گفت وگو با کارمند خیر شرکت مهندسی و توسعه نفت:

تــلاش بــرای آمــوزش و  آینــده کودکــان محــروم

مشعل   صنعت نفت در عمر بیش از یکصد ساله خود با تلاش کارکنانی که شبانه روز فعال هستند، پاگرفته و در این میان زنان، فعالیت های قابل توجه و اثرگذاری دارند. زنان با حضور در موقعیت های کلیدی و مهم توانسته اند جایگاه خود را تثبیت کنند؛ درحالی که به طور همزمان مسئولیت خود را در مقابل خانه و همسر و فرزندان و جامعه خود کنار نگذاشته اند. مهرانگیز رشاد، از کارکنان موفق شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) است که تلاش کرده در کنار مسئولیت های شخصی و کاری خود، فعالیت های داوطلبانه و خیرانه هم داشته باشد. می خواهیم درباره این تلاش او در امور خیر بیشتر با او صحبت کنیم.

رشاد، متولد ۱۳۴۷ است و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی، رشته علوم کامپیوتر- نرم افزار از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و در مقطع کارشناسی ارشد، رشته MBA سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات از دانشگاه پیام نور تکمیل کرده است. او از سال ۱۳۷۱ در شرکت ملی نفت ایران واحد ICT مشغول به کار شده و هم اکنون به عنوان سرپرست اجرایی پروژه سامانه اطلاعات بالادستی در شرکت مهندسی و توسعه نفت فعالیت دارد.

او درباره گروه خیریه ای که با آنها همکاری دارد و زمینه فعالیت شان هم توضیح داد و گفت: از سال۹۵ گروه مردمی با نام «آبی آسمانی» را با هدف حمایت از دانش آموزان مناطق محروم یا مناطق کم برخوردار تشکیل دادم و فعالیتمان را در زمینه ساخت مدرسه و ایجاد فضای آموزشی استاندارد شروع کردیم و من مدیریت اجرایی پروژه ها را به عهده دارم. البته در بخش آموزش دانش آموزان این مناطق هم اقداماتی انجام می شود.

او هدف خود از این تلاش ها برای جامعه خود را کمک به دیگران و نوع دوستی عنوان کرد و گفت: هر فردی در هر موقعیت و شغلی که قرار دارد، در صورتی که برای جامعه و اطرافیانش مفید باشد، قدم در راه خیر گذاشته است. من و دوستانم با انتخاب جامعه دانش آموزان، هدفمان گسترش دانش و فرهنگ و محرومیت زدایی در حوزه آموزش است و امیدواریم سهمی هرچند اندک در آبادانی ایران داشته باشیم و مصداق این شعر باشیم که«دگران کاشتند و ما خوردیم / ما بکاریم و دیگران بخورند»

رشاد می گوید پس از فوت برادرم و تالمات روحی که برای هر شخصی بعدِ از دست دادن عزیزش به وجود می آید، احساس کردم دوست دارم در جهت شادی روح آن مرحوم، کارهای خیر و خداپسندانه انجام دهم و به علت علاقه برادرم به بحث آموزش، این مسیر را انتخاب کردم.

او افزود: از سال ۹۶ تاکنون ۴ پروژه ساخت مدرسه را فعال کرده ایم. اولین مدرسه در روستای شهردراز ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان است که در مهرماه ۹۷ با نام آبی آسمانی به بهره برداری رسید. این مدرسه دارای ۶ کلاس آموزشی است و هم اکنون ۳۰۰ دانش آموز در آن به تحصیل مشغول هستند. مدرسه دیگری در روستای کچ (نوک آباد خاش استان سیستان و بلوچستان) با ۲ کلاس آموزشی و ۳۲ دانش آموز، در مهر ماه ۹۸ افتتاح شد. همچنین مدرسه آبی آسمانی ۳، در روستای جوکان بنت نیک شهر(استان سیستان و بلوچستان) با ۳ کلاس آموزشی و ظرفیت ۶۰ دانش آموز فعال است. همچنین در استان خوزستان در (غرب کارون) روستای ام الدبس شهرستان بستان، یک دبیرستان دخترانه در حال ساخت داریم که امیدواریم این مدرسه به زودی به بهره برداری برسد.

