

 داده های مؤسسه ردیابی کشتی رفینیتیو ایکون نشان می دهد که در اروپا، اختلاف قیمت 6 ماهه هر واحد گازوییل و نفت خام (Disel Crack Spread) در 19 فوریه امسال (جمعه اول اسفند) به هشت دلار به ازای هر تن، گسترده ترین حالت پیش بهین (Backwardation) در 13 ماه گذشته رسید. در آوریل سال گذشته میلادی، زمانی که بخش عمده ای از جهان با اوضاع ناشی از ویروس کرونا روبه رو شده بود، اختلاف قیمت هر واحد گازوییل و نفت خام به منفی 92 دلار به ازای هر تن رسید. طبق برآوردهای شرکت «اودین-آر وی بی تانک استوریج سولوشنز» انتظار می رود ظرفیت ذخیره سازی های نفت خام در سه ماه دوم، بویژه در منطقه اسکاندیناوی خالی شود. اختلاف قیمت 6 ماهه هر واحد گازوییل و نفت خام در معاملات آتی بازار بورس کالای نیویورک (نایمکس) در 19 فوریه امسال (اول اسفند) به چهار دلار و 35 سنت به ازای هر گالن رسید که بالاترین سطح از ژانویه 2020 به شمار می آید، این رقم در ابتدای ماه مارس سال گذشته میلادی منفی 3.2 سنت بود. قیمت آتی گازوییل هم در بازار نایمکس اکنون در وضع پیش بهین قرار دارد. قیمت گازوییل در معاملات آتی بازار بورس کالای نیویورک برای تحویل در ماه آوریل حدود 0.5 درصد برای هر گالن بیشتر از رقم معامله شده در ماه مه بوده است. در حالی که یک سال پیش در وضع پس بهین (کونتانگو) بود و حدود 2 دهم درصد به ازای هر گالن و کمتر از قراردادهای ماه مه معامله می شد. «کونتانگو» به شرایطی گفته می شود که قیمت های نقدی نفت از قیمت های آتی کمتر و نشان دهنده مازاد عرضه در بازار در کوتاه مدت است. آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا حکایت از آن دارد که ذخیره سازی های فراورده های تقطیری در ایالات متحده آمریکا در هفته منتهی به 19 فوریه (اول اسفند) به 152 میلیون و 700 هزار بشکه رسید که کمترین مقدار از سال 2020 میلادی است.

آسیا و خاورمیانه

در حالی که ذخیره سازی های فراورده های میان تقطیر در سنگاپور در هفته مورد بررسی به بالاترین سطح در 12 هفته اخیر رسیده است، تحلیلگران و بازرگانان انتظار دارند در ماه های آینده به دنبال آغاز دوره اجرای عملیات تعمیرات اساسی و نگهداری پالایشگاه های منطقه در فصل بهار و در حالی که کاهش محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، بتدریج تقاضا برای سوخت را افزایش می دهد، بازار فراورده های نفتی با شرایط محدودیت عرضه روبه رو شود.

کوین رایت، تحلیلگر ارشد منطقه آسیا-اقیانوسیه در موسسه فرانسوی تحلیل داده «کپلر» که ارسال محموله های نفتی را ردیابی می کند، در این باره می گوید: با کاهش انگیزه برای ذخیره سازی، بی شک انتظار داریم مقدار ذخیره سازی های گازوییل با افت روبه رو شود. داده های موسسه کپلر نشان می دهد که مقدار ذخیره سازی های شناور فراورده های نفتی پاک در هفته منتهی به 22 فوریه (دوشنبه، چهارم اسفند) 2 میلیون و 700 هزار بشکه کاهش یافته که بیشترین افت هم از سمت آفریقای غربی و تنگه سنگاپور بوده است. اختلاف قیمت قراردادهای آتی برای گرید گازوییل شاخص سنگاپور در آغاز ماه فوریه سال جاری میلادی در وضع پیش بهین بوده است، شرایطی که سبب می شود معامله گران سطح ذخیره سازی های خود را کاهش دهند. شرکت های کارگزاری اعلام کردند که ذخیره سازی ها در خاورمیانه هر چند با سرعتی کند؛ اما روند کاهشی را طی می کنند. برخی منابع می گویند که دارندگان مخازن ذخیره سازی و مجریان آنها در تلاش هستند قرارداد های اجاره مخازن ذخیره سازی در منطقه کارائیب را تمدید کنند.  شرکت « کوراکائو ریفاینری یوتیلیتیز (Curacao Refinery Utilities RV) در تلاش برای اجاره ظرفیت ذخیره‎سازی پنج میلیون و 800 هزار بشکه نفت خام در پایانه نفتی «بولن بی» (Bullenbay) در بخش جنوب غربی جزیره کوراکائو در دریای کارائیب جنوبی واقع در نزدیکی سواحل ونزوئلا اجاره است. مذاکرات در این خصوص چند بار متوقف شده؛ زیرا مشتریان بالقوه خواهان قیمت های پایین تر هستند. با حدود 100 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی، منطقه کارائیب بزرگترین مرکز ذخیره سازی نفت خام آمریکا در خارج از ایالات متحده است.

 منبع: رویترز

مترجم: امیر دشتی