این عضو خانواده بزرگ صنعت نفت گفت: از دیگر فعالیت های ما توزیع لوازم التحریر، کیف، کفش و روپوش مدرسه برای دانش آموزان و همچنین توزیع مواد غذایی برای ایام خاص به ویژه در روستاهای کپرنشین است و تا زمانی که کمبود فضای آموزشی باعث محرومیت فرزندانمان از تحصیل شود، این راه را ادامه خواهم داد.

رشاد می گوید فردی که خود را وقف خدمت به جامعه و مردمانش می کند، بدون شک برکات خودسازی و خداشناسی را در زندگی خود احساس خواهد کرد و می افزاید: آرامش و نشاطی که در زندگی خیرین وجود دارد نتیجه رفتار خیرخواهانه آنهاست. من خود را در مقام یک خیر نمی بینم و آرزو دارم که روزی یک خیر واقعی باشم؛ با وجود این در پایان سفرهایم به استان سیستان و بلوچستان با وجود سختی سفر با انرژی مضاعف بازمی گردم که یادآور آیه شریفه «ومَن یعمل مثقال ذره خیر یره» برای من است.

او می گوید: به طور همزمان برای معرفی هنر مردم سیستان و بلوچستان و به طور مشخص هنر سوزن دوزی هم تلاش می کنم و می افزاید: قصد داریم با هدف رواج این هنر ایرانی کارآفرینی به وجود بیاوریم که منبع درآمدی برای این زنان و خانواده های آنها نیز باشد. تاکنون نیز کم و بیش اقداماتی انجام شده و گروهی با نام دختران آبی آسمانی در فضای مجازی نیز در حال فعالیت در این زمینه هستند.

او با بیان اینکه اوقات فراغت زیادی ندارم ولی اگر فرصتی باشد، ترجیح می دهم به سفر بروم، افزود: لحظه های حضور در کنار مردم بومی و روستایی و برخوردهای خوب و گرم و صمیمی مردمان آنجا بهترین خاطره را برای من ساخته است.

 

طلوع از سکوی ابوذر

تصویری تکرار نشدنی از زیبایی های خلیج فارس و سکوی AC میدان نفتی ابوذر که یکم بهمن ماه ثبت شده است. این عکس را امیرعباس نوید، رئیس واحد تعمیرات زیر آب منطقه لاوان ثبت کرده است؛ درحالی که دوستانش تصویر او را هنگام ثبت این لحظه عکاسی کرده اند.

عکس : امیرعباس نوید

 

معرفی اپلیکیشن

LED Keyboard

نرم افزار LED Keyboard امکان شخصی سازی کیبورد را به شما می دهد و می توانید از کیبورد های RGB آن استفاده کنید و هنگام تایپ کردن، با لمس هر کلمه نگ های متفاوتی بر روی صفحه کلید ظاهر می شود که زیبایی زیادی به کیبورد شما می بخشد.

 

One Hand Opration Plus

One Hand Opration plus نرم افزار بسیار کاربردی ارایه شده شرکت سامسونگ است که قابلیت کار با یک دست را آسان تر می کند. با فعال سازی این نرم افزار نوارهایی در طرفین گوشی ظاهر می شود که سوایپ کردن به جهت های مختلف را انجام می دهد.

 

Remindee

نرم افزار Remindee همان طور که  از اسمش مشخص است، به صورت یک یادآور عمل می کند ولی شاید این سوال پیش آید که این نرم افزار به طور پیش فرض در گوشی وجود دارد؛ اما باید بگوییم با استفاده از این برنامه می توانید هر متن یا محتوایی را به آسادگی با این اپلیکیشن به اشتراک بگذارید و در ساعت و تاریخ تنظیم شده به شما یادآوری می کند